Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.01.2017 09:45 - Еврокомисията освободи и газопровода OPAL
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 808 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Krassimir Ivandjiiski - Красимир Иванджийски Еврокомисията освободи и газопровода OPAL
12.2016

image

 

Едно от най-важните събития на европейския газов фронт остана незабелязано, въпреки че се отнася пряко и за България. Засега съдържанието му не е потвърдено с нов договор, но може би той вече да е в процес на подготовка.

Както се очакваше, Еврокомисията разреши на Газпром да използва над 50 процента от мощността на газопровода OPAL, т.е. да извади това сухопътно продължение на Северен поток – 1 на територията на Германия от така наречения Трети енергиен пакет. И това решение има за по-нататъшната съдба на газова Европа по-голямо значение, отколкото прокарването на Турски поток, ТАР или TANAP.

Ще припомним, че газопроводът OPAL с мощност 36 милиарда кубометра газ годишно е отклонение на газопровода Северен поток – 1, по който става доставката на руски газ за Европа. По него може да се транспортира по сушата газ от Балтийско море до границата с Чехия. По този начин OPAL позволява да се съедини Северен поток с потребителите на газа в Централна и Източна Европа, заобикаляйки Украйна.

Оператор на газопровода OPAL е OPAL Gastransport. Газпром има 49,98 на сто, а Wintershell – 50.02 на сто от акциите. В момента на завършване на строителството на газопровода през 2011 г. заради Третия енергопроект Газпром имаше право на не повече от 50 на сто от мощностите на OPAL и оттогава искаше да получи пълен достъп до мощността на тръбата. Но Еврокомисията отказваше, позовавайки се на Третия енергопакет.

Всъщност ставаше дума отново за политически подход, тъй като OPAL, който минава по европейска територия, има същия статут и отговаря на нормите на Третия енергопакет, като например газопроводът ТАР, снабдяващ Европа с азербайджански газ. Но на Азербайджан беше позволено да запълни напълно тръбата със собствен газ, а на Газпром беше отказано.

Сега Газпром постигна аналогично решение. В хода на преговорите страните се договориха, че 10-20 на сто от мощностите на OPAL ще получат конкурентите, а останалите 30-20 процента ще бъдат поставяни на аукцион, в който Газпром ще може да участва, т.е. Газпром ще разполага с права за транспортиране на газ по OPAL от 50 до 90 на сто до 2033 г.

През 2011 г. европейските потребители получиха по украинската газопреносна система 104 млрд. кубометра, през 2012 г. – 84 млрд., през 2013 г. – 86 млрд., след което през "революционната" 2014 г. транзитът рухна до 59 млрд. Известно е, че снижаването на транзита през Украйна под 60 милиарда кубометра прави украинската система губеща. Сега, ако Газпром получи достъп до допълнителните 40 процента от мощностите на OPAL транзитните загуби на Украйна ще бъдат 13.5 – 14.5 млрд. кубометра годишно и транзитните й приходи ще се намалят до 500 милиона долара. Но транзитът под 60 милиарда кубометра го прави губещ, т.е. Украйна ще бъде принудена да плаща за транзита на газа към Европа, а не да получава печалба. Съответно се появява въпросът дали Украйна въобще ще осъществява транзит към Европа.

По този начин Еврокомисията доста грамотно реагира на бързото намаляване на добива на газ от самите европейски държави и не рискува пред настъпването на зимата. Още повече, че доставките на Газпром за основните европейски потребители през първото полугодие се увеличиха почти с 40 на сто: към Германия – с 27 процента, до 12 милиарда кубометра, към Италия – с 29 на сто /6.3 млрд./, към Франция ръст с 63 на сто /2.4 млрд./ и т.н.

Но несъмнено основната причина за решението на Еврокомисията е политическата и икономическа нестабилност в Украйна. Практически страната е пред разпадане и пред пълен властови вакуум.

Украйна не попълни с нужния обем своите газохранилища, но и започна да ги иззема, тъй като есенните студове дойдоха един месец по-рано. Според данни на Укртрансгаз на 1 октомври в украинските газохранилища е имало 14.5 млрд. кубометра газ, което е 49 процента от общия техен обем. Това означава, че Украйна посреща сегашния отоплителен сезон с най-ниски обеми газ в своите подземни хранилища за последните пет години.

Разбира се, Европа отново е нервна. Решението с OPAL ще реши ситуацията, ще обезпечи и част от потребителите през тази зима. Известно е, че Северен поток вече поема онзи газов транзит, който може да върви през Украйна. По този начин Киев прави всичко възможно сам да се изхвърли от политическия и икономическия процес в Европа. За какво става дума?

В момента делът на Газпром на европейския газов пазар е около 30 на сто, приблизително 155 млрд. кубометра годишно. През 2015 г. въпреки давлението на САЩ той даже нарасна на 31 процента. Потреблението на газ в Европа нарасна от 494 на 510 млрд. кубометра. Собственото производство се съкрати до 258 млрд. предимно заради Холандия, а вносът нарасна на 13.9 на сто, до 252 млрд. кубометра.

От всички производители най-много увеличи доставките именно Газпром – с 8.2 на сто, т.е. 15.6 милиарда кубометра. Доставките на Алжир паднаха с 10 на сто – до 36 млрд., а на Катар са на постоянно ниво от около 26 млрд. кубометра.

В момента по двете нишки на Северен поток - 1 към Европа вървят 55 млрд. кубометра. Въвеждането през 2019 г. на Северен поток - 2 ще увеличи този обем с още 55 млрд. - до 110 млрд. кубометра. По този начин получаването на достъп до OPAL ще зачеркне напълно Украйна като транзитна зона на руски газ към Европа и ще осигури получаването му и от Централна Европа по северния газов коридор.

След отпадането на Южен поток мощността на първата и втората нишка на Турски поток ще бъде по 15.75 млрд. кубометра всяка. Но, тъй като газът от първата нишка ще отиде за нуждите на самата Турция, за Европа ще останат последните 15.75 млрд. кубометра.

По този начин се образува ситуация, когато през 2020 г. Русия ще може да прекрати доставките на газ за Европа през Украйна и да ги осъществява по Северен и Южен коридор. Още повече, че към 2020 г. газопроводът, минаващ през територията на Украйна, ще стане негоден заради износване и остаряване.

Наред с това Еврокомисията потвърди правото на Русия да запълва и газопровода ТАР, което открива нови възможности за сътрудничество между Азербайджан и Русия.

Ако сега Украйна е театър на военните действия за САЩ и НАТО, след отпадането на газовия транзит тя няма да е интересна за никой.

С договореностите Минск-2, които Украйна не изпълнява, Киев ще остане дестабилизиращ фактор на общата европейска енергийна сигурност.

 

image image More from Strogo Sekretno



Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39979739
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930