Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.01.2020 10:11 - Десетилетие за нови мислители - или бедствие
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 255 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 08.01.2020 10:13


 Идващите двадесет години Десетилетие за нови мислители - или бедствие

Г-жа Меркел каза, че се нуждаем от смелост, за да мислим отново повече от всякога. Звучи страхотно. Сега всичко, което трябва да направим, е да разберем какво означава това.

Колона от Томас Фрике

image

MICHELE TANTUSSI / AFP

Посланието на Меркел за Нова година: Каквото може да означава конкретно

Петък, 03/01/2020   16:18

https://www.spiegel.de/wirtschaft/neue-zwanziger-jahre-das-braucht-die-wirtschaft-damit-es-keine-katastrophe-gibt-a-1303486.html

Нашият канцлер каза нещо много красиво в посланието си за Нова година. А именно, че сега имаме нужда от „смелостта да мислим отново“ повече от всякога. И „силата да оставим познати начини“. И „решимостта да действаме по-бързо“.

Това, което можем да 
приветстваме само от хората - който отчаяно иска да изрази стари идеи, и то бавно (дори приятелите на AfD не биха го изразили така).

И това, което канцлерът казва в същото време, звучи достатъчно приспособимо, така че никой не трябва веднага да се притеснява от това. Тя не формулира фактите в добрите новини толкова точно. Всъщност не.

Сега може да се предположи, че Ангела Меркел знае дълбоко в себе си какво трябва да мислим за всичко - и че просто не иска да ни раздаде. Търпение, мои хора! Което означава, че трябва да изчакаме още малко. Или можете да помислите какво може да мисли канцлерът. В малко вероятния случай канцлерът да го забрави междувременно.

Възможно е г-жа Меркел просто да заяви, че скоро може да се наложи да се подготвим да пълним автомобилите си с електричество, вместо с бензин. Или да се качвате с автобуса по-често. И нещо такова. Което не би било толкова грандиозно, ако има достатъчно станции за зареждане с е-зареждане, евтини електронни коли и автобусни връзки.

Има само някаква причина да се смята, че онова, което трябва да се мисли, има исторически по-големи измерения - независимо дали г-жа Меркел означава това или не. Ето защо би могло да помогне и за справяне с цялото нещо в исторически план.

Малко отклонение (не се притеснявайте, ще се върнем обратно): Когато големият крах дойде в края на 20-те години на миналия век и избухна икономическата криза , тя беше последвана от години на масова безработица, правни режими навсякъде и световна война - последвана от доста фундаментален нов начин на мислене за всичко, което се отнася до икономиката и състави обществото така:

  • далеч от наивната вяра в икономическия либерализъм от 19 и началото на 20 век към много по-регулиран капитализъм и - във Федералната република - социална пазарна икономика;
  • далеч от големите тръстове към по-регулирана конкуренция;
  • от Манчестърския капитализъм към повече защита на работниците;
  • далеч от глобализацията на румбата (която по онова време все още има много общо с колониализма) към Бретън Уудската система с фиксирани валутни курсове и внимателно либерализирана търговия. Край на дигресията.
  • Когато показваме

следващият исторически крах последва преди повече от десетилетие, изглеждаше очевидно какво трябва да се следва според историческите модели: големи икономически кризи и нарастващи популисти - последвани по-късно от ново мислене. Далеч от наивната, пазарно-либерална догма от ерата на Рейгън и Тачър и от главно глобалната глобализация до нещо ново и по-добро. Както тогава, след катастрофата през 1929г.

Научени от историята

Което се случи до известна степен. През 2009/10 г. сривът беше последван от най-лошата рецесия за дълго време, а в годините, които последваха десни популисти, става все по-важно - дали Brexiteers, Доналд Тръмп , Виктор Орбан или Матео Салвини .

Важна разлика: Тъй като историци като Бен Бернанке, шеф на Федералния резерв по това време, се опитаха да се поучат от историята, паричните власти реагираха с огромна финансова помощ - и правителства с големи пакети стимули. Резултатът: за разлика от 30-те години на миналия век, масова безработица, депресия и дефлация не се появяват след първия шок (с изключение на Гърция, която е малтретирана забравя историята); поне беше възможно да се овладее острата криза.

Недостатък: Успешната борба с последиците от катастрофата също облекчи натиска за справяне с по-дълбоките причини за турбуленцията. С изключение на една или друга реформа за банковия бизнес, много останаха същите, когато стана дума за финансовата глобализация.

image Марк Ленихан / АП

Фондовите търговци в Ню Йорк: Празнувайте новата година, продължете да търгувате трилиони

Търговците продължават да снимат трилиони на екраните си всеки ден. Пазарите все още се движат от стадо рефлекси. Все още няма наистина добър отговор за това как политиците трябва да се справят с това, ако цели сектори и региони са заплашени от икономически спадове в резултат на глобализация или нови технологии. И голямата програма за това как да спрем климатичните промени все още липсва - не е достатъчно просто да увеличим цените на горивата.

Опасност от старите догми

Старите догми също имат ефект, според който правителствата сами по себе си винаги намаляват разходите си - което всъщност доведе до умерени бедствия в инфраструктурата не само в Германия, но също така и особено във Великобритания или САЩ. В резултат на това цели региони се сринаха, което обяснява защо политическото недоволство преобладава в такива региони повече отколкото на други места и защо десните политьори се избират повече отколкото на други места - а доверието на утвърдените партии е намаляло толкова много.

Ако е вярно, че обществата се нуждаят от убедителни модели, за да функционират, това може да е основната причина за днешните политически кризи. Тогава се крие ядрото на това какво трябва да бъде новото мислене - нов модел за това, което политиците и гражданите трябва да се ориентират, следвайки догмата на уж почти лековитите пазари, до голяма степен безполезна държава и чудотворните сили на все по-изразения глобализация.

  imageГодинаотпуск на невнимателен десетилетие

Хубавото на началото на новото десетилетие е, че новите идеи узряват от години - и става ясно как може да изглежда новото мислене по отношение на икономическата политика. Как трябва да изглежда финансовата политика, не само стоически гледайки на факта, че в крайна сметка няма да има дълг, но на първо място какви инвестиции биха били важни, за да се осигури (светло) бъдеще за (младите) хора. И как се отплаща.

Или как да спрем климатичните промени и да вложим пари в необходимата инфраструктура за алтернативни шофиране на автомобили или обществен транспорт. Или как може да изглежда по-спокойна финансова система. И разликата между богати и бедни може да се свие отново.

ПОКАЗ

Ако сега кажете, че това наистина е твърде неясно за вас, просто приемете, че авторът на тези редове го знае дълбоко, разбира се, но все още не иска да го раздаде. Годината е все още млада. И то само за десетилетието.

Честита Нова година.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40004112
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930