Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.04.2016 17:41 - Таен план на ЕС за депортирането на 80 000 афганистанци
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 844 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
  Таен план на ЕС за депортирането на 80 000 афганистанци

от Матю Холхаус в Избор на редактора · 23/03/2016 · 16:02

 http://www.zahariada.com/

image

Все повече райони от Афганистан попадат под талибански контрол, което засилва имигрантската криза. Снимка: EPA.

 

Конфиденциален дискусионен документ на ЕС предлага използването на Конференцията за предоставяне на международна помощ като „лост“ за депортирането на имигранти обратно в Афганистан.  Брюксел разчита на т. нар. „чекова дипломация“ за справяне с кризата.

Според таен план на Европейския съюз над 80 000 афганистанци „в близко бъдеще“ трябва да бъдат депортирани от Европа. Идеята се появява на фона на предупреждения за нов наплив от имигранти, тъй като отделни части от Афганистан попадат отново под талибански контрол.

Изтеклият документ навежда на мисълта, че Европейската комисия ще заплаши да намали международната помощ – съставляваща 40% от БВП на Афганистан – ако „трудното“ правителство в Кабул не се съгласи с масовото отстраняване на десетки хиляди имигранти, които не се квалифицират за бежанци. Отчита се, че има риск осъществяването на тази заплаха да доведе до срив на нестабилната държава.

Предвижда се елитът на Афганистан да бъде възнаграден с програми в европейските университети. Това е част от новата стратегия на ЕС да използва финансовата помощ и търговията като „стимул“ за сключването на сделки за депортирането на икономически мигранти от „безопасни“ региони в Афганистан.

Планът се разкрива в съвместен „неофициален“ дискусионен документ (маркиран„Поверително ЕС“), подготвен от Европейската комисия и Службата за външна дейност и изпратен до държавните посланици на 3-ти март.

Текстът предупреждава за „висок риск от предстоящи мигрантски потоци към Европа“ като пряк резултат от талибанските сражения, които през миналата година причиниха смъртта на 11 000 души, както и сериозни икономически затруднения. 5 400 000 афганистанци са подслонени в Иран и Пакистан; в Афганистан има 1 100 000 души, които са изгонени или са избягали от домовете си – положението на тези хора е „несигурно и без никакви надеждни дългосрочни перспективи.“

image

Афганистанец с детето си на гръцко-македонската граница. Снимка: AFP.

 

През октомври ЕС ще проведе международна среща на дарителите на Афганистан с намерението да събере достатъчно голяма финансова помощ за периода между 2017 г. и 2020 г., за да задържи броя на имигрантите на сегашното му равнище.

Наблягайки на факта, че ЕС е отделил 1.4 милиарда евро за Афганистан до 2020 г., служебни лица предлагат срещата да бъде използвана като „лост“, който да осигури споразумение за депортирането на имигранти.

„ЕС трябва да изтъкне, че за да бъдат запазени сегашните нива на финансова помощ на конференцията в Брюксел, е от изключителна важност да бъде постигнат значителен напредък в преговорите с афганистанското правителство относно имиграцията до началото на лятото. Страните-членки и другите дарители трябва да бъдат уверени, че Афганистан е надежден партньор, който може да изпълни ангажиментите си.“

В секция, озаглавена „Афганистанските интереси“, се споменава, че правителството на президент Ашраф Гани е „изключително зависимо от финансова помощ“. „Ако изпращането на сериозни суми бъде прекратено … [правителството] едва ли ще се задържи, тъй като е изправено пред многобройни трудности в сферите на сигурността, икономиката и политиката.“

image

Афганистанско момиче и жена, пристигащи на гръцкия остров Кос / снимка AFP/Angelos Tzortzinis

 

През миналата година около 176 000 афганистанци потърсиха убежище в ЕС – от тях одобрени бяха 60%. Планът, с който се сдоби уебсайтът за граждански свободи Стейтуотч, заявява, че досегашното съдействие между ЕС и Афганистан е „трудно и неравно“. Въпреки публичните изявления на Гани, „други членове на правителството не само не улесняват връщането на неправомерни имигранти, но се опитват да предоговорят условията, за да ограничат тяхното приемане.“

В секция под името „Възможни компоненти на пакет от стимули“ планът споменава, че в замяна на връщането на икономически мигранти от обозначени „безопасни“ региони, европейските университети могат да предоставят стипендии на афганистански студенти и научни изследователи. Изтъква се обаче, че съществува „висок риск веднъж като пристигнат в Европейския съюз, студентите да подадат документи за убежище и да направят всичко по силите си да не се завърнат – такива случаи вече съществуват.“ ЕС също така ще подпомогне обучението и здравеопазването на депортираните имигранти.

image

Президентът на Афганистан Ашраф Гани стиска ръце с британския премиер Дейвид Камерън по време на пресконференция в президентския палат в Кабул. Снимка: AFP/Getty Images.

 

В документа се признава, че не е лесно да бъдат определени безопасните региони в Афганистан, тъй като несигурността в района се засилва. Планът предвижда и използването на временни паспорти – законово противоречиви документи при депортиране, издадени на имигранти, които са изгубили или унищожили своите паспорти.

ЕС публично се осланя на „чекова дипломация“ в опитите си да удържи най-голямата имиграционна криза от 1945 г. насам.

Подготвяната сделка прилича на тази, която африканските лидери отказаха на среща в Малта през миналата година. Тогава ЕС предложи 1.8 милиарда евро под формата на финансова помощ, университетски стипендии и облекчени условия за притежателите на дипломатически паспорти в замяна на депортирането на стотици хиляди африкански икономически имигранти. В крайна сметка лидерите се договориха за доброволна система за връщане.

Планът се появява след противоречивата петъчна сделка с Турция, по силата на която държавата получи шест милиарда евро и обещания за безвизово пътуване в ЕС в замяна на връщането на мигрантите, които достигнат гръцките острови.

По-рано през месец март Тереза Мей, министър на вътрешните работи на Великпбритания, спечели дело пред апелативния съд за възстановяване на депортирането на афганистанци, които не са получили статут на бежанци. Съдът определи, че някои провинции действително са опасни, но Кабул е достатъчно безопасно място, за да могат хората да бъдат изпратени обратно. Германия – основна дестинация за афганистанските имигранти – също полага усилия да сключи свое собствено споразумение за депортиране.

Превод: Момчил Вачев / Memoria de futuro

Източник: The Telegraph




Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39738833
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031