Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.07.2011 13:43 - Добивът на полезни изкопаеми на Луната може да стане реалност
Автор: zahariada Категория: Технологии   
Прочетен: 2474 Коментари: 0 Гласове:
8


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Добивът на полезни изкопаеми на Луната може да станат реалност

Източник

4.07.2011

image


Огромни количества от различни ресурси, които варират от вода и газове и свършват с метали, намерени на Луната и по-далече в космоса, привлича държавите и частния бизнес да започнат сондиране, на неясно правно основание, нови изследвания, производство и доставка на Земята на тези минерални ресурси.

На Луната и в атмосферата на планети като Юпитер, са открити огромни количества от изотопа хелий-3, който е потенциално интересен, тъй като е основният източник за гориво чрез ядрен синтез, и е все още недостижима мечта на властта.

Сегашните ядрени реактори използват енергията от разпадането на атома, а при ядрен синтез на атомите на водорода се съединяват и образуват хелий, който отделя огромни количества енергия.

Според факултетният преподавател от инженерния факултет на Imperial College London Матю Джендж, липсата на атмосфера на Луната означава, че в продължение на милиарди години е била подложена на бомбардиране със заредени частици, някои от които проникнали в повърхността. Тези частици, включително и хелий-3, могат да бъдат извлечени чрез нагряване на лунните скали и последващото отделяне на газ. "Мисля, че обема на наличния хелий-3 се измерва в милиони или дори стотици милиони тонове - казва Genge. - При това, тази разработка може да се извършва по открит метод ".


Освен това, според Genge, ядрения синтез е по-екологичен процес, тъй като не оставя излишни неутрони. роизвежда се много повече енергия, отколкото при реакцита на делене, но в същото време, без такива ефекти като значителни радиоактивни отпадъци."

До сега, учените са успяли да поддържат реакцията на синтез, в рамките на няколко секунди, и мащаба е съвършено недостатъчен за комерсиални цели. Доколкото в развитието на ядрения синтез са инвестирани милиарди, по мнението на много учени, новия способ и неговите постижения неминуемо ще бъдат усъвършенствани, което вероятно ще доведе до експанзия в търсенето на хелий-3.

На Земята, хелий-3 е на разположение в такива малки количества, че дори сега, когато синтеза не е развит, един килограм от това вещество е 16 милиона долара. "За да добиваме това мещество, ще трябва да го търсим извън Земята - продължава Genge - и следователно по-логично място е да започнем търсенето от Луната."

Стойността на извършваните открити минни работи на Луната

Според Genge, разходите за доставки на Луната с космическата совалка е 25 хиляди долара за килограм. По този начин, всичко произведено в космоса трябва да има достатъчно високо търсене за да се възстановяват разходите за стартиране.

Това е особено вярно за перспективите на разработване на ресурси извън орбитата на Луната. Така например, за получаване на хелий-3 от атмосферата на Юпитер ще са необходими $20 млрд. за около десет години, и частния бизнес вероятно ще откаже, имайки предвид, че възвръщането на големите инвестиции ще става за дълъг период от време, казва Genge.

Водата е друг потенциално важен ресурс, защото той може да осигури последващи мисии в дълбокия космос. Сканирането показва милиарди тонове лед по лунната повърхност, особено в кратерите на тъмната страна, където температурата може да падне до 35 градуса по Келвин.


Енергийната компания "Шакълтън", базирана в Тексас, вече е започнала проучване за разработване на минно дело на Луната в рамките на следващите няколко години. Плановете на компанията включват топенето на ледовете и пречистване на водата, преобразуване на водата в кислород и водороден прекис, а след това кондензация на газовете в течен водород, течен кислород и водороден прекис, който е потенциално  ракетно гориво.

Генералният директор на "Шакълтън" Дейл Tиц казва, че произведената вода ще бъде използвана единствено за ракетно гориво, за да осигури работа в рамките на ниска околоземна орбита (LEO) - като например космически туризъм и отстраняване на космическите отпадъци, както за дейностите на Луната, така и в по-отдалечения космос.

"Нашият бизнес е фокусиран върху извличането на печалба. И причината, поради която проявяваме интерес към Луната - това е проучване на перспективите за нови мини и вода за производство на ракетни горива " - казва Tиц.

От Луната се интересуват частните инвеститори

Компанията "Шакълтън" планира да създаде няколко станции за зареждане с гориво и поддръжка на DOE, което ще освободи изследвания, търговски и туристически совалки за предоставянето на всичко необходимо за тях от Земята. Дружеството счита, че такива централи ще направят възможно създаването на една изцяло нова категория на космически совалки, които ще работят не само на НОО, но и извън нея.

Дейл Tиц твърди, че "Шакълтън" в момента се намира на първата от четирите фази на проекта за добив на вода от Луната. Първата стъпка включва създаването на екип за мисията, търсене на инвеститори за финансиране, както и подробно планиране на бъдещата работа.

Вторият етап включва въвеждането на Луната на два безпилотни всъдеходи като превозно средство за изследване на водните ресурси. Значителна част от водните ресурси се предполага, че се намират в кратера Шакълтън на Южния полюс от тъмната страна на Луната.

Според Tиц, за изготвянето на проекта се забелязва голям интерес от потенциални инвеститори.


"Проектът ще бъде финансиран не от правителството или федерална агенция, като НАСА. Това ще бъде - ако нещо подобно въобще се случи - създадено от частни инвестиции, "- продължава Тиц.

В статия, публикувана през юни 2009 г. в списание
«Institute of Electrical and Electronics Engineers magazine Spectrum» («Институт на инженерите по електротехника списание Спектър"), основателят на "Шакълтън" Бил Стоун пише, че изследването на Луната в тази област може да струва около $ 20 млрд.в течение на десет години.

"В момента, очевидно, нито една страна не е готова да плати тези разходи", казва Стоун. "Когато правителството прапуска жизненоважни възможности, частния сектор може и трябва да направи първата крачка."

Стоун подчертава, че за да спести $ 1 млрд. в началните етапи от първите пилотирани от екипажи полети, ще могат да зареждат гориво само за кацане и разтоварване на лунната база, което прави невъзможна спешна евакуация обратно на Земята.


"Идеята може да изглежда радикална, но взимайки за такава мисия човешки екипаж, той ще трябва да е наясно, че неговият успех и оцеляване зависи от производството на гориво за завръщане. Ако те се провалят, техният полет става едтопосочен и хората ще трябва да поемат тези рискове " - пише Стоун.

"За космическите агенции, финансирани от правителството, тези принципи са невъзможни, тъй като политическине рискове в случай на неуспех, са големи. Все пак, това е единственият реален избор за бизнеса. В продължение на векове, учените са правили трудният избор за разширяването на границите по суша, море и въздух. Време е да ги отместим още по-далеч - в космоса ".

Според Tиц, в наше време, политическите принципи и финансова несъстоятелност не позволява на правителствата да изследват за природни ресурси космоса. Правителствата имат други приоритети в момента, защото в общи линии поддържат фокуса върху научните изследвания с ограничено финансиране.

"Частни предприятия, ние вярваме, че ще бъдат в състояние да се движат по-бързо - както днес интернет компаниите - ако те получават адекватно финансиране и подходяща регулаторна рамка, която ще им позволи да работят бързо и ефективно, позовавайки се на индивидуалната инициатива и да отговарят само пред собствения си борд на директорите и пред инвеститорите " - продължава Тиц.

"Ако успеем, тогава правителството ще се възползва от продуктите, които произвеждаме," - казва Tиц. "До този момент тези средства са отворени за всяка инициатива на компанията и на цялото човечество и "Които стават рано -  Бог им дава."

Бизнесът прихваща инициативата за усвояване на космоса?

Според Дейл Tиц, фирмата "Шакълтън" работи с правителството по въпроса за осигуряване на свръхдефицитния плутоний-238, необходим за луноходи, работещи при ниска консумация на енергия от ядрени реактори. Както потвърждава Tиц, контактите на компанията са в Белия дом.

"Възнамеряваме да работим в отсъствието на светлина в едно от най-студените места в Слънчевата система, и за това - продължава Тиц - ние се нуждаем от такава електроенергия, която ще издържа на екстремни условия."

В същото време, експертът по глобална политика в Лондонското училище по икономика, Джил Стюарт смята, че ролята на държавата в космическите изследвания за ресурси се подценява.

"Във всичко, което се случва в космоса, е много значимо като отражение във военната област. По същество, възможността да се запусне всичко в космоса - това е потенциал за създаване на ракети с голям обсег ".


"Досега всичко в тази област е само за спътниците и други подобни, но международната общност продължава да настоява, че тези обекти са били по някакъв начин свързани с държавата" - казва Стюарт.

Стюарт посочва няколко начина, с помощга на които, правителството може да регулира частния бизнес в космическата индустрия. Например, обектите пуснати в космоса от територията на Съединените щати трябва да бъдат регистрирани като продукт за износ. В допълнение, правителството може да контролира достъпа до космическото пространство, тъй като владее по-голямата част от пусковите площадки.

"Ако една страна е в състояние да изстреля космически кораб, то тя трябва да има силно правителство" - продължава Стюарт.

"Космическото пространство винаги е било област на конкуренцията между държавите. В контекста на Студената война, това е начин да се демонстрират собствените икономически, политически и технологични възможности, както и идеологическо превъзходство и по същество да кажат:. "Ако страната ни може да прати човек на Луната, то ние сме лидерите на човечеството".

Китайските планове за добив на изкопаеми на Луната

Според прогнозата на Genge, минното дело на Луната, реално ще бъде възможно едва след създаването на специална база там.

"Създаването на база на Луната е по силите само на държави, може би, американската, които трябва да планират всичко от самото начало, но най-вероятно това ще бъдат китайците", - казва той.

През януари 2004 г., китайският премиер Вен Цзябао официално стартира първата фаза на изследване на китайската лунна програма (KPIL), включваща изпращането на марсоходи до 2017 г. за проби от почвата.

През 2002 г. научният директор на Jiyuan KPIL Оуян заяви: "Нашата дългосрочна цел е да създадем база на Луната и последваща разработка на нейните ресурси в полза на човечеството."


Въпреки че правната регулация за добив на полезни изкопаеми в космоса остават нееднозначни, Договорът за Космоса (ДОК), приет от ООН през 1967 году, не забранява добива на ресурси от космоса, и до сега, миннодобивна станция не представлява де-факто «завладяване» на части от космическото пространство. Впрочем, в текста на договора не се споменава, кой може да владее ресурсите, получени в космоса.

Тиц потвърждава, че «Шакълтън» няма да претендира за участък от лунната поверхност, и че «по общо впечатление, ДОК дава възможност на частни компании да добиват полезни изкопаеми на Луната». Това, тепърва ще разберем.

 



Тагове:   Луна,   полезни,   изкопаеми,


Гласувай:
8



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39739082
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031