Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.06.2018 12:18 - Калининград: руският ексклав с вкус към Европа
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 830 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Калининград: руският ексклав с вкус към Европа https://www.theguardian.com/cities/2018/may/31/kaliningrad-the-russian-enclave-with-a-taste-for-europe

Това е европейски град, откъснат от Русия - но са скорошни стъпки, за да се съсредоточим върху пруското минало на Калининград на крачка прекалено далеч за Кремъл?

Градовете се подкрепят от imageЗа това съдържание

Марк Бенет в Калининград

От 31 май 2018 г. до 12.01 часаПоследна редакция на Сб. 6 Юни 2018 10.32 BST

Акции 632 Коментари 543 image  Много жители на Калининград са развили афинитет към европейските страни поради близостта на града до Полша и Литва Снимка: Младен Антонов / AFP / Getty Images

Wкокоши отношенията между Москва и Запада се сринаха през 2014 г. над изземване на Крим на Владимир Путин, про-кремълските медии влязоха в ускоряваща. Те изобразяваха европейските държави като морално покварени, задържайки висцерална омраза към руснаците. Външното министерство предупреди пътниците в чужбина срещу риска да бъдат "иззети" от отмъстителните западни разузнавателни агенции.

За жителите на голямата сърцевина на Русия - огромното мнозинство от които никога не са пътували в Европа - това е мощна и мощна пропагандна кампания. Анти-европейският настроение достигна най-високото си ниво от студената война (първата, т.е.).

Но в Калининград беше много по-трудно да се продават.

Малко парцел земя, по-малък от Уелс, застанал срещу Балтийско море, Калининград няма обща граница с Русия , която е на почти 300 мили на изток - и за разлика от повечето руснаци, неговите жители пътуват често в ЕС. Центърът на града е на 75 мили от литовската граница и само на 30 мили от Полша. В почивните дни и в официалните празници има дълги задръствания и на двата гранични пункта. Гданск, близкият полски пристанищен град, е особено популярна дестинация.

"Много пътувам до Полша и виждам как хората се отнасят към руснаците. Всичко е наред, няма проблеми ", казва Александър, 35-годишен служител в офиса. "Поляците са хора, точно като нас." Както много други тук, той отхвърля държавните руски медии като нелегални изображения на европейски държави като "лъжи".

image FacebookTwitterПинтест  Калининград няма обща граница с Русия. Снимка: Дейвид Мджинаришвили / Ройтерс Advertisement

Много жители на Калининград пътуват до Полша и Литва, за да запазят западните храни, забранени от Путин през 2014 г. в отговор на санкциите в Европа и САЩ. Въпреки че през последните години качеството на руските сирена и шунка се е подобрило леко, остава дълбок глад за забранени кулинарни изкушения: пармезан, камамбер и джамон .

"Точно както когато бях дете в Съветския съюз", казва 48-годишният редактор на местния новинарски сайт Алексей Чабунин. "Тогава бяхме ходили в Литва през цялото време, за да получим месо, мляко и други неща, които не можехме да получим в Русия. Разбира се, тогава нямаше граници.

"Дори пътуване до полски супермаркет може да окаже влияние върху хората", казва Анна Алимпиева, социолог. Тя отбелязва, че над 70% от приблизително един милион жители на Калининград имат паспорт, в сравнение с националната цифра, по-малка от 30%.

"Те виждат Европа за себе си, а не чрез телевизионен екран."

 

Хората винаги се оприличаваха на американците - нашите семейства дойдоха тук от места в Съветския съюз

Олег Кашин

Това не означава, че Калининград е бастион на либералните ценности. В компактния градски център - мишмаш от съветски жилища, обществени площадки и модерни търговски центрове - не е необичайно да се видят хора, носещи тениски, изобразяващи руски ядрени ракети "Искандър", които през февруари в региона нахлули в Кремъл .

Местните власти разбиха независими медии и опозиционни активисти, докато NOD, ултранационалистическото движение срещу Путин, което обвинява западняците за повечето от руските злини, има процъфтяващ местен бранш. "Повечето от тези хора все още ходят в Полша или Литва, за да си пазаруват", се смее Шабунин.

По време на комунистическата епоха, пристигането от Калининград до Москва по суша не включваше нищо по-сложно от еднодневно пътуване с влак през съседни съветски републики. Но когато Съветският съюз се срина през 1991 г., Калининград изведнъж се оказа отрязан от Майка Русия от новосъздадените независими страни от Беларус, Латвия и Литва. Десетилетие по-късно, когато Латвия, Литва и Полша се присъединиха към ЕС, жителите на Калининград изискаха визи за пътуване до Русия.

Това чувство за географска изолация се отразява в общи изрази: преди пътуванията до Москва хората редовно ще кажат: "Отивам в Русия"; един местен се засмя, когато посочих, че вече е там. На националната телевизия Калининград понякога не оставя карти за времето.

image FacebookTwitterПинтест  Военен парад на Деня на победата в Калининград, отбелязващ годишнината от края на Втората световна война. Снимка: Виталий Невар / TASS

Съветският колапс бе последният обрат в странната история на Калининград. Основана от тевтонските рицари през 13-ти век, преди това е била известна като Кьонигсберг, столицата на Източна Прусия, където са били короновани пруски царе. В края на Втората световна война градът се присъединява от Съветския съюз и се преименува в чест на болшевишкия революционер Михаил Калинин.

След като Сталин е изгонил етническото германско население, съветските граждани били транспортирани, за да го повторят - мнозина бяха руски военни семейства, които описаха своето преместване в Калининград като "движещи се на запад". Людмила Путина, бивша съпруга на руския президент, се роди тук през 1958 г. Ключов аванпост за съветската армия, целият регион Калининград е строго ограничен до чужденците до 1991 г.

Но близостта на Калининград до Европа и нейното балтийско пристанище означават, че е била изложена на много по-западни влияния от останалата част от СССР. Съветските моряци ще донесат дрехи, книги и винил от Западна Европа и извън нея.

"Хората винаги се оприличават на американците - нашите семейства са дошли тук от различни места в Съветския съюз и са създали топилка с практически нов етос", казва Олег Кашин, известен руски журналист, роден в Калининград ,

Определящият символ на тази епоха е предсказаният Дом на съветите , световноизвестен пример за брутална архитектура. Тази незавършена 28-етажна сграда, която според местните жители прилича на главата на робот, излизаща от земята, се намира на бившата площадка на замъка Кьонигсберг от 13-и век, чиито руини бяха разпенени през 1968 г. по заповед на съветския лидер Леонид Брежнев. (Районът около Дома на съветите ще побере вентилационната зона за световното първенство през това лято).

image FacebookTwitterПинтест  Автобус, украсен с логото на Световното първенство по футбол 2018 в Калининград. Снимка: Дейвид Мджинаришвили / Ройтерс Advertisement

В противен случай много малко от предсъветските сгради в града оцелели от близките нападения на бомбардировъчна кампания на RAF и тримесечната операция на Червената армия за улавяне на града. Днес най-известните архитектурни останки от пруското минало на Калининград са седем нео-готически порти, които заобикалят бившите градски граници, заедно с лутеранската катедрала - червената готическа сграда, където германският философ Емануел Кант, починал тук през 1804 г. погребан. Сувенирните сергии правят революционна търговия с магнити за хладилници, които четат "Kant touch it" и "Да, аз Kant". Също така за продажба: миниатюрни бюстове на Путин и Сталин украсени с кехлибар, вкаменената дървесна смола, за която регионът е известен.

С отминаването на съветското минало Калининград преоткрива своята пруска история: има призиви за използване на алтернативни пруски имена на улици и реконструкция на замъка Кьонигсберг.

image Майка на всички реки: как Волгата свързва разделена Русия Прочетете още

Феноменът бе осъден от местните поддръжници на Кремъл като знак за "германизация". "Това е инфантилна," казва журналист от държавната медия Николай Долгачев за интереса към пруското наследство. "Днес американците ще се чувстват носталгични по отношение на местната американска култура". Прокурорските политически анализатори в Москва са отишли ​​по-далеч, което предполага, че нарастващият ентусиазъм за пруското минало на града е знак за пълзящ сепаратизъм.

Критиците казват, че обвиненията за "германизация" са абсурдни. "Терминът няма основа в действителност", казва Дмитрий Селин, бивш куратор на галерии.

Имаше обаче последствия. През 2016 г. германско-руската къща, местен културен и образователен център, бе принудена да затвори, след като беше обявена за "чуждестранен агент". И по-рано тази година авиокомпанията "Аерофлот" бе уволнена, след като се позова на Калининград като Кьонигсберг преди полет от Москва.

"Понякога," въздъхва Селин, "не мога да помогна, но да усетя, че властите искат да ни отведат от Европа".

За повече информация относно живота вътре в руските градове домакин на Световното първенство по футбол, посетете Guardian Градове или следват по Twitter , Facebook и Instagram

  • Заглавието на тази статия бе променено на 1 юни 2018 г., за да се характеризира по-добре Калининград като ексклузив, а не като анклав



Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39688537
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31011
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031