Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.12.2014 10:27 - Край на една ера: вярно ли е, че петродоларите са в опасност
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 6074 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Край на една ера: вярно ли е, че петродоларите са в опасност Гледна точка - 5.11.2014 

Последните търговски споразумения и сътрудничество на най-високо равнище между Русия и Китай на Запад се разглежда като сигнал за тревога, докато висши политици и служители на нефтената и газовата промишленост бележка, че балансът на силите в световен мащаб енергията се наведе към Изтока.

image

Корените на затопляне на отношенията между двете велики сили, разбира се, е необходимо да се търсят в украинската криза и последващите западните санкции срещу Русия, и че Китай се нуждае от надеждни дългосрочни доставки на енергия. Въпреки това, икономическата сближаването на Русия и Китай също може да означава началото на края на доминиращата позиция на щатския долар, който, в крайна сметка, неизбежно и сериозно влияе на енергийните пазари.

До 20-ти век на стойността на парите е обвързано с долара. Банките отпускат заеми, бяха ограничени количества от своите златни резерви. Въпреки това, Споразумението от Бретън Уудс 1944 г. създаде система на обменните курсове, които позволяват на правителствата да продават злато в хазната на САЩ. През 1971 г. президентът на САЩ Ричард Никсън суспендира златния стандарт. Това означава, че между основните световни валути и златото вече не съществува никаква връзка.

Тогава щатския долар опит девалвация, след което маслото е играл важна роля в процеса на възстановяване на позициите си. Никсън подписа споразумение със Саудитска Арабия (в замяна на защита и доставка на оръжия), че тази страна ще извършва всички бъдещи сделки на петрола в щатски долари. Други членове на ОПЕК се споразумяха също така да сключват такива сделки в сравнение с гарантирано световното търсене на американската валута. Доминацията на "петродолари" продължава и до днес.

Русия и Китай, близо един до друг

Последни новини, идващи от Русия, се предполага, че ерата на господството на долара е към своя край. Причината за това - увеличаване на конкуренцията от страна на втората по големина икономика в света и основен потребител, Китай.

Китай и Русия са наскоро подписа редица важни споразумения, които демонстрират своите взаимни интереси в областта на енергетиката. Договора газ при 456 милиарда долара, подписан от руската държавна компания Газпром и Китай през май - най-очевидният пример. Но това е само най-големият от цяла поредица от договори, подписани през 2009 година.

Telegraph журналист Liam Helligan смята, че "истинската опасност" на сближаване между Русия и Китай не е във влошаването на отношенията между Китай и САЩ, които биха могли да застрашат стабилността на жизнените маршрутите за доставка на въглища и втечнен природен газ, и какво влияние ще има върху щатския долар.

"Ако в резултат на превръщането на Русия в Азия ще се превърне в отхвърлянето на посредничество при изчисляване на долара в петролната търговия между Москва и Пекин, това може да има върху функционирането на световната икономика с огромно влияние, и да доведе до значителна загуба на влияние на САЩ и неговите съюзници" , Halligan писа през май.

В момента Китай е най-големият вносител на петрол. Като се има предвид този факт, както и факта, че САЩ се опитва да увеличи вътрешното производство на суровини, дните на петродолар, и следователно, на господството на американската валута е вероятно да бъдат преброени. "

Никой не твърди, че това се случи утре, предвид факта, че доларът все още е основната валута за централните банки.

През юни, Китай се съгласи с Бразилия по валутни суапове, 29 милиарда щатски долара, с оглед постепенно постигане на юана като резервна валута. Този месец, китайските и руските централни банки подписаха споразумение за размяна на рублата и юана, което ще удвои оборота на търговията между двете страни.

"Сам, тези действия не могат да служат като доказателство за края на долара като световна резервна валута", каза в интервю за CNBC инвестиционен мениджър West Shore Group Джим Рикардс. "Въпреки това, предвид контекста на множество други събития, които се провеждат по целия свят, те са ясно говори за спад на долара."

Възходът на юана

Не е тайна, че Пекин се стреми да направи юана алтернативна резервна валута. Този статут ще позволи на Китай да получите достъп до евтин достъп до световните финансови пазари, да направи по-евтини разходи по сделката, да не говорим за увеличаване на влиянието на глобалната икономика.

Въпреки това, Китай има проблем с изпълнението на плановете за юана. Правителството все още не се е отказала от капиталовите контроли, които ще направи юана напълно конвертируема. Китайското правителство се опасява, че подобно решение може да доведе до увеличаване на спекулативните парични потоци, които могат да застрашат стабилността на китайската икономика.

Въпреки това е ясно, че Китай е изграждането на основа за разширяване на използването на юана, съобщи авторитетното пазарен анализатор Carl Shamotta. Той отбелязва, че в момента ", повече от 10 хиляди финансови институции да извършват изчисления в RMB, в сравнение с 900 през юни 2011 година. В същото време в общия фонд на офшорни юана не съществуваше преди три години, сега е достигнал 900 милиарда (еквивалент 143 милиарда долара). И обемът на китайския износ и внос, плащания, за които са направени в RMB, се е увеличил с почти шест пъти през последните три години, до почти 12%. "

Виж повече ТУК

Написано от журналист, коментатор Андрю Topf

Източник 




Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39762682
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031