Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.10.2011 18:02 - Електроенергия от горещ въздух
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 2347 Коментари: 1 Гласове:
7

Последна промяна: 25.10.2011 08:12

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Ще може ли горещия въздух да стане безплатното топливо на бъдещето?

Източник 

6.10.2011

image
Компания от Австралия заявява, че може да произвежда достатъчно електричество за снабдяване на 100 хиляди домове, исползвайки движението на горещ въздух.

Не трябва да сте научен експерт за да знаете, че топлината се издига нагоре, просто погледнете към тавана в горещ летен ден. Но това, което може би не знаете е, че в този фундаментален научен факт се крие възможност за доставка на цели градове с чиста енергия.

Архитектите в продължение на векове за да охлаждат някои сгради се поставяли в услуга на свойството на топлината да се издига нагоре. Слънчевите тръби дават възможност на издигащия се въздух от сградата, да отнася със себе си и топлината.

В наше време, австралийският бизнесмен Роджър Дейви иска да се възползва от това явление, за своята идея.

Той иска да създаде, улавя и изпраща горещ въздух, за да гарантира, енергия в градовете. За да направи това, е планирал в пустинята Аризона да построи гигантски слънчева кула с височина 2600 фута (792 m прибл.). Топлият въздух, влизащ в кулата, трябва да задвижи 32 турбини, като ги върти със скорост необходима да се създаде механична енергия, която генератори ще превърнат в електричество.

Според изявление на неговата компания EnviroMission, такава кула може да произвежда до 200 мегавата електричество, което трябва да е достатъчно за доставка на енергия на около сто хиляди домове. Той заявява, че неговата цел не е да изместви въглищата, ядрената енергия или алтернативните източници на енергия, а да се превърне в надежден допълнителен източник на енергия, който няма да отделя въглероден двуокис.

"Едно от най-важните качества, които според мен го отличават от всичко друго, е способността му да произвежда енергия, както и когато това е необходимо," - казва Дейви, президент и главен изпълнителен директор на EnviroMission.

Този факт го поставя независим от енергията на слънцето (не се предлага през нощта) и вятъра (не са налични в тихо време), за който той говори като "спазматичен".

Той също така обръща внимание на способността на кулата да произвежда енергия, без използване на вода за производство на електричество. Топло-и атомните електроцентрали консумират огромни количества вода, слънчеви панели и за поддържане на работоспособност изискват редовно почистване.

На чертожната дъска

В момента, кулата EnviroMission, е просто идея, но Дейви заяви, че технологията се е доказала не по-малко от седем години в равнините на Испания.

Въпреки това, според съобщения в медиите 125 тонната стоманена конструкция се е срутила през 1989 г., от напрежението на кабелите. На искане на Си Ен Ен за коментар относно инцидента, дружеството не се отзовава.

Според информационната агенция "Синхуа", малка кула започала да функционира през миналата година в Китай. Проектът, финансиран от китайска компания, според слуховете е на стойност 208 милиона щатски долара и ще бъде изпълнен на етапи. Първият блок ще произвежда 200 киловата мощност на ден.

Според свой представител, в момента, EnviroMission е единствната публична компания, която развива технологията.

Нейният модел предполага една кула, без натяжни въжета, за разлика от други подобни и цимент като строителен материал. Solar Tower ще бъде втората най-висока сграда в света, малко по-ниска от Бурж Халиф в Дубай.


В EnviroMission смятат, че кулата ще издържи 80 години, далеч повече от средната продължителност на живота на соларните панели, които някой като че ли смята алтернатива, по-малко скъпа.

Дейви твърди, че строителството като обем и мащаб, вложени в проекта "Аризона", ще струва $ 750 000 000 последващи изменения цената може да се увеличи или падне с 10-15%).

Според компанията Ким Forte, EnviroMission вече е намерил "значителен капитал" за техния проект.

В допълнение, компанията наскоро се съгласи да продава електроенергия в бъдеще, която ще бъде произведена на един от обектите в Аризона, на Службата по енергетика в Южна Калифорния, която се състои от 12 енергийни дружества.


Професорът по машинно инженерство в Northeastern University, Мохамед Taслим, казва, че има два важни въпроса: Ще произвежда ли толкова енергия, както е предвидено от EnviroMission, както и дали ще бъде икономически ефективна и безопасна за околната среда?

"По принцип, от инженерна гледна точка, идеята е правилна - казва той. - Мисля, че въпросът не е, че нищо не се случва. Просто защото може да се окаже, че максималната мощност от 200 MW не може да бъде постигната в пълен размер. "

Taслим първоначално заявил, че инженерите трябва да използват композитни материали като въглеродни влакна. Но след няколко груби изчисления, той заключил, че "800-метровата конструкция, изработена от композитни материали, няма да може да издържи собственото си тегло, затова е необходим по-сложен състав."

Според изчисленията на EnviroMission емисиите на въглероден двуокис при производството и транспортиране на цимент и други материали за изграждане на инсталацията ще бъдат възстановени след две години и половина работа.

Въртящите се турбини ще произвеждат електричество

Технологията работи по следния начин: За разлика от традиционните фотоволтаични панели, които преобразуват слънчевата светлина в електричество, кулата на EnviroMission извлича слънчевата топлинна енергия от слънцето, както и от движението на въздуха.

Слънцето в оранжерията загрява въздуха под огромен прозрачен наклонен навес, около кулата, която е приблизително с ширината на футболно игрище.

Въздухът се нагрява до около 90 градуса по Целзий и след това се издига в кулата, турбините започват да го въртят и издигат до върха.

Колкото по-висока е кулата, толкова по-силен е въздушния поток. Колкото по-бързо го върти турбината, толкова по-голяма е електрическа мощност.

След като слънцето залезе, земята продължава да отдава топлина, която ще генерира повече електроенергия.

Предстои дълъг път

Дейви заявиява, че пречките за изграждането на слънчевата кула е комбинация от политически фактори, политиките за околната среда и ниските цени на изкопаемите горива. Той искал да реализира този проект в Австралия, но според него, в Съединените щати е по-приемлив политическия климат.

Той също така казва, че в последните 10 години EnviroMission показва "дю дилиджънс" в проектирането на слънчевата кула с цел да се премахнат съмненията в потенциалните частни инвеститори.

"Ние трябваше да подобрим технологията на нивото, на което тя е построена по време на инсталацията в Испания, за сегашното си състояние на търговска жизнеспособност" - казва той.

Изграждането на станцията ще отнеме около две години и се гарантира създаването на, до шест хиляди работни места. След това, след въвеждане в експлоатация, с нейната поддръжка ще се занимава персонал от 30 души, чиито задачи ще включват поддръжка на навеса и турбините, както и осигуряване на безопасността. Тъй като въздухът е безплатен, производствените разходи ще бъдат минимални, казва той.

Следващата стъпка е да се определи крайната цена, което ще отнеме няколко месеца.

"И тогава ние ще видим дали всичко е вярно от икономическа гледна точка - казва той. - Трябва да отидем при банкерите и да гарантираме, че делото няма да изгори. Ние вярваме в това. "




Тагове:   въздух,   ток,   горещ,


Гласувай:
7



Спечели и ти от своя блог!
1. zaw12929 - НА ДНЕВЕН РЕД Е НОВ ИЗТОЧНИК НА ЕН...
25.10.2011 13:27
НА ДНЕВЕН РЕД Е НОВ ИЗТОЧНИК НА ЕНЕРГИЯ, ПРЕЧИСТВАНЕ ВОДАТА НА ОКЕАААНА ДО ПОЛИВНА И ПИТЕЙНА, ХРАНИ РОДЕНИ ОТ МИСЪЛТА....
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39920042
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930