Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.09.2013 17:35 - Енергийният потенциал на торий - горивния цикъл
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 3073 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Енергийният потенциал на торий- горивния цикъл

Източник

image

Торий има голям потенциал като източник на енергия за бъдещето. Нейните резерви на планетата надхвърля известните резерви на уран , което означава, че той може да направи в следващото хилядолетие постоянно осигуряване на захранване на нарастващото световно население .

Но преди да се създадат и пуснат в широк производството на ядрени реактори на базата на торий , че е необходимо да се извърши по-подробен анализ на физичните свойства на този елемент , както и на икономическия потенциал на използването му. В момента лидерите в областта на изследванията на торий са Индия, Китай и Япония, докато САЩ , Канада, Великобритания, Германия и по едно време също провеждат изследвания в тази област .

Торий - е слабо радиоактивен метал. Той е открит през 1828 г. от шведския химик Берцелиус Jens , който му даде името " траектории " в чест на бога на гръмотевиците Тор. В природата, торий да съществуват като един изотоп торий -232 , който се разпада много бавно ( полуживот на три пъти възрастта на Земята ) . В чиста форма , торий е сребристо метал, който е в състояние да запази блясъка си в продължение на няколко месеца. С течение на времето на излагане на торий потъмняване въздух и в крайна сметка става черен . Торий оксид е с една от най-високите точки на топене - 3300 градуса по Целзий. Благодарение на този имот торий се използва активно в производството на електроди и топлоустойчиви керамични елементи за дъгови лампи и наметалата . Стъкло , съдържащи торий, има висок коефициент на пречупване и дисперсия , и поради това се използва в производството на висококачествени лещи за качество на камери и научни инструменти .

В неговите свойства , се отнася за възпроизвеждане - не ядрен ( не се разгражда ) - ядрени материали и може да се използва като ядрено гориво само във връзка с ядрени материали.

Торий- 232, като 238 не се използва в ядрената реакция като отделен гориво. Въпреки това, торий може да абсорбира неутроните и се превръща в уран-233 , който е отличен ядрен материал гориво. Като се има предвид тези свойства за създаване на торий -базирани гориво трябва първо да бъде торий облъчване да се получи желаният брой неутрони. Така полученият 233 може да се отделят от първоначалната торий и преработени в новото гориво , или веднага , използван като гориво по същия начин .

Най-често , торий , съдържаща се в фосфати на редкоземни елементи , като моназит , торий , чието съдържание е средно 6-7 на сто. Монацит резерви на Земята са близо 12 милиона тона, от които две трети са находищата на минерални тежки пясъци на юг и източното крайбрежие на Индия. Обикновено се извършва екстракция от торий разтвор излугване с разтвор на натриев хидроксид при температура от 140 градуса по Целзий, последвано от сложен процес за получаване на твърда утайка торий , ThO2 ( t.n.pretsipitatsiya ) .

 

 

image

image

 

 

В момента в развитието на най-малко седем типа реактори базирани на торий . Двама от тях - на реактора с тежка вода ( angl.PHWR ) и висока температура на газа охлаждане на реактора ( angl.HTGCR ) - счита за най- обещаващ .

PHWR тип реактори са страхотно да работя с торий гориво. Тъй като степента на енергийни неутрони в реактора, е малко по-висока , тя работи по-добре с помощта на гориво уран-233 . Реактори от този тип (особено на канадската CANDU ) имат добра репутация и висококачествени технологии , инсталиране и поддръжка .

Реактори тип HTGCR повече проектиран да работи с торий гориво под формата на специални частици , смесени с плутоний или обогатен уран покрити със слой от пиролизен графит или силициев карбид, който да запазите на газообразните продукти на делене . Тези частици се поставят в графитна матрица , който е стабилен дори при високи температури.

Останалите пет вида реактори досега не разпространява поради икономически неизгодно .

В заключение, интересно да се сравнят как отделните страни са в отговор на енергийния потенциал на торий . Например, в Индия, в които има големи залежи на торий , използването на този материал за широкомащабно производство на енергия е един от най-важните задачи на ядрената програма . В крайна сметка, 75 на сто от цялата енергия на Индия планира да произвежда с помощта на торий -горивния цикъл .

В момента в Индия в Калпакам е изграждането на прототип бърз реактор селекционера ( FBR реактор тип) с капацитет от 500 MW , чиято задача е да произвежда плутоний , който може да се използва за производство на уран-233 с торий , както е описано по-горе.

Доста различни по отношение на торий и неговите възможности , показани от страните, които имат сложна ядрена програма. Общество в тези страни са добре запознати с предимствата на ядрената енергия , като сигурност, стабилност , производството на енергия и не на емисиите на парникови газове. Тези страни , сред които Великобритания , е много предпазливи относно развитието на ядрената технология, базирана на торий .

В проучване на Националната ядрена лаборатория във Великобритания ( NLL ) от 2010 г. държави, между другото, че " технологията [ торий горивния цикъл ] е доста прогресивно , въпреки че не са добре дефинирани , и в момента не е от интерес за ядрената енергия. Тя изисква големи инвестиции и носи риск , но той не разполага значителни предимства . Много често , ползите от торий -горивния цикъл, са силно преувеличени . "



Тагове:   потенциал,   енергия,   торий,


Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39992870
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930