Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.10.2015 18:49 - Русия и Съединените щати в ледената хватка на спора Arctic
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 777 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
    Русия и Съединените щати в ледената хватка на спора Arctic Геополитика - 08/10/2015

Скорошно пътуване на Барак Обама до Аляска допринесе за привличане на вниманието към глобалното изменение на климата - и на въпросите, свързани с националната сигурност, които могат да възникнат в резултат на топенето на арктическите ледове.
http://www.zahariada.com/

image

САЩ и Русия са геополитически съперници и неспокойни съседи в Арктика - все руски и американски военни сили, разположени върху повърхността на Северния ледовит океан и в неговите дълбини. Въпреки това, подходи за изграждане на капацитет на Арктическия Москва и Вашингтон са доста различни. Кремъл принадлежи на предимството на повърхността на океана, Пентагона - под вода. И Русия, и САЩ се готвят арктическите групи от сухопътните войски, но Вашингтон, в допълнение, също създава ударни войски на северната високотехнологично военно стелт самолета.Като експерти смятат, морски шелф на Арктика може да съдържа стотици милиарди барела петрол. Веднага след като на Северния полюс е все по-достъпни, и затова става все по-ценни арктическите държави - всяка от които има свои собствени териториални претенции, в някои случаи, припокриване с други хора - подготовка за твърдо съперничество.

Тази разлика в подхода е резултат от много години на военната политика. Москва избрахте да инвестирате в ледоразбивачи да служат огромните си арктическите граници, докато Вашингтон, за да се харчат пари за подводници и военни въздухоплавателни средства, които могат да бъдат също толкова полезно извън полярния регион.

Правителството на Русия има 22 ледоразбивачи; 19 повече се използват в промишлеността. В допълнение, 11 единици са в процес на изграждане или планиране. Що се отнася до САЩ, след десетилетия на пренебрегване на този въпрос, предоставени на разположение на ледоразбивач бреговата охрана има само 3, 2 повече са собственост на частни фирми. Тези пет кораба трябва да се разкъсва между полюсите на юг и на север и вкара пътя за безопасното плаване на други плавателни съдове. Въпреки това, по време на престоя си в Аляска, Обама спомена за намерението да се изгради повече ледоразбивачи, но дори и след добавяне на няколко парчета, Вашингтон ще продължи да изостава сериозно зад Москва.

В интерес на истината трябва да се отбележи, че бреговата линия Руската Арктика US надвишава в продължение на много стотици мили. В мирно време, руските ледоразбивачи се разпространяват по-широка площ за извършване на ежедневната работа. Въпреки това, по време на война Кремъл може бързо да използва своето ледоразбивачи, които ще проправят пътя за военни кораби. Пентагонът ще отнеме много повече време, за да изпълняват същата задача.

Но стратегията на САЩ Arctic е по-малко зависима от надводни кораби от руснака. Американската армия разчита на подводници. "Подводницата е най-добрата основа за действие в Арктика, защото тя може да извършва по-голямата част от времето под леда," - казва командирът на подводницата US Seawolf клас Jeff Byerly.

Американският флот има 41 ядрена военна подводница е оборудван със съоръжения за плуване под леда на Арктика и напукване. Броят на руските военни подводници, адаптирани към плуване в тези условия е само на 25 единици.

Очевидно е, че американските подводници, използвани по-редовно, отколкото руснакът. Една от причините за това е икономическата нестабилност, което прави трудно Kremlin последователно финансиране разгръщане на военноморските сили. В същото време, на всеки две години, военноморските сили на САЩ се изпращат подводница битки Полярния кръг с упражняването и изпълнението на научната мисия. Междувременно Seawolf клас подводници преминали през Беринговия проток, след от Тихия океан до Атлантическия океан и в гърба.

Що се отнася до сухопътните войски, ситуацията е близо до паритет. Американската армия има три отбора в Аляска, във всяка от които около три хиляди войници.

Arctic група от руската армия е малко по-малко - отговаря на Arctic командване само два отбора с бронирани автомобили. Но бойни единици от други окръзи (включително парашутисти и транспортни самолети, които ги носят) редовно се изпращат на север, за да вземе участие в упражненията. Само през март, упражняването се съобщава, че са участвали 80 хиляди войници, моряци и пилоти, както и повече от 200 самолета.

Русия се оказа, че тя може да патрулират въздушното пространство над Арктика, но Военновъздушните сили на САЩ имат предимство в региона. В допълнение към транспортния самолет C-17 и C-130 ВВС на САЩ в Аляска има самолети AWACS E-3 и три ескадрили изтребители - два с 20 хай-тек F-22 и един с 18-стари F-16.

Така че, по силата на това, което се нарича на Студената война, руски войски ще доминират на повърхността на Северния ледовит океан, докато САЩ ще поддържат предимство под водата и във въздуха. В същото време, и двете страни са обучени хиляди войници от сухопътните сили за операции в Арктика, в случай на Студената война се превърне в гореща като топенето на арктическите ледове.

Източник 


Китайската финансова помощ за насърчаване на руския проект в Арктика Икономика и финанси - 09.25.2015 

С подкрепата на фонда китайската държавна инвестиционна насърчава руски проект за добив на природен газ в Арктика, въпреки санкциите на САЩ, заяви изпълнителният директор участва в проект на френския петролен гигант Total SA.

image

Това беше просто един вид тест за проекта - ако е възможно изобщо сложен и скъп за развитие на руските енергийни ресурси в епохата на строги американските санкции срещу нефтената и газовата промишленост в Русия.Проектът на стойност $ 27.0 милиарда "Ямал LNG" в руския полуостров Ямал в Карско море бе поставено под въпрос даден проблем - къде да намерят средства за нейното изпълнение, като водещ партньор OAO Новатек дойде под американските санкции след анексията на Крим към Русия през миналата година. Поради невъзможността да се получи финансиране на Запад, партньорите се обърнали към китайските държавни банки за получаване на $ 12 милиарда в заеми, но все още не са взети никакви решения.

Този месец, китайското Silk Road фонд с капитал от $ 40.0 милиарда, каза, че ще финансира част от проекта, както и изпълнителният директор на Total, Patrick Puyang описано решението като "ясен ангажимент за Китай", в интервю в сряда. Платеният на Фонда за сто дела от 9.9 в проекта Ямал сума, не е разкрита.

Puyang каза, че финансирането на Silk Road фонд е част от приноса на Китай към проекта. Фондацията се присъедини Total, Новатек и държавна Китайската национална петролна Corp. като партньор.

Той отбеляза също, че партньорите на проекта все още се търси финансиране в китайски банки, но заяви, че не знае кога ще бъде предоставена заеми. Геополитика ще повлияят на резултата от преговорите с кредиторите, каза той.

"Ямал LNG" е централен елемент от плана на руския президент Владимир Путин, за да се намали силната зависимост от износа на природен газ за Европа, поради увеличаване на продажбите в Азия, които, от своя страна, ще засилят връзките си с Китай.

Повечето от Ямал газ вече закупени от китайски купувачи.

Руското правителство е взело назаем $ 1.4 милиарда от своя Национален фонд за социални грижи за проекта.

Партньорите също искат да вземат заеми в размер на 3 до 4 милиарда долара от руски банки и до 5 милиарда евро от агенциите за експортно кредитиране в Азия и Европа, каза Puyang.

Общо е една от водещите чуждестранни инвеститори в Русия и се надява на проекти, като например Yamal, за повишаване на производството на петрол и газ до края на десетилетието.

Източник


Разбийте дали САЩ, Русия и Китай в Арктика? Геополитика - 04/09/2015 

Барак Обама може само да ръкопляскат, защото тази седмица той събра световните лидери в Anchorage за конференция под ръководството на глобално лидерство на САЩ в Арктика. " Въпреки това ограниченият дневния ред на срещата на върха, която намалява с изменението на климата, въпреки че със сигурност е важна, но не покрива по-широките интереси и задълженията на Съединените щати в Арктическия регион.

image

Около САЩ геоложки проучвания, Арктика са тринадесет% от неоткрития петрол в света и 30 на сто - на природен газ. В Съединените щати има капацитет да доведе в развитието на арктическите петролни полета, тъй като американските големи петролни компании притежават технология за производство в дълбоки води на петрол в региона. Съединените щати са в състояние да постави нов световен стандарт за отговорен подход към развитието на област и да се отговори на спешните случаи. Днес, обаче, Вашингтон едва ли играч в региона, оставяйки другите страни да развият тези ресурси по-малко сигурни методи.Веднага след като ледът бавно се превръща в плавателни води, Арктика става третата по големина океан границата на САЩ, което създава неприятно, тъй като стратегическите предизвикателства и безпрецедентни възможности.Това включва не само изменението на климата, но и заплаха за националния суверенитет и сигурност, фундаментални промени в международната търговия и в надпреварата за контрол на изобилие подводни ресурси.

Появата на морските маршрути Арктика ще намали времената между азиатски, американски и европейски пазари, което ще доведе до намаляване на разходите за гориво и емисиите на въглероден двуокис. Северна маршрут от Шанхай до Хамбург изисква 30% по-малко време, отколкото подобен маршрут през Суецкия канал. Използването на Северозападния проход, за да се спести време в сравнение с пътя през Панамския канал.

Въпреки това, увеличаването на трафика по тези маршрути повдига нови въпроси за разрешаване и суверенитет.Владимир Путин вече е казано за целесъобразността от превръщане на Беринговия проток в аналог на Суецкия канал. Следователно, всички кораби, преминаващи през Арктика, могат да бъдат принудени да плащат за транзит Русия.

Вие не трябва да се учудваме, че Русия е активно инвестиране в Арктика: там са 95% от своите газови запаси и 60 на сто - суров нефт. Днес, собственик на 22 водещи руски ледоразбивачи в Арктика; реставрирана съветски летища и пристанища. Китай, който дори не е арктическите държави, възнамерява да изгради два ледоразбивачи за следващата година.

Бреговата охрана на САЩ има само две операционни ледоразбивачи (както и малката Естония), с 30-годишен живот на един от корабите е изтекъл преди 10 години. Сега, след десетилетия на бездействието принуди САЩ да "играе догонване." Ситуацията се усложнява от отказа на един неясен Сената на САЩ да ратифицират Конвенцията на ООН по морско право, която ви позволява да ефективното разрешаване на териториалните и търговски дела в открито море. Конвенция, подписана от повече от 165 страни, но САЩ си остава един от малкото, които отказаха да ратифицират, заедно с Северна Корея, Иран, Сирия и Либия.

Присъединяването към Конвенцията накърнява авторитета на проблемите на САЩ в Арктика, което води до огромни стратегически и икономически последици. 




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39993623
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930