Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.12.2018 17:42 - "Опасност никога не е изчезнала": украинските градове се чувстват подковани от Русия
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1163 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 02.12.2018 17:44

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  "Опасност никога не е изчезнала": украинските градове се чувстват подковани от Русия

https://www.theguardian.com/world/2018/nov/29/danger-never-went-away-ukrainian-cities-feel-cornered-by-russia?fbclid=IwAR0RjA09kZ3SLo3yIOMRtWW1iGtOQ9edUZrMXoK5KMmb88ClEY10sMpzPLM
 

Кранове стоят на празен ход в Мариупол и Бердянск, тъй като страхът от открита война се издига

Андрю Рот в Мариупол

Ср 29 ноември 2018 18.01 GMTПоследно променен на 29-ти Ноември 2018 г. 20.30 GMT

  image  Мрежата за сигурност на морските граници на Украйна мобилизира на Азовско море в Мариупол. Снимка: Мартин Айм / Гети изображения

Украинци в индустриалните градове и курортните селища по крайбрежието на Азовско море знаеха, че ще дойде сблъсъка с Русия . Единственият въпрос беше кога.

Дори преди сблъсъка в неделя, в който руската брегова охрана иззе три украински кораба, Москва прекара месеци, задушавайки морската търговия, в уязвимите украински пристанищни градове между континенталната Русия и Крим .

Сега Киев е казал, че няколко ключови града са под ефективна морска блокада, с кораби, заловени в пристанища като Мариупол и Бердянск, в резултат на които милиони гривна в изгубени приходи, и товарни кранове стоят на празен ход.

В продължение на шест дни корабите за разтоварване на зърно и метал са затънали в ледените води близо до Бердянск, пристанище и курортно градче, чакайки напразно разрешение от Русия да премине през пролива Керч. Няма друг начин да излезе от Азовско море.

"Започнахме това лято, отговорът на руската федерация за нас", каза в интервю в кабинетите си дойните Александър Барчан, ръководител на морския пристанищен орган на Бердянск. Всяка година, каза той, корабоплаването вече е спаднало с 50%. - Мисля, че можем да го наречем икономическа блокада. Пропускаме товарния поток, губим печалба. Преминахме само половината от товара, който направихме през предходните години. "

Русия отрече всяко прекъсване на украинското корабоплаване. На въпроса колко дълго може да продължи, Барчан спря, протегна ръце и каза: - Ние дори не искаме да спекулираме.

Появата на военноморски фронт породи загриженост, че ураганният конфликт между Русия и Украйна може да доведе до открита война. Напрежението се повиши това лято, след като Русия завърши 12-километров мост, простиращ се в Керченския пролив, за да се даде възможност за директен маршрут за придвижване до пристанище Крим, без да влезе в Украйна .

Украинският президент Петро Порошенко в четвъртък призова НАТО да изпрати кораби до Азовско море, за да подкрепи Украйна и да прекрати блокадата.

Забавянето е подобно в близкия Мариупол, където пристанището помага да се хранят тромавите стоманени и железни фабрики, които дават на града кисела миризма. "Това се е превърнало от капка до нищо", казва един от пристанищните служители, описващ броя на корабите, които влизат и напускат. Градът 500 000 е прекарал четири години на фронтовата линия на украинския конфликт с руските сепаратисти. Смъртните изкопи продължават само на 12 мили на изток.

image FacebookTwitterПинтест  Пристанището в Мариупол. Снимка: Сергей Ваганов / СИП

Тъй като леденият вятър прокара улиците на Мариупол тази седмица, отец Сергей пее молитви за тълпа от активисти пред знаме, който гласи: "Русия е агресивна страна". Бунтът на 200 активисти и бивши войници се събра в подкрепа на 23-те моряци пленени от Русия в неделя. Мъжете са обвинени в съда, въпреки протестите на Украйна, че трябва да бъдат третирани като военнопленници.

"Опасността тук никога не е отишла, ние сме се научили да живеем само с нея", каза Галина Одорог, активист и военен доброволец, който започна кампания това лято, за да обърне внимание на украински кораби, задържани в Азовско море.За първи път от началото на войната Мариупол е поставен в извънредно положение заедно с 10 гранични региона на Украйна. Хората тук са изпълнили решението със смущение, тъй като през 2014 г. градът едва не попада на про-руски сепаратисти. Следващата година ракетите "Града" се забиха в жилищни блокове в града и убиха 20 души.

В сряда украинският министър на инфраструктурата Володимир Омелян написа, че 18 кораба, четири за Бердянск и 14 за Мариупол, са блокирани от Русия, за да преминат през пролива Керч. Още 17 кораба бяха забити в Азовско море и не можаха да напуснат, пише Омелян.

"Само в съдовете, движещи се към руските пристанища на Азовско море, се разрешава влизане", пише Омелян. "По същество Русия блокира украинските пристанища на Азовско море."

image FacebookTwitterПинтест  Украински студенти държат плакати, казвайки "Да се ​​успокоиш и да останеш силен" в Киев. Снимка: Сергей Супински / AFP / Гети изображения

Русия притежава de facto контрол над водите на пролива Керч. Тя е обвързана с договор от 2003 г., за да позволи на украинските кораби да имат достъп до Азовско море. Но след като завърши изграждането на Кримския мост, който отне три години и струва 3,9 млрд. Долара, Русия въведе драконовски проверки на кораби, пътуващи за украински пристанища, понякога ги държи в продължение на дни.

реклама

Не само символ на контрол, мостът играе и физическа роля в сблъсъка миналата седмица. След като руската брегова охрана ангажира три украински кораба, Русия набръчкала пролива с военни джетове и хеликоптери и дори паркира контейнерен кораб пред моста, под който минават корабите, като ефективно изключваше пролива в шоу на сила.

За някои сблъсъкът отстоява месеци предупреждения за нарастващите амбиции на Русия в Азовско море. Украинците заявиха, че докато западните страни говорят за това, че са "дълбоко загрижени", но отказват да се намесят, Русия по същество е нахлулала Мариупол от сепаратисткия изток, а сега и от морето.

image Президентът на Украйна призовава за бойни кораби на НАТО в Азовско море Прочетете още

"Сега за Русия мостът на Керч е като бижу на перла", каза в интервю в Киев Оксана Сироид, заместник-председател на парламента на Украйна. "И Русия ще я предпази сериозно. Предполагам, че за Русия защитата на моста в Керч е още по-важна от блокирането на Украйна от пристанищата на Азов. Блокирането на пристанищата е следствие от защитата на моста на Керч. "

image FacebookTwitterПинтест  Кримският мост през пролива Керч. Снимка: Сергей Малгавко / Тас

В Мариупол прилагането на военно положение се е променило малко в ежедневието. Въоръжени охранители все още стоят на жп гарата и на контролно-пропускателните пунктове в и извън града, заедно с капани на резервоарите, подредени с цветни графити.

"Обикновено хората не започват да действат по различен начин, докато не започне стрелбата", каза Одногор, бившият военен доброволец.

Но имаше чувството, че събитията от последната седмица отбелязват важен нов етап в конфликта.

"Не бяха малко зелени мъже, това не беше някаква хибридна война", каза Дмитрий Чичера, местен защитник на околната среда, който управлява открито работно пространство в центъра на Мариупол. "Русия беше атакувала Украйна под свое собствено знаме."




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39922746
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930