Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.08.2019 08:28 - Какво е синестезия? Определение и видове
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 1297 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 20.08.2019 08:29

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Какво е синестезия? Определение и видове Има ли звук аромат? Може да е синестезия

image
 При синестезия стимулирането на един познавателен път предизвиква реакция в друг път. Например виждането на цвят може да е свързано с аромат. Научна фотобиблиотека - PASIEKA. / Гети изображения

https://www.thoughtco.com/synesthesia-definition-and-types-4153376


 Anne Marie Helmenstine, Ph.D.Актуализирано на 25 май 2019 г.

Терминът " синестезия " идва от гръцките думи  syn , което означава "заедно", и  aisthesis , което означава "усещане". Синестезията е възприятие, при което стимулирането на един сетивен или когнитивен път предизвиква преживявания в друг смисъл или когнитивен път. С други думи, смисъл или понятие е свързано с различен смисъл или понятие, като миришещи цветове или дегустация на дума. Връзката между пътищата е неволнаи последователни във времето, а не съзнателни или произволни. Така че човек, изпитващ синестезия, не мисли за връзката и винаги прави абсолютно същата връзка между две усещания или мисли. Синестезията е нетипичен начин на възприятие, а не медицинско състояние или неврологична аномалия. Човек, който през цял живот изпитва синтеза, се нарича  синестетик . 

Видове синестезия

Има много различни видове синестезия, но те могат да бъдат категоризирани като попадат в една от две групи: асоциативна синестезия и проективна синестезия . Сътрудникът чувства връзка между стимул и усет, докато проектор всъщност вижда, чува, чувства, ухае или вкуси стимулация. Например, един асоциатор може да чуе цигулка и силно да я свърже със синьото в цвят , докато проекторът може да чуе цигулка и да види синьото цвят, проектирано в пространството, сякаш е физически обект.

Има поне 80 известни типа синестезия, но някои са по-чести от други:

 
  • Хроместезия : При тази често срещана форма на синестезия звуците и цветовете са свързани помежду си. Например музикалната нота "D" може да съответства на виждането на зеления цвят.
  • Синестезия с цвят на графема : Това е често срещана форма на синестезия, която се характеризира с виждане на графеми (буква или цифри), засенчени с цвят. Синестетите не свързват същите цветове за графема като всеки друг, въпреки че буквата "А" изглежда е червена за много хора. Хората, които изпитват синестезия с цвят на графема, понякога съобщават, че виждат невъзможни цветове, когато червени и зелени или сини и жълти графеми се появяват един до друг с дума или число.
  • Числова форма : Числовата форма е умствена форма или карта на числата, получена от виждането или мисленето за числата.
  • Лексикално-вкусова синестезия : Този рядък вид синестезия, при който чуването на дума води до дегустация на вкус. Например името на човек може да има вкус на шоколад.
  • Синестезия с огледално докосване : Макар че рядката синестезия согледално докосване е забележима, тъй като може да бъде разрушителна за живота на синестетика. При тази форма на синестезия индивидът изпитва същото усещане в отговор на стимул като друг човек. Например, виждането на човек да бъде потупано по рамото, би причинило синестетикът да почука и почукване по рамото.
 

Появяват се много други форми на синестезия, включително цвят на миризма, аромат на месец, звукова емоция, звуково докосване, дневен цвят, цвят на болка и цвят на личността ( аури ).

  Как действа синестезията

Учените все още не са направили окончателно определяне на механизма на синестезия. Това може да се дължи на засилено кръстосано говорене между специализирани региони на мозъка . Друг възможен механизъм е, че инхибирането по невронния път е намалено в синестетите, което позволява мултисензорна обработка на стимули. Някои изследователи смятат, че синестезията се основава на начина, по който мозъкът извлича и присвоява значението на стимул (идеастезия).

  Кой има синестезия?

Джулия Симнър, психолог, изучаваща синестезия в Университета в Единбург, изчислява, че поне 4% от населението има синестезия и че над 1% от хората имат синестезия в цвят на графема (цветни числа и букви). Повече жени имат синестезия, отколкото мъжете. Някои изследвания сочат, че честотата на синестезията може да е по-висока при хора с аутизъм и при хора с лява ръка. Дали има генетичен компонент за развитието на тази форма на възприятие, горещо се обсъжда.

  Можете ли да развиете синестезия?

Има документирани случаи на несистестези, развиващи синестезия. По-конкретно, травма на главата, инсулт, мозъчни тумори и епилепсия на темпоралния лоб може да доведат до синестезия. Временната синестезия може да бъде резултат от излагане на психеделичните лекарства мескалин или LSD , от сензорна депривация или от медитация.

 

Възможно е несинестетиците да могат да развият асоциации между различни сетива чрез съзнателна практика. Потенциално предимство на това е подобрената памет и времето за реакция. Например, човек може да реагира на звука по-бързо, отколкото на зрението, или може да си припомни поредица от цветове по-добре от серия от числа. Някои хора с хромастезия имат перфектна височина, защото могат да идентифицират нотите като специфични цветове. Синестезията е свързана с повишена креативност и необичайни познавателни способности. Например, синестетикът Даниел Таммет постави европейски рекорд за заявяване на 22 514 цифри от числото pi от паметта, използвайки способността му да вижда числа като цветове и форми.

  Източници
  • Baron-Cohen S, Johnson D, Asher J, Wheelwright S, Fisher SE, Gregerson PK, Allison C, "Синестезията по-често ли се среща при аутизъм?", Молекулен аутизъм , 20 ноември 2013 г.
  • Марсел Некар; Петър Боб (11 януари 2016 г.). „Синестетични асоциации и психосенсорни симптоми на времева епилепсия“. Невропсихични заболявания и лечение . Национални здравни институти (NIH). 12: 109–12.
  • Rich AN, Mattingley JB (януари 2002 г.). „Аномално възприятие при синестезия: перспектива за когнитивна невронаука“. Nature Reviews Neuroscience (рецензия). 3 (1): 43–52.
  • Simner J, Mulvenna C, Sagiv N, Tsakanikos E, Witherby SA, Fraser C, Scott K, Ward J (2006). „Синестезия: разпространението на нетипични кръстосани преживявания“. Възприятие . 35: 1024–1033.



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39949750
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930