Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.06.2014 12:31 - Русия и Китай: мач, направен в небето
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1164 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Русия и Китай: мач, направен в небето  05/27/2014

Трябва ли да бъде, когато Владимир Путин подписаха историческо газова сделка с Китай млрд. долара 400, той усети чувство подобно на тези, които се случват в GM, разкривайки неизбежен резултат от сложна игра. 

image

Китайският президент Си Цзинпин и руският му колега Владимир Путин присъства на церемонията по откриването на съвместни военноморски учения в Шанхай, 20 май 2014

Теоретично, в следващия кръг между Запада и Русия в Украйна трябва да бъдат разработени след президентските избори. Въпреки това, предвид факта, че Путин е поставил фигурата, резултатът е предопределен, независимо от това кой става следващият президент в Киев.

Не е изненадващо, че на руския фондов пазар и рублата започна да расте. Индекс MSCI Русия е нараснал с 20 на сто в сравнение с най-ниската точка, регистрирана на 14 март.

Осигуряване на включването на Крим през март, април, Путин пое основната му цел. Тя е била да дестабилизира Украйна до такова състояние, че никой не може сериозно да се мисли за неговото влизане в ЕС и особено в НАТО.

Не на последно място по отношение на Путин, комбинация от вътрешен хаос, набързо организирани референдуми и руски маневри на границата с Украйна отклоняват вниманието от West Кримската въпроса. Той пренасочи заплахата от санкции от анексията на Крим за изпълнението на президентските избори.

Изборите бяха проведени без големи инциденти, така че е трудно да си представим какви аргументи биха могли да доведат до по-строги санкции на Запада и как да се постигне консенсус по този въпрос. World действително признатите Крим на Русия и необратим факт.

Вероятно Крим и връщането би било достатъчно, за да се гарантира, популярността на политическа Путин в продължение на много години, като се има предвид огромното стратегическо значение на Севастопол военноморска база и руснаците обичат да почиват в Крим. Но миналата седмица донесе още по-радостна новина за Путин.

Ползите, че Русия е била на ситуацията в Крим и Украйна, се проявява в началото на май, когато руските фондови пазари и рублата растеж започна. Но Съединените щати и Европа, предвиден друг Путин - още по-впечатляващ - икономически и геополитически придобиването: перспективата на руско-китайското партньорство, за разлика от съюзите на НАТО и САЩ в Азия.

Но няколко месеца по-рано, нито Москва, нито Пекин ще представи подобен евразийски сътрудничество е възможно, и дори не се опита. Дали международната ситуация, различна от газова сделка може да бъде просто още един търговско споразумение, което очевидно няма да има геополитическо значение, с изключение на влияние върху цените на енергията в световен мащаб.

Но всичко изглежда съвсем различно в контекста на настоящата световна конфликта. Не само обтегнатите отношения между Русия и Запада над Украйна, но също така и между Китай и Запада - защото на Япония, Виетнам, Филипините и по-наскоро, кибер-шпионаж. Това кулминира в решението на Вашингтон да арестува варанти висш китайски военен, приети в същия ден, когато Путин пристигна в Шанхай. На фона на Западните грешки дипломация, отговорни за тази ситуация, с 30-годишен договор между Русия и Китай става все по-критично.

Може би пътуването на Путин бележи началото на стратегическо преустройство на отношенията между двете ядрени суперсили, което е сравнимо с мащабни промени, които са настъпили след като президентът Ричард Никсън в Китай през 1972 година.

Това предположение може да изглежда пресилено и надут, и Западните лидери са твърде оптимистични и късогледи, не мисли за това, което се случва. Въпреки това, за засилване на алианса между Русия и Китай, има редица причини.

Привеждането в съответствие на силите. И Русия, и Китай имат търкания със Съединените щати и Европа доминира в света днес. Русия твърди, с европейските съюзници на Америка, защото на техните нападения срещу това, което тя счита за неговото териториално и икономическо право. Точно Москва отношение на настоящата ситуация в Украйна. В друга страна, растежът на Китай допринася за териториалните спорове с тихоокеанските съюзници на САЩ. И в двата случая, Америка стои противник.

Но глобалното господство на Вашингтон намалява. Не защото САЩ се превръща слабите в икономическо и технологично. Фактът, че американската общественост е разочарован чужди приключения. Американците не искат ролята на "световен полицай".

Това означава, че съюзниците на САЩ вече не могат да разчитат на факта, че Вашингтон ще ограничи Русия и Китай, особено в резултат на второстепенни териториални спорове. Дори ако на отбраната на Съединените щати теоретично гарантиран договор за взаимна отбрана.

Perfect съюз. Сътрудничеството между Русия и Китай е съвсем естествено. Те взаимно се допълват от гледна точка на икономиката, военни способности, а дори и по демографски признак. В Русия има излишък на ресурси, но няма ръце. Държава е силен в напреднала военна технология, авиацията и софтуер. Но масово производство на потребителски стоки и електронно оборудване - неговата слабост. Китай има всички обратното.

Възможността за разширяване на коалицията. стратегическо партньорство между втората и шестата икономика в света може да привлече други страни, особено в Азия, които не искат или не могат да отговарят на западните стандарти (които включват демокрация, търговска и финансова прозрачност, качество и безопасност на потребителските продукти).

Общ враг. Може би най-важното е новата, която се появи в отношенията между великите сили, защото украинските събития и неочаквано агресивно поведение на Барак Обама по отношение на Китай по време на посещението си в Азия миналия месец. Китайските и руските лидери традиционно са предпазливи по отношение на всеки друг, но САЩ започва да се причини на двете страни още по-силно отхвърляне.

Мотиви на Русия са очевидни. Китай, за да се доверяваме Америка нарасна значително след последния обвинен в шпионаж и да вземе активна позиция в териториалните спорове в Южнокитайско и Източнокитайско морета.

Може би като враждебност - само временно зиг-заг. Но ако Обама ще продължи да дразни и провокира Китай, той не само се направи основен стратегически грешка - той ще действа в интерес на Русия.

За автора. Анатол Kalecki - награждаван журналист и финансов икономист, който през 1976 г. пише за издания като Икономист, Financial Times и Times на Лондон, по-късно започва работа в Reuters. Той е и главен икономист в базираната в Хонг Конг GaveKal Dragonomics, който анализира инвестиция за 800 инвестиционни институции по целия свят.
Източник



Тагове:   небето,   направен,   Русия,   ктай,


Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40026175
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930