Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.12.2017 18:59 - Какво се случва с "къщите за тъщи" година след разкритията?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1334 Коментари: 0 Гласове:
3

Последна промяна: 03.12.2017 19:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Какво се случва с "къщите за тъщи" година след разкритията?
  • ноември 30, 2017
  • Биволъ

https://bivol.bg/kushti-za-tushti-godina-sled-razkritiata.html
 
През годините Биволъ разследва подробно няколко схеми за престъпно отклоняване на европейски средства по програмата за развитие на селските райони ПРСР (виж туктук и тук). Едно от разследванията, предизвикало голям обществен отзвук е за 752 къщи за гости, финансирани с над 202 млн. лв.
 

Къщата построена от фирма на тъщата на земеделския шеф Янаки Червеняков е финансирана по ОПРС с близо 300 000 лв.

Тези пари се дават от Европа, за да създадат устойчив поминък и работни места.Това не е само пожелание, но и ясно регламентирано изискване в Наредба N°29 от 11.08.2008 г. чл. 16, ал. 2. За да получи одобрение конкретен проект, към него следва да се представи бизнес-план  за период не по-малък от 5 години, който трябва да доказва икономическа жизнеспособност и устойчива заетост за период 5 години, а в случаите на строително-монтажни работи – за 10 години.

Казано по-просто: в бизнес плана за всяка къща за гости се посочва колко работни места ще бъдат създадени и запазени за периода от 10 години. Ако не са създадени има нарушение и бенефициентът трябва да върне парите. Това обаче не се случва. Разследването ни показа драстични разминавания с тези изисквания и липса на контрол за нарушенията. На практика значителна част от къщите се използват за лични ваканционни и жилищни нужди.

Къщата на тъщата

 image

Къщата построена от фирма на тъщата на земеделския шеф Янаки Червеняков е финансирана по ОПРС с близо 300 000 лв.

Емблема на това разследване стана къщата за гости построена от фирма на тъщата на шеф във Фонд земеделие. Тя е собственост на фирмата „Нова Смарт“ и е построена на живописно място в с. Лиляново, което е вилната зона на Сандански по пътя към курорта Попина Лъка. „Нова Смарт“ е 100% собственост на Цеца Кръстева, която е тъща на Янаки Червеняков – бивш началник сектор в ДФЗ. Той беше уволнен експресно от Фонда след разследване на Биволъ, че кара скъпи коли и води начин на живот неотговарящ на доходите му. След това ДАНС проведе шумна акция в ДФЗ, за която нищо повече не се чу. 

Къщата построена от фирма на тъщата на земеделския шеф Янаки Червеняков е финансирана по ОПРС с близо 300 000 лв.

Историята на тази къща започва с придобивката на имот в китната долина на река Санданска бистрица, по пътя за курорта „Попина лъка“. Насред новогодишните празници, на 27 декември 2007 е вписано решение на Поземлената комисия в Сандански, с което имот номер 006060 се реституира на 14 души наследници. В същия ден имотът е прехвърлен на един от наследниците: Йорданка Любенова. На 24 юни 2008 Йорданка и съпругът й Пандо Любенов продават имота на Янаки Нанков Червеняков.

Червеняков явно не е доволен от придобивката, защото пет месеца по-късно, на 21 ноември 2008, продава обратно имота на Пандо Любенов. Който пък месец след това го продава на фирмата СМАРТ 5. Тази фирма е собственост на Цеца Петрова Кръстева – тъщата на Червеняков. След още един месец, на 12 януари 2009, имотът е прехвърлен на фирмата НОВА СМАРТ, която също е на Цеца Кръстева. С този имот фирмата подава документи в ДФЗ за безвъзмездно финансиране на проект за къща за гости с 281 984 лв. И печели.

Загадъчните врътки с реституирания имот, който Червеняков купува и връща на предишния собственик, за да го продаде вече той на тъщата, съвсем очевидно целят да се прикрие конфликт на интереси.

През ноември 2016 г. Биволъ изпрати екип на място, който установи, че къщата е заключена и няма никакви индикации, че работи по предназначение. В селото реално функционираше една къща за гости – Калцуновата къща, а всички местни хора вдигаха рамене, когато настойчиво питахме къде да намерим  къщата за гости на Цеца Кръстева.

Същата ситуация открихме и в края на октомври 2017 г. Никой в селото не знаеше, че съществува такъв обект. Единствените къщи за гости в селото са „на полицая и прокурорката“, информираха ни местните хора. Дори съседите не знаят, че до тях функционира по документи място за настаняване.

Тая е софийска къща, идват чат-пат така… Ние сме тук постоянно, не сме чули (да приема гости б.ред.) – каза пред камера съседка от селото.

В подадените годишни финансови отчети на НОВА СМАРТ за периода 2010-2014 не са декларирани разходи за персонал и такъв няма нает. Това означава, че не са създадени нови работни места и проектът не е изпълнил целта си да създаде устойчив поминък в селската местност, която всъщност е в курортна зона.

ГФО Нова Смарт 2010image ГФО Нова Смарт 2011image ГФО Нова Смарт 2012image ГФО Нова Смарт 2013image ГФО Нова Смарт 2014image

От отговорите на ДФЗ на наши въпроси относно този обект стана ясно, че къщата никога не е била проверявана дали функционира по предназначение и няма да бъде проверявана повече, защото мониторинговият период от 5 години след сключване на договора е изтекъл. Пито-платено.

Разследването ни за къщите за гости влезе в Черната книга на правителствените разхищения, а през януари 2017 беше показано в предаването „Просто Диков“ по телевизия BiT. Там главният редактор Атанас Чобанов показа как ДФЗ отказва достъп до протокола от заседанието на експертната комисия за осигуряване на прозрачност, която е одобрила проекта на тъщата.

 

„Всяка фирма, която построи къща за гости е длъжна да наеме персонал, който се декларира в НОИ. Та ако са искали от Държавен фонд „Земеделие“ да направят проверки, са можели да поискат от НОИ дали тези фирми са наели персонал за съответното време. Ако къщата за гости няма персонал, няма къща за гости. Елементарно е“, подчерта Чобанов.

След това предаване Янаки Червеняков заведе дело за клевета срещу Атанас Чобанов, с претенции за увредена репутация.

  Къщите за лично ползване са масово явление

„Къщата на тъщата“ обаче не е изключение, показа представително проучване на Биволъ на базата на списъка с разплатените проекти Той беше една от големите тайни в държавата и ДФЗ упорито отказваше да го даде, но Биволъ се пребори да го получи по ЗДОИ. Чрез засичане в няколко регистъра къщите за гости бяха подробно картографирани .

От всичките 752 проекта за 202 058 293 лв. Биволъ избра на случаен принцип и проучи 229 обекта финансирани с общо 60 235 278 лв. За всяка фирма от извадката, получила финансиране, засякохме чрез регистрите на НАП u проверки на подадените ГФО дали тя е наела персонал във връзка с проекта.

Резултатът е, че при 104 фирми (45% от проектите) няма наето нито едно лице. Общата сума получена от тези фирми е 22 924 800 лв., което е 38% от платените пари. Списъкът и картата с тези обекти са публикувани тук.

Интерактивна търсачка за къщи за гости създадена от Биволъ на адрес: https://dfz.bivol.bg/guesthouses/

Ако екстраполираме данните от извадката върху всичките 752 проекта излиза, че  76 милиона лева от общо 202 милиона са дадени не по предназначение, а за личните нужди на около триста тарикати. Както показаха отговорите на ДФЗ, изискани по ЗДОИ, едва няколко обекта са санкционирани.

Така докато повечето нормални хора плащат ипотеки за жилище цял живот, тарикати с власт и влияние получиха стотици хиляди европейски пари, за да си построят лични вили, маскирани като къщи за гости. Без да създават поминък, работни места и да изпълняват други досадни изисквания за отпусканите от Европа (с най-добри намерения) милиони.

Решаваща заслуга за тази ситуация има бившият шеф на ДФЗ и сегашен министър на земеделието Румен Порожанов. Повечето проекти са одобрени и финансирани именно при неговото управление на фонда. 




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39916546
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930