Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.10.2010 16:43 - Почивка в Турция - Памуккале и античния град Хиераполис
Автор: pitagorid Категория: Туризъм   
Прочетен: 39805 Коментари: 10 Гласове:
14

Последна промяна: 03.11.2010 16:47

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Почивка в Турция - Памуккале и античния град Хиераполис

Втората забележителност, която е препоръчително да се посети при една почивка в Кушадасъ е природната забележителност Памуккале и античният град Хиераполис (освен Ефес).
За разлика от екскурзията до Ефес, тази до Памуккале е по-продължителна и трае цял ден, защото разстоянието от Кушадасъ до Памуккале е около 210 км.

image
Турският автобус, с който пътувахме

Но както много пъти вече съм го казвал, пътуването из Турция е приятно, защото пътищата са много добри. От Кушадасъ се тръгва по магистралата за град Айдън през плодородната долина на река Мендерес. Навсякъде е зеленина с огромни плантации от смокини, нарове и маслини. Тук всяка педя земя се обработва. Поради топлия климат, могат да се изкарат до 4 реколти годишно.
Интересно е, че повечето градове в Турция си имат някакъв символ. Например за град Айдън символът е смокинята. По средата на пътя пък има едно селище Атча, символът на което е ягодата, защото тук има огромни плантации от ягодови насаждения.
Памуккале се намира в близост до град Денизли, който пък е известен с това, че тук се произвежда най-качествения памук в Турция. По този повод още през 19 век от Измир до Денизли е построена първата железница в Турция от англичаните. Тази железница е като подарък за Османската империя, заради търговията на памук, който е трябвало да се продава на Англия срещу символична цена.
По щастливо съвпадение в долината на памука се намира и прочутата природна забележителност с името Памуккале. Но това име е дадено не заради памука, който се отглежда в тази област, а защото цялата околност наоколо е ослепително бяла като памук.

image
Входът към Природно-историческия резерват - Памуккале-Тиераполис
Памуккале (в превод от турски означава Памучна крепост) е малък турски курортен град във вилаета Денизли, отстоящ на 30 км северно от град Денизли. Същото име носи и удивителния природен феномен в околностите на градчето.

image
Водни потоци, богати на минерални соли, падайки от голяма височина, създават причудливи, вкаменени, ослепително бели каскади. В това живописно място действието на горещите извори, съдържащи калциев окис, довежда до образуването на варовикови отлагания на минерала травертин върху скалистите тераси. Това е същия минерал, от който са образувани сталактитите и сталагмитите в пещерите в продължение на хиляди години. Тук обаче това става на открито и много по-бързо. Травертинът има различни окраски, но специално тук е ослепително бял и блестящ.

image
Горещите извори в Памуккале извират от недрата на планината Кал Даъ в Западен Анадол, Турция.

image
Водата с температура 37°C излиза, клокочейки изпод земята, и в изумителни каскади се спуска надолу по поредица от около сто тераси. Водните потоци са издълбали терасите и във вдлъбнатините са се образували топли водни басейни.

image
Повечето имат ослепително бял цвят, но някои са жълтеникави и дори кафяви. За съжаление, замърсяването на околната среда през последните години се е отразило върху свежестта на цветовете.
До началото на петдесетте години на 20 век Памуккале е било изключително девствено образувание.

image
Но с разрастването на туризма в неговите околности се изграждат множество хотели, които разрушават неповторимата красота на белите тераси. Туристите със своите похождения са чупели и разрушавали образуванията и са нанесли непоправими щети.
Памуккале е включено към обектите в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО през 1988 г.

image
Но през 1998 година на Турция е даден ултиматум, че ако не се вземат спешни мерки това уникално природно чудо ще бъде премахнато от списъка.

image
Затова веднага е взето решение всички хотели в близост до обекта да бъдат съборени и са всети крути мерки за възвръщане на първоначалния вид на терасите.

image
Днес, десетина години по-късно, вече известна част от природния парк е възстановен, но специалистите прогнозират, че пълното възстановяване в първоначалния си вид Пакуккале ще достигне едва към 2030 г.

image
Естествените тераси и басейни днес за забранени за посещения от туристи.

image
За тази цел са изградени 6 изкуствени терасирани каскадно басейна, които вече са покрити с травертин и изглеждат като естествени. Сега единствено тук има достъп за туристите, при това е забранено влизането в басейните с обувки, дори с чехли.

image
Памуккале има дължина около 2700 м, широчина около 600 м и височина около 160 м. Вижда се от 20 км по долината на река Мендерес.

image
Отдалече белоснежната маса на Памуккале създава илюзията за огромна памукова плантация или за замръзнал водопад.

image
Памуккале отдалече

image

image

image

image

image
Това място е известно от хилядолетия.
Близо над Памуккале се намират развалините на античния град Хиераполис (в превод - Свещен град), основан през 190 пр.н.е. от династията на Аталидите - владетелите на Пергамон.

image
План карта на античния град Хиепаполис

image
Градът бил популярен сред гърците и римляните, страдащите от кожни болести и ревматизъм.

image
image

Те успокоявали своите болежки в лековитите термални води, намиращи се наоколо.
Комплексът Памуккале - Хиераполис е природно-археологически музей.
Водата на един от горещите извори, който извира от близка пещера, отделя зловонни, дразнещи очите газове. Древногръцкият историк и географ Страбон пише, че за броени мигове тези газове биха убили дори бик. Местните жители вярвали, че газовете са диханието на зли духове.
В наши дни е запазен топлия античен басейн, наречен още Басейнът на Клеопатра. Водата в този басейн е 36-37 °С. Има соли на бикарбонат, сулфат, въглероден диоксид, отчасти на желязо и радиоактивни елементи.

image

image

image

image
В град Хиераполис добре са запазени редица древни постройки. Една от тях са Термите - Голямата баня, в която днес се помещава археологическия музей.

image
Термите са построени от огромни каменни блокове, без използването на цимент, и се състоят от различни затворени или отворени секции свързани помежду си.

image
Има дълбоки ниши във вътрешната част на банята - библиотека, гимнастическа зала и други закрити или открити места. Термите са построен още при създаването на града и многократно са възстановявани след силните разрушителни земетресения.
Друго интересно съоръжение в Хиераполис е амфитеатъра.

image
Първоначално той е построен на североизток от северната порта, но е бил разрушен от силно земетресение през 17 г от н.е.
След земетресението пък през 60 г. от н.е по време на царуването на император Тит Флавий е построен нов театър, издълбан в склона на хълма, на изток, като се използват и останките на ярусите на стария театър. Днес театърът е в процес на реставрация. Побира 15000 зрители и е втория по големина след този в Ефес в Мала Азия
Третото забележително съоръжение на града е прочутият му некропол
Некрополът се простира от северната до източната и южна част на стария град. Този некропол е един от най-големите и най-запазени в света. Повечето от всичките 1200 гробници са изградени от варовик. Големият размер на некропола се обяснява със следното. Хората, които идвали за медицинско лечение в Хиераполис от други места, обикновено оставали в него продължително време. Те успокоявали своите тежки заболявания, като много от тях са умирали тук. Всички били погребвани в некропола на града, и затова броят на гробниците е относително много по-голям от постоянно живеещите в Хиераполис. Нещо повече, некрополът е изпълнен със саркофази на високопоставени личности, включително Саркофагът на Марк Аврелий Амианос. Повечето от тях са изработени от мрамор, покрити с двоен покрив, украсени с релефи и изписани с епитафии, които съдържат името и професията на починалия и възхваляват добрите му дела. Повечето гробове са от късния гръцки период, но има и значителен брой от римската епоха и дори от ранното християнство. За съжаление много от саркофазите са били отворени и ограбени.


Вижте видеоклипа за Пакуккале и Хиераполис по-горе
След тази разходка из Памуккале и Хиераполис се отправихме към хотел ПАМ в селището Карахайът, където се намира един от многото термални извори в тази област, характерна с голямата си сеизмична активност.
В този хотел обядвахме и имахме възможността да си направим кална баня в лековитите води на басейна на извора. Този извор има същата структура както на Памуккале, но вместо с калциеви соли, той е много богат на железни окиси, поради което травертинът тук не е с ослепително бял цвят, а с цвета на ръжда, оранжево-кафяв. Калта която обаче се образува е много лековита. Хотел ПАМ е като балнеоложки център. Намира се на около 15 км северно от Памуккале.
Ето няколко снимки от този термален извор.

image

image

image

image

image

image

image
Вижте и краткото видео.


Преди да тръгнем обратно към Кушадасъ, спряхме на още една задължителна спирка, за да изпълним рекламния договор на туристическата агенция.
Този път обект на посещение беше един огромен магазин за сувенири от полу скъпоценния камък Оникс.
През май, когато бяхме в Кападокия, също посетихме подобен магазин. Сега обаче бяхме разочаровани от високите цени на сувенирите, които бяха около 2,5 - 3 пъти по-високи от тези в Кападокия. Които не знаеха това, си накупиха разни дрънкулки, но за нас това си беше пладнешки обир. Да прощават комшиите, но този път без нас.
В интерес на истината в магазина имаше наистина много красиви неща. Ето няколко снимки от магазина.

image

image

image

image

image
Имам направен и кратък клип, но понеже показах подобен филм тук, сега няма да ви занимавам с това.
С този пътепис приключвам с екскурзиите в близост до Кушадасъ.

Следващия път, както вече обещах още в първата част ще ви запозная със самия курортен град Кушадасъ и неговите околности.


Тагове:   басейн,   град,   Извор,   амфитеатър,


Гласувай:
14



1. cindy - Мдам, интересно
28.10.2010 17:46
Като пусна моя фотопис, ще си сравним впечатленията :)
цитирай
2. pitagorid - Чакам фотописа
28.10.2010 17:49
Наистина ще е интересно за си сравним впечатленията
Четири очи виждат повече от две
цитирай
3. hristo27 - СУПЕР снимки!
28.10.2010 20:19
Прекрасно изживяване.
Уникална разходка, благодаря ти, Иване!
цитирай
4. анонимен - ИСКЛЮБИТЕЛНО ИНТЕРЕСНО, И МНОГО ОПИЯНЯВАЩО ПРЕРАЗКАЗАНА ЕКСКУРЗИЯ....
29.10.2010 12:13
ЗНАМ САМО , ЧЕ ДОГОДИНА СЪМ В КУШАДЪКЪ...ЩЕ СИ ПРЕПРОЧИТАМ ПОСТИНГА ЗА ДА ЗНАМ КАКВО ДА ОЧАКВАМ И ВИДЯ ПО ТОЗИ МАРШРУТ. НЕ НАПРАЗНО П.ПЕНЕВ / КОГОТО БОГОТВОРЯ ОТ УЧЕНИЧКА/ Е КАЗЪЛ "ЧОВЕКЪТ Е ЧОВЕК, КОГАТО Е НА ПЪТ" , А ТУРЦИЯ Е ДИСТИНАЦИЯ КОЯТО НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОБХВАНАТА И ВИДЯНА . ТЯ Е ДОСТА ПО- ГОЛЯМА И ОТ ДВЕ ЧОВЕШКИ ДЛАНИ.НО ЯВНО ХОРАТА ОБИЧАТ СЕБЕПОДОБНИТЕ СИ И РОДИНАТА ЩОМ СА СТИГНАЛИ ДО ТУК. НЕКА ДА СЕ НАУЧИМ ДА СЕ УВАЖАВАМЕ В СЕМЕЙСТВАТА И РОДНИНИТЕ, СЪСЕДИТЕ И НЕПОЗНАТИТЕ ХОРА , А СЛЕД ТОВА ЩЕ ЗАРАБОТИВ В ИМЕТО НА СТРАНАТА СИ....ЗА ДА ГИ ДОГОНИМ....НО МАЙ НИКОГА НЕ ЩЕ ГИ СТИГНЕМ. ПРЕКРАСНИ НЕЩА СА ОПИСАНИ И ЖЕЛАЯ ОЩЕ ПО- ПРЕКРАСНИ ДА СЕ ПОСЕТЯТ И ВИДЪТ...ЖИВИ И ЗДРАВИ! С ВЕДЪР ПОЗДРАВ-РОСИЦА
цитирай
5. esen - Прекрасно!
29.10.2010 23:50
Благодаря за чудесната екскурзия и страхотния екскурзовод!
цитирай
6. inel379 - Чудна бяла приказка!
30.10.2010 01:48
Страхотно преживяване!
Благодаря ти!
Поздрав!
цитирай
7. анонимен - Здравейте!
01.11.2010 15:38
Здравейте! Ходила съм на екскурзия по тези места и аз като Вас съм очарована от Турция. Пътеписите Ви са увлекателни и много добре илюстрирани. След като прочетох пътеписите Ви за Кападокия и подземния град, твърдо съм решила да ги посетя. Пожелавам Ви още много интересни пътешествия.
М.К.
цитирай
8. ckarlet - Страхотна виртуална разходка си ...
03.11.2010 15:41
Страхотна виртуална разходка си направих до приказните местенца, които си ни показал, Рitagorid!
И много нови неща научих за Памуккале и античния град Хиераполис!
Впечатлена съм от красотата!
Голям принос имаш и ти с твоето увлекателно представяне!
Благодаря!
цитирай
9. pitagorid - ckarlet
03.11.2010 16:42
Благодаря за хубавите думи и пожелания.
Днес подготвям следващата част на пътеписа, а за в бъдеще имам още нови планове.
Приятна вечер
цитирай
10. анонимен - Аз също бях по тези места, като из...
27.02.2011 20:06
Аз също бях по тези места, като изключим калните бани....Невероятно е, pitagorid се е справил отлично като екскурзовод, понеже бях там през 2007 година, и бях позабравила някои неща,но сега с удоволствие си ги припомних ,за което БЛАГОДАРЯ!!!!!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: pitagorid
Категория: Други
Прочетен: 3339208
Постинги: 158
Коментари: 1059
Гласове: 3831
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930