Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.04.2020 18:21 - Одисея на изток
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 517 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 13.04.2020 18:22

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Одисея на изток

ФРАНСИС КЕТ

https://www.roughestimate.org/roughestimate/odyssey-to-the-east?fbclid=IwAR2fD3iw-hjgohOqnc5EzD_VvOGed9VL7uzTn7vrikU9d--jqsHZVdZr3Eo

image

Преместването на властта в посткоронавирусна Европа 

Полските имат поговорка „nie mуj cyrk, nie moje malpy“, което в превод означава: „Не моят цирк, не моите маймуни“.

Страната постигна огромни и до голяма степен незабелязани икономически стъпки откакто комунизмът се оттегли от границите си, тъй като Дворецът на културата и науката се извисява над Варшава като свидетелство за изгубената власт на Сталин в региона, името му удари плаката преди завършването на сградата.

Сега, когато Западна Европа се раздели по въпроса с еврооблигациите, за да помогне за спасяването на южната й половина от коронавирус, почти стогодишна политическа концепция бива прашна, за да прехвърли властта на изток: The Intermarium.

Полша е уникална като единствената страна в Еврозоната, която не се потопи в рецесията след световната финансова криза (GFC) от 2008 г., като се радва на непрекъснат поток от икономически растеж, средно 4,2% годишно между 1992 и 2019 г.

Освен това тя има и друга икономическа сила за това, фактът, че не използва еврото.

Рано е да се казва как отделните европейски държави ще се възстановят от глобалната коронавирусна криза, но дори и болестта да изчезне утре, вече е ясно, че Южна Европа ще се нуждае от драстична подкрепа от северноевропейските страни.

Членките на ЕС, засегнати най-силно от вируса, призовават за социализиране на дълга чрез еврооблигации (наричани също коронабонда в популярната преса).

Сега, като седмата по големина икономика в Европа, Полша е в състояние все по-често да гледа встрани от продължаващия цирк, започващ от зародиша през 2008 г. и завършващ с окончателното изпълнение, което е икономическият срив, настъпил през 2020 г.

Тъй като линиите на разделяне между северна и южна Европа продължават да се задълбочават, Полша ще иска все по-малко маймуни в шоуто като свои.

 

Новата ханзейска лига

Разцепването на Европа вече започваше да се показва преди хита на коронавирус. В края на 2017 г. по инициатива на Холандия и Ирландия някои страни от втората група се срещнаха, за да обсъдят икономическата политика.

 Съюзът, сформиран по време на срещата, включва еврото държави Естония, Финландия, Ирландия, Латвия, Литва, Холандия и двете страни, които не използват еврото: Дания и Швеция.

По-късно тя нарече Новата ханзейска лига и в изявление от 6 март 2018 г. обяви, че е отворена за държави извън еврозоната, но с акцент върху поддържането на вътрешен валутен съюз.

Германският институт по международни въпроси и въпроси на сигурността пише на януари 2019 г., че „новият съюз, който става все по-формализиран, може да влезе в сила на ниво [Съвет] на ЕС, като не само се опитва да блокира предложения от други държави в евро, но и да работи за ограничаване на френско-германското господство. "

Една от основните цели на Новата ханзейска лига (NHL) е да намали доверието на правителствата към банковия сектор, което, както показа светът през 2008 г., означава, че икономическото благосъстояние на съюза е обвързано със здравето на световната финансова система ,

Новият съюз, базиран на север, изважда краката си, преди дори да се изправи, защото основният му спонсор, Обединеното кралство, напуска. Съюзът за капиталови пазари - инициативата започна да се опитва и да спре да разчита на банките - беше стартиран през 2015 г., година преди референдума за Brexit.

Докато новата лига на север ще се бори да запуши дупката във Великобритания и да привлече влияние далеч от френско-германската сфера, съседите им в южната част на Европа ще призовават по-силно за по-нататъшната социализация на европейския дълг като средство за подкрепа на Италия и Испания след коронавирусната криза.

 

Съединените американски щати

Холандия вече отхвърли предложението за споделяне на разходите за коронавирус и германците също не желаят да плащат сметките за южните си съседи в момент, когато собствените му министри на финансите се самоубиват в резултат на covid-19 -индуциран отпад.

Андреас Клут пише в Bloomberg в четвъртък, че Европа е в „моментът на Александър Хамилтън“, цитирайки Пол Волкер, който почина миналата година, след като прекара десетилетие в изпълнение на финансовата политика на САЩ за имунизиране на американските банки от сривове от 2008 г.

След много публични спорове с Томас Джеферсън, Хамилтън създаде Федералния резерв, предоставяйки на американските щати възможността да събират финансиране като едно комбинирано образувание. Този ход постави основите на това, което в крайна сметка би се превърнало в икономически най-успешната нация на земята.

Сега ЕС е изправен пред същия кръстопът, опитвайки се да събере политическата сила на воля за издаване на облигации за целия ЕС, които могат да наберат пари за зоната като цяло.

Освен ако не настоява чрез политика за съгласуване на взаимен дълг, ЕС няма да бъде в състояние да отговори на кризата като една икономическа сила, а по-скоро ще остане съвкупност от държави, които се обръщат навътре, за да се изправят пред извънредните ситуации на национално ниво.

Груба оценка е писала преди за проблема между по-нататъшното интегриране на страните от ЕС, а изводите дори след коронавируса остават същите. Ако най-голямата криза тази страна на 21-ви век не наложи създаването на обединена Европа, е трудно да се види какво ще има.

Както казва Клут: „Американците през 1790 г. наистина искаха Съединени щати, докато европейците през 2020 г. не го правят.“

Освен ако непредвидените бъдещи събития не преодолеят препятствието за обединяване на Европа, е трудно да си представим, че ЕС ще се върне към функционирането си по същия начин, както през 90-те години.

Много е писано за разпада на Европейския съюз, но вместо някакво голямо катастрофално събитие, с което съюзът се разпада на колене, разпадането на политическите съюзи често е много по-светло.

Ако някой се приближи до населените места близо до границите на Рим в началото на пети век, и говори с готите и вестготите, обитаващи земите, в които някога са живели римските войници, и ги обвинява в нахлуване в Римската империя и довеждането им до точката на срив, може да срещнете следния отговор:

"За какво говориш?" може да ви попитат и то с добра причина. - Ние сме римски пълководци. Нашите войски бяха поканени тук и направиха пълноценни граждани. Империята е почти същата, каквато беше по времето на баща ми или баща му преди него.

И те биха били прави. Разбира се, демографията се беше променила. Римски пълководци и дори императори са били убити в битка, но гражданските войни са били нещо обичайно от векове. На повърхността това, което направи империята все още съществува. Нищо от това не се промени с уволнението на Рим през 410 г.

По същия начин, докато политическата администрация все още може да съществува в Западна Европа в сегашната си форма, която върви напред, проекцията на властта ще бъде допълнително разпределена между френско-германския съюз, ханзийското ръководство, Обединеното кралство и отделните южни нации.

Съюз, който не може значимо да проектира властта във времена на криза, ще види влияние бавно да изтича от своите институции, докато всичко, което остава, не са символи и лозунги, където някога се говори за по-голям политически проект в залите на Брюксел.

Точно както Западната Римска империя се измества на изток, когато военната и политическата му сила намалява, където столицата на империята става Константинопол вместо Рим, така и ЕС може да види, че центърът на тежестта се измества от запад и към изток.

Това обаче едва ли ще достигне до Турция този път, но вместо това новата власт може да лежи по-близо до дома. Следователно идваме в пълен кръг до Полша и останалата част от Източна Европа.

 

Интермариумът и Инициативата за трите морета

Някои политически концепции имат много животи. Някои политически проекти всъщност никога не умират, а вместо това спадат и се реформират, след като отдавна са били отписани за мъртви.

Политическата концепция на Интермариума е един такъв проект, по-известен със съвременното си име: Инициативата „Три морета“.

На 11 февруари 2019 г. американски посланици от дванадесет държави-членки на ЕС се срещнаха във Варшава, за да обсъдят начините, по които САЩ могат да помогнат на Инициативата за трите морета (ТСОС), търсейки взаимосвързаност в проектите за енергетика, инфраструктура и цифровизация в Централна и Източна Европа ,

„Инициативата„ Три морета “не само ще даде възможност на вашите хора да просперират, но ще гарантира, че вашите нации остават суверенни, сигурни и свободни от чужда принуда“, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, говорейки за договора във Варшава. „Нациите от трите морета ще застанат по-силни, отколкото някога са били досега.“

Хърватия и Полша предложиха съвместно инициативата през 2015 г., която получава името си от трите морета, които граничат с региона: Балтийско, Черно и Адриатическо море.

Дванадесетте държави, които са част от инициативата са Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Накратко проектът е предназначен да подкопае руското и китайското влияние върху източноевропейските нации.

Газопроводи, нефтопроводи, железопътни линии, водни коридори и телекомуникационни мрежи ще бъдат изградени в цяла Източна Европа като средство за втвърдяване на взаимозависимостта между източноевропейските държави, засилвайки потенциала им да устоят на обещанията за чуждестранни инвестиции, по същия начин, както китайците за Африка.

Той е преопакован, но TSI все още съдържа мечта, създадена след Първата световна война , блок от източни държави, водени от Полша, с възможност да се противопостави на Русия, независимо от САЩ и Германия.

Полско-литовският съюз просъществува 410 години, като се бори срещу заплахите от Тевтонския орден и „Златната орда“, стигнали до края си през 1795г.

Полша беше разделена три пъти до пристигането на Първата световна война и четири пъти, ако попитате някои от самите полски и така се роди перспективата за ръководена от Полша федерация: Интермариумът (латински за между моретата ).

Лидерът на Втората полска република Юзеф Клеменс Пилсудски създаде визията за обединението, което той би нарекъл прометеизъм (или прометянство).

Предложението имаше за цел да подражава на Полско-литовската общност, но скоро беше смазано след нахлуването в Полша от нацистка Германия.

Идеята ще бъде спяща от десетилетия, докато упоритото руско присъствие от север не доведе до идеята да се появи отново под формата на ТСОС.

 

Родината

След падането на Съветския съюз общата плодовитост на жена в Русия намалява до 1,15 през 1999 г., което намалява способността й да замества работещото си население и по-важното е способността му да попълва Червената армия с нови части със същото качество и количество.

Друг фактор в резултат на икономическите неуспехи след Гласност Русия е, че образователната система също се срина. Съветският съюз разчита на програма за чиракуване, задължителна за всички посетители на колежи, които обучаваха населението си в специализирани области, снабдявайки го с висококвалифицирана работна сила, необходима за управление на отбранителни системи, сложно инженерно и военно техническо обучение.

Системата се разпада през 1988 г. и поради последвалите икономически неволи никога не е възстановена, оставяйки Русия без резерва с висококвалифицирана работна ръка, който да поддържа защитните си сили в продължение на поколения.

Тези два фактора, наред с други, оказват натиск върху Кремъл да отстрани геополитическите пропуски по границата си и да засили влиянието си в Източна Европа.

САЩ, Германия и техните съюзници предложиха инициативата „Три морета“ като средство за предотвратяване на това.

Икономическите прогнозисти предполагат, че Германия ще доминира в дневния ред на ТСОС като най-важен икономически принос по подобен начин на доминиране в дневния ред на ЕС.

Това не е, както може би се случваше преди десетилетия, утвърждаване на властта от САЩ за прекратяване на руското господство в региона, а по-скоро компромис, постигнат чрез омекотяване на американско-руските отношения, като същевременно се признават нуждите на Европа, за да защити своите държави-членки.

 

Финансирането на маймуни изсъхва

С нарастването на шистовия бум в САЩ се засилва по-малко желанието на страната да изпълнява задълженията си в НАТО и е по-малко вероятно да изпрати сухопътни войски в Прибалтика или Източна Европа, ако Русия реши да се движи по-бързо от предвиденото.

Геополитическият прогнозист Питър Зейхан прогнозира, че след като САЩ постигнат енергийна независимост на гърба на своята шистова индустрия, прогнозата ще се случи след години, по-малко от 2% от БВП на САЩ ще зависи от търговията с източното полукълбо.

Към това се добавя и фактът, че Източна Европа купува повече природен газ от Русия, отколкото някога през съветските години, и САЩ няма малък стимул да извърши въоръжени сили, ако Русия нахлуе.

Както може да каже полският: „Не моят цирк, нито моите маймуни.“

ТСОС, подкрепена от Германия, е средство да напусне Европа да се противопостави на Русия с мълчалива подкрепа от САЩ, но в действителност ще се състои от смесица от източноевропейски държави, оставени да се грижат за себе си.

Това е гамбит, който може да доведе или до това, че Германия се задържа да ръководи координирана политика срещу Русия в региона, след по-нататъшно антагонизиране или отслабване на ЕС, или политиката може да поеме по друг начин.

С овластяване на изток Германия подписа средствата си за използване на ЕС като основен механизъм, чрез който принуждава Източна Европа да действа в съответствие със западната.

Тези нации обаче имат свой национален интерес и един съюз, създаден да отклонява Русия, има потенциала да се промъкне през германските пръсти, след като САЩ заемат задно място.

Важно е да се разбере, че това не е процес, на който коронавирусът е подбудител, а по-скоро допълнителен катализатор, който ускорява процеса, който вече се е случвал.

В крайна сметка ще дойде сбор за региона, по отношение на който нациите са избрали да се противопоставят на меката сила на Русия (или твърдата сила) и които се обединяват, за да използват своя собствен съюз, за ​​да се изправят срещу заплахата.

Окончателна ирония на епидемията би могла да бъде, че като укрепи нациите в ЕС да се противопоставят на чуждата сила, както от САЩ, така и от Русия, политиката може в крайна сметка да работи твърде добре.

Това, което Русия реши да направи, когато отслабената Европа излезе от кризата, ще послужи като индикатор за посоката, която може да поеме съюзът. Само времето ще покаже.

Но ако се окаже, че Западна Европа не е в състояние да се обедини срещу една от вековите си заплахи от север, може да падне на изток, за да поеме мантията.

При този сценарий ЕС може да открие, че е създал съперник, далеч по-силен, отколкото се е пазарил.

Падането на политическите съюзи рядко се е случвало за една нощ, нито за период от няколко месеца. Тези, които сочат коронавируса като топящ се поток от политически и икономически сили, кулминиращ с разпада на ЕС, може да искат да вземат по-приглушен поглед върху историята.

Както всяка точка в миналото, за падането на Западната Римска империя може да бъде определена произволна дата. В исторически план ние виждаме Византийската империя като исторически наследник на Рим, но хората, населяващи Византийската империя, не са наричали себе си „византийци“ в момента, когато Рим е бил уволнен, те са наричали „римляни“.

Така е и с Европейския съюз. Новият ред, който замества доминирания от Германия модел, който се появи през последните петдесет години, все още може да се нарече ЕС, но това няма да бъде ЕС; не по начина, по който съществува днес.

 

Източници:

· Немски институт: https://www.swp-berlin.org/10.18449/2019C03/

· Проучване на Deutsche bank за прекомерната зависимост на икономиката на ЕС към банкирането: https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000488973/How_to_fix_European_banking%E2%80%A6_and_why_it_matters.pdf

· Германският финансов министър се самоубива:

·       Https://www.washingtonexaminer.com/news/german-finance-minister-commissions-suicide-after-worrying-day-and-night-about-coronavirus-economic-fallout

·       Https://www.aljazeera.com/news/2020/03/german-state-minister-kills-coronavirus-hits-economy-200329165242615.html

· Моментът на Bloomberg и Александър Хамилтън в Европа: https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-04-02/coronavirus-coronabonds-could-save-europe-or-sink-it

· Бъдещето на руските военни: https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/research_reports/RR3000/RR3099/RAND_RR3099.pdf

· Peter Ziehan: https://www.youtube.com/watch?v=MIdUSqsz0Io

· Създаден три инвестиционни фонда на Seas: https://www.ceep.be/three-seas-initiative-investment-fund-established/

· ТСОС обясни: https://www.atlanticcouncil.org/blogs/new-atlanticist/the-three-seas-initiative-explained-2/

· Случайната суперсила от Питър Зихан

· Каспийски отчет: https://www.youtube.com/watch?v=tu_G4qNvBuo

· Предизвикателства пред банковия сектор в ЕС: https://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2017/html/ecb.sp170614.en.html

· Пренаселеното банкиране в Европа https://disrupbanking.com/2019/02/05/overpopulated-banking-in-europe/

· Германия политика на ЕС: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-01/pressure-mounts-on-merkel-to-save-europe-from-coronavirus-crisis

· Уебсайт на Three Seas: http://three-seas.eu/

· Концепция на Интермариума: https://www.ifri.org/sites/default/files/atoms/files/laruelle-rivera-ieres_papers_march_2019_1.pdf

· Сблъсъкът на моралните нации: Културната политика в Полша на Пилсудски, 1926–1935 г .: https://books.google.co.uk/books?id=psWeBAAAQBAJ&pg=PA96&lpg=PA96&dq=Sanacja+members&source=bl&ots=iCTIY3NJEP&sig=ACUU3SU=3FUUU3SU1ACFUU -FN3OByMqCIg0i4pLmSyNNYA & хл = ен-SA = X & VED = 2ahUKEwjbu4jTx8_oAhXYilwKHR7gCNUQ6AEwBnoECA4QLw # V = onepage & р = Sanacja% 20members и е = фалшива



Тагове:   одисея на изток,


Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. fun1001 - ++++++
18.04.2020 07:45


захари, Това е най важният Пост, който съм чела в посл. година ,може би)
ще го копирам, с тв съгласие..
да се..чете, и да мсилим разумноо..
многоо ти благодаря, ти си...профи )
Юлия
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40002456
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930