Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.02.2010 10:57 - Духът на времето. част 6.
Автор: zahariada Категория: Други   
Прочетен: 1467 Коментари: 2 Гласове:
1



                            ДУХЪТ НА ВРЕМЕТО II

Друг вариант е създаването на голям брой, привидно незабелязани, нерегулирани, фабрики при нечовешки условия, които се възползват от наложените икономически трудности. В допълнение, поради дерегулация на производството, разрушаването на околната среда е постоянно, докато ресурсите на страната се експлоатират от безразличните корпорации, умишлено изхвърляйки големи количества замърсители.

Най-големия процес за замърсяване на околната среда в световната история се води от името на 30 000 еквадорци и жители на Амазонка, срещу Тексако, която сега е притежавана от Шеврон, срещу Шеврон за действия на Тексако. Замърсяването е 18 пъти повече от това, което Ексон Валдез изхвърли на брега на Аляска. В случая с Еквадор това не беше нещастен случай. Петролните компании са го направили умишлено, те са знаели, че го правят, за да спестят пари от разходи по изхвърлянето.

Освен това повърхностен поглед върху представянето на Световната банка показва, че тази институция, публично претендираща да помага за развитието на бедни страни против бедността, не е направила нищо освен да я увеличи и да увеличи разликата в богатството, докато корпоративни печалби хвърчат. През 1960 разликата в доходите на една пета от населението в най-богатите страни, срещу една пета от населението в най-бедните е било 30:1. До 1998 разликата става 74:1.

Докато световния БВП се е повишил с 40% между 1970 и 1985, живеещите в бедност всъщност са се увеличили с 17%.

За периода 1985 - 2000 живеещите с по-малко от 1$­ на ден са се увеличили с 18%. Дори Обединения Икономически Комитет на САЩ признава, че едва 40% от проектите на Световната банка са успешни. В края на 60-те Световната банка се намесва в Еквадор с огромни заеми. През следващите 30 години бедността там се е увеличила от 50% на 70%. Безработицата и частичната заетост са се увеличили от 15 на 70%. Гражданския дълг - от 240 млн. на 16 млрд., дела от ресурси в ръцете на бедните от 20% става 6%. През 2000 г. 50% от националния бюджет на Еквадор отива за изплащане на дългове. Важно е да се разбере:

Световната Банка е всъщност US банка, защитаваща US интереси. Защото САЩ притежават правото на вето над нейните решения като най-голям доставчик на капитал. И откъде банката е взела тези пари? Познахте, взела ги е "от въздуха" чрез банковата система за частичен резерв.

От 100-те най-силни световни икономики на базата на годишен БВП, 51 са корпорации. А 47 от тези 51 са US-базирани. Walmart, General Motors и Exxon са по-силни икономически от Саудитска Арабия, Полша, Норвегия, Южна Африка, Финландия, Индонезия и много други.

И докато защитни търговски бариери биват разбити, валути обединявани и манипулирани на пазара и държавни икономики биват преобръщани в полза на отворената конкуренция и глобалния капитализъм, империята се разширява.

Изправяте се пред 21 инчовия си екран и виете за Америка и демокрацията.

Няма Америка, няма демокрация. Има само IBM и ITT, AT&T и DuPont, Dow, Union Carbine, и Exxon. Това са нациите на света днес. За какво мислите, че си говорят руснаците на техните държавни конгреси - за Карл Маркс? Изваждат своите линейни програмни графики, статистически решения, теории, мин-макс решения и изчисляват вероятността цена-разходи на своите  транзакции, инвестиции, като нас. Вече не живеем в свят на нации и идеологии, г-н Бийл. Светът е сборище от корпорации, неуморно направлявани от незаглушимите закони на бизнеса. Светът е бизнес, г-н Бийл.

Сам по себе си светът, интегриран като едно цяло и в частност под формата на икономическа глобализация с митичните качества на капитализма на "свободния пазар", представлява една истинска "империя"... Малцина са се изплъзнали от структурните промени и условностите на Световната банка, Международния Валутен Фонд, или Световната Търговска Организация, международни финансови институции които колкото и неадекватно, все още определят какво означава икономическа глобализация.. Силата на глобализацията е такава, че в рамките на нашия живот вероятно ще видим интеграцията, макар и неравномерна, на всички национални икономики на света, в световна система на свободния пазар. Светът се превзема от сили на бизнеса, които доминират природните ресурси, необходими за живот и контролира парите с  които достигаме до тези ресурси. Крайният резултат ще бъде световен монопол, базиран не на човешкия живот, а на финансова и корпоративна мощ. С нарастването на неравенството естествено все повече хора се отчайват.

Тогава организацията е принудена да намери нов начин за борба с всеки, който се противопоставя на системата. Така се родиха "Терористите". Термина "терорист" е празна квалификация, запазена за всяка личност или група, която дръзне да предизвика установения ред.

Не трябва да се бърка с измислената "Ал Кайда", която е всъщност името на компютърна база данни за поддържаните от САЩ Муджахидини през 80-те години.

"Истината е, че няма Ислямска армия или терористична група, наречена Ал Кайда. И всеки осведомен офицер от разузнаването знае това. Но има пропагандна кампания да се накара обществеността да повярва в съществуването на такъв обект. Държавата зад тази пропаганда е САЩ".

Робин Кук, бивш секретар по външните работи на Великобритания

През 2007 министерството на отбраната на САЩ получи 161.8 млрд. долара за така наречената световна война с тероризма. Според националния център по антитероризъм, през 2004 около 2000 души са били убити в цял свят в следствие на терористични атентати. В това число 70 американци.

Използвайки това число като средна статистика, което е много щедро е интересно да отбележим, че два пъти повече хора годишно умират от алергия към фъстъците, отколкото от терористични актове.

Същевременно, водещата причина за смъртност в Америка са сърдечно-съдовите заболявания, взимащи средно 450 000 жертви годишно. През 2007 правителствените субсидии в тази област са били около 3 млрд. долара. Това значи, че правителството на САЩ през 2007 е похарчило 54 пъти повече средства за борба с тероризма, отколкото за превенция на заболяването, което убива 6600 пъти повече хора годишно.

И тъй като етикета тероризъм и Ал Кайда са неизменно лепени на всяка новина, за всяко действие срещу интересите на САЩ, митът се разраства.

В средата на 2008 щатският Главен прокурор предложи US конгреса официално да обяви война на тази фантазия, да не говорим, че до юли 2008 има официално повече от 1 млн. души в Щатския списък на предполагаемите терористи.

Тъй наречените антитерористични мерки разбира се нямат нищо общо с гражданска безопасност и всичко общо със запазване на установения ред сред нарастващите антиамерикански чувства едновременно по света и у нас, които с право са основани на омразата към алчната корпоративна имперска експанзия, която експлоатира света. Истинските терористи на нашия свят не се срещат в тъмна доба или викат "Аллах акбар" преди някоя жестока проява. Истинските терористи на нашия свят носят костюми за 5000 долара и работят по най-високите позиции в сферата на финансите, политиката и бизнеса. Така че, какво да правим?

Как да спрем една система на алчност и корупция, която има такава сила и инерция. Как да спрем това отвратително групово поведение, което не чувства състрадание за милионите избити в Ирак и Афганистан, за да може корпоратокрацията от Уол Стрийт да контролира енергийни ресурси и продукцията на опиум. Преди 1980 Афганистан е произвеждал 0% от световния опиум. След като поддържаните от САЩ муджахидини спечелиха съветско-афганската война до 1986 страната произвежда 40% от световното предлагане на хероин. До 1999 те вече произвеждат 80% от световното предлагане. Но тогава се случва нещо неочаквано.

Талибаните идват на власт и до 2000 г. премахват по-голямата част от опиумните полета. Производството пада от 3000 тона на 185 - 94% намаление. На 9-ти септември 2001 плановете за нахлуване в Афганистан са на бюрото на президента Буш.

Два дни по късно те получиха своето извинение.

Днес производството на опиум в контролирания от САЩ Афганистан, достига 90% от предлагания в света хероин, рекордни добиви се постигат всяка година.

Как да спрем една система на алчност и корупция, която обрича бедното население на робство във фабриките за печалбата на Мадисън авеню?

Или организира фалшифицирани терористични атаки с цел манипулация?

Или създава вградени модели за социална манипулация, експлоатационни по рождение?

Или систематично редуцира обществени свободи и нарушава човешки права, за да предпази себе си от собствените си недостатъци.

Как да се справим с множеството скрити институции, като Консулството за чуждестранни отношения, Трилатералната комисия и Билдерберг групата и останалите недемократично избрани групировки, които зад затворени врати заговорничат за контрола над политически, финансови, социални и екологични елементи от нашия живот? За да намерим отговора, първо трябва да намерим истинската причина. Себичните, корумпирани групировки, опиращи се на печалби и икономическа сила не са причината за проблема. Те са симптоми.

"Алчността и конкуренцията не са резултат от незаглушим човешки темперамент алчността и страхът от оскъдност всъщност биват създавани и умножавани, пряко следствие от което е, че трябва да се избиваме помежду си за да оцелеем.

Бернард Лиертаер, основател на валутната система на Европейския съюз

 

Името ми е Жак Фреско.

Аз съм индустриален дизайнер и социален инженер. Много съм заинтересован от обществото и създаването на стабилна система за всички хора. Преди всичко, думата "корупция" е монетарно изобретение, отклонение в поведението, поведение вредно за добруването на хората.

Обаче говорим за човешко поведение, а човешкото поведение изглежда се определя от околната среда. Тоест, ако сте отгледани от индианци Семиноли и никога не сте виждали нищо друго щяхте да се придържате към тяхната ценностна система. И това се отнася за нациите, за индивидите, за семействата. Те се опитват да внушат на децата си своята вяра, своята родина и да ги накарат да се почувстват като част от това. И са установили общество, което те наричат изградено. Изградили са работеща гледна точка и се опитват да я запазят. Макар че всички общества са всъщност израснали, а не изградени. Те се борят срещу новите идеи, които биха нарушили установения ред. Правителствата се опитват да продължат това, което ги държи на власт. Хората не са избирани на политически позиции за да променят нещата. Те са поставени там да запазят нещата каквито са. Виждате че основата за корупция съществува в самото ни общество.

Нека се изясня. Всички нации са на практика корумпирани, защото въздигат на пиедестал съществуващи институции.

Не искам да омаловажавам или надценявам никоя нация, но комунизма, социализма, фашизма, свободното предприемачество, и всички други субкултури са еднакви. Те всички са корумпирани. Най-фундаменталната характеристика на нашите социални институции е необходимостта от самосъхранение. Дали имаме работа с корпорация, религия или правителство, главния интерес е да се запази самата институция.

Например, последното нещо, което една петролна компания би искала е използването на енергия извън нейния контрол. Това би направило компанията по-маловажна за обществото. По същия начин студената война и разпада на Съветския съюз беше в действителност начин да се запази и продължи установената икономическа и световна хегемония на САЩ.

Така и религиите внушават на хората чувство за вина от естествените си наклонности, всяка претендираща да предлага единствения път за спасение. В сърцето на институционалното самосъхранение лежи монетарната система. Парите осигуряват средствата за контрол и оцеляване.

Така както един бедняк е принуден да краде за да оцелее. За институциите е естествено да правят всичко възможно за да печелят. Поначало е трудно за институции, базирани на печалба, да се променят, промяната заплашва не само оцеляването на големи групи хора, а също и така желания материалистичен начин на живот, свързан с влиянието и силата.

Следователно, парализиращата необходимост да се съхрани дадена институция, независимо от социалното й значение, е дълбоко залегнала в нуждата от пари, от печалба.

Начина на мислене е: "Какво ще спечеля аз от това?" Ако човек печели от продажбата на даден продукт, то той ще се бори срещу съществуването на друг продукт, заплашващ неговата институция.

Следователно хората не могат да бъдат честни, и хората не се доверяват един на друг. Ако някой ви каже "Имам точно къщата която търсите", той е брокер.

Ако доктора каже "Мисля, че трябва да ви извадим бъбрека" не знам дали се опитва да си плати яхтата или наистина имам проблем с бъбрека. В една монетарна система е трудно да се доверяваш на хората.

Ако влезете в магазина ми и ви кажа "Моите лампи са добри, но тези отсреща са по-добри", няма да остана на пазара много дълго. Няма да стане. Ако съм етичен ще загубя.

Когато казваме, че индустрията се грижи за хората, това не е вярно. Те не могат да си позволят да бъдат етични. Значи вашата система не е създадена да служи на добруването на хората. Ако още не схващате - нямаше да има аутсорсинг на работа ако се интересуваха от хората. На индустрията не й пука. Наемат хора, само защото работата още не е автоматизирана. Не ми говорете за благоприличие и етика не можем да си го позволим и да останем в бизнеса.

Важно е да се подчертае, че независимо от социалната система дали ще е фашизъм, социализъм, капитализъм или комунизъм; фундаменталния механизъм винаги са парите, труда и конкуренцията. В комунистически Китай няма по-малко капитализъм, отколкото в САЩ. Разлика е в степента на намеса на правителството в предприятията. Действителността е, че "Монетаризма" така да се каже е истинския механизъм който движи интересите на всички държави на планетата.

Най-агресивният и следователно доминиращ вариант на монетаризма е системата на свободно предприемачество. Фундаменталната позиция, изложена от ранните икономисти на свободния пазар като Адам Смит е, че личния интерес и конкуренцията водят до обществен просперитет, тъй като конкуренцията създава мотивация за хората да продължат напред. Това, за което не се говори е, как икономика базирана на конкуренцията води до стратегическа корупция, консолидация на властта и богатството социално разделение, технологична парализа, експлоатация на труда и в крайна сметка скрита форма на държавна диктатура от богатия елит.

Думата "корупция" често се дефинира като "морална перверзия". Ако една компания изхвърля токсични отпадъци в океана, за да спести пари, повечето хора смятат това за "корумпирано поведение". По-деликатен пример, когато "Уолмарт" отваря врати в малък град и изтиква малките предприятия от бизнеса чрез конкуренция, засягаме една сива зона.

Какво точно прави "Уолмарт" неправилно? Защо трябва да им пука за кварталните магазинчета, които унищожават?

Друг деликатен пример, когато някой бъде уволнен, защото нова машина може да го замени, и да върши същата работа с по-малко разходи, хората обикновено приемат това като "начина по който стават нещата", без да виждат заложената изопачена нехуманност на това действие. Факт е, че дали ще изхвърлят токсични отпадъци, монополизират пазара или съкращават работна ръка, мотивът е един и същ: печалба. Това са различни степени на един и същ механизъм за самосъхранение, който винаги поставя добруването на хората на второ място пред печалбата. Следователно корупцията не е някакъв страничен продукт на монетаризма, тя е неговата основа.

Повечето хора осъзнават тази тенденция в една или друга степен, но мнозинството остават наивни за широките последствия, да имаме такъв егоистичен механизъм за водещ манталитет на обществото.

Вътрешни документи доказват, че след като компанията категорично е знаела че имат медикаменти заразени със СПИН, са ги изтеглили от пазара в САЩ, и са ги продали във Франция, Европа, Азия и Латинска Америка. Правителството на САЩ е позволило това да се случи. FDA е позволило това да се случи, сега правителството си затваря очите. Хиляди невинни болни от хемофилия са загинали от вируса на СПИН. Компанията е знаела категорично, че медикамента е заразен със СПИН, продали са го, защото са искали да превърнат тази катастрофа в печалба.

Както виждате, корупцията е вградена в системата. Всички се лъжем един-друг и не може да очаквате благоприличие в това. ... чувство, че не знаят кого да изберат.

Те мислят в контекста на демокрацията, която не е възможна в една икономика на монетаризма.

Ако имаш повече пари да рекламираш своята позиция, позицията, която искаш във властта, това не е демокрация. Това облагодетелства хората на високите етажи. И винаги е диктатура на елита, на финансово заможните.

"Можем или да имаме демокрация в тази страна или да имаме голямо богатство, концентрирано в ръцете на малцина, но не можем да имаме и двете". 

Луис Брандис, Съдия от Върховния съд

Интересно е да забележим как привидно непознати личности се издигат за кандидат-президенти, като с магическа пръчка. И преди да се усетим някак си сме оставени да избираме измежду малка група изключително заможни хора, които подозрително имат една и съща широка социална гледна точка. Очевидно това е фарс. Хората от изборната листа са там, защото предварително са избрани като приемливи от установените финансови сили, които в действителност командват парада.

Много хора разбират тази илюзия за демокрация, но си мислят: "Само ако можехме да издигнем нашите честни, етични политици на власт", всичко щеше да бъде наред.

Тази идея, разбира се, изглежда логична за нашия установен мироглед, но за нещастие е още една заблуда. Защото когато наистина се стигне до най-важното, политическата институция и следователно самите политици, нямат абсолютно никакво реално значение за начина, по който функционират нашия свят и общество.

Не политиците могат да решават проблемите. Те нямат технически способности. Те не знаят как да разрешават проблеми. Даже и да бяха честни, те не знаят как да разрешават проблеми.

Техниците са тези, които изграждат морските солници. Техниците ви дават електричество. Те ви дават моторни превозни средства. Те ви отопляват къщата и ви охлаждат през лятото. Технологиите разрешават проблемите, а не политиката. Политиците не могат да решават проблеми, те не са обучени да го правят. Малцина в наши дни се замислят какво в действителност прави живота им по-добър.

Парите? Очевидно не.

Парите не стават за ядене, не могат да се пъхнат в резервоара на колата.

Политиката? Политиците могат само да създават закони, определят бюджети и обявяват война.

Религията? Естествено че не, религията не дава друго освен неуловим емоционален комфорт на тези, които се нуждаят.

Истинският дар, който ние, като човешки същества притежаваме, който единствен е виновен за всяко подобрение в нашия живот, са технологиите.

Какво представлява технологията? Технологията е молива, позволяващ идеи да се материализират на хартия. Технологията е автомобила, позволяващ ни да пътуваме по-бързо. Технологията е чифт очила, връщащи зрението на нуждаещите се. Приложената технология е просто продължение на човешките атрибути, намаляваща човешките усилия, освобождава хората от даден досаден проблем.

Какво би бил живота ви днес без телефон, или електрическа печка, или компютър, или самолет.

Всичко във вашия дом, което приемате за даденост - от звънеца, до масата, до миялната машина, е технология, създадена от градивната научна изобретателност на техниците. Не парите, политиката или религията. Това са лъжливи институции.

... а да пишеш до твоя конгресмен е фантастично.

Казват: "Пишете до вашия конгресмен, ако искате нещо да бъде направено".

Хората във Вашингтон би трябвало да са авангарда на технологиите. Авангарда на човешкото познание, на борбата с престъпността. Всички фактори, оформящи човешкото поведение. Не трябва да пишете на вашия конгресмен. Що за хора избират за тази работа? Бъдещето ще е изпълнено с големи трудности... а въпроса, който политиците си задават е: "Колко ще струва проекта?"

Въпросът не е "Колко ще струва". Имаме ли ресурсите?

А ние имаме ресурсите днес да подслоним всички, да построим болници по целия свят, да построим училища по целия свят, най-доброто оборудване за лаборатории за обучение и медицински изследвания.

Виждате ли, ние имаме всичко това, но живеем в монетарна система, а в монетарната система има печалба. И кой е фундаменталния механизъм, направляващ печалбата освен личния интерес?

Какво съдържа в себе си върха на конкуренцията? Висока ефективност и издръжливост? Не. Това не е част от дизайна. Нищо произведено в нашето печалбарско общество не е издръжливо или ефикасно иначе нямаше да има многомилионна индустрия за поддръжка на автомобили.  Нито пък щеше да бъде по-малко от три месеца средния живот на повечето електроника, преди да остарее морално. Дали е изобилието? Абсолютно не. Изобилието, според законите за търсене и предлагане, е всъщност нещо негативно.

Ако компания за диаманти намери 10 пъти нормалното количество диаманти по време на сондиране, предлагането на диаманти се увеличава, а цената и печалбата за 1 диамант пада.

Фактите са, че ефикасността, издръжливостта и изобилието са врагове на печалбата.

С една дума, недостига увеличава продажбите.

Какво е недостиг? Това е поддържането на висока цена на продукцията. Забавянето на добива на петрол повишава цената. Липсата на диаманти поддържа цената висока. Диаманти се изгарят в диамантената мина Кимбърли. Те са направени от въглерод. Това поддържа цената висока.

Тогава какво означава за обществото, ако недостига, бил той естествен или манипулиран изкуствено е положително условие за индустрията?

Това означава, че дълготрайност и изобилие абсолютно никога няма да съществуват в такова общество. Това е против самата природа на такава структура. Следователно е невъзможно да имаме свят без война или бедност. Невъзможно е постоянно да усъвършенстваме технологиите до най-ефикасните и продуктивни нива. И което е най-страшното, невъзможно е да се очаква човешките същества да се държат по наистина етичен или приличен начин.

Хората използват думата инстинкт, защото не могат да отчетат собственото си поведение. Преценяват всичко със своята липса на познания, нали разбирате, и казват неща като: хората са устроени по определен начин и алчността е нещо естествено, като че ли с години са размишлявали по въпроса.

А това не е по-естествено от носенето на дрехи. Това което искаме да постигнем е да елиминираме причините за проблемите. Да елиминираме процесите, които създават алчност, тесногръдие, предразсъдъци, експлоатацията на хора от хора, елитизъм.

Да елиминираме нуждата от затвори и помощи. Винаги сме имали тези проблеми, защото винаги сме живели в недостиг, и бартер, и монетарни системи, произвеждащи недостиг. Ако изкореним причините, създаващи така нареченото социално неприемливо поведение, то не съществува. Някой пита: "Те не са ли вродени?"

Не, не са! Няма човешка природа, има човешко поведение, и то винаги се е променяло в историята.

Не се раждате с тесногръдие и алчност, корупция и омраза. Попивате това от обществото.

Война, бедност, корупция, глад, мизерия, страдание няма да се променят в една монетарна система. Тоест, ще има съвсем незначителна промяна. Необходимо е реорганизирането на нашата култура, нашите ценности, трябва да е свързано с капацитета на ресурсите на Земята, не нечие мнение или вижданията на някой политик за това какъв трябва да бъде света.

Или някое религиозно схващане за човешките дела. За това става дума в проекта "Венера".

Обществото, за което ще говорим, е свободно от старите суеверия, задържане, затвори, полицейско насилие и закони. Всички закони ще изчезнат и професиите ще изчезнат, които вече не са валидни, като стокови брокери, банкери, рекламни агенти. Изчезват! Завинаги! Защото вече не са необходими. Когато осъзнаем, че технологиите създадени от човешката изобретателност освобождават човечеството и повишават стандарта ни на живот, ще разберем, че най-важния приоритет, който може да имаме е интелигентното управление на земните ресурси.

От тях черпим материалите, с които да продължим просперитета си. Щом разберем това, ще видим че парите съществуват като бариера към тези ресурси, защото на практика всичко има финансова причина. А защо са ни нужни пари да добиваме тези ресурси? Заради реален или предполагаем недостиг. Обикновено не плащаме за въздух и дъждовна вода, защото те са в такова изобилие, че да ги продаваме е безсмислено.

Тогава е логично да предположим, че ако ресурсите и технологиите за създаването на всичко в нашите общества като къщи, градове и транспорт, бяха в достатъчно изобилие, нямаше да има нужда да се продава нищо.

Също така, ако автоматизацията и машините са достатъчно напреднали, за да освободят хората от физическия труд, няма да има причина да работите.

И с изчезването на тези социални аспекти, не би имало нужда от пари въобще.

И остава най-важния въпрос: Имаме ли достатъчно ресурси на Земята и технологичен напредък, да създадем общество с такова изобилие, че всичко което имаме сега да бъде достъпно без етикет с цена и без нуждата от подлагане на работа? Да, имаме.

Имаме ресурсите и технологията да изпълним това като минимум заедно с възможността да вдигнем стандарта на живот толкова много, че хората от бъдещето ще гледат назад на цивилизацията ни сега и ще се надсмиват колко примитивно и незряло е било обществото.

Проектът Венера предлага изцяло различна система, съобразена с познанията на днешния ден.

Никога не сме поставяли пред учените проблема как да създадем общество, което да елиминира скучния и монотонен труд, което да елиминира транспортните катастрофи, което ще осигури на хората висок стандарт на живот, което ще премахне отровите в храната ни, ще ни даде нови източници на енергия, които да са чисти и ефикасни.

Можем да направим това. Икономика базирана на ресурсите.

Главната разлика между икономика на ресурсите и монетарна система е, че икономиката на ресурсите наистина е загрижена за хората и тяхното добруване, докато монетарната система е толкова изкривена, че проблемите на хората са на второ място, ако са засегнати изобщо.

Произвежданите продукти са с цел колко пари можем да изкараме. Ако има обществен проблем и не могат да се спечелят пари от решението му, значи няма да бъде решен.

Икономиката на ресурсите дори не се доближава до нищо опитвано досега. И с всичките технологии днес можем да създадем изобилие. Да подобрим начина на живот на всички.

Изобилие по целия свят, ако използваме технологиите разумно и пазим околната среда. Това е много различна система и е много трудно да се обсъжда защото обществото не е достатъчно добре информирано за състоянието на технологиите.

Енергия.

В момента, не е необходимо да горим фосилни горива. Не е нужно да ползваме нищо, замърсяващо околната среда. Съществуват много налични източници на енергия. Алтернативните енергийни решения, прокарвани от властите, като водород, биомаса и дори ядрена енергия, са силно неефективни, опасни и съществуват само за да продължат печелившите структури на индустрията. Ако погледнем отвъд пропагандата и самозадоволителните решения предлагани от енергийните компании ще открием привидно безкраен поток от чиста, изобилна и подновяема енергия за генериране на електричество.

Слънчевата и вятърната енергия са добре познати на обществото. Но потенциалът им остава неизразен. Енергията, получавана от Слънцето, е толкова изобилна, че един час светлина по пладне съдържа повече енергия от консумацията на целия свят за година. Ако можем да уловим 1/100-на от процент от тази енергия, светът никога няма да използва петрол, газ или нещо друго.

Въпросът не е в достъпността, а в технологията за експлоатация. А днес има много напреднали методи да се постигне именно това, ако не ги спираше нуждата да се състезават за пазарен дял с вече установените енергийни структури.

Стигаме до енергията на вятъра. Вятърната енергия отдавна е смятана за слаба. И поради зависимостта от местоположението - непрактична. Това просто не е вярно.

Министерството на енергетиката на САЩ призна през 2007г., че ако вятъра бъде напълно използван в едва 3 от 50-те американски щата може да захрани цялата нация.

А съществуват и доста непознатите енергии на вълните и приливите. Енергията на приливите се получава от промяната на приливите и отливите. Инсталирането на турбини да уловят това движение ще генерира енергия. Във Великобритания 42 обекта са отбелязани като подходящи. Прогнозира се, че 34% от енергията там може да идва по този начин. Енергията на вълните, която се получава от вълнението на океаните, се оценява на световен потенциал от 80 000 теравата годишно. Тоест 50% от енергийната консумация на планетата може да се получава само от това. Важно е да се подчертае, че приливната, вълновата, слънчевата и вятърната енергия нямат практически никакъв разход на енергия за добив, за разлика от въглища, петрол, газ, водород и всички други. В комбинация, тези четири метода ефикасно използвани от технологиите, могат да захранват света завинаги.

Въпреки това, съществува друга форма на чиста, възобновима енергия която ги бие всичките. Геотермална енергия.

Геотермалната енергия използва така нареченото "топлинно сондиране". Обикновен процес, използващ вода, може да генерира огромни количества чиста енергия. През 2006 доклад на Масачузетския Технологичен Институт разкри, че 13 000 зетаджаула енергия са достъпни под Земята в момента с възможност за лесен добив на 2000 от тях с подобрена технология. Общата консумация на енергия на всички страни по света е около половин зетаджаул годишно.

Това означава, че около 4000 години планетарна енергия може да се добива само по този начин.

А както знаем земната топлина постоянно се подновява, тази енергия реално е  неограничена. Може да се използва вечно.

Тези енергийни източници са само част от наличната възобновима енергия и с времето ще откриваме още.

Крайното заключение е, че имаме пълно изобилие от енергия без нуждата от замърсяване, традиционно съхранение или цена!

Ами транспорта?

Основни начини на пътуване в нашите общества са с автомобил и самолет, и двата изискващи фосилни горива. В случая с автомобила акумулаторната технология, необходима да захранва електрическа кола, развиваща над 100 км/ч за повече от 200 мили с едно зареждане съществува и е съществувала от много години. Но автомобилната индустрия контролира акумулаторните патенти и ограничава техния пазарен дял, заедно с политическия натиск от енергийната индустрия, достъпността и цената на тази технология са ограничени. Няма никаква друга причина освен чист корумпиран интерес от печалба, да не бъде всеки автомобил в света електрически, и съвсем чист, с нулева нужда от бензин. Колкото до самолетите време е да осъзнаем, че този начин на пътуване е неефикасен, тромав, бавен и причинява прекалено много замърсяване. Това е влакът Маг-Лев. Задвижва се от магнити.

Напълно поддържан от магнитно поле и изисква по-малко от 2% от енергията необходима за пътуване със самолет.

Влакът няма колела и нищо не може да се износи. Текущата максимална скорост на версии на тази технология, използвани в Япония, е 361 мили в час. Тази версия на технологията обаче е много остаряла. Организация, наречена ЕТ3, свързана с проекта Венера, е изградила тръбна версия на Маг-Лев, който пътува с до 4000 мили в час в неподвижна тръба без триене, която преминава над земята или под водата. Представете си пътуване от Лос Анджелес до Ню Йорк за обедната почивка или от Вашингтон до Пекин за два часа. Това е бъдещето на континенталното и междуконтиненталното пътуване. Бързо, чисто, и само с частица от енергията използвана днес за същото пътуване.

Всъщност, между влаковете Маг-Лев, напредналите акумулаторни батерии и геотермалната енергия няма да има никаква причина да горим фосилни горива изобщо.

И може да направим това сега, ако не ни спираше парализиращата структура на печалбите.

Работа.

В момента Америка клони към фашизма. Има склонност от доминиращата философия и религия да издигат фашистки виждания. Американската индустрия е на практика фашистка институция. Ако не осъзнавате това в момента, в който натиснете часовника навлизате в диктатура. - Внушава ни се да уважаваме труда. А аз гледам на него като на платено робство.

Възпитани сте да вярвате, че трябва да изкарвате прехраната си с пот. Това пречи на хората. Да освободим хората. от отегчителната, монотонна работа, която ги прави невежи. Вие ги ограбвате. В нашето общество, в икономиката на ресурсите машините освобождават хората.

Не можем да си го представим, защото никога не сме познавали подобен свят.

Автоматизация.

Ако погледнем назад във времето, ще видим много ясен модел на автоматизацията, бавно заместваща човешкия труд. От изчезването на човека в асансьора до почти пълната автоматизация на автомобилен завод. Факт е, че с развитие на технологиите нуждата от хора в производството постоянно ще намалява. Това създава сериозен сблъсък, който доказва грешността на монетарната система на труд. Заетостта е в директна конкуренция с технологичното развитие. И в предвид фундаменталния приоритет на доходите за индустрията хората, с времето, постоянно ще бъдат заменяни от машини. Щом индустрията въведе нова машина вместо да намали работния ден, те  съкращават работна ръка. Губите си работата и с право се страхувате от машините.

В една високотехнологична икономика на ресурсите, около 90% от всички професии в момента могат да се изпълняват от машини. Освобождавайки хората да живеят живот без слугуване.

Защото това е целта на самите технологии. И с времето посредством нано-технологиите и други напреднали форми на науката, не е преувеличено да си представим дори сложни медицински процедури изпълнявани от машини. И доколкото показва опита, с по-голяма успеваемост от хората днес. Пътят е ясен, но нашата монетарно базирана структура, която изисква труд за да има приходи, спира прогреса.

Защото хората имат нужда от работа за да оцелеят. Изводът е, че тази система трябва да си отиде или никога няма да се освободим и технологиите винаги ще са парализирани. Имаме машини, които чистят канали и освобождават хората от тази работа. Гледайте на машините като на продължение на човешките способности. Още повече, много днешни професии просто няма да имат почва за съществуване в една икономика на ресурсите. Всичко свързано с управлението на пари, рекламата, както и правосъдната система. Без пари болшинството от престъпленията извършвани днес няма да се случват.

Почти всички форми на престъпление са последица от монетарната система, или пряко или чрез неврози породени от липса на финанси. Следователно самите закони може някой ден да изчезнат. Вместо табела "карайте внимателно, хлъзгав път" сложете абразив на магистралата, за да не е хлъзгав пътя. Когато някой кара пиян и колата криволичи по пътя има едно малко махало което се люлее напред-назад и дърпа колата обратно... Не закон. Решение.

Сложете сонар и радар на автомобилите за да не могат да се блъскат. Законите, направени от човека са опити да се справим с проблеми без да знаем решението -&nbs




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
1. universalnite000 - Браво, приятелю, добре е всичко ...
14.02.2010 11:23
Браво, приятелю , добре е всичко това да се знае ;)
цитирай
2. doriana - Гледала съм филма! Препоръчвам го ...
22.02.2010 08:50
Гледала съм филма! Препоръчвам го на разни хорица с розови очилца и надежди в големия бял брат!
;)
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39757054
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031