Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
27.01.2016 09:14 - Идеологически сблъсък на Запада и Русия
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 470 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Идеологически сблъсък на Запада и Русия Гледна точка - 01.20.2016 

image

http://www.zahariada.com/
Ролята, която падна Щайнмайер много незавидно, особено предвид факта, че някои от членовете на ОССЕ, той все още се стреми да съживи Германия «Остполитика» (източната политика) по време на Студената война.Нейната същност е да се поддържа специални отношения между Германия и Русия за сметка на някои други съюзници на Германия.Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер заяви на 14 януари встъпителната реч на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която ще се ръководи от страната му през 2016. В речта си, Щайнмайер звучеше само едно съобщение. "Възобновяването на диалога и възстановяване на доверието и съживяване на безопасност - това са нашите приоритети за следващата година", каза той. И публиката се разбира какво казва. Но никога в речта си той не е казал думата - Русия.

В допълнение, Щайнмайер е да се постигне растеж в орган на ОССЕ. Тази организация не се радва на голяма популярност в света, въпреки че играе ключова роля в усилията за наблюдаване на напредъка на примирието в източната част на Украйна. Той също така продължава да бъде една от малкото области, където те могат да се срещнат представители на НАТО и бившия Варшавски договор и бившия Съветски съюз.

ОССЕ, рожба на Студената война, е създадена през 1975 г., когато две съперничещи си идеологическа блок, НАТО и Варшавския договор, подписан акт от Хелзинки за сигурност и сътрудничество в Европа, се опитва по някакъв начин да се подобрят отношенията. В центъра на вниманието на ОССЕ човешките права, предвидени дисидентски движения и физически лица в Източна и Централна Европа, са били под влиянието на Съветския съюз, легитимна основа за опозиционна дейност в техните страни.

След падането на Берлинската стена през 1989 г. и последвалото обединение на Европа, ОССЕ е преминал през много кризи, повечето от които са били свързани с Русия. Без имперския статут, Русия, представлявана от своите лидери постоянно под въпрос намерението на ОССЕ, особено ангажимента си към правата на човека и състоянието на щатите, разположени между Европейския съюз и Русия.

Тези три страни, Грузия, Молдова и Украйна (и в по-малка степен, Беларус), Русия не искат да "пусне" на Запад.Руски светкавичната в Грузия през 2008 г., се присъедини към Крим през 2014 г. и последвалата намеса в конфликта в източната част на Украйна, потвърди нежеланието на Москва да позволи на тези държави самостоятелно да избират своето политическо бъдеще.

Няма нищо изненадващо в това, че в много европейски страни има криза на доверието по отношение на Русия.Поради тази причина, Щайнмайер заяви, че е дошло времето да се опита да възобнови диалога и да се възстанови доверието в отношенията с Русия чрез ОССЕ.

На какво основание? Ако той смята, че Германия може да се върне към стария си «Остполитика» Студената война, чрез които посредством диалог и сътрудничество с Русия, че ще бъде по-близо до Европа, това е наивно предположение.

«Остполитика» е политиката да се игнорира интересите и нагласите на съюзници Източна Германия. Това е и една политика, която е отслабена, а не засилени трансатлантическите връзки, поради начина, по който Германия ще формират специални икономически и политически връзки с Русия. Освен това, тя не обърна внимание на интересите на безопасността, да не кажа, че е създаден вакуум сигурност около източните съседи на Германия, който потвърди, нахлуването на Русия в някои региони на Украйна.

В своята встъпителна реч, Щайнмайер посочена Групата от изтъкнати личности, създадени през 2015 г., за да се намерят начини за укрепване на европейската сигурност и подобряване на отношенията между Запада и Русия.

Последният доклад на групата е от голямо значение. Вместо правилното дипломатическия език, тя излага две различни гледни точки за това какво се е случило с отношенията между Запада и Русия след падането на Берлинската стена през 1989 г. на. В документа, няма и намек за самоличността на мнения.

След разпадането на комунистическия режим, на Запад, според собствената си версия ", той иска да се образува стратегическо партньорство с Русия, който предвижда тясно сътрудничество, ако не и интеграция в западните структури. От гледна точка на Запада, разширяването на НАТО и на Европейския съюз, не преследва целта за обходен Русия. "Това се дължи на желанието на мнозинството от населението в много страни придоби независимост, да се върне към демократичното семейство на народите."

В очите на Запада, Русия отказа да демокрацията, модернизация и сътрудничество със Запада. "Тя също остави всички опити да се преструвам, че играе по правилата, включително зачитането на политическата независимост на суверенни държави и на принципа за недопустимостта на използването на сила да променят граници. В резултат на това, концепцията за сигурност на Русия днес е липсата на сигурност за своите съседи.

Руската гледна точка напълно отхвърля това виждане. "Западът е систематично да използва слабостта на Русия", се казва в доклада. "West каза сътрудничество ... но вярвам в неговата вечна агресивност и / или слабост."

Moscow версия на събитията е, че "под знамето на разпространението на демократичните ценности West продължи да разширява своята структура, в ущърб на интересите на сигурността на Русия." От гледна точка на Русия, Западът води политика на смяна на режима в Близкия изток ", което доведе до дълбока дестабилизация, гражданска война и бежанските потоци."

Разминаването в мненията между членовете на Групата от изтъкнати личности е толкова голяма и неизбежна, че руският делегат Сергей Караганов помислих, че е необходимо да изразя моето лично особено мнение, което е включено в окончателния доклад. "Документът е главно Western в съдържанието и логиката на предложените препоръки", пише той.

По същество този документ съдържа силни аргументи в полза на обединението на Европа след 1989 г., както и правото на страните, разположени между ЕС и Русия, за да изберете свой собствен път на развитие. Той е изключително досадно за Русия и подкопава сигурността в тези страни.

Източник 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39756173
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031