Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.01.2012 21:03 - Дейви Крокет: Кралят на ядрените оръдия
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 3294 Коментари: 1 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Дейви Крокет: Кралят на ядрените оръдия

Източник

На 17 юли 1962, кортеж от учени, военни и високопоставени лица прекосяват пустинята в южната част на Невада за да станат свидетели на историческо събитие. Сред тях са такива VIP гости, като главният прокурор Робърт Ф. Кенеди и президентския съветник генерал Максуел D. Тейлър, който е дошъл, за да наблюдава пробния пуск на "Малката Сойер» - последния етап на операцията. "Слънчев лъч" Гвоздеят на програмата е мистериозно устройство, монтирано на покрива на бронетранспортьор, и е озаглавено  "Weapon System на Дейви Крокет."

image

Наименувано в чест на известния американски фолклорен герой, тази отбранителна единица се основава на доказаната схема на безоткатните оръдия, подобни на ръчните реактивни гранатомети, които са използвани по време на Втората световна война. Тези оръжия са предназначени да компенсират въздействието на изстрела, освобождавайки струята от изгорели газове от задния край, което прави тласък напред в момента, когато отката от изстрела тласка оръжието да се върне назад. Но  Weapon System на Дейви Крокет е подобрила тази концепция: това е един прост механизъм за освобождаване, в комбинация с малка атомна бомба, което го прави много удобна система за унищожаване, каквато някога е измисляна.

По това време заплахата от съветска инвазия е надвиснала над цяла Европа, шефовете на американската армия решават, че те се нуждаят от въздържащ инструмент, за да спрат, или най-малко да забавят, безбройните колони от войници и танкове, които един ден могат да дойдат от Източна Германия и СССР. Задачата била възложена на Научната лаборатория Лос Аламос, където ядрените физици успешно решили проблема за създаването на ултра-компактна ядрена бомба. Проектираната бойна глава «W54» била съчетана с надеждна система за стартиране, и в резултат на това, полученото оръжие било предадено на ядрените бойни групи за защита на границите между Източна и Западна Германия.


Снарядът на Дейви Крокет тежи около 30 паунда, и смътно приличал на диня с перки. С дължината си от почти 80 см и 30 см в диаметър, снарядът бил твърде голям, за да се побере в оръдейно дуло, така че, към него е прикрепен пръчковиден ствол, който от своя страна е бил поставен в дулото. Снарядът е могъл да бъде изстрелван от 100 мм безоткатни оръдия на разстояние малко повече от миля, а от 150 мм (по-голямата версия) е можела да го изхвърли на разстояние от около четири километра. Ракетите се монтирали на джипове и бронетранспортьори, а всяка военна единица се обслужвала от трима човека. Дейви Крокет я проектирал, с възможност за демонтиране от техниката, което позволявало на екипа да го пренася ръчно, и след това да задейства малкото устройство, почти гарантиращо унищожение, монтирано върху  удобен трикрак статив.

image

Ядрената бойна група служи за защита на Европа между 1961 и 1971 година, и през тези десет години, на въоръжение е пусната в експлоатация 2100 Дейви Крокет. В случай на съветска инвазия, тези елитни части е трябвало да стоят на пътя на разгръщането на военните сили. След разполагането на позиции, много математически изчисления са били необходими, за да се зададе траектория и разчетно летателно време на полета до целите, така че главата да може да причини максимални щети. Тестовият изстрел от интегрираното 37мм. стрелково оръдие е било за да се потвърди правилния ъгъл и очакваното време. След това трима човека от оръдейния разчет трябвало да извадят снаряда от транспортния сандък, да зададат на таймера за насочване на бойната глава на около шест метра над целта, и да зададат желаната мощност на експлозията в рамките на десет или двадесет тона.

След получаване на заповедта за изстрел, Дейви Крокет излетял в облак от дим и в дълга дъга се устремил към небето, насреща към маршируващия противник. Най-простата атомна бомба не е била оборудвана с вдигане на нивото на детонация, така че, след като Дейви Крокет излетял, се оказва, че предназначената единствено да унищожава своитецели. Въпреки наличието на наблюдението на оръжието и нарезните дула, и двете версии на Дейви Крокет не били особено точни, така че експлозията е могла да се случи и в рамките на няколко стотин метра от целта. Трябва да се каже, че доста малогабаритните снаряди не нанесли твърде много щети, дори при максимална настройка на детонация. Въпреки това, възможността за разпространението на радиация над бойното поле, балансирала недостатъците в ролята си на артилерия.


По-малко от една минута след стартирането на таймера е подкопана обвивката над зоната на унищожение. Ние знаем малко за вътрешната структура на снаряда, но той изглежда е съдържал 12 кг плутоний в черупка от берилий. При детонацията взривателят, с внимателно изчислена ударна вълна, създава кухина в центъра на плутониевия заряд, и пресова радиоактивния материал в малък обем. Ядрата на радиоактивните елементи могат да излъчват неутрони, и те намирайки се в ограничен обем, летящите неутрони се сблъскват и започват да разцепват околните атоми на плутония. На всяко разделяне на атомното ядро се ​​освобождава огромно количество енергия, както и много други неутрони, готови да разделят още повече атоми.

Берилиевото покритие увеличава ефективността на оръжието, отразяващо неутроните обратно в зоната на работа, което им позволява да се разделят възможно най-много на броя на ядрата. Нарастващата верижна реакция позволявала мигновено да освободи енергия и скорост на взрива.


Всеки човек, в рамките на 400 метра от епизентъра на взрива на Дейви Крокет, почти неизбежно загивал. Тези, които се окажат в радиус от 150 метра, получавали доза на радиация, която ги убива в рамките на минути или часове, дори ако той е бил защитен от танкова броня. Хората в радиус от 300 метра изпитвали временна слабост, гадене, които бързо преминавали, но това измамно състояние ги довеждало до мъчителна смърт в рамките на няколко дни. Тези, които са на разстояние над 400 метра, са имали най-голям шанс за оцеляване, но на много от тях ще им е необходимо интензивно лечение, а може би никога няма да се възстановят от раните си. Тези, които са имали достатъчно късмет, да бъдат на повече от 500 м от епицентъра, са могли да избегнат повечето от вредните ефекти, но мутациите в ДНК можели да увеличат риска от рак през следващите години.

Таймер
ът на Дейви Крокет допускал изстрелване на снаряда на разстояние от 300 метра от стартовата точка, но този метод на използването на оръжието, разбира се, би довел до смъртта на оръдейния разчет. В повечето случаи, приближаващите се съветски войски ще бъдат на разстояние по-малко от една миля, което изключва ядрената бойна група от засегнатия участък. Дори ако неточността на оръжието доведе до немногочислени вражески загуби, радиоактивното замърсяване от градушката ядрени бомби ще направи терена непроходим за период от най-малко 48 часа, което ще даде време на американските войски и силите на НАТО за мобилизация.

Вариациите на бойната глава W54 е намерила и няколко други приложения по време на Студената война, включително, специално ядрено подривно устройство, което могло просто да бъде хвърлено срещу врага, и взривено с помощта на таймер. По-мощната 250 тонна версия, използвана в AIM-26 "Falcon" с управляеми ракети "въздух - въздух." За щастие, всички тези ултра-компактни убийци никога не са били използвани извън пустинята Невада.

image


В допълнение към факта, че Дейви Крокет е най-миниатюрното ядрено устройство, разработвано някога в САЩ, то също беше и последният ядрен боен заряд, тестван в атмосферата. Пробният пуск през 1962 г. в пустинята на Невада потвърди ефективността, предвидена в неговата концепция. С разрушителна си сила, еквивалентна на двадесет тона тротил, опакован с размер на диня е изключително трудно да се победи Дейви Крокет по показателите на ефективна разрушителност на кубичен сантиметър. Независимо от факта, че неговата употреба може да доведе до верижна реакция, която ще предизвика пълното унищожаване на човечеството, е трудно да се устои на странното чувство на привързаност към  "дребните дървосекачи."

 




Тагове:   крал,   Крокет,   оръдие,   ядрено,   Дейви,


Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - cheap wedding dresses
17.01.2012 05:16
I know you probably get a lot of comments like this <a href="http://www.theuniuni.com/weddings-events/wedding-dresses.html" title="cheap wedding dresses">cheap wedding dresses</a>, but just wanted to let you know that I really appreciate the work you have put into the blog. I was wondering if I could put a link on my blog because I am sure my followers would love to read it <a href="http://www.theuniuni.com/weddings-events/wedding-party-dresses.html" title="wedding party dresses">wedding party dresses</a>. Let me know.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39903034
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930