Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
02.09.2017 18:47 - Данъчният план на Тръмп ще включва задължително репатриране на печалбите от чужбина
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 523 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Данъчният план на Тръмп ще включва задължително репатриране на печалбите от чужбина 332   0     image AP / Джеф Роберсън

от ДЖОН КАРНИ31 август 2017650

Републиканският план за преразглеждане на данъците, който понастоящем се строи в Белия дом и в Капитолия, включва задължителен данък върху приходите от чужбина, натрупани от американските корпорации, според трима души, запознати с плана.

В речта си в Мисури Доналд Тръмп изтъкна данъчни правила, които насърчават американските компании да държат печалбите си по целия свят в сметките на чуждестранните им дъщерни дружества.

"Като направим по-малко наказателни за компаниите да върнат тези пари и като направим процеса доста по-малко бюрократичен и труден, можем да върнем трилиони и трилиони долари на нашата икономика и да стимулираме милиарди долари в нови инвестиции в нашите борби общности през цялото време нация ", каза Тръмп.

Докато мнозина чуха това като призив за временна данъчна ваканция за чуждестранни пари в брой, подобна на тази, приета по време на администрацията на Буш, източници, запознати с настоящия план, който все още се финализира, казват, че планът "Тръмп" ще включва важна и новаторска характеристика: данъчната ваканция ще бъде задължителна.

Официално, САЩ облагат мултинационалните компании, базирани в САЩ, на техните доходи в световен мащаб. Когато компаниите плащат по-нисък данък върху доходите в чужбина, те понасят данъчна отговорност за разликата между чуждестранния данък и данъчната ставка в САЩ, която е най-висока в развития свят. Но тъй като данъците върху чуждестранните доходи не се дължат, докато печалбите не бъдат предадени на американската компания-майка, събитие, известно като репатриране, много големи американски компании избират да оставят доходите в чуждестранните дъщерни дружества.

В популярния жаргон тези пари се натрупват или "задържат в чужбина". В действителност обаче голяма част от тях се намират в банкови сметки в САЩ или се инвестират в американски ценни книжа, включително американски държавни облигации. Но тъй като то не е прехвърлено на дружеството майка, счита се, че се държи в чужбина като счетоводен въпрос. Това означава, че не може да се инвестира в САЩ или да се изплаща дивидент или акция за обратно изкупуване.

В стремежа си да насърчи компаниите да репатрират тези средства, през 2004 г. Конгресът прие временна данъчна ваканция. Предприятията получиха шанс да репатрират средства под данъчна ставка от 5,25%, много по-ниска от нормалната корпоративна такса от 35%, при определени ограничения и изключения. Около 834 компании решиха да се възползват от празника, като донесоха повече от 300 милиарда долара печалба.

Въпреки това програмата за ерата на Буш днес се смята за неуспех. Въпреки правилата, които се опитаха да обезкуражат компаниите да използват репатрирани средства за изкупуване на акции, проучванията показват, че голяма част от репатрираните средства са били използвани за тази цел. Нещо повече, критиците казват, че ходът насърчава компаниите да запазят печалбите си след почивката в чужбина в очакване на бъдеща данъчна ваканция.

Планът, който понастоящем се развива, се различава, защото смята, че всички чуждестранни печалби са били репатрирани, като по този начин се премахва отлагането на данъци за печалбите в чужбина. Предполагаемите репатрирани печалби обаче биха били обект на преференциален процент на "преход" и биха били платими за няколко години. Това ще повиши приходите за няколко години, тъй като компаниите са платили новата данъчна отговорност, като помагат за "плащането" на по-ниски корпоративни лихвени проценти.

Онези, които са запознати с плана, казват, че министърът на финансите Стив Манчин намекна за предполагаемия аспект на изкупуването в интервю в четвъртък със Стив Лийшман от CNBC.

"Ние имаме един от най-високите цени в света. Ние имаме тази концепция в световен мащаб, но с отлагане. Така тя насърчава компаниите да преместват бизнеса си в морето и да запазят печалбите си на брега ", каза Мнучин.

Предполагаемият данък за обратно изкупуване може да се разглежда като начин за "избърсване на чистата плоча" - каза един човек, запознат с въпроса. Това би могло да бъде стъпка към преминаване към териториална данъчна система, в която американските компании вече не се облагат с данъци от американското правителство за печалби в чужбина, въпреки че сложността на преминаването към "териториалност" продължава да причинява главоболия на тези, които разработват данъчния план, човек каза.

"Най-важното е да постигнем конкурентен процент и да завършим с териториална система и това е, което чухме от буквално стотици хора от бизнеса", каза Мнучин пред CNBC.

Привлекателният аспект на "задължителния празник" е едно от нещата, които го правят особено привлекателен, според човек, запознат с въпроса. Въпреки че в дългосрочен план по-ниските ставки за корпоративен данък вероятно ще доведат до по-ниски приходи, десетгодишният прозорец на репатриране вероятно ще бъде отбелязан от наблюдателите на бюджета на Конгреса като нарастващи приходи през следващите десет години.

По-дългият период от време също ще даде на корпорациите повече време за стратегическо разгръщане на печалбите, ще намали стимулите да ги използват за краткосрочен финансов инженеринг под формата на дивиденти и обратни изкупувания, каза един човек.

Поддръжниците в администрацията посочват, че съчетаването на почивката за репатриране с по-нисък корпоративен лихвен процент би трябвало да забави стимулите за компаниите отново да започнат да натрупват чуждестранни печалби в очакване на бъдеща почивка.

Хората, информирани по въпроса, подчертаха, че планът все още е в процес на развитие и може да се промени значително през следващите седмици, когато стане "социализиран" - което беше обсъдено с членове на Конгреса.




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39922102
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930