2. radostinalassa
3. varg1
4. wonder
5. kvg55
6. mt46
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. getmans1
13. djani
14. hadjito
2. shtaparov
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. dobrota
7. milena6
8. ka4ak
9. vidima
10. ambroziia
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. mimogarcia
10. vesonai


През последните 100 години професорите постоянно твърдят, че Земята отвътре е суха.
През лятото на 2014 година геоложката наука беше потресена от новина: дълбоко в мантията на Земята е открито гигантско количество вода.
Водите в недрата на планетата са толкова много, че техният обем възможно три пъти превъзхожда Световния океан.
Тази вода се съдържа в породата рингвудит, която лежи на дълбочина 700 км в земната мантия. Това е форма на отдавна известния минерал оливин, от който основно се състои земната мантия.
Обемът на всички океани на Земята е 1300 млн. куб. км, а средната дълбочина на океана, разлят по повърхността на нашата планета, е около 3 километра.
През последните сто години мастити професори постоянно говорели на младата геоложка смяна, че Земята отвътре е суха. Вода и водосъдържащи минерали в мантията няма. Това се потвърждавало от практически безводния състав на дълбочинни породи от горната мантия, в които преобладават минералите оливин и пироксен – безводни силикати на магнезия и желязото.
На тази теоретична основа е построен модел за строежа на Земята. Най-отгоре е земната кора с дебелина от 10 до 70 км. Под нея се намира мантията във вид на огромна твърда каменна сфера с дебелина 2900 км. Под мантията е разположена течната част на ядрото на планетата с неизвестен състав и дебелина 2000 км. В центъра на Земята се върти твърда, вероятно желязо-никелова топка с диаметър 2740 км.
Тези данни са получени чрез сеизмични методи на изследване на дълбините. Те са влезли във всички учебници, монографии и енциклопедии.
И изведнъж през 2006 година американските геофизици Майкъл Уайсешън и Джеси Лорънс съобщават, че въз основа на анализ на 100 000 дълбочинни сеизмични профила те са открили в долната мантия на дълбочина 1200–1400 км две огромни зони на поглъщане на сеизмични вълни. Едната се намира под Северна Америка, а другата – в Източна Азия, в района на Пекин.
Изследователите я нарекли „Пекинска аномалия“. Според учените тези аномалии свидетелстват за огромни обеми вода или водосъдържащи минерали. Според Уайсешън в долната мантия се съдържат от един до пет пъти обема на Световния океан.
Тези данни били абсолютно необичайни и напълно противоречали на общоприетите представи. Затова всички привърженици на „сухата“ петрология (от гр. πέτρος – камък), специалисти по дълбочинен строеж на Земята, се оказали в шок. Никой не се решавал да коментира съобщението за „мантийните океани“.
Мълчанието било взривено през 2008 година, когато в Бразилия, в провинция Мато Гросо, от местните търсачи на диаманти било купено никому ненужно непрозрачно кафеникаво зърно диамант, открито в речния чакъл.
На 12 март 2014 година гръмнал гръм: в сп. Nature се появила статия на водещия изследовател и геохимик Греъм Пирсън от канадския университет на Алберта. В мътното зрънце с размери 3 мм той установил миниатюрно съдържание на редкия минерал рингвудит. А главното – в този рингвудит се оказали 1,5% вода.
Виж ТУК