2. radostinalassa
3. wonder
4. varg1
5. mt46
6. kvg55
7. iw69
8. laval
9. zahariada
10. reporter
11. kunchev
12. djani
13. getmans1
14. bezistena
2. wonder
3. katan
4. leonleonovpom2
5. mt46
6. ka4ak
7. dobrota
8. milena6
9. ambroziia
10. vidima
2. radostinalassa
3. sarang
4. hadjito
5. wrappedinflames
6. djani
7. savaarhimandrit
8. iw69
9. iva971
10. bateico


Никой не бива да се учудва, ако мегаземетресение със сила 9 по Рихтер разтърси западното крайбрежие на Америка или друго място около Тихия океан в така наречения Огнен пръстен, съобщава NBC.
Такъв извод прави ново изследване, публикувано в октомврийския брой на Бюлетина на сеизмичното общество на Америка.
Изследователите казват, че компютърни модели на бъдещата сеизмична активност плюс проверка на миналата дейност убеждават, че повечето от най-сеизмично активните зони на Тихия океан са способни да генерират трусове със сила 9 по Рихтер средно на всеки 10 000 години.
Сеизмолозите били сащисани през 2004 година, когато земетресение със сила 9,3 и цунами опустошили Суматра и загинали над 200 000 души по целия Азиатско-Тихоокеански регион.
Те отново били учудени през 2011 година, когато силно земетресение и цунами в Япония довели до гибелта на над 15 000 души и предизвикали ядрена катастрофа, която продължава и до днес.
Във всеки случай експертите не мислели, че областта, където тектонските плочи се срещат и подпъхват една под друга (известна като зона на субдукция), е била способна да генерира толкова силно земетресение.
Изследователска група под ръководството на сеизмолога Ю Фанг Ронг (FM Global’s Center for Property Risk Solutions) се обърнала към по-широка картина. Те провели компютърна симулация с използването на исторически сеизмични данни от зоните на субдукция в района на Тихия океан за оценка на максималните магнитуди земетресения в различни отрязъци от време.
С допълнителните данни за 10 000 години за вероятността от трусове със сила 9,0, според техните оценки на всеки 250 години следва да се очаква земетресение със сила 8,5, а на всеки 500 години – трус със сила 8,8 по Рихтер.
В прессъобщение Ронг предупреждава, че тези цифри са само оценъчни и се основават на статистическо разпределение. „Просто защото зоната на субдукция не е дала величина 8,8 за 499 години, това не значи, че подобно нещо ще се случи следващата година – казва тя. – Говорим за вероятности.“
Оценките не се разпространяват върху територията на сеизмичните разломи, като този, който миналия месец предизвика земетресение от 6 по Рихтер в Напа, Калифорния. Те също не обхващат и по-известния разлом Сан Андреас в Калифорния. Но се отнасят към зоната на субдукция Каскадия, която лежи край на крайбрежието на щата Вашингтон.
Тази област, както е известно, е предизвикала земетресение с магнитуд 9 още през 1700 година. А цунамито било толкова голямо, че нивото на морето се вдигнало дори по бреговете на Япония.
Катастрофа в Каскадия?
Ако такова земетресение удари днес, по оценки на експертите то може да убие повече от 10 000 души и да нанесе щети за $80 млрд. във всеки от щатите в Орегон и Вашингтон.
Джон Видали, директор на базираната в Сиатъл Тихоокеанска северозападна сеизмична мрежа, разказва, че наскоро публикуваното изследване „в значителна степен съответства“ на това, което той и колегите му очаквали от зоната на субдукция Каскадия.
Ронг и колегите ѝ сравнили своите показатели с утаечни отлагания за зоната Каскадия и подготвили оценки, които малко се отличават за тази област. Те са на мнение, че земетресения със сила 9 по Рихтер следва да се очакват на всеки 1000 години, а стойност от 9,3 по Рихтер – за период над 10 000 години.
„В известен смисъл това е проверка на тяхната методология – казва Видали. – А 9 по Рихтер в период от 500 до 1000 години е това, което ние очакваме в Каскадия.“
Виж повече ТУК
Екс US военен: Нелегитимният лидер на Ук...
© "Тази зловеща дата в българската ...