Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.10.2015 12:34 - Правителството предлага срамежлива и постна програма за развитие на Въоръжените сили
Автор: spirdon Категория: Политика   
Прочетен: 1017 Коментари: 1 Гласове:
-1



 Документът е резултат от компромис между военния и финансовия министър, което не дава много ясни перспективи пред Въоръжените сили. Оптимизмът, макар и в определена степен условен, е в коментара на премиера Бойко Борисов преди да каже, че програмата се приема от правителството: „Възнамеряваме за догодина добри работи да се случат, дай, Боже, да се развива държавата с устойчиви темпове, така, както в момента.”

Оказва се, че дългоочакваната „Програма за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Рублика България до 2020 г.”, която Министерският съвет одобри и изпрати в парламента, е доста срамежлива. И много постна в сравнение с отменената със същото решение Националната програма „България в НАТО и европейската отбрана 2020“, която бе приета от служебното правителство на проф. Георги Близнашки. Според заместник-министъра на отбраната Димитър Кюмюрджиев програмата на бившия военен министър Велизар Шаламанов не отговаряла на „наличните финансови възможности на страната за удвояване на военните разходи до 2020 г.”

За народните представители, особено от управляващото мнозинство, няма да има никакъв проблем да приемат новата програма. Твърде внимателно, т.е. срамежливо, са изписани текстовете, които биха могли да засегнат финансовия министър. В този смисъл перспективите пред Въоръжените сили са най-вече пожелателни.

За финансовото осигуряване

Какво е записано в, да я наречем, Програмата на Николай Ненчев: „За постигане на оптимален баланс между необходими отбранителни способности и изпълнение на мисиите и задачите на въоръжените сили, през периода 2016-2018г. е необходимо разходите за отбрана да се запазят на ниво не по-ниско от достигнатото със Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. За периода след 2018 г. и до 2024 г. се предвижда постепенно увеличение на разходите за отбрана, в зависимост от нарастването на икономическите възможности на страната, съгласно решенията от Срещата на високо равнище на НАТО в Уелс (2014 г.). До края на 2015 г. е необходимо да се извърши преоценка на определените финансови ресурси за отбрана, като се преразгледа Тригодишната бюджетна прогноза до 2018 г., и се създадат условия за поддържане и развитие на съществуващите отбранителни способности на въоръжените сили.”  Дори не е записано, че КСНС от април т.г. поиска военният бюджет за следващата година да бъде минимум 1, 33 на сто от БВП.

 

Какво четем в Програмата на Велизар Шаламанов: „Отчитайки новите стратегически предизвикателства, националната амбиция на България е да поддържа разходите за отбрана на поносимо за обществото, но същевременно достатъчно ниво, с което да се гарантира реална сигурност на българските граждани. За постигане на целта е необходимо още през 2015 г. разходите за отбрана да достигнат посочените в документа 1,5% от БВП, като след това се увеличават всяка година с 0,1% от БВП, като през 2020 г. да достигнат 2,0% от БВП.”

Второто е по-кратко, но много по-ясно и категорично. И по-ангажиращо, спрямо изпълнителната власт, ако бъде гласувано от парламента.

За проектите за модернизация и превъоръжаване на Въоръжените сили

Тук положението е същото. В Програмата на Николай Ненчев няма такъв раздел. Там модернизацията на Въоръжените сили се предвижда с определена условност или пожелание, формулирани така „Създаване на условия за стартиране на основния инвестиционен проект за СВ: „Изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизираните бригади“. За ВВС правителството се е задоволило само да маркира основниет инвестиционни проекти: „Основните проекти на ВВС включват: придобиването на нов тип боен самолет; на нови трикоординатни радари; на автоматизирани системи за командване и управление и други.”  За ВМС – „необходимо е да се създадат условия за стартиране на основните инвестиционни проекти: частична модернизация на фрегати клас E-71 и придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб.”

Ако депутатите искат да разберат за какво става дума, а не да гласуват на сляпо, ще се наложи да отворят Програмата на Велизар Шаламанов, независимо, че е отменена от това правителство.   Там има отделен раздел, наречен „Основни проекти за превъоръжаване по приоритети”.  

За придобиването на нов тип основен, многофункционален боен самолет и осигуряване на интегрирана логистична поддръжка народните представители ще разберат, че става дума, например, за доставка на 8-10 бр. машини с необходимото въоръжение.

Модернизацията на фрегати клас E-71 ще повиши способностите на ВМС за участие в операции по наблюдение и контрол на морския трафик, задържане на нарушители и откриване и идентифициране на ядрени, химически и биологични средства и обмен на информация в реално време. Военният ни флот се нуждае от 2-3 многофункционални модулни патрулни кораби, като в междинния период до привеждането им в оперативна готовност, се запазят способности на старите кораби.

Изграждането на батальонните бойни групи в състава на Сухопътните войски се свързва с  придобиване и поддръжка нова бойна бронирана машина от порязъкана 100-120 броя. 

Проектът за новите 3D радари включва придобиването и логистична поддръжка на 4-6 бр. трикоординатни радара за създаване на основно радарно покритие за изпълнение на задачите на ВВС в национален аспект и в Интегрираната система за ПВО и противоракетна отбрана (ПРО) на НАТО.

Както се казва на парламентарен език, програмата ще мине лесно в пленарна зала. Тя ще бъде гласувана с решение на Народното събрание, което не е на 100 процента задължително за изпълнителната власт, както стана с Бялата книга са отбраната и Въоръжените сили, предложена от първото правителство на Бойко Борисов през октомври 2010 г. Тук няма две четения. Няма процедура депутатите да внесат поправки в текстовете. Гласуването е по-скоро формален акт. А и самата програма не е кой знае какво предизвикателство за народното представителство. 

Може да се дискутира и върху твърдението на заместник-министър Кюмюрджиев, който представи програмата в правителството, че нейното приемане и изпълнение ще бъде оценено положително на следващата среща на високо равнище на НАТО във Варшава през месец юли 2016 г. Приемането на програмата, прогнозира той, ще ни позволи решително да променим негативната предварителна оценка на НАТО, че българските въоръжени сили са в процес на ерозия и упадък, а страната ни след 2013 г. е превърната в консуматор на сигурност за Алианса.

Документът е резултат от компромис между военния и финансовия министър, което не дава много ясни перспективи пред Въоръжените сили. Оптимизмът, макар и в определена степен условен, е в коментара на премиера Бойко Борисов преди да каже, че програмата се приема от правителството: „Възнамеряваме за догодина добри работи да се случат, дай, Боже, да се развива държавата с устойчиви темпове, така, както в момента.”

 




Гласувай:
0



1. appen13 - Откога наетата мутроГерб-колониална администрация на евро-германското окупационно гау"България" стана "правителство ?
05.10.2015 14:55
И откога наемната тълпа от теляци и прислуга за НАТО-базите е "армия" ?
Пък и Берлин и Брюксел да не са луди да позволят на българските си туземни евро-унтерменши да има и помен от "армия", като са определили територията на БИВШАТА ДЪРЖАВА България за транзитен бежански лагер за настъпващия към АНТИ-ЕВРОПЕЙСКИЯ Райх -Германия, ислямски башибозук !
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: spirdon
Категория: Новини
Прочетен: 404261
Постинги: 350
Коментари: 38
Гласове: 79
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930