Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.08.2019 11:34 - Трета световна война? Как Русия, Китай, Япония и Южна Корея почти започнаха война
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 476 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 01.08.2019 11:35

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

image

https://www.yahoo.com/news/world-war-iii-russia-china-092500713.html


 27 юли 2019 г.  Тема:  Сигурност  Марка на блога:  The Buzz  Тагове:  Русия Китай Япония Южна Корея Въздушни заплахи Трета световна война? Как Русия, Китай, Япония и Южна Корея почти започнаха война

Разбивки над Японското море?

от Себастиен Роблин  

Сутринта настъпи достатъчно мирно на 22 юли, когато китайските и руските военни самолети се извисиха към точка на среща над Японското море, за да бъде техният първи по рода си съвместен патрул.

Както каза министерството на отбраната на Русия, това имаше за цел да задълбочи „руско-китайските отношения в рамките на всеобхватното ни партньорство, за по-нататъшно засилване на сътрудничеството между нашите въоръжени сили и усъвършенстване на техните възможности за провеждане на съвместни действия и за укрепване на глобалната стратегическа сигурност . "

Представлявайки ВВС на PLA бяха два реактивни бомбардировача H-6K, които се вкараха през международното въздушно пространство на Корейския проток, за да се срещнат над Източно море с два модернизирани руски бомбардировача Ту-95МС "Мечка", всеки с четири турбовитлови двигателя с шумни контра -ротационни витла.

image

Придружаваше мечките беше руски самолет за ранно предупреждение във въздуха на А-50 от Майнстайн с огромна въртяща се радарна чиния, монтирана върху дорзален пилон, за да подпомогне координацията на многонационалните елементи.

Тези самолети многократно влизаха и излизаха от зоната за идентификация на противовъздушната отбрана на Южна Корея (ADIZ), така че военновъздушните сили на Южна Корея изпратиха осемнадесет построени в страната вътрешни кораби F-15K Slam Eagle и KF-16, за да ги пресекат.

Японските военновъздушни сили също срамуваха реактивни изтребители, които снимаха руския самолет А-50.

Зоните за идентификация на противовъздушната отбрана често се простират в международното въздушно пространство (отвъд дванадесет морски мили от границите / бреговата линия на дадена държава) и тяхната святост не е официално призната от международното право. Тъй като Китай, Япония и Южна Корея имат припокриващи се ADIZ над Източнокитайско море, тяхното „нарушение“ не е присъщо по същество. Руските и китайските самолети са влизали в корейския ADIZ повече от три десетки пъти през последните седем месеца според корейската информационна агенция Yonhap .

Но нещата се промениха, когато радарният самолет А-50 зави рязко на запад и прелетя корейското въздушно пространство в продължение на три минути над остров Докдо 9:09. 

Островите са претендирани и от Япония, която ги нарича островите Такешима. Вашингтон ги определя „скалите Лианкурт“, за да избегнат вземането на страни. 

 

По-рано през декември 2018 г. корейски разрушител заключи своя радар за контрол на огъня върху японски морски патрулен самолет Р-1 близо до островите, което доведе до словесна война между Сеул и Токио, която ескалира до задълбочаваща се политическа разрив и икономически санкции . Имайте предвид, че островите имат обща площ от едва четиридесет и шест декара и са населени само от петдесет жители, макар че те се намират сред ценни риболовни площи и възможни запаси от природен газ.

Докато А-50 обикаляше над конфликтните острови, южнокорейските реактивни снаряди изстреляха осемдесет снаряда от 20-милиметровите си оръдия и изстреляха десет огнища - въздушни пристрастия, които обикновено са предназначени за отклоняване на ракетите, търсещи топлина, за да предупредят невъоръжените радарни самолети да се променят разбира се.

 

Според корейска карта А-50 в крайна сметка се насочи на 90 градуса върху траектория на югоизток и след това обикаля плътно наоколо, за да влезе отново въздушното пространство над островчетата втори път по североизточна траектория в 9:33 ч. По време на втората, четири -минутно прелитане, корейските реактивни изтребители изстреляха още 280 оръдия и още десет изстрела.

Въздушните срещи между бомбардировачи и патрулни самолети и реактивни изтребители са често срещани, въпреки че понякога напрегнатите събития като пилоти изтребители понякога се стремят да сплашат екипажите на бомбардировачи или шпионски самолети с близки, опасни летателни апарати. Въпреки това, днес е рядкост, когато сондирането на бомбардировачи или шпионски самолети действително нарушават въздушното пространство на друга страна - и дори по-рядко е изтребителите да отварят огън по време на прихващане, дори и само с предупреждение.

Министерството на външните работи на Южна Корея се оплака от Москва. За да не бъде излишно, Токио тогава отправя официални жалби както към Русия, така и до Южна Корея.

За съжаление, трагичната история на Корея и Русия показва, че предупредителните снимки могат да бъдат трудни за откриване. През 1983 г. корейският въздушен полет 007 диво падна от курса поради комбинация от техническа и пилотна грешка и се озова на курс, който многократно нарушаваше съветското въздушно пространство. А съветски Су-15 прехващачи накрая навакса с 747 пътнически самолет и изстрел двеста 23-милиметрови оръдия черупки успоредна на нея, преди пилотът се е присъединила към заповед да свалят Jumbo Jet с ракети, убивайки всички 269 на борда. По-късно възстановен от Съветския съюз Blackbox разкри, че екипажът на самолета не е обърнал внимание на оръдиевите снаряди, минаващи покрай тях.

Инцидентът от юли 2019 г. също е особен, като се има предвид, че Сеул и Москва се разбираха доста добре в ерата след Студената война. Например, корейската система за противоракетна отбрана се основава отчасти на руската ракетна технология. През 2018 г. Moon Jae-in стана първият президент на Южна Корея, който посети държавно в Русия, а военновъздушните сили на страните създадоха гореща линия, предназначена да облекчи точно такива инциденти, възникнали този юли.

По-късно същия ден говорител на Южна Корея съобщи, че руски военен аташе „изрази дълбоко съжаление“ за инцидента, за което той обвини технически проблем. На следващия ден обаче Русия настоя, че не е направила „официално извинение“, докато обвинява двама корейски пилоти KF-16 в „ хулиганство “, извършвайки „незаконни и опасни“ маневри близо до своите бомбардировачи Ту-95. А-50, в който се съобщава, че е стреляно, не фигурира в руското изявление.

На 25 юли южнокорейските и руските представители се срещнаха в Сеул и се съгласиха да обменят радарни изображения и гласови записи, за да се установи по-добре какво е станало на 23 юли.

Какво обяснява предполагаемото нарушение на руското въздушно пространство?

Една от възможностите е навигационна грешка. Все пак изглежда също ясно, че прелитането е умишлено изчислено, за да настрои Южна Корея и Япония чрез връщане на спорните острови в новините.

Дейвид Ценикоти от The Aviationist също посочва, че A-50 е способна радарна и електромагнитна платформа за наблюдение и че Русия може би го използва за проучване на времето за реакция и сензорния подпис на японските и южнокорейските самолети.

Съвместният руско-китайски бомбардировъчен патрул също е значителен като символично изявление за споделена цел между Москва и Пекин, въпреки че двете азиатски сили остават далеч от истинския военен съюз. В конфликт с висока интензивност H-6 и Ту-95 ще бъдат използвани за опит за потъване на вражески военни кораби и самолетоносачи. Ако такива патрули станат рутинни, това в крайна сметка би могло да прекрои средата за сигурност в западната част на Тихия океан.

Наскоро китайските икономически санкции убедиха Южна Корея да обещае да не задълбочава връзките си със Съединените щати или Япония, особено предвид наскорошната незаинтересованост на Вашингтон от запазването на съюзите. Остава да видим дали инциденти като тези могат да обърнат тази тенденция или просто да допринесат за задълбочаването на разрива между Южна Корея и Япония.

Себастиен Роблин има магистърска степен по разрешаване на конфликти от университета в Джорджтаун и служи като университетски инструктор за Корпуса на мира в Китай. Той също е работил в областта на образованието, редактирането и преселването на бежанци във Франция и САЩ. В момента той пише за сигурността и военната история за War Is Doing.

Изображение : Wikimedia Commons.




Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40024553
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930