Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.01.2012 14:03 - Математическа формула може да обясни, защо серийните убийци убиват
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 2704 Коментари: 0 Гласове:
6

Последна промяна: 28.01.2012 14:54

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Математическа формула може да обясни, защо серийните убийци убиват

Източник 

18.01.2012

image


Изследователите са установили, че привидно хаотичното поведение на "Ростовският жесток убиец", сериен убиец, който действал през 80 години, подлежал на същите математически модели като земетресения, лавини, спадове на фондовия пазар, както и много други спорадични събития. Тази констатация показва, че има някакво обяснение, защо серийните убийци убиват.

Михаил Симкин и Вани Ройчохари, електронни инженери от Университета на Калифорния, моделирали поведението на Андрей Чикатило, брутален убиец, отнел живота на 53-ма души в Ростов, Русия, между 1978 и 1990 година. И въпреки че понякога Чикатило е спирал до три години, без ново убийство, в други случаи, той ги прави на всеки три дни. Изследователите са установили, че привидно случайните интервали между неговите убийства, следват математическо разпределение, известно като принципа на мощността.

Когато броят на дните между убийствата на Чикатило в сравнение с броя пъти, когато той е чакал това количество дни, тази връзка образува почти права линия на графиката, известна като логаритмична графика. Същият резултат, учените получават, когато изграждат графика на силата на земетресенията и скоростта, с която възникват земетресения от всяка зададена сила - както и други природни феномени. Принципът на мощността предполага, че там е скрит процес, който заставя серийните убийци да убиват.

Симкин и Ройчохари предположили, че това е един и същ тип причини, които водят до епилептични припадъци. Психичните импулси, които заставят серийния убиец да извършва престъпление", се дължи на едновременното възбуждане на голям брой неврони в мозъка", пишат те. Тази статия е приета за публикуване в "Biology Letters".

В мозъка, възбуждането на един неврон може потенциално да доведе до възбуждане на хиляди други, всеки от които на свой ред може да доведе до хиляди други. По този начин, невралната активност се разпространява каскадно из целия мозък. Повечето от времето на тази каскадност е малко и се разпада бързо, но понякога - когато интервалите от времето се определя от принципа на мощността - невралната активност надвишава един критичен праг.

При епилептиците, каскадата прехвърля този праг и води до припадък. И ако теорията на Симкин и Ройчокари е вярна, подобно стимулиране на невроните има и при Ростовският убиец, събуждайки непреодолимо желание да извърши престъпление. Понякога това отнема няколко години, когато невроните са били в състояние да преодолеят прага на възбуждане, понякога - само няколко дни.

Когато Симкин и Ройчохари вкарват в техния модел на забавяне във времето, което се изисква, Чикатило да планира следващия си удар, и отнесени към всяко убийство, успокояващия ефект, който намалява активността на невроните, то получения модел много точно съвпада с модела на престъпленията.

Убийственият ритъм

 Джеймс Фалън, невролог от университета в Ървайн, който изследва мозъка на психопат, казва, че тези наблюдения добре се съчетават с предишни проучвания на серийни убийци, поведението на много от които, са много сходни с поведението на наркоманите. Според Фалън, и в двата случая скъсването на зависимостта им "расте и расте, и в един момент преминава определен праг, след което те изпускат всички спирачки за да се освободят от напрежението."

И както е в случая с наркоманиите, разпадането на отказа от убийство може да доведе до натрупване на хормони в мозъка, наречена амигдала, това е изключително неприятно усещане, че може да се откаже само от приемането на още една доза от това, което причинява тази връзка", казва Фалън.

И въпреки, че новата статия е убедителен системно-количествен анализ на серийните убийства, теоретичния модел, според Фалън, се нуждае от допълнително усъвършенстване. "Характерното време за възбуждане на невронните клъстери е една милисекунда или секунда, а не месеци или години, както предполагат в статията си авторите. Мисля, че трябва да се добави компонент на системата, вероятно хормонално зависими амортисьорни механизми, които, в работата си имат временна константа от порядъка на няколко седмици, месеци и евентуално години, "пише той в електронната поща.

Подобни хормонални часовници, участват в различни видове биологични ритми, включително цикли като сън след бодърстване, цикъла на размножаване, както и много други. Ако авторите могат да симулират ефекта на хормоните върху поведението на серийните убийци ", те ще бъдат в състояние да разкрият" ритъма на убийците ", или дори тях самите."

Заложници на биологията

Аманда Пустилник, професор от Университета на Мерилендското юридичско училище, чиято работа се фокусира върху моделирането на психологията и неврологията в съдебните науки, смята, че по-твърдата, разширена версия на новото изследване може теоретично да бъде взета под внимание в съдебни дела, занимаващи се със серийни убийци. Въпреки това, във формата, в която съществува и сега, тя не е подходяща за тази цел.

"Някои модели могат да се срещат в природата случайно и да нямат сами по себе си никакво значение. Въпреки че е интересен, сам по себе си, случаят с този сериен убиец, е подчинен на принципа на разпределение на мощността, ще бъде неправилно да се изгради заключения въз основа само на него ", казва Пустилник. "Ако авторите могат да разширят данните и намерят статистически по-значимо потвърждение на модела, това може да бъде интересна линия на изследванията за повтарящо се човешко поведение, причинено от стрес и отпускане на напрежението."

Според Пустилник, невробиологичните изследвания, които показват, че психопатът е просто жертва на собствената си провалена биология, това не може да се използва като аргумент в съда за неговата невинност. Въпреки това е възможно, това да се смята като причина за някаква снизходителност по време на производството.

"Когато се опитваме да определим  "Доколко е наказуем този човек? ", аз мога да си представя, че един сериен убиец може да използва това изследване в производството за да докаже, че не е морално наказуемо лице, а по-скоро заложник на собствената си биология", казва тя. "Примерно така:" Защото възбудените ми неврони ме накараха да го направя ".

Да се ​​използва в това си качество, резултата от проучването трябва да бъде тестван в много по-голям брой случаи, за да се определи дали то е важен фактор, или по-скоро е само шанс на съответствието, Пустилник казва.

Заедно с увеличението на статистическата база, има много други възможности за по-нататъшни изследвания. Според авторите, те вярват, че много аспекти на човешкото поведение, които произтичат от необходимостта или зависимостта може също да се следва принципа на споделяне на мощността. Например, "пазаруването или пиенето могат да следват този модел за някои хора", казва Симкин в електронната поща. Както и в случаите на някои убийци, подобен тип на поведение, може в много по-ниска степен да бъде ефект от свободна воля, отколкото се смяташе досега.
Превод и редакция
Захари Андреев
28.01.2012





Гласувай:
6



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39753796
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031