Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.12.2018 19:06 - Неправилното управление на питейната вода е сигурен начин за вечен живот
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 348 Коментари: 0 Гласове:
1

Последна промяна: 15.12.2018 19:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

  Неправилното управление на питейната вода е сигурен начин за вечен живот  07.12.2018 Автор: Грейт Маутнер

Колона: Общество Регион: Източна Азия Държава: Китай  

image

https://journal-neo.org/2018/12/07/drinking-water-mismanagement-is-a-sure-way-to-perpetual-feud/?fbclid=IwAR1sASnWJy7n-ZhCT1pbzTSrQOBqzULHmnu_ukXTgPYS7npMwdkoBh6yZmk

Сред най-належащите предизвикателства днес може да се намери
 нарастващият недостиг на прясна вода за ежедневна употреба, което може да доведе до войни и масови миграции до онези райони, където водата все още ще бъде на разположение.

Моретата, реките, езерата и други влажни зони изчезват на три пъти темповете на горите. Това беше посочено в доклад, изготвен в съответствие  с Рамсарската конвенция. Конвенцията е подписана през 1975 г. в иранския град Рамсар, откъдето произлиза името й. Изчезването на влажните зони засяга всички региони по света, но това е особено видимо в Латинска Америка, където през периода от 1990 до 2015 г. над 59% от всички влажни зони ще станат история. В същото време Европа ще загуби 35% от своите влажни зони за същия период от време. В Стария свят най-голям спад се наблюдава в средиземноморския регион.

Водните ресурси на нашата планета намаляват поради две основни причини. От една страна, 70% от цялата питейна вода се използва за селското стопанство, което продължава да процъфтява, за да отговори на нуждите на растящата популация на планетата. От друга страна, в резултат на глобалното затопляне, ледниците продължават да се топят, тъй като онези земи, които все още бяха плодовити вчера, сега са се превърнали в пустини.

Ето защо експертите на ООН заявяват, че на много континенти се развива критична ситуация, тъй като питейната вода става все по-оскъдна до момента, когато сега се нарича синьо злато. Това може да доведе до появата на нови военни конфликти в много региони на света, преди всичко в Близкия изток и Южна Азия. Според прогнозите на ООН до 2040 г. световното население ще достигне девет милиарда души, а резервите от прясна вода ще могат да задоволят само 70% от цялото население.

В същото време никъде питейната вода е по-оскъдна, отколкото в арабския свят. В този регион се намират повечето от най-бедните държави или територии в света по отношение на водните ресурси, включително Бахрейн, Джибути, Газа, Йордания, Кувейт, Либия, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Организацията за храни и земеделие на Обединените нации и Световната банка неотдавна издадоха  доклад, озаглавен Управление на водите в нестабилните системи: Изграждане на устойчивост на удари и провалени кризи в Близкия изток и Северна Африка. Според този документ икономическите загуби на арабските държави поради недостиг на вода могат да достигнат до 14% от техния БВП до 2050 г.

И ако най-богатите страни, като Саудитска Арабия, Кувейт, Катар, могат да субсидират покупките на вода, най-бедните страни ще се борят за всяка глътка питейна вода, което ще стане причина за неконтролирано насилие. Трябва да се има предвид, че сред ключовото начало на въстанията в арабската пролет бяха покачващите се цени на храните, които са пряко свързани с влошаването на водната криза в региона.

Основен конфликт е разпространението на Близкия изток в басейните на реките Тигър и Ефрат, където турското правителство планира да издигне 22 язовира с висока надморска височина, девет от които вече са завършени. Това вече предизвика изключително остра реакция от Сирия и Ирак, тъй като тези държави не желаят да станат зависими от Турция в изпълнението на техните нужди от питейна вода.

Друг възел на противоречия се е развил в басейна на Йордания, където Израел, Йордания и палестинците се борят за водните ресурси. Напрежението нараства в басейна на Нил във връзка с плановете на Етиопия да построи гигантски язовир заедно с водноелектрическа централа. Проблемът с недостига на вода е много належащ и за азиатските страни.

Беше изтъкнато,  че Китай отдавна счита, че питейната вода е стратегическо оръжие - това, което лидерите на страната трябва да развият своите външнополитически цели. Всъщност Пекин се превръща в ненадмината хидро-хегемон в света, тъй като той остава източник на трансгранични потоци в по-големи страни от всяка друга държава.

Не е изненада, че Китай сега е дом на повече язовири, отколкото останалата част от света, и строителството продължава, като остави надолу по веригата съседи - особено уязвимите по-ниски държави от Миконога, Непал и Казахстан по милостта на Китай.

Но едно по-голямо предизвикателство за Пекин може да бъде заплахата от водна криза, която ще потуши втората по големина икономика в света и ще изчисти растежа. Редица независими доклади показват, че процъфтяващото население на Китай заедно с процесите на изменение на климата може да попречи на икономическия растеж на Китай. Беше отбелязано, че ледниците в провинциите Цинхай и Гансу в Западна Китай, както и в автономния район Синдзян-Уйгур, бързо се топят, причинявайки природни бедствия и намалявайки снабдяването с питейна вода.

Описвайки ситуацията в тъп термин, бившият китайски премиер Уен Джиабао предупреди  , че липсата на вода заплашва "самото оцеляване на самата китайска нация".

Тази ситуация се наблюдава отблизо от съседните страни, които зависят от управлението на водната криза в Пекин, тъй като някои от решенията, които тя може да предприеме, ще засегнат съседите си драстично.

Освен това още една серия напрежение се разрази в Азия, този път между Сингапур и Малайзия. Премиерът на Малайзия Махатир Мохамад наскоро заяви, че Куала Лумпур ще бъде принуден да увеличи десет пъти разходите за вода, доставена в Сингапур, в ситуация, когато тя няма собствени водни ресурси!

Водата е стратегически ресурс, който несъмнено ще определи бъдещето на много страни. Но в същото време това е временна бомба, която може да изчезне във всеки отделен момент поради проблеми с неправилното управление на водата, което води до конфликти и кръвопролития.

Въпреки това, порочният цикъл на насилие и нестабилност може да бъде нарушен, само ако всички държави на лицето на тази планета ще се ангажират да направят напредък в тези области управление на водите и опазване на околната среда. В противен случай техните проблеми с водните ресурси, както и вътрешните безредици ще се влошат само извънредно.

Грейт Маутнър е независим изследовател и журналист от Германия, изключително за онлайн списание " New Eastern Outlook". " 
https://journal-neo.org/2018/12/07/drinking-water-mismanagement-is-a-sure-way-to-perpetual-feud/?fbclid=IwAR1sASnWJy7n-ZhCT1pbzTSrQOBqzULHmnu_ukXTgPYS7npMwdkoBh6yZmk




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39992279
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930