Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.06.2014 17:55 - Защо "връщане към Азия", води до смъртта на САЩ
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1068 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Защо "връщане към Азия", води до смъртта на САЩ ("Ляньхэ цзаобао", Сингапур) Когато Америка започва да разбира, Китай? Чжэн Юннянь image

29/04/2014

След Втората световна война , Америка винаги е играл важна роля в Азия , както и неговите интереси и влияние в региона никога не е сведени до нула. Преди няколко години , Вашингтон заяви , че Америка " обратно в Азия. " От икономическа гледна точка , това е изразена нужда съществувал. Азия се превърна в икономически център на света , и това състояние на нещата ще се променят много дълго време. В същото време , след разширяването на нейните икономически и стратегически интереси в региона , Америка е по-скоро като една азиатска страна . Ако Вашингтон иска да поддържа икономически растеж и да защити стратегическите си интереси , е необходимо да се обърне повече внимание на азиатския регион , всичко това е напълно разбираемо . Въпреки това, декларираната политика на връщане на САЩ към Азия " не се ограничава само до икономиката.

В стратегически план , този курс е очевидно насочен срещу Китай. Разбира се, това не е първият път след края на Студената война , когато САЩ се опитва да " върнете към Азия " . По време на президентството на Джордж У. Буш , американската външна политика е под диктатурата на неоконсерваторите , и докато Китай е също открито експонирана като " врага " и планира да ограничи ръста си през " малката азиатска НАТО. " Въпреки това, по време на инцидента на 11 септември се сложи край на тези усилия и планове. Обявен преди няколко години и последва красивите думите " завръщането политика в Азия", като по този начин представлява втората писта на същата тема . Въпреки това, в дългосрочен план , тази политика може да доведе до огромна грешка за американската политика .

Това ни дава основание да се каже така ? Предизвикателство пред Америка, в действителност не идва от Китай, и произтича от собствената си слабост. Много американци не вярват , че такава велика сила като САЩ , може да дойде да спада , на същото мнение се споделя от много хора в международната общност. Нещо повече , дори много китайци не вярват и не искат Америка да се притече на спад след падането на Съединените щати - и как политическата система , така и като " световен полицай " - Китай няма да донесе нищо добро . Като пример за политическата система в съвременната история на Америка винаги е бил партньор , на когото иска и от кого съм учил всички либералите на света. Като " световен полицай " на САЩ обслужва интересите на световната общност в света.

Независимо от факта, че Америка все още е най-мощните икономики в света , но силата му отслабва . След Втората световна война , САЩ излезе от него победител, имате чудесна възможност както политически, така и икономически или военен . В икономическата сфера , Вашингтон е в състояние да тегли масивен план Маршал за възстановяване на икономиката на Европа; във военната сфера Америка става основател на НАТО , политически демократичната система на САЩ имаше огромна харизма. Във всички тези области блок от западните страни , водени от Америка, започна да се упражнява огромен натиск върху антизападен блок , оглавяван от Съветския съюз. Докато Вашингтон инвестирани в борбата с неговите собствени средства , положи големи усилия умело се изразява във всички тези области. Но днес ситуацията се е променила . Нека Америка поддържа своето военно превъзходство , неговата икономическа и политическа сила - за разлика от това, което е било преди .

По време на Студената война , Америка е " полиция" само половината от света. След разпадането на СССР , тя вече се превърне в " световен жандарм ". Когато тя трябваше да следват половината от света , Вашингтон е изпълнен с увереност , обаче , за да се запази мира в целия свят , САЩ , очевидно, ръце вече бяха кратки . Причината е много проста. Тази работа изисква инвестиции . По време на Студената война, Западна блок беше отявлен враг - Съветския съюз, съюзници на Америка са толкова охотно я поддържа в ролята на полицай, и са готови да поемат част от разходите. Но след като враг на Студената война изчезна и американските съюзници изгубиха желание да плащат за такава ситуация . В същото време икономиката на самите Съединени щати вече не е в състояние да понесе тежестта, свързана с изпълнението на тази роля.

След разпадането на Съветския блок в света е останало от държавните асоциации, които биха могли да оспорват Вашингтон. Тогава Америка трябва да преразгледа политиката си на стратегически съюз , най-малко по отношение на посоката срещу друга държава. Всеки стратегически съюз е създаден срещу някого , той се нуждае от външен враг. Ако този враг и заплахата от него изчезне , Съюзът няма да има единство , няма съгласие . След края на Студената война Съединените щати и други западни страни, не само преразгледа своите политики блокират Напротив , те започнаха да се разшири и укрепи съюза им . В Европа , Америка и западните страни са прегърнали нови формира след разпадането на СССР -членка , и са включени в неговата зона на влияние на територията в рамките на Съветския геополитическо пространство. В Азия , Америка е търсил за ново активно " враг " , и най-добрият кандидат е , разбира се, се оказа, да бъде взето по пътя на кота Китай. Китай - голяма азиатска сила, така че са " връщането към Азия " е лесно да се разбере . Когато Съединените щати укрепва отношенията с азиатските си съюзници , това е политика , насочена срещу Китай. От гледна точка на Вашингтон , " врагът на моя приятел - . И моя враг , твърде " В китайския въпрос и той обяснява същността на отношенията между Америка и нейните съюзници.

Такива действия подчертават официален статут на хегемон , който Съединените щати , получена след края на Студената война , но реалността е друго. Стратегическо алчност Вашингтон в Европа и стратегически грешки в политиката към Китай само се доближават смъртта на Америка. В Европа , стратегически алчност Western блок вече предизвика реакция от страна на Русия. От гледна точка на Русия , ако има сили и имаше шанс , се уверете, че имате нужда , за да си върне геополитическа позиция , грабна Запада. В действителност , Украйна - жертва на геополитическата борба се води между Русия и западния блок , водена от Съединените щати. Виж Китай потенциален " враг " - още по-сериозен стратегически погрешна преценка . Трудно е да си представите колко тежко последствията от един такъв подход е в магазина за националните интереси на Америка .

Америка не може да осъзнае, че Китай не е като другите правомощия . Например , Китай е различна от Съветския съюз. От началото на реформата и отварянето на Китай е направила избор в полза на влизане в международната система , ръководена от САЩ и се променя на " скачи " с тази система. Нека Китай и след това послушно не играхте в размер на САЩ, но той винаги се прави си дълг и отговорности , свързани с положението на член на съществуващия световен ред.

В същия дух формира външната политика реториката на Китай. По време на акцент Дън Сяопин на принципа на " способността да се скрие и да чака в крилата , " в епохата на Цзян Цзъмин и Ху Цзинтао в челните редици стояха дисертации за " мирен възход " и " мирно развитие " , днес , докато Цзинпин , за които говорим " създаване на нов формат между големите сили . " В основата на всички тези понятия е една и съща идея . По думите на Дън Сяопин , неговата същност - " никога не се изправи на първо място . " Да го кажем направо, концепцията за " създаване на нов формат " е озвучен специално за американските уши, но само малък брой от американците разбират какво е заложено на карта . Въпреки това, тези, които разбират, да избере да не вярваме това, което чуват . Тази концепция ни казва, че Китай признава Америка като "големия брат " на международната общност няма да я оспори , а по-скоро желае чрез сътрудничество с " брат" , за да запазите сегашния световен ред. Разбира се, в същото време Пекин изисква такъв "голям брат " се погрижи за " жизнените интереси " на Китай.

Америка има интереси са във всички краища на света, както и основните интереси на Китай е много ограничен. Те винаги са свързани с неговото землище или териториални води, и че въпросите, отнасящи се само до Китай и неговите съседи. Американците имат жизнени интереси са навсякъде и те са добре запознати с въпросите , които са от решаващо значение за Пекин. Ако Вашингтон иска да играе активна роля преговарящ между Китай и неговите съседи , то има всички възможности за това. Въпреки това, САЩ не желае да поеме тази роля , вместо това, те просто избират пътя на " връщане към Азия " и заема позиция на страната на съюзниците си ( само на страни , които постоянно имат териториални спорове с Китай ) .

Ако съдържанието на политиката на " връщане към Азия " ще бъде икономическо, то това не би било нищо, за да се притесняваш. Страните от региона ще приветстват подобен ход от страна на Америка и Китай , също. Въпреки това, военните и политическото съдържание на тази инициатива се задълбочи само противоречията , които съществуват в региона. В момента , най-очевидният Америка неправомерно подчертава стратегическото и военната страна , в ръцете си , дори стъпките от икономическо естество , като например Споразумението за Pacific Trans - партньорство придобива характера на стратегически съюз .

Ако Вашингтон ще направи промяна в стратегията си и да обяви Китай за враг , тя неизбежно ще ускори упадъка на Америка. И това не се случва, защото това ще започне голяма война между две сили, или защото Китай ще се защити от Съединените щати , а защото Америка ще се счупят. В подкрепа на тази идея има няколко важни причини.

На първо място , трябва да се припомни, стратегическата позиция на КНР. В международните си отношения , Китай отдавна е предпочитана , както се казва, "за да се сложи край на конфликта и да успокои хората надолу. " Ако не е за шофиране в ъгъла на Китай, Пекин никой няма да направят вашия враг . Тя е тази гледна точка на нещата се проявява във фразата " да си създават неприятности , ако не , тогава какво да се страхуваме ", както казват в Китай днес . САЩ много пъти , определени от КНР като стратегически конкурент или дори " потенциален враг " , но Китай, верен на принципите на " Tai Chi " , заобикаляно пряк конфликт с Вашингтон и дори все още се обръщали към Америка , както и останалите . Ако на място в Китай е на Съветския съюз, на китайско- американски отношения отдавна щеше да се обърнаха на Студената война . Когато всички американски сили , за засилване на отношенията с нейните съюзници , Пекин е наясно, че стратегически план американските политици срещу Китай , не харесват Вашингтон , изграждане на собствената си власт . Ако Китай води политика на съюза , в съвременния свят , че ще бъде войната бушува .

Второ, " връщане към Азия " означава прехвърляне на значителни военни сили и трансфер на стратегически акцент върху този регион , а това неизбежно ще включва огромен разход. Китай няма да направи безразсъдно директна конфронтация със САЩ , в противен случай Пекин няма да обявят " създаване на нов формат между големите сили . " Едно нещо е ясно със сигурност. Натискът от страна на САЩ настоява Китай да се гарантира, че инвестират повече средства в модернизацията на армията, и по този начин се стимулира възхода на Китай в момента във военната сфера . Китайската военна модернизация , причинени такива " неблагоприятната " международна среда , това е немислимо без наличието на " въображаем враг " . Това модернизация на армията, която виждаме днес е продиктувано от два външни фактори, свързани с Америка : Gulf War в началото на 90-те години и Тайван криза от 1996 година. "Операция Пустинна буря " даде Пекин разбере какво съвременната война и ограничаване на " Taiwan криза" се обърна към Китай през тези години, за да задачата от стратегическо значение . Взети политика на Вашингтон за " връщане към Азия " е дал на Китай по-ясен начин на стратегическо " въображаем враг " и ускори процеса на модернизация на националната отбрана . Въпреки това , Китай може да се върнете към модел , в който военната мощ изградена в съответствие с най- неотложните нужди , и за да се избегне надпревара във въоръжаването със Съединените щати и Япония .

Трето, " връщане към Азия " задължително предполага прехвърлянето на стратегически ресурси от други региони , че там ще ускори ерозията на американските позиции. В действителност , подобна тенденция се наблюдава и в Близкия Изток, Африка и Централна Азия. В тези региони , влияние и престиж на Америка не са същите както преди. В същото време , тъй като Вашингтон има ограничено пространство за Пекин дипломатически маневри в Азия , Китай трябва да разшири своята стратегия за тези региони , останали Америка. Подобна стъпка може да допринесе обективно " кота" на КНР . В някои области , Пекин има подходящ капацитет. Въпреки факта, че проектите, изпълнявани от Пекин "Морска Silk Road " и " континентален Silk Road " Проектите са предимно търговски и икономически характер , има място тук и други стратегически причини , включително и на запад.

Четвърто, украинската криза беляза завръщането на Русия към геополитическата арена. Освен това , събитията в Украйна показват, че заплахата от водената от САЩ Western блок не идва от Китай, но от сили като Русия , имат сходни със западните страни и модела на мислене на САЩ. Русия - една велика сила . Разбира се, тя не можеше да седи безучастно и да гледате, тъй като зоната West разделя своите геополитически интереси. По време на разпадането на СССР Москва едва ли би могло да защити своите геополитически интереси. След като тя имаше разрешение нея, тя веднага става най-доброто от нашата способност да се възстанови изгубената земя. От историческа гледна точка , Русия е една и съща страна , както в Съединените щати и други западни страни : мощност на експанзионистична . В културата на Русия и западната култура се основава на месианската религиозна основа . В Китай не се отнасят към религията , това е светска култура , не само намира експанзионизъм , но също така и толерантни към другите култури . В допълнение , реакцията на Америка и западните страни относно положението в Украйна , показва, че възможностите им са ограничени.

В политиката си към Китай, Вашингтон може да се избегнат сериозни грешки , защото американците не разбират Китай. Грешки в изчисленията в стратегията на Америка произтичат от погрешна преценка на КНР . Каква е основата на тяхното разбиране на Китай? Не и в китайската история , нито една страна в международната дейност и днес, и се корени в американската идеология. Американците са убедени, че увеличаващата се страна трябва неизбежно да оспори съществуващите лидери и , освен това, ще се наложи тяхното мислене за други страни. Фактът, че двете сили различна политическа система , само задълбочиха American доверие по този въпрос. От гледна точка на историята на международните отношения , така наречения " драма" в отношенията големи правомощия главно се проведе в Европа , цялата съвременна теория на международните отношения се опира на опита на европейската дипломация , не са свързани с опит , съществуващ извън западния свят . Western теория на международните отношения е регионален характер. Въпреки това , Америка и други западни страни се разпространяват тези енорийски познание за света , включително техните универсални истини , и го правят с убеденост в правотата си . Всичко това обяснява и психологическите основи на съвременните отношения между САЩ и Китай : Китай няма да се оспори Америка, а по-скоро , Вашингтон се опасява, че възходът на Китай. Няма достоверни доказателства, които предполагат , че Китай е позициониране като заплаха за Америка, но Вашингтон страхове за Китай могат да бъдат проследени през цялото време.

" Американизация " на китайската научна общност е само засили тези страхове американци. От началото на реформата и отварянето научни поддръжници интелигенция Китай наводнени американския модел на международните отношения , които направиха американците смятат, че САЩ и Китай са открити повече разлики , те споделят една и съща мисловен модел . Въпреки, че реториката на американския тип е в състояние да обясни на реалностите на дипломация на Китай , нали позиция американизирани китайски експерти по международни отношения още по-объркващо . Изборът между реториката на китайските учени и реалности политиката, провеждана от китайското правителство , американците не се поколеба да избере първото.

Класически пример - неправилен прочит Америка ситуация в Южен Китай и Източен Китай морета . В две от тези така наречените " конфликтни зони " Китай иска да защитава статуквото. От този момент , когато Дън Сяопин започна политика на " заделени териториални въпроси и да се съсредоточи върху съвместно развитие " , Китай никога не се е оттеглил от тази позиция. В по-голямата част от въпросите ограничени до Китай в отговор на действията на други страни. От гледна точка на Пекин , Китай , не действа подбудител на тези конфликти : други страни , работещи тези пожари , и Китай ще отвърне на удара . Но американците не са съгласни с .

Оригинал публикация: 美国"重返亚洲«战略及其失误

публикувано: 22/04/2014

 


Тагове:   Азия,   смърт,   води,   сащ,   Защо,   До,   НА,   Към,   връщане,


Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39754293
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031