Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.11.2014 18:26 - Хипокампът и математиката
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 801 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 Хипокампът и математиката 3 Септември 2014 image Wikimedia Commons

Учените вече имат отговор на въпроса, защо способностите за смятане на едни се развиват по-добре, а при други прогресират бавно с годините. Изследването на учените е публикувано неотдавна в сп. Nature Neuroscience.

С редки изключения ние не помним това, което се е случило с нас в най-ранно детство. Не става дума за това, че обемът на човешката памет е ограничен по някакъв начин, а за това, че връзките в главния мозък преди и след тригодишна възраст са устроени принципно различно. Същото, макар и в по-малък мащаб, може да се каже и за по-късна възраст, когато се учим да смятаме.

Работата на невробиолози от САЩ и Южна Корея показват, че между 7 и 9 години децата превключват на нова стратегия за решаване на задачи. Последното е било известно и по-рано, но само на ниво психология. Изследването, за което става дума, е използвало функционална магнитно-резонансна томография, за да покаже как се променят взаимовръзките между различните части на мозъка.

Учените сравнили методите, по които доброволци от три групи решавали аритметични задачи. В първата влизали деца на възраст от 7 до 9 години, във втората – тийнейджъри на 14–17 години, в третата – младежи и девойки на 19–22 г.

На първия етап доброволците събирали две числа от 1 до 9 и назовавали отговора на глас. Едновременно с това изследователите фиксирали поведението им и определяли каква стратегия е приложил един или друг участник. След решението на предложените примери доброволците трябвало сами да разкажат дали са събирали, или са се опитали да си спомнят вече известния им резултат.

На втория етап била задействана функционална магнитно-резонансна томография (фМРТ). Задачата на доброволците тук била друга – те трябвало наум да определят правилно ли е съставен пример от типа „2+8 = 12“. В контролното задание, което доброволците от всички възрасти изпълнявали по един и същи начин, към числата от 1 до 9 добавяли единица.

За разлика от младежите и тийнейджърите, 7–9-годишните деца преминавали тестовете и сканирането два пъти с разлика около година, за да може да се разбере динамиката на тяхното развитие. За този период при повечето от малките доброволци забележително се увеличила активността на хипокампа по време на решаването на задачи.

Хипокампът е мозъчна структура, отговорна, освен всичко останало, и за запомнянето на факти и извличането им от паметта. Активността на лобните области на мозъчната кора, отговарящи за сметките и планирането, напротив – намаляла. Едновременно с това децата при смятане започнали по-малко да разчитат на изчисленията с пръсти и наум и повече – на спомнянето на вече известни им резултати.

Впрочем нито една мозъчна част не работи изолирано от другите. В хода на изследването се изяснило, че важно е не колко силно е задействат хипокампът при смятане (той се оказвал по-малко активен при тийнейджърите и младежите), а това доколко балансирани са неговите връзки с другите мозъчни отдели.

Например когато фМРТ регистрирала особено силно взаимодействие между хипокампа и кората, доброволецът независимо от възрастта разчитал повече на паметта, отколкото на изчисленията.

Виж повече ТУК

 




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39759107
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031