Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.03.2014 12:04 - Нов авторитарен свят
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 793 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Нов авторитарен свят

("fronda.pl", Полша) Михал Куз (Michał Kuź)
22/03/2014
  image ©  AFP 2014 Jewel Samad
Никой не обича демокрацията. Задайте си срещу недоволните популисти бунтовните средната класа технократи и динамични брутални авторитарни режими в Русия и Китай. Така че лошо се е случило много отдавна.

Демокрацията преживява глобална криза . Ако смятате, че рейтингът Freedom Hous , който се счита за най- авторитетен индикатор за нивото на гражданските свободи и демократичното управление в различни държави, в последните осем години , светът става все по-малко демокрация. Още по-лошо , от " властта на народа " се движи по-далеч страни като Русия , Кения, Тайланд или Аржентина , а след това има държави, които имат огромно влияние в техните региони . Автор на демокрацията в обратната ( Retreat демокрация ) Kurlantzick ( Joshua Kurlantzick ) дори пише, че сегашната ситуация напомня на 30 години на XX век . Причините за това , разбира се, много, но те ​​могат да бъдат разделени в три групи: разпадането на демокрацията в страните от Третия свят , засилване на евразийските авторитарни режими и кризата на доверие в демокрацията в своята люлка - на запад.

Демократичен фетиш и рецесия

След Самюъл Хънтингтън ( Самюел Хънтингтън ) е разделена на три вълни на демократизация. Първата започна в САЩ , с тръгване от ерата на аристократичен републиканство от основоположниците към една по- егалитарно лидерство. През XIX век , тази вълна постепенно се разпространява в Западна Европа. Второ - дойде , след като спечели антихитлеристката коалиция по време на Втората световна война , а трети - след рухването на комунизма. Много хора смятаха , че Арабската пролет доведе до въвеждане на четвърта . След като се наблюдава всяка вълна естествено плисна обратно или един вид protivovolna автокрация , и в по-ново време , ние - появата на съвременните авторитарни и тоталитарни режими. Според тази теория , всяка нова демократична вълна е да улови повече и повече територия , и обратно движение - става все по- незначителна.

Четвъртата вълна на демокрацията се оказа изключително нестабилна. Blame е частично напомпани очаквания, и отчасти "продажбата" на властта на хората в една група със съмнителни предимства на Вашингтонския консенсус .

В допълнение към много съмнителни емпирични основи на либералната демокрация подобно изявление във връзка с либерализацията на търговията , изтъквани от Третия свят като панацея за всичките си злини , и само свиха своите твърдения , че ( независимо дали ни харесва или не) острите икономически и цивилизационни скокове възникнат както в автократичен и в демократичните страни.

Ефекти не трябва да чакат дълго. Икономическата ситуация в много нови демокрации не се подобри , е нараснал разочарован и нивото на корупция , както и управлението на държавните и местните елити са загубили контрол върху икономиката , тъй като обменният курс се превърна в насипно състояние, и производствени предприятия бяха продадени на чуждестранни инвеститори.

Какво е интересно , като подчерта, Kurlantsik , в много държави по време на демократизацията на корупцията е по-висока , отколкото в твърда авторитарен режим . Както и в царска Русия , където провинциалните длъжностни лица е трябвало да се хранят сами , корупция при диктатурата беше един вид неформална данък. В първата фаза на демократизация и увеличени нива на корупцията засяга ключови правителствени функции. Това се случи , тъй като по това време все още не е формирана на базата на закона, но е изчезнал силна диктаторска власт, която преди това е служил като възпиращ фактор за нездравословни служители и олигарси амбиции.

Ширещата се корупция , нестабилност , икономическа отслабване в днешно време често водят до това, което свежедемократизировавшийся души излязоха по улиците , почти веднага след като предишният революция. Този сценарий е добре познат ни от Украйна , Египет, Тайланд и много страни в Латинска Америка.

В един момент, започва на средната класа , обаче , се притесняват от следващия безредиците , причинени от нови неосъществими обещания. Дори ако малки предприемачи и свободни професии , подкрепяни бившия държавен преврат , в крайна сметка той започва да се усмихва по-малко изгледи за идването си на власт , популисти , които често се обръщат към религиозния фундаментализъм или лозунгите на революционно преразпределение. Средната класа , която доскоро е смятан за бастион на демокрацията , започва по този начин запази стабилизацията като недемократичен военно лидерство, или повече или по-малко предсказуеми диктатори. Тя притежава египетски лекари , учители и магазинери зарадваха , когато хунтата разори президент Мохамед Мурси , който благодарение на гласовете на по-ниските класове и подкрепящите ислямските организации спечелиха демократично и напълно безупречен от формална гледна точка изборите на .

Протестите срещу средната класа на първото поколение на демократично избрани лидери - това не е чисто египетски специфичност . Подобни събития се проведоха във Филипините , Венецуела , Боливия , Кения , Тайланд и Тайван. Worldwide политика все повече се извършва на улиците , и по-рядко - в избирателната урна . А демонстранти не искат разширяване и свиване на демокрацията в замяна на стопанисване . Kurlantsik нарича този феномен бунта на средната класа .

Black Knight на Изток

Но това не е единственият проблем на модерната демокрация . В много региони на света икономически проблеми насложени нарастващото влияние на Русия и Китай. В политическата наука литература остана дори определението за " ефекта на черния рицар ". Те призоваха механизмът, чрез който една силна и е функционираща авторитарен режим пречи на демократизацията в съседните страни или да ги укрепва диктатури . Brutal армия ефективност Путин или икономическа мощ на Китай днес наистина удивлява и изненада дори и на Запад , така че , може би, е нередно да се обясни какво е въздействието на политиките на тези правомощия в страни като Беларус , Туркменистан , Монголия и Казахстан.

Успехът на китайския модел също може да се обясни логиката на глобализацията, която все по-често изисква от политическите власти да взимаме трудни решения в кратък период от време - без общественото допитване трудоемък . И авторитарните режими правят го по-добър демократичен .

Примери за това са много изразителни . Китай вече има най-големите валутни резерви в света. Пекин може лесно да предоставят големи заеми , което прави мащабни инвестиции , да унищожи или да поддържат икономиката на околните страни. Междувременно , американската икономика залита от една битка в Конгреса по въпроса вече са одобрени разходи в друга, се препъва през следващата процедура , плашещи финансовите пазари и дори изпраща своя публичен сектор за безплатни ваканции.

Пример за това е , обаче , не само Китай . Да затънала в политически хаос демократична Филипини Сингапур имате под ръка , което , обаче , са изпълнени с благовиден избори , но на практика е под авторитарни контрол наследници на известния Лий Куан Ю ( настоящият премиер - най-големият му син ) . Експериментирането с демокрацията в Ирак в непосредствена близост до умерено стабилен и добре функциониращ Иран. И на свой ред , наляво Запада и спечели Путин украинската компания може скоро да започне да завижда на авторитарен Беларус.

Авторитарните режими не са пасивни . Те предоставят целева финансова и военна подкрепа за силите, които се стремят да свалят нестабилни демокрации и недемократични правителства. Изпадна в криза Украйна Виктор Янукович вече е достигнала до портфейла на Русия , който трябва да отвори врати пред нея без неправомерни предпоставки , но революцията избухна . Така че сега руснаците фонд " спонтанно " прокремълски демонстрация в Донецк, Харков и Севастопол. На свой ред , африкански диктатори могат лесно да привличат китайски инвеститори и Линия собствените си джобове , без демократични учения , които те обикновено чуват от страна на Запада .

Когато не помага на моркова в курса е камшик . Украйна има неправилна издава източната граници, може би няма шанс за приемане в ЕС и НАТО , които биха могли значително да допринесе за демократизацията . По същия начин, след случай 2008 с Грузия. Finlyandizirovanny Китай Тайван също, може би, няма да се държи като агресивно , както в ерата на генерал Чан ​​Кайши .

Гледайки как лесно и безсрамно недемократични държави провеждат ефективна външна политика , някои западни политици и анализатори са също започват да гравитират към логиката на Студената война в стил " ни диктатор диктатор тях по-добре. " След свалянето на Morsi Този подход се е превърнал , например , неформално доктрина в отношенията между САЩ и египетски . Добре известен американски журналист и политически анализатор Фарид Закария ( Фарид Закария ) в книгата си Бъдещето на свободата : нелибералната демокрацията в страната и чужбина твърди, че просветена олигархия изповядващи нещо подобно , което той нарича " либерален конституционализъм " - по-добър вариант , отколкото тесногръд преследването на неверници и малцинство демокрация. Закария смята, че, например , Индия и Пакистан са толкова нетолерантни и не са в състояние да постигнат съгласие , защото те са твърде много ( и не е твърде малко ) демокрация. С една дума , по-малко недемократично управление отиде в полза на всички.

Когато четете Закария , обаче , не винаги е ясно дали само погромите на индийски мюсюлмани и пакистански индуси , както и стремежите на египетския фундаменталист " Мюсюлманското братство " го вълнуват . Той е силен поддръжник на Вашингтонския консенсус , така че не е ясно какво ще подкрепи олигархия , която е предназначена да задуши политически опозиционните сили : за доброто на страната и разпространява толерантност, или по-скоро интересите на чуждестранните инвеститори.

Drift на демокрацията на Запад

Какво е любопитен , двусмислено отношение към демократизация в страните от Третия свят се наслагва върху безпрецедентен спад на доверието в демократичните институции в самия Запад. В различни един от друг само от имената на страните от година на година става все по-малко членове, а изборите се провеждат във все по- ниска избирателна активност . Не е изненадващо, че безименните бюрократи все повече , както в случая със споразумението ACTA , да вземат решения през главата на гражданите.

В резултат на това , доверието в демокрацията , който измерва на Европейската банка за възстановяване и развитие , за последните седем години във всички страни от ЕС с изключение на България . В Словакия и Унгария , спадът е 20 %. Конгресът на САЩ също се сблъскват с най-ниското ниво от подкрепата си в историята. Отслабва и в общи линии описва ефекта от разпространението на демокрацията в запад на изток. Според Freedom House , десет години след като се присъедини към ЕС през всички нови страни-членки намалява прозрачността на изборите, негативните промени са настъпили в свободата на словото и като цяло състоянието на демокрацията .

На Запад , както в Азия и Америка , политиката също все вземат по улиците . Kurlantzick цитира , например , един млад испанец , който говори по време на демонстрация : "Нашите родители са били благодарни за това, че им е позволено да гласуват, а ние - от първото поколение , което гласи, че отиват до урните е безсмислено . " В подобен дух , изразен като неофициалния лидер на младия италиански ляв Beppe Grillo ( Giuseppe Грило ) , след като президентът Джорджо Наполитано ( Giorgio Napolitano ) за трети път в доста произволно назначи нов стил на "технически " премиера. Грило отговори на назначаването на Матео Renzi ( Matteo Renzi ) сух установи, че той е напълно загубено доверие в министър-председателя , както и в самата демокрация .

Междувременно италианците , а властите са успели да избегнат дълбоката криза на испански , не е твърде притеснен за следващата рокади начело на държавата. American историк Пол Рей ( Paul Rahe ) нарича този феномен тенденция към демокрация tokvilevskogo ( Токвил ) мека деспотизъм и каза, че тази пасивност на Запад започва след падането на комунизма. Той пише : " Внезапното постигането на либералната демокрация пълна хегемония " беше посрещнат с " най-добрия предпазливо оптимистични , а в най-лошия - с безразличие. " Сега, обаче, сме достигнали до положение, в което пише за отегчение Rei заменя с раздразнение и дори отчаяние. По-младото поколение европейци няма нито пълна свобода или материална стабилност или силни отношения на равнище местни общности и семейства.

На свой ред , Marcin Крол ( Marcin Krуl ) ловко описва това, което се предлага в замяна на нашата цивилизация , модерната версия на просветения абсолютизъм , който е трябвало да се разоръжи напълно еманципирани индивидуалисти и да ги изтреби от политиката , оставяйки я само "професионалисти ". Според Krul , разчленени по такъв начин, обществото , независимо от това , постепенно започва да се появява "нещо" , на много радикализъм , който при липса на алтернативи , от една страна, може да замени изгубените връзки , а от друга - за сваляне на абсолютизма режим. Поради това, в новата си книга , "Европа в лицето на края » ( Europa w obliczu końca ) Krul призовава за връщане към мисли за равенство и призовава отново завихряне над западния свят , призракът на революция мистериозен " значими събития зашемети характер. "

Ново Средновековие и републиканизъм

Аз лично - още по-малко оптимистични от Krul . Никой няма да се реформира Западните демокрации страх от революция на . Революциите винаги са изпълнени с млади и с текущата демографска динамика на Запад , те просто са твърде малки. Поради това е изключително вероятно, че в края на краищата нашата цивилизация повече или по-малко укрепен oligarchical система, която в една от неговите есета , веднъж нарече Тъмните векове 2.0 . Нова мощност на феодали в Стара Европа ще се стабилизира в същото време китайските , руснаците и американците. В края на краищата , в света суперсила възприемат Западна Европа в известен смисъл като хибрид на банката, музей на открито и елегантен Кънтри Клуб , а никой не иска революция.

Разбира се, положението не е безнадеждно. Медицина може да се превърне в съзнание постепенно завръщане към всяка форма на класическата републиканство , съчетава грижите на общностните ценности с пълна прозрачност на всички институции и механизми за прехвърлянето на властта. Може би този нов - стар републиканство ще ограничат някои саморазрушителни тенденции за масово демокрация. Русо в " дискурс върху управлението на Полша ", които не се препоръчват , по-специално , за да се получи гражданство и право на глас само за тези хора, които са издържали изпит . Теоретиците на нови демократични процедури , от своя страна , пишат, например , генерирани от цифрови механизми методи " демокрация течност » (течен демокрация ) .

Преди да започнем да мислим за нови републики , следва да се подчертае , че републиканство почти никога не печели от груба сила . Ръцете му бяха доста търпение и умелото използване на подходящи национални исторически моменти . В съвременните условия , това означава, че по пътя към новия републикански устройството минава през дълга долина, изпълнена с пост- политическия мрак .

Оригинал публикация Nowy autorytarny świat

публикувано: 17/03/2014



Тагове:   нов,   авторитарен,   Свят,


Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39950903
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930