Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.08.2019 10:03 - Състезания с оръжие с Китай: Реактивни изтребители с ниска цена
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 262 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 04.08.2019 10:05


  image

Изтребител Sukhoi Su-35, показан в град Джухай, провинция Гуандун, Китай,

на 10 ноември 2014 г. (Йоханес Айзеле / ​​AFP / Гети Имиджис) МИСЛЕНЕ ЗА КИТАЙ

Състезания с оръжие с Китай: Реактивни изтребители с ниска цена

image
Рик Фишър

22 ю
ли 2019 г. Актуализирано: 22 юли 2019 г.

https://www.theepochtimes.com/arms-racing-with-china-low-cost-jet-fighters_3011646.html?fbclid=IwAR0J_7E2s1FUfnfuDVIH65ei3HDFng4u_USyxB5yKT04_cJtbomg9CpWWp4
   

Ускоряващата се надпревара с оръжия ще определи състезанието за стратегическо първенство между САЩ и Китай. Възприятието за американска слабост може да изкуши Китай да рискува война. На въпрос е дали бъдещите поколения се възползват от преобладаващия либерален демократичен ред или се обхващат от разпространяващ се нелиберален антидемократичен ред, организиран, ръководен и въоръжен от Китайската комунистическа партия (ККП). 

Продажбите на оръжие са основен инструмент, който Китай използва, за да подобри изграждането на военни мрежи по целия свят, например, предлагайки изтребител от 30 милиона долара до 40 милиона долара, което е около 90 процента толкова ефективно, колкото сегашните версии за 60 милиона долара - 90 милиона долара в САЩ F-16.

За разлика от това, САЩ до голяма степен игнорираха този пазар, след като ВВС на САЩ (ВВС) отказаха да закупят лекия свръхзвуков изтребител Northrop F-20 в началото на 80-те години.

Възползвайки се от значителната си глобална икономическа и политическа мощ, Китай сега изгражда глобален набор от военни мрежи. Първото, Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) през 2001 г. даде шанс на Китай да проектира военна мощ чрез многостранните учения на Мисията на мира на ШОС и да насърчи продажбите на оръжие в Централна Азия.

Сега Пекин може да се стреми да повтори протокола на ШОС за упражнения и продажби на оръжие със своя Форум за мир и сигурност на Китай и Африка (CAPSF). След втората годишна среща на 15-20 юли 2019 г. на тази организация в Пекин, африканските делегати посетиха военните части на PLA . След първата среща в Пекин от 26 юни до 12 юли 2018 г. африканските делегати се разделиха на малки групи, за да посетят китайски оръжейни фабрики.

Според китайския министър на отбраната генерал Вей Фенге, мащабната китайска инициатива "Един пояс, един път" (OBOR, известна още като пояс и път), заложена в заем с глобална инвестиционна схема за инфраструктура, ще бъде използвана за укрепване на изграждането на военна мрежа. Държавите, които приемат лесните, но скъпи заемни проекти за OBOR в Китай, могат да бъдат по-лесни за натиск да приемат подобно финансиране за продажби на китайско оръжие.

Китай постави висок приоритет в разработването и пускането на пазара на нискотарифни, но способни учебни и бойни самолети за „традиционните“ клиенти като Пакистан, но и за страните, които се присъединяват към доминираните от Китай военни мрежи. Сътрудничеството с въздушните сили на развиващите се страни също предлага политическо изплащане, доколкото националните лидери често излизат от тази служба. Продажбата на евтини тренировъчни самолети увеличава вероятността една страна след това да купи по-скъпия китайски изтребител.

В края на септември 2018 г. Guizhou Aircraft Corporation изведе в завода си 12 чуждестранни военни делегации, главно от Африка, за да станат свидетели на церемониалния „първи полет“ на своя двуместен FTC-2000G, едномоторен лек изтребител , въз основа на своя треньор FTC-2000, който за пръв път лети през декември 2003 г.

Макар да се задвижва от стареещ турбореактивен двигател, FTC-2000G разполага с модерни радар и електроника, позволяващи разполагане на съвременни боеприпаси с прецизна насоченост (PGM). Но най-атрактивната му характеристика е отчетената цена от едва 10 милиона долара.

Малко по-скъпа алтернатива е двойната седалка, с двойно турбо-вентилатор и свръхзвуков изтребител или дресировник L-15 на Hongdu Aircraft Corporation. Тъй като версиите на L-15 и FTC-2000 служат във Военновъздушните сили на Народоосвободителната армия (PLAAF) и Военновъздушните сили на PLA Военноморските сили, техните маркетингови продажби се възползват от „субсидирането“ на голяма система за логистична поддръжка. Засега само Замбия е закупила L-15, но Уругвай и Украйна са потенциални клиенти.

Много по-успешен е самолетната корпорация Chengdu Aircraft с едно турбо и свръхзвуково изтребител FC-1. Той беше съвместно разработен с Пакистан, който досега е произвел около 100, където се нарича JF-17.

Осъществено от турбовентилатор Klimov RD-33 с руски произход, той може да влезе в китайски сервиз едва след като следващата версия „Block 3“ придобие нов двигател с турбовентилатор, произведен от Китай, през последното десетилетие.

Освен Пакистан, само Нигерия и Бирма са закупили FC-1 / JF17, но с китайски турбофан може да е по-привлекателен за списък на заинтересованите страни, за които се съобщава: Алжир; Аржентина; Азербайджан; Бангладеш; Египет; Иран; Малайзия; Мароко; Катар; Саудитска Арабия; Шри Ланка; и Венецуела.

За отчетената си цена от 20 милиона до 30 милиона долара, FC-1 използва и модерни радарни и електронни системи, позволяващи използването на голямо разнообразие от PGM от китайско производство, като хиперзвуковата скоростна ракета на 400 км CM-400AKG, която също може да целят големи кораби като самолетоносачи.

Версията Block 3, която се очаква да излети в края на 2019 г., може да струва между 40 и 50 милиона долара, а според съобщенията ще бъде оборудвана с активен електронен сканиран масив (AESA) радар с по-дълъг обхват. Това може да даде възможност за използване на една от ракетите въздух-въздух с най-дълъг обхват в света, прогнозната 200-километрова китайска PL-15.

Докато USAF не е оперирал лек изтребител, тъй като е използвал изтребителя Northrop F-5A по време на войната във Виетнам, за първи път от 80-те години насам той предлага потенциално много атрактивен лек изтребител: модифицирана версия на свръхзвуковия Boeing TX учебен самолет, разработен с шведската SAAB Group.

През септември 2018 г. Boeing спечели договор за изграждане на 351 TX обучители, но това може да се разшири до 475, което би довело до отчетената прогнозна единична цена от около 20 милиона долара. Според съобщенията, Boeing оценява глобален пазар за над 2000. Част от стратегията на Boeing за ниски цени беше използването на икономичния турбовентилатор General Electric F404, който също захранваше Northrop F-20.

Едноместната изтребителна версия на TX може да достигне цена от 40 милиона долара до 50 милиона долара, което би било привлекателно за страни, които САЩ не искат да станат част от антидемократичната военна мрежа на Китай.

 

Такъв изтребител би могъл също така да предостави евтин самолет „Лид-в-изтребител“ (LIFT) за поддържане на обучение за изтребители от 5 -то поколение като Lockheed-Martin F-35, които са по-скъпи за експлоатация.

Но има смисъл бързо да се разработи изтребителна версия на TX, която може да се конкурира с китайските евтини изтребители, за да даде на американската военна дипломация по-добър инструмент за противодействие на изграждането на глобалната военна мрежа в Китай.

Рик Фишър е старши сътрудник в Международния център за оценка и стратегия.

Мненията, изразени в тази статия, са мнението на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39984792
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930