Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.07.2015 08:27 - Каква е реакцията на Америка за инициативата на Китай да създаде инвестицията на Азиатската банка за инфраструктура
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 622 Коментари: 0 Гласове:
-1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Каква е реакцията на Америка за инициативата на Китай да създаде инвестицията на Азиатската банка за инфраструктура Икономика и финанси - 22.04.2015

Има една стара, колкото и хълмове на съвети: "Ако не можете да надмине някой си партнира с него."Възможно е, че Вашингтон сега е времето да следвате този съвет във връзка с Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, инициирана от Китай, включително с цел разширяване на политическото влияние на страната.

image

Всички тези усилия се разпадна американците по различни причини - в нещо, което се подценява възможността от създателите на новата финансова институция, някъде не са достатъчно внимателни към това как разработен ситуацията. Но сега банката е създаден и се развива много бързо.От администрацията на Обама, че стъпка би била много по-мъдър от действителната му първата реакция - да се опита да блокира създаването на банката, както и когато това се провали, не може той да се превърне в институция, основен финансов с огромно влияние и огромен брой страни-участнички.

57 държави, включително близки съюзници и приятели на Съединените щати, става основател на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции. От най-големите икономики в света са се присъединили към проекта само в САЩ и Япония, с Япония планира да започне абии късно и допринесе под формата на 1.50 милиарда щатски долара.

Както наскоро отбеляза бившият посланик на САЩ в Китай, политиката на САЩ е "важна стратегическа грешка." В действителен отговор на Америка да се създаде нова банка никой положителна страна - някои недостатъци.

Абии все още добре развита, но стратегията си за развитие е претърпял някои промени. Въпреки това, от мащаба на проекта може да бъде в момента се оценява. Първият брой на нова банка в края на 2013 вдигна Китай президент Си Цзинпин. Идеята е да се създаде институция, насочена към инфраструктурни проекти за финансиране, като например изграждането на пристанища, летища, пътища, железопътни линии в Азия, които ще спомогнат за стимулиране на икономическия растеж в региона.

Китай обеща да предоставят 50 милиарда долара начален капитал от своя страна, с надеждата, че други страни също ще правят вноски. Централата ще се намира в Пекин, както и първото си (което е избрано) ще бъде представителят на Китай. До известна степен абии ще се състезава за американския ръководената от Световната банка и Япония доведе до Азиатската банка за развитие.

Открито за нея никъде не се казва, но е ясно, че Китай възнамерява да използва банката да увеличи политическото си влияние в региона, където понякога агресивна дипломатическа и военна активност е причина за сериозна загриженост в Пекин. Каквото и да е, но сега няма никакво съмнение, че абии стане реалност в най-скоро, вероятно до края на тази година.

Осъзнавайки, че избраният курс беше катастрофа, администрацията на Обама започва да изпитва нова банка по силата на другата страна.

След неотдавнашното си посещение в Пекин, американският финансов министър Джак Лю заяви, че "САЩ е готов да посрещне влизането на нова институция в структурата на международната развитие." Това твърдение е в рязък контраст с предишни изявления на високопоставени служители на Белия дом, които критикуват абии като ненадеждни и ненужно Institute, оказване на натиск върху съюзниците си, които бяха планирани да се включат в проекта.

Междувременно, Liu повтаря важна уговорка САЩ да се превърне в истински надеждни институции абии трябва "да споделят с твърд ангажимент за истински международни стандарти и мерки за сигурност." С други думи, членовете на новата банка не е длъжен да му позволи да обслужва тесните интереси на китайския икономически и корупцията, за сметка на интересите на местните жители и околната среда.

Тази загриженост показва, че първоначалната реакция на Америка, без значение колко е безсмислено да не е, не е толкова ирационално. История на Китай като кредитор от развиващите се страни, в най-добрия, може да се нарече смесена.

Доста често, Китай е предоставила заеми на страни, които се финансират на китайските компании, които наемат китайски и проекти, които се превозват предимно Преди енергия и суровини, китайската промишленост. Често този процес се придружава от подкупи, докато местната околна среда и икономиката претърпя. Някои експерти смятат, че Китай държи в Африка, например, са по-добри от европейските колонизатори на 19-ти век. Други заеми, като 86.0 милиарда щатски долара към Венецуела, предвидени главно по политически причини и могат да останат без платено за всички.

Проектът обаче абии предложен от китайска страна като нещо ново. Очаква се, че банката ще се съобразят с всички международни стандарти и за финансиране на проекти за банкиране.

Първата глава абии, китайски служител Jin Liqun, увери, че всички операции ще се провеждат "открити и прозрачни", и най-малко половината от служителите на новата банка ще направи чужденци.

Следващата стъпка е ясно Вашингтон. Влизане в абии ще се счита за приемане на задълженията на инвестиционен характер, и републиканския конгрес са изключително склонни да отделят средства за такива цели, дори и по искане на президента Обама.

В крайна сметка, абии стана отчасти се дължи на факта, че Конгресът е отказал да предостави Пекин повече гласове в международните финансови институции, доминирани от САЩ. Ако САЩ го е направил, ролята на Китай по-подходящи за неговата икономическа мощ. Администрация на САЩ трябва да се ограничи тяхната гордост и го приемам по-равномерно разпределение на властта в съществуващите международни финансови институции.Вместо това, в САЩ сега ще трябва да се задоволи с ролята на самотен аутсайдер.

Междувременно, American Джим Йонг Ким, шеф на Световната банка, вече съобщиха, че ще говори, посветени на бъдещо сътрудничество с абии.

До сега, ситуацията се развива в продължение на Вашингтон в най-негативен сценарий. Според изследователя и бившият сингапурски дипломат Кишоре Mahbubani, създавайки абии бележи "края на ерата American и началото на ерата на Азия." Изявление е малко странно - банката не е толкова важно, САЩ си остават водещи икономики в света, която има най-мощната военни сили, остават най-мощната страна в региона. Повечето азиатски страни искат да поддържат тесни връзки със Съединените американски щати.

Въпреки това, негъвкава позицията на САЩ по отношение на новата банка и желанието да получат своите приятели и съюзници, за да ги последват, изглежда изключително грубо, ако не и груб, докато Пекин в този случай се държи много учтиви и щедри.

Той също така се задълбочава политическата пропаст между Япония и Китай. Повечето от страните, не обърна внимание на "спешна консултация" от Вашингтон и подписаха споразумение в съответствие с техните собствени причини. Великобритания вероятно иска да бъде сигурен, че това е Лондон (вместо Франкфурт) ще продължи да бъде център на търговия китайски юана, други страни виждат възможности за инвестиции или се нуждаят от източник на финансиране. Всичко това предвещава Китай значителни политически ползи за сметка на американската политика в региона.

Виж ТУК

Източник




Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39923513
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31038
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930