Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.04.2016 20:29 - Демократура или Диктатура на демокрацията - Глава 2: До люлката на комунизма
Автор: lyubomircholakov Категория: Политика   
Прочетен: 1687 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
 
Глава 2  ДО ЛЮЛКАТА НА КОМУНИЗМА
image  

ДЕМОКРАТЪТ каза:

- Между комунизма и демокрацията няма нищо общо.

АНТИДЕМОКРАТЪТ каза:

- Демокрацията беше голямата, великата, сияйната мечта на всички нас, които се родихме и израснахме по времето на комунизма.

Впрочем, тя беше мечта и на самите комунисти – и то точно де­мокрацията от западен тип, с пъстрите етикети, лъскавите коли и офшорните зони. Но дори и идеалистите сред тях, които нямаха какво да вложат на сметки в западни банки (а такива бяха обикновените хора, подмамени на времето от комунизма), също си мечтаеха за нея, демокрацията. И също в голяма степен заради пъстрите етикети и лъскавите коли. Не заради офшорните зони. Тогава малцина са знаели за тях. Знаели са само онези, които по списък са били определени да получат куфарчетата с пари кеш или направо банковите сметки.

Но и знаещи, и незнаещи си мечтаеха за демокрацията.

Защото в края на 80-те години вече беше станала ясна икономи­ческата несъстоятелност на комунизма. При демокрацията очевидно се живееше по-добре. Имаше изобилно дънки и кока-кола. И Холивуд с блясъка по червените килими на церемонията за „оскари”-ите. И много други неща, които се харесваха дори на идеалистите-комунисти. Да не говорим пък за ония, дето не бяха идеалисти. Те вече бяха готови не само психологически, но мнозина от тях и финансово да се превърнат в новите капиталисти.

И доносниците, които докладваха в Държавна сигурност за какво си говорят съседите, роднините и колегите им – и те, съзнателно или не, си мечтаеха за демокрацията. Защото и те виждаха, че в мате­риално отношение животът в нея е по-добър от този при комунизма. Пък и мнозина от тях несъмнено са усещали подсъзнателно, че не е много хубаво да доносничат за съседите, роднините и колегите си. А демокрацията обещаваше да ги освободи от това им задължение.

Всички си мечтаехме за нея.

Комунизмът ни беше втръснал.

Ето защо, когато след 1989 г. се оказа, че той и демокрацията имат подозрително много общи черти, в началото изглеждаше, че това е някаква грешка в наблюдението или анализа. Как така общи черти? Това беше толкова абсурдно и невъзможно, че дори насила се стараехме да не ги забелязваме.

Разбира се, тези усилия бяха съвсем безплодни, защото...
ПРОДЪЛЖАВА ТУК...




Гласувай:
4


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: lyubomircholakov
Категория: Политика
Прочетен: 3759172
Постинги: 581
Коментари: 2011
Гласове: 3305
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930