Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.12.2019 15:30 - ЙОСИФ ВИСАРИОНОВИЧ СТАЛИН. 140 години от рождението му
Автор: metaloobrabotka Категория: Технологии   
Прочетен: 839 Коментари: 5 Гласове:
-7


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
От ред. РП: В тaзи статия ние решихме да разкажем за Сталин това, което разбрахме сами, изучавайки периода на съветската история, когато Сталин е стоял начело на болшевишката партия и Съветската страна.

Започвайки запознаването с документи и материали от съветската епоха, нямахме определено, предварително формирано мнение за Сталин и неговата дейност. Наша позиция по отношениe към него и неговата дейност се изработи в резултат от внимателно изучаване на тези материали и документи, тя е извод за това, което ние узнахме, твърдо установихме и изяснихме за себе си за много години от своята работа.

Много факти и документи доказаха на всеки от нас, че Сталин е прав, че стои на страната на трудещите се, на страната на пролетариата, бил непримирим противник на собствениците на земя и капиталистите и затова, както вчера така и днес капиталистическите експлоататори и техните поддръжници го мразят толкова много.

Това знание ние кратко излагаме в тази статия, посветена на 140 годишнината от рождението на този велик човек, вожд на съветския народ Йосиф Висарионович Сталин.

ЙОСИФ ВИСАРИОНОВИЧ СТАЛИН

На 21 декември 1879 г., преди 140 години в гр. Гори Тифлиска губерния в семейството на работник-обущар се ражда човек, чието име знае целия свят. Едни яростно го ругаят в безсилна злоба, измисляйки си все нови и нови обвинения по негов адрес. А за стотици милиони други той е символ на надежда, свобода и справедливост, символ на голямата Победа на трудещите се над вековни непримирими и безпощадни врагове - експлоататори и паразити.
Йосиф Висарионович Сталин е олицетворение на ДИКТАТУРАТА НА ПРОЛЕТАРИАТА,  т.е. властта на трудовия народ, при който паразити и експлоататори живот нямат. Йосиф Висарионович Сталин е символ на историческата смърт на капиталистите – последната експлоататорска обществена класа в историята на човечеството.

Сталин е гениален продължител на учението и делата на Маркс—Енгелс—Ленин, верен сърат­ник на Ленин, вожд на Всесъюзната ком­унистическа партия (болшеви­ки), на народите на Съветския Съюз и световния пролетариат, организатор на Великата Октонврийска революция и победата на социалистическия строй в СССР.

Петнадесетгодишен юноша Сталин се влива в револю­ционното движение в Русия и става неин активен участник. Член е на нелегалните групи от руски маркси­сти в Закав­казието и водил пропагандна ра­бота в работническите кръжожи в Тифлис. В 1898 г. встъпил в Тифлиската со­циал-демократическа организация. Притежавайки изключителни способности, Сталин посвещава цялото си свободно време на самообразование - изучава философия, политическа икономия, история, природни науки, чете класическа художествена литература. В 1899 г. за револю­ционна дейност е изключен от Тифлиската семинария. През март 1901 г., криейки се от ареста, Сталин бил принуден да премине в нелегалност. Той става професионален революционер на ленинската школа и оперира в нелегалност до Февруарската революция от 1917 г. През този период Сталин е арестуван 8 пъти, 7 пъти е в изгнание и 6 пъти бяга от там.

Сталин е убеден болшевик, лоялен привърженик на В. И. Ленин, непримирим борец срещу меншевиките, анархистите и социалистите-революционери, които обърквали работните маси с компрометиращата си политика и ги отвличала от борбата за социализъм. Той е бил вид­ен организатор и ръково­дител на ленинско-искровската социал-демократическа организация в Закавказието. Той организира майската демонстрация в Тифлис през 1901 г. и известната политическа демонстрация на работниците в Батуми през март 1902 г., основава Батумския комитет на РСДРП, бил е редактор на болшевишкия нелегален вестник „Борба на пролетариата“ и ръководил стачките на работниците в заводите на Ротшилд и Манташев и грандиозна стачка на петролните работници в Баку през 1904г.  В периода на подготовка за въоръженото въстание от 1905 г. Сталин свършил чудесна работа по въоръжаването на работниците.

В края на 1905 г. Сталин на първата Всеруска болшевишка конференция в Тамерфорс (Финлан­дия) за първи път лично се запознава с Ленин. След поражението на първата руска революция от 1905-1907г. по време на реакционния период Сталин заедно с Ленин водят непримирима борба срещу меншевиките- ликвидатори и леваци-отзовисти, които се опитвали да унищожат партията на пролетариата, като в същото време се бореха с компромисите и работиха за укрепване на партията на работническата класа.

През януари 1912 г. по предложение на Ленин Сталин като изключителен организатор е избран задочно в Централния комитет на партията и поставен начело на Руското бюро на Централния комитет, което е сформирано да ръководи цялата практическа партийна работа в Русия. Работейки в тясно сътрудничество с Ленин, той редактира масовите болшевишки вестници "Звезда" и "Правда" и постоянно пише статии в тези вестници.

През април 1917 г., след като Ленин се завръща в Русия от изгнание, Сталин заедно с него води борбата на болшевишката партия на нов исторически етап - етап на превръщането на буржоазно-демократичната революция в социалистическа.

Сталин категорично защитаваше ученията на Ленин за възможността за победа на социализма у нас, подкрепяше ленинския курс към въоръжено въстание, за сваляне на властта на буржоазията и собствениците на земи и завоюването на диктатурата на работническата класа. Като част от партийния Военно-революционен център-политическото и организационното ядро на Военно-революционния комитет, Сталин директно организира и провежда подготовка за октомврийското въоръжено въстание в Петроград през 1917г. След победата на Октомврийската революция той става член на първото съветско правителство - Съвета на народните комисари, избран на II Всеруски конгрес на Съветите. Сталин има един от най-сложните „портфейли” - той става народен комисар (настоящ министър) за националностите. По-късно в 1919 година му връчват и втори «портфейл» — държавният контрол в РСФСР (в последствие Работническо-Селска инспекция — Рабкрин).

В го­дините на гражданската война заедно с Ленин Сталин строил Работническо-селската Червена Ар­мия. Показвайки изключителни способности на военен командир, той организира маршрута на интервенционистите и бялата гвардия, като директно насочва боевете на Червената армия в най-опасните и трудни посоки. Героичната защита на Царицин (наричан по-късно Сталинград), организацията на разгрома на Колчак, защитата на Петроград от Юденич, поражението на Деникин, победата над полските пани и Врангел - всички тези събития са неразривно свързани с името на Сталин, който вече се оказа талантлив командир.

В 1922 г. след XI конгрес на партията по предложение на Ленин, Сталин бил избран за генерален секретар на Цен­тралния Комитет на партията. От тогава до смъртаси той остава на този пост до смъртта си през март 1953 г.

Сталин свърши чудесна работа за създаването на национални съветски републики, а след това и за обединяването на тези съветски републики в една голяма и мощна съюзна държава - СССР.

През 1925 г. на XIV партиен конгрес Сталин, развивайки основните идеи на Ленин, постави най-важната задача на социалистическата индустриализация като материална основа на социализма, мобилизира партията и работническата класа за борба срещу враговете на социализма - троцкистите и бухаринистите, които отидоха в лагера на контрареволюцията и се противопоставиха на индустриализацията. През 1927 г. на XV конгрес на партията Сталин поставя най-трудната задача, след като пролетариата придобива власт - задачата за колективизация на земеделието и премахването на кулаците като най-голямата и последна експлоататорска класа в СССР. Това всъщност е било социалистическа революция в селото - прехвърляне на малки индивидуални селски стопанства, неспособни за развитие, към релсите на широкомащабното социализирано селскостопанско производство.

Всички тези задачи, както е известно са били решени с чест и в кратки срокове, което и позволи на СССР да стане първа в световната история страна на построен социализъм. ДнипроВЕЦ, металургичните заводи в Магнитогорск, Липецк, Челябинск, Новокузнецк и Норилск, Уралмаш, тракторните заводи в Сталинград, Челябинск, Харков, Ленинград, Ростов на Дон, Уралвагонзавод, автомобилни заводи ГАЗ и ЗИС; десетки хиляди колхози и совхози и обслужващите машино-тракторни станции, които ги обслужват, са доказателство за това. Бившата изостанали аграрна Русия, за 2 петгодишни периода (само 10 години!), се превърна в индустриална страна, напреднала страна не само политически, но и икономически, страната с най-голямото механизирано земеделие в света!

Сталин е създателят на новата Конституция на социалистическата държава на работниците и селяните, единодушно и справедливо наречена от "народите на Съветския съюз" "конституцията на Сталин". Конституцията на Сталин отразява и утвърждава в закона основните принципи на социализма, вече завладени и прилагани в СССР: социалистическа обществена собственост върху земя, гори, фабрики, фабрики и други инструменти и средства за производство; унищожването на експлоатацията и експлоататорските класи, бедността и безработицата; трудът, като дълг и дълг на честта на всеки трудоспособен гражданин. Тази Конституция не само на хартия, но реално гарантира на гражданите на СССР правото на труд, правото на почивка, правото на материална сигурност в напреднала възраст, правото на образование, свобода на словото, печата, срещи и митинги, свобода на уличните шествия и демонстрации.

„Не имущественото състояние, не националният произход, не полът, не официалното положение, а личните способности и личната работа на всеки гражданин определят неговото положение в обществото“ (Сталин).

Това е безпорен исторически факт – в сталинския СССР добре е живял този, който добре се е трудел за благото на цялото общество и следователно, своето семейство.

Сталин вдъхновил масите на социалистическо съревнование и ударна работа в първия петгодишен план, разкри голямото историческо значение на стахановското движение, възникнало през втория петгодишен период като наистина комунистическо отношение към работата.

Благодарение на неуморимите грижи на Сталин, Червената Армия се превърнала в мощна, непобедима сила, а Съветския Съюз станал непристъпна крепост на социа­лизма. Славната победа на СССР във Великата Отечествена война над обединените сили на световния капитал е ярко доказателство. Великата отечествена война беше класова война, война на социализма срещу капитализма, война на държавата на работническата класа и стремеж да я унищожи с ръцете на немския фашизъм на световната буржоазна реакция.

Световните капиталистически сили - Англия, Франция и САЩ  отдавна подготвяли война срещу Съветския съюз. Американските монополи, ръководени от семействата на Дюпон, Морган, Рокфелер, Ламонтов, Ротшилд и други магнати от финансовия и индустриалния свят, щедро финансирали тежката и военна индустрия, всъщност въоръжавха Германия. Англия и Франция се заели с функция да осигурят политическо прикритие на немеската агресивна външна и вътрешна политика.

Тяхната задача била да подкрепят възхода на властта на Хитлер, говорителят на интересите на най-реакционните и шовинистични кръгове на германския монополен капитал, тясно свързани със световните монополи, и след това развързвайки ръцете му да осигурят пълна безнаказаност и възможността за агресивна политика, подбуждайки фашистка Германия срещу Съветският съюз е единствената социалистическа държава в света по това време.

Но врага се объркал, недооценявайки силата на социалистическия обществен строй — десетки пъти по-прогресивен от капитализма. Неочакваната смелост, безкористност и героизъм на съветския народ, който отстоявал с гърдите си делото на Великата октомврийска революция, се превърна в изненада за световния империализъм. По време на Великата отечествена война талантът на Сталин като брилянтен командир, проявен още в годините на Гражданската война, напълно се реализира в краен предел. Той е председател на Държавния комитет по отбрана, народният комисар на отбраната на СССР, върховен главнокомандващ на всички въоръжени сили на СССР. Успоредно с това Сталин работи като председател на Съвета на народните комисари на СССР - главен стопански лидер на страната.

В следвоенния период, когато основната задача на съветския народ била да се възстанови икономиката на страната, разрушена от страшната война, Сталин остана на най-високия пост на изпълнителната власт - той заема поста председател на Министерския съвет на СССР. На фона на безграничната омраза към световния империализъм, причинена от победата на СССР над германския фашизъм и японския милитаризъм, той продължава да ръководи болшевишката партия, изпълнявайки поста генерален секретар на ЦК на ВКП (б) и непрекъснато преследвайки пролетарския външнополитически курс, основните задачи на който бяха:

— борба за мир и безопасност на народите;

— укрепване на международните позиции на СССР;

— помощ на новите страни на социализма, появивили се в резултат от II световна война;

— сплотяване и развитие на международното работническо и комунистическо движение;

— поддръжка на освободителната борба на народите на колониалните и зависими страни в тяхната борба против световния империализъм.

Под ръководството на своя лидер Й. В. Сталин съветският народ успя да възстанови страната си възможно най-бързо и продължи бързото си движение към комунизма.

Сталин е продължител на делото и учението на В. И. Ленин. Внесе огромен принос в развитието на цялата марксистко-ленинска наука.

Сталин даде точно и завършено учение на социали­стическата държава, разви организационната наука на болшевизма, създаде учение за интелигенцията. Показа, че критиката и самокритиката са важна способ за разрешаване на неантагонистическите противоречия при социализма и комунизма.

На ос­новата на ленинското учение за империа­лизма Сталин дал дълбок анализ на борбата на двете системи — капиталистиче­ската и социалистическата. Той уточни и разработи ленинската теория за победата на социализма в една страна по-нататък - до доктрината за възможността за изграждане на комунизъм в СССР, дори и да се запази капиталистическата среда. Този извод на Сталин принадлежи към водещите открития на марксистско-ленин­ската теория.

Сталин станал основател на нова наука, станала важен раздел в марксизма – политическата икономия на социализма. Сталин откри два най-важни закона - основният икономически закон на съвременния капитализъм (империализъм) и основният икономически закон на социализма

Горното е само малка част от заслугите на Сталин в развитието на марксизма.

С най-близкото и пряко участие на другаря Сталин през 1938 г. е написан кратък курс по история на КПСС (Б.) - енциклопедия на основните знания в областта на марксизма-ленинизма, историята на СССР и историята на болшевишката партия.

Името на Сталин по право стои в редиците на великите имена на теоретиците и вождовете на световния про­летариат — Маркс, Енгелс, Ленин. Целият живот на Сталин бе изцяло посветен на каузата за освобождването на трудещите се от капиталистическото потисничество, на каузата на комунизма.

За съжаление, малко след смъртта му в резултат на военен преврат, ръководството в партията и Съветската държава бе иззето от контрреволюционната опозиция, наследниците и съмишлениците на меншевисти, троцкисти, десни реставратори, тясно свързани със световния империализъм. Колкото и усилено контраатаката да се стараеше да унищожи социализма у нас, да спре локомотива под името на СССР, да се втърне към комунизма с пълна скорост, той бързо се провали. Трябваха цели 35 години умишлен саботаж и саботаж в политиката, икономиката и културата, упорита ревизия на марксизма и насаждане на буржоазна идеология във всички области на научното познание, за да се разрушат съветските хора, да ги дезориентират политически, да ги обезоръжат пред лицето на класовия враг - световния империализъм и подготовката на съветския. По този начин, едва в края на 80-те години на миналия век, чрез невероятни усилия световният капитал, действащ в тесен съюз с вътрешната контрареволюция в СССР, успя да свали съветския социализъм и да унищожи СССР.

Но тази победа на контрареволюцията е временна, нова революционна вълна вече се издига и този път капитализмът ще бъде напълно и безвъзвратно унищожен у нас.

Историята на човечеството не може да бъде върната от класата на умиращата буржоазия. Законите на социалното развитие са обективни и не зависят от волята на конкретни индивиди и дори цели социални класи, които не искат да напуснат историческата арена. Колкото и да се вкопчва в миналото, човечеството ще продължи да върви напред. И едно от знамената в неговите революционни ръце заедно с Маркс, Енгелс, Ленин ще бъде знамето на Сталин – верния син на световната работническа класа и предан борец за комунизъм.

МЛРД «Рабочий путь»




Гласувай:
1



1. fun1001 - ..ноо ,с това се съгласявам../не е бил проЗ другарят...семинарист и..марксист/ и луд сатрап
21.12.2019 15:36
„Не имущественото състояние, не националният произход, не полът, не официалното положение, а личните способности и личната работа на всеки гражданин определят неговото положение в обществото“ (Сталин).

не е бил проЗ другарят../просто ПИОНКА, нужна ПИОНКА
цитирай
2. germantiger - :) браво
21.12.2019 15:46
този е велик

тоя нахака на руснаците такъв дебел кавказки

изби милиони повече деоивановци от Хитлер

ПРИВЕТСТВАМ !
цитирай
3. get - - БЕ ДРУГАРЮ ИЛИ ДРУГАРКО "МЕТАЛООБРАБОТКА" ? Това от кое ръководство ЗА НАЧИНАЕЩ ... ?
21.12.2019 16:03
metaloobrabotka написа:

Името на Сталин по право стои в редиците на великите имена на теоретиците и вождовете на световния про­летариат — Маркс, Енгелс, Ленин. Целият живот на Сталин бе изцяло посветен на каузата за освобождването на трудещите се от капиталистическото потисничество, на каузата на комунизма.


... СЪВЕТСКИ политпропагандатор ГО ИЗКОПАХТЕ?

Значи СТАЛИН АНТИ-ИМПЕРИАЛИСТ ... ама ПОЛОВИН ЕВРОПА ВКАРА В СЪВЕТСКИЯ ЛАГЕР?
То и с Азия щеше да стане същото - ако не бе другарят Мао, който след смъртта на Сталин ВЗЕ ДА РАЗОБЛИЧАВА ... Руският СОЦИАЛ-ИМПЕРИАЛИЗЪМ!
Та в тази връзка и ЛОКАЛНА ВОЙНА СИ СПРЕТНАХА през 70-тЕ ГОДИНИ - СЪВЕТСКИТЕ, Русия и Китай! - Това, май не го ПИШЕ прашасалото ВИ РЪКОВОДСТВО НА АГИТПРОПА?

А другарЯТ Джугашвили - Какта НЕ ОТРИЧАШЕ ОСНОВНИТЕ ПОСТАНОВКИ НА ЛЕНИН и МАРКС - за Будущий КОМУНИСТИЧЕСКИЙ СТРОЙ? Взе, че в края на живота си НАПИСА - За социализма, както и в началния етап на КОМУНИЗМА - все още ще са в сила СТОКОВО-ПАРИЧНИТЕ ОТНОШЕНИЯ?

Това другарко или другарю МАРКСИСТ - знаеш ли? Какво ОЗНАЧАВА НА ПРОСТ КАТ ЗА КОМУНИСТ ЕЗИК?
ОЗНАЧАВА ЕДИНСТВЕНО И САМО ... Че въпреки ПРОПОВЯДВАНОТО В МАРКСИЗМА на такива неща, като ПЛАНОВОСТ и СТОКООБМЕН при условия на ПАРИЧНА БЕЗНАЛИЧНОСТ ПРИ "СОЦИАЛИСТИЧЕСКО ОБЩЕСТВО" - Няма!!!
Просто имаме наместо СБОР=N-1 ЧИСЛО, ЧАСТНИЦИ КАПИТАЛИСТИ ... ЕДНА ДЪРЖАВА КАПИТАЛИСТ!
- КоЯто е! С МНОГО ПО-СТРАШНО И ОТВРАТИТЕЛНО Р-О-Б-С-Т-В-О(?!) ЗА ПРОЛЕТАРИАТА ... отколкото ПОДОБНОТО МУ "робство" описвано от К. Маркс - ПРИ ЧАСТНО-СОБСТВЕНИЧЕСКИЯ(вариант) на КАПИТАЛИЗЪМ !!?
цитирай
4. ednalady - !!! тоочноо!! Руският СОЦИАЛ-ИМПЕРИАЛИЗЪМ!..
21.12.2019 16:14
Просто имаме наместо СБОР=N-1 ЧИСЛО, ЧАСТНИЦИ КАПИТАЛИСТИ ... ЕДНА ДЪРЖАВА КАПИТАЛИСТ!
- КоЯто е! С МНОГО ПО-СТРАШНО И ОТВРАТИТЕЛНО Р-О-Б-С-Т-В-О(?!) ЗА ПРОЛЕТАРИАТА ... отколкото ПОДОБНОТО МУ "робство" описвано от К. Маркс - ПРИ ЧАСТНО-СОБСТВЕНИЧЕСКИЯ(вариант) на КАПИТАЛИЗЪМ !!?

... това тук, е баба цеца, радосстината,Тя трака с 10 ина имена, по 18ч..на ден
сигурно и дават, и някой рубла.. ей сега ,ще затвори комент...))
цитирай
5. dobrodan - Хе-хе! :):):)
21.12.2019 21:31
"Неисторичен език".
Така завоалирано бяха определени мястото и ролята на тюрко-"татарския" език в СССР.
Основоположник на този възглед беше не кой да е, а корифеят на всички науки, геният на човечеството, великият вожд и учител, великият интернационалист, почетният пионер, почетният комсомолец, почетният академик, бащата на народите, величайшият гений на всички времена и народи, великият вожд на съветския народ, вождът на световния пролетариат, продължителят на делото на Ленин, великият майстор на смелите революционни решения, знаменосецът на комунизма, преобразувателят на природата, великият кормчия, великият стратег на революцията, великият маршал на Съветския съюз, великият генералисимус на Съветския Съюз, ненадминатият пълководец на всички времена и народи, най-добрият приятел на учените, най-добрият приятел на физкултурниците, най-добрият приятел на писателите, най-добрият приятел на учителите, доячките, механизаторите, колхозниците, великият приятел на жените, художниците, миньорите и актьорите, също така и на водолазите и на бегачите на дълги разстояния...
Уф...
Това още не е всичко!
Станете и да запеем всички заедно:
Мой Сталин, приятелю скъп и учителю,
към теб милиони протягат ръце.
Ти пръв си от първите в труда и борбата,
приеми нашите най-добри чувства от сърце!
(В оригинала первьiй из первьiх - от тюрко-"татарското" бер, един).
Скромен е бил другарят (товарищ)...
(Някои недопребити тюркомани твърдят, че дори тази любима на Сталин дума - товарищ произлиза от тюрко-"татарските" туар и иш. Сложиха им печат "Не!")
Погледнете документалните кадри с нашия скъп "таварищ": връх на скромността и дажемъничко (чуть-чуть - от тюрко-"татарското" чут-чут, същото значение) строг.
Ах!
Колко е скромен!!
Най-скромният !!!
Даже...
Стеснителен такъв, от излишна, умопомрачителна, феноменална скромност!!!
За да не забравят и да знаят хората, че той е въплъщение на самата скромност, по спомените на Хрушчов Сталин собственоръчно дописал към биографията си думите:
"Майсторски (от тюрко-"татарската" оста - уста, майстор) изпълняващ задачите на вожда на партията и народа, имащ всичката поддръжка на съветския народ, Сталин не допуснал обаче върху работата му да падне и сянка (оттенък - от тюрко"татарското" тен, нощ) от самомнителност, самолюбие и главозамайване."

***

Интересно време е било тогава!
После можем да вземем тамбурата (думбьiр от тюрко-"татарски") или гуслата (от тюрко-"татарската" гослъ) или кобзата (от тюрко-"татарската" кубыз) и да попеем за едничкия-единствен път, по който са можели да вървят всеки и всички във времето на най-чудесния Йосиф Прекрасни в СССР:

Всички чака ни едничък път -
ай-яй-яй, ай-яй-яй...
Първо ставаш пионерче,
ай-яй-яй...
А пък после комсомолец,
ай-яй-яй...
След това колхозен член (колективно стопанство - хазяйство, от тюрко-
"татарското" хужа). Ай-яй-яй...
И после...
- Не можахме да те приемем в колхоза, ти вече искаш да напуснеш нашия колхоз ли?!
Ай-яй-яй...
- Разбира се, че можеш да напуснеш доброволно! Да, да! При нас не е буржоазната,а социалистическата, най-широката (от тюрко-"татарската" иркен, ирек) демокрация, каквато няма никъде другаде! От колхоза отиваш право в тюрмата! (тюрко-татарското тюрмъ ).
Или пък... в глухите лесове на Сибир (от тюрко-татарското Себер).

За него са пяли една тъжна песен някои руски дървосекачи край огъня:

Другарю Сталин, вие сте толкова учен,
разбирате и от езиците другострански.
А аз съм прост съветски заключеник,
мой другар тук е само вълкът брянски. (вълк - от тюрко-"татарското" буре, бирюк)



В тази най-хуманна империя на Сталин, където диктатурата, т. е. "самодържавието" са били повдигнати на квадрат, ако не и на куб; където всички са били равни до умопомрачение, където на младите навсякъде са давали път, а възрастните били почитани (до старини са доживявали само отделни единици), в тази суперполицейска държава с маскировъчен костюм тип "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!" нашият "татарски-дърабъра" език почти не се забелязвал сред събратята си (някои недопребити пантюркисти твърдят, че думата брат идва от бер атадан - от един баща; думата съществува и като берадар.)
Корифеят на науките "на око" определил, а окото му било като от елмаз (тюрко-"татарската" дума алмаз) - на каква възраст е нашият език.
При управлението на този величайший гений на всички времена и народи като двуглав орел разперил криле великият и могъщ руски език. Край него се виели като соколи (от тюрко-"татарското" сук кул) и като орли, горди (от тюрко-татарското горур) и важни птици - езиците на съветските съюзни републики.
На грузински език (на който понякога пророкувал този планински орел) са разменяли мнения за строителството на социализма и комунизма самият другар Сталин и близкият му приятел другарят Берия, също и много от любимите му таварищи - Орджоникидзе и Енукидзе. И още много и много другари (таварищи).
Докато не ги "покосил" (коренът кося, от тюрко-"татарската" дума кису) техният любим
приятел и другар, "най-човечният човек на света" (така пишело за него всеки ден във вестниците) Йосиф Джугашвили - Сталин.

***
Отишли, значи, Хрушчов и човекът при гроба. Стоят, слушат...
Изведнъж от гроба се чува глас:
- Исках кон... Защо ми водиш магаре?


Интересно, но народът ни обича да се надсмива над тези управници, които са по-добродушни, следователно и по-справедливи.
Хрушчов беше точно такъв.
Такива унизителни и злобни анекдоти за Сталин никой не разказва.
Но защо?
Защото и до днес се страхуваме от него.
Това не се поддава на логично обяснение. Сталин отдавна го няма, а хората се боят от него като от огън!
Ето...
Казвам ви - тук човешките определения и метафори са неприложими. Трябва да се спуснем долу, в бърлогата на звяра. Там, където е животинското начало в човека.
Малките зверчета се боят от...
Големия Звяр!
Затова не търсете думи, с които да разказвате за Сталиновите времена!
Човешките думи ще са безсилни. И безполезни.
Йосиф Прекрасни спусна страната до дъното на падението.
При самия Звяр...

***

През 30-те години в Москва за Йосиф Прекрасни разказвали един анекдот.
Срещнали се веднъж генералният секретар на ЦК на партията и членът на ЦК Карел Радек. Сталин започнал да се оплаква, че го мъчат дървеници, как да се отърве от тях.
Остроумният Карел Радек изтърсил:
- Ами организирайте ги в колхоз! Те сами ще се разбягат!
Карел Радек е една от жертвите на Сталин.
Да, евреин е.
И какво от това?
"Котаракът в ботуши" не дели мишките под килима на бели и сиви, на руснаци, грузинци, казахи или други националности.
За какво му е на Звяра такова делене?
Всички цветове са вкусни...
Днес някои руски националисти се радват и си мислят, че Сталин е премахвал от пътя си само евреите...
Йосиф Прекрасни е косил всички наред!
И "татари". И украинци. Испанци. Немци. В това число и евреи.
Най-много сред убитите от него са руснаците.
Какво радостно може да има в случая?

Може пък от същата тая "Кремълска" самият Йосиф Прекрасни да е наливал по чашка на другаря Ворошилов, другаря Молотов, другаря Хрушчов, другаря Берия, другаря Будьони и на другите товарищи...
- Наздраве, Клим!
- Наздраве, Йосиф Висарионович!
- Наздраве, Микита... Добре де, не се обиждай... Никита Сергеевич!
- За Ваше здраве, Йосиф Висарионович!
- Какво, Вячеслав Михайлович, днес май не се чувстваш съвсем здрав?
- Здрав съм, Йосиф Висарионович, здрав съм...
- Защо тогава не вдигаш чашата?
- Аз, такова... Да пийнем! Отдавна не сме пили.
- Да, от вчера!
- От вчера вечерта, Йосиф Висарионович.
- Да, от вечерта... От днес сутринта, ако трябва да бъдем точни. Кога си тръгнахме?
- В четири без пет беше...Погледнах си часовника в колата.

***

Джугашвили...
Кавказец, който на бала с маски, организиран от болшевиките в 1917 г. се преоблече като руския Сталин и не свали маскарадния си костюм до смъртта си.
Пиел е цял живот.
И никой не го нарича алкохолик макар и отдавна да не е сред живите.
Хе-хе...
Излъга всички ни тоя паразит.
Построи... дявол знае какво. Вероятно от махмурлук (след изтрезняване на човек хората
наоколо са му виновни без причина) изби всички, които бяха най-грамотни, силни, умни, съвестни, както и така наречената Ленинска гвардия. Изби и всички работливи селяни.
ФАКТИЧЕСКИ УНИЩОЖИ РУСКОТО СЕЛО. Нашият наивен руски народ и до днес не знае за това велико престъпление на Йосиф Прекрасни. Народът мисли: абе някак си така от само себе си се получи, такава им била съдбата - във времето, когато изклаха милиони при колективизацията, а останалите ужасени бягаха от селата както ги е майка родила...
Хе-хе...
И какво смешно има пък сега?
Ами това, че народът не знае... Кой го откъсна от земята!
Народът на Русия до днес си няма представа кой съсипа селското стопанство!
И какво му е смешното?
Това, че и сега живеем така - В СТРАНА БЕЗ СЕЛСКО СТОПАНСТВО!
Разби го не някой друг, а точно Йосиф Прекрасни.

***

И нарече Йосиф Прекрасни своето куцо (от тюрко-"татарското" кису) творение - социализъм!
И му повярваха!
Хе-хе...
Какъв социализъм?
Чакайте малко, господин-таварищ.
Гладен народ, който се чуди къде да се дене и как да оцелее...
За какъв социализъм може да става дума?
Бедността, нищетата и безизходицата са синоними на социализма, така ли?
Да...
Много имена носеше...
Тоя маразматик.
Цели дни - не, цяла седмица трябва да изброявам и огласявам имената и титлите му.
Тридесет години Русия от Москва до покрайнините (коренът на думата е край, произлиза от тюрко-"татарското" кырый) седеше и съчиняваше имена за един "черньо", както уважително се изказват някои по адрес на хората от Кавказ.
Тридесет години журналистите от централните, републиканските, областните и районни вестници сутрин идваха на работа...
Хе-хе...
И съчиняваха нови епитети за един болен, тих луд, докопал властта.
Впрочем не са само журналистите.
Тук са замесени всички.
Сталин, както и да го бистрим...
Е всеобща трагедия за Русия.
Която и днес се изхитряваме да не разнищим, анализираме и разберем!
Защо така...
Се оказахме такива слабаци, господин другарю?
Защо не можем да проумеем Сталин...
До ден-днешен?
Какво всъщност се случи с нас?


***


Сталин...
Това сме ние!
Не се обиждайте.
Че какво пък толкова обидно има...
Всички го вдигнахме на ръце.
Целият свят.
Всеки един!

Един го издигаше...
С хамелеонството си!
Друг - със спекулата си!
Трети - с пълната си безнравственост!
(Религията бе изпразнена от смисъл, няма Бог... От кого да се страхуваме!?)
Имаше и такива, които от тъпотия (от тюрко-"татарското" тупас, коренът топ - пън).
Или от всеобща, тотална завист (от тюрко-"татарското" тоту) към съседите, приятелите,
колегите, другарите. (Чувство на досада, предизвикано от благополучието и успеха на друг
е тълкуването на думата завист в речниците).
Някой го издигаше със своето вече не руско, а "социалистическо пиянство" - новата вяра
на Русия, в която се настани цялата новопровъзгласена съветска бюрокрация от новата
марксистко-ленинска религия (представена от тримата брадати апостоли - Маркс, Енгелс и Ленин)... Или пред страха от всичко... Както се казва в рисувания филм за котарака Леополд - беше и страхлив, и подъл... едновременно.

Из "Великият тюркски език" на Рафис Салимжанов.... точно на място идва тая книга. Най-нормалният възможен поглед над таварищите... шедьовър.
***

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: metaloobrabotka
Категория: Технологии
Прочетен: 1681883
Постинги: 2369
Коментари: 325
Гласове: 469
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930