Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.02.2014 10:24 - Това е време за изграждане на Велика Европа
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1058 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Това е време за изграждане на Велика Европа

Изявление на Ad Hoc работна група по проект "Изграждане на Голяма Европа: необходимите мерки, до 2030 г."

image

1 . Защо Голяма Европа ?

Ние вярваме , че неотдавнашното спора между ЕС и Русия за бъдещето на Украйна към спешната необходимост от усилия за прилагане на нов съвместен европейски проект. Това е проект, в който Европа се счита в най-широкия смисъл на думата, както географски, така и политически - от Норвегия на север до южната част на Турция , от Португалия на запад до Русия на изток. Целта на този проект е да се създаде по-голяма Европа с площ от общата сигурност , икономическо, политическо и културно сътрудничество между държавите и институциите.

Такава зона - не е лесна задача . Въпреки това, въз основа на работата на експертната група на авторитетен Великобритания , Полша , Русия , Турция и други европейски страни, ние трябва не само да взема такъв опит , но също така имат възможност да се положат основите на такова пространство през следващото десетилетие , въз основа на координирани инициативи на няколко фронта . Ние също така вярваме , че формирането на такава зона е в съответствие с продължаващите усилия за задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество в Запада и създаването на Евразийския съюз на Изток , и че дългосрочната визия могат да бъдат свързани с конкретни стъпки , по които лидерите могат да започнат да работят днес .

За развитието на това сътрудничество са добра причина.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
image

 

Повече от две десетилетия са изминали от края на Студената война , и в Европа все още е разделена , и това се потвърждава от примера на Украйна. Отношенията между Русия и НАТО са склонни да се доверяваме . Хиляди ядрени оръжия, много от които се поддържат в състояние на повишена готовност , остават основният механизъм за гарантиране на сигурността на континента. Отношенията между Русия и ЕС не отговарят на очакванията и не са истински партньор. В югоизточната част на Европа все още замразени конфликти като постоянна заплаха от военна конфронтация . Между държавите-членки на ЕС и някои европейски страни, особено Русия , все още са ограничения за частни пътувания на гражданите.

И това е въпреки факта, че всички държави в региона споделят общ интерес в осигуряването на сигурността , просперитета и развитието . Всички страни са изправени пред общи предизвикателства: борбата с тероризма , изменението на климата , търсенето на нови начини за устойчиво икономическо развитие и сътрудничество. Например , по отношение на химически оръжия в Сирия не успя да постигне резултати.

В лицето на сериозни бюджетни съкращения , които заляха региона, статуквото е много скъпо и в ущърб на всички европейци. Приходите от експлоатацията на ресурси , инвестирани в мерки за сигурност и военна програма за модернизация , която отразява трудностите на нашите лидери да даде на европейската сигурност, по-стабилна основа. В същото време, тези средства могат да бъдат използвани за посрещане на социалните потребности на хората , развитието на иновациите и сътрудничеството. Непрозрачност във военната област и служи като възпиращ и икономическо сътрудничество в цяла Европа.

Докато ключова тенденция в съвременните международни отношения е разпиляването на силите на много равнища и между много участници, със съпътстващи тенденции оформят коалиции за справяне с трансгранични проблеми в цялото пространство на разширена Европа е изправена пред опасността да бъде въвлечен отново в борбата за интересите и сферите на влияние. Тази борба се осъществява между ЕС / НАТО и Русия , от една страна, и страни като Украйна и Турция , които заемат паралелно или междинно положение между двете страни , като се опитва да извършва многостранен дипломатическа стратегия.

По-общо казано , като изместване на икономическа мощ и движение на населението от глобалната Севера и Запада към глобалния юг и изток, очаква появата на един многополюсен свят , има допълнителна опасност. Виждаме го в това, че продължаващото разделение на континента Европа осъжда загубата от световно значение , или най-малко периферен статус.

2 . Защо сега ?

Това е време да се предприемат стъпки за подобряване на ситуацията.

Европа е в икономическа криза и е в процес на институционална и архитектурна трансформация. Това е стратегически важно.

На кризата в еврозоната и нововъзникващите институционален отговор , за да го променя институционалния пейзаж на Европа. Бъдещи отношения с другите членове на еврозоната страните- членки на ЕС извън еврозоната , като например Обединеното кралство , не е ясно. Шокът от кризата в еврозоната и необходимостта от вътрешни промени , за да го преодолее и да ограничат способността на Европейския съюз за по-нататъшното му разрастване . Несигурността продължава да бъде по отношение на дългосрочния характер на отношенията между ЕС и Турция , както и за бъдещето на отношенията между ЕС и страните от " Източното партньорство " , като например Украйна. НАТО започва да се мисли за възможните последици от оттеглянето на войските си от Афганистан през 2014 г. за своето бъдеще . Готовност за по-нататъшно засилване отсъства , така че е все още е неясно как ще изглежда бъдещето както в отношенията на НАТО и Европа отвъд сегашните си институционални граници. Vague въпрос остава : как отношенията между Русия и останалата част на континента , с посочените по-горе и други институции ще ?

Ние вярваме , че декларация за намерения по отношение на създаването на пространство Голяма Европа , изградена на базата на съществуващите и допълнителни институции за сътрудничество (но не ги замества ) може да запълни наличната понастоящем стратегически вакуум във визията за бъдещето на Европа като цяло. Подобно изявление би могло също така да позволи да се съсредоточи върху развитието на сътрудничество на много фронтове едновременно.

3 . Полагане на основите на широка Европа

Както вече бе отбелязано , въплъщение на тази цел в политическата практика и конкретни резултати - не е лесна задача , но постижимо . Въпреки че приоритетите и перспективите на различни страни и различни действащи лица в региона, на обща рамка могат да бъдат намерени . Образуване на Голяма Европа не трябва да бъде едно събитие , а процес , който осигурява диалог и сътрудничество между различните , но все по- взаимозависими сили и партии .

3.1 . процес

Процесът на формиране на пространство -голяма Европа трябва да се основава на следните параметри.

3.1.1 . Този процес следва да бъде отворено и приобщаващо . Всички европейски държави и институции трябва да имат възможност да представят своята визия за бъдещето . Някои държави , като Украйна , Турция и Кавказ , имат своя собствена визия за бъдещето и отхвърлят всяка идея на двуполюсния разделението между ЕС и Русия и НАТО и Русия . Важно е , че в процеса на постигане на дългосрочните цели на многообразието на мненията е било взето под внимание.

3.1.2 . Необходими са постоянни усилия за насърчаване на сътрудничеството , особено по отношение на общите предизвикателства. Пример за успешни мерки за химически оръжия в Сирия показва на потенциалните ползи от такъв подход . Същото би могло да важи и за ядрената програма на Иран. Важно е да се популяризират и разпространяват опита в тези области , в които има положителни примери за сътрудничество.

3.1.3 . Трябва да платите постоянно внимание към изискванията на мерки за изграждане на доверие в пространството на Голяма Европа . Проблемът с липсата на доверие се отразява на областта на сигурността, икономиката , енергетиката . Текущите усилия за промяна на политиката за укрепване на доверието не е достатъчно.

3.2 . съдържание

Ние вярваме , че процесът на изграждане на Голяма Европа трябва да се съсредоточи върху следните приоритетни въпроси.

3.2.1 . Сътрудничество за сигурност срещу общите заплахи

В тази рамка , приоритетите трябва да се противодейства на заплахата джихада в Сирия, за стабилизирането на ситуацията в Афганистан и след 2014 г. , среща с нови предизвикателства в областта на кибернетичната и биологичната безопасност , по проблемите на трафика на наркотици, трафика на хора и нелегалната миграция. Тази дейност ще бъде свързана с постоянни дипломатически усилия за постигане на трайно и всеобхватно споразумение с Иран за ядрената му програма. В бъдеще , този режим може да се използва като платформа за сътрудничество в областта на неразпространението на оръжия за масово унищожение.

3.2.2 . Изграждане на Голяма Европа като общност на сигурността

В тази рамка следва да подкрепя това състояние на нещата , когато конфликтът между държавите от региона е невъзможно и всички спорове се решават по мирен път . Трябва да бъдат приоритет за да направите следното :

- Предприемане на стъпки за постигане на споразумение между САЩ / НАТО и Русия по отношение на противоракетната отбрана;

- За да продължи диалога относно по-нататъшното съкращаване на ядрените оръжия;

- Намерете начин да стимулират обсъждания по въпросите на контрола на оръжие по отношение на конвенционалните сили в Европа;

- Увеличаване на прозрачността и предсказуемостта на внедрявания , маневри и учения на въоръжените сили;

- Обсъждане на планове за по-нататъшно разширяване на НАТО.

За отношенията между ЕС и Русия е от жизненоважно значение за постигане на напредък в решаването на четирите " замразени" етно -териториални конфликти, които са се превърнали в трагедия за тези, които участват в тези народи и една от основните пречки за прилагането на концепцията на Голяма Европа . Имаме нужда от ефективен подход към една или повече от тези конфликти , която ще продължи въз основа на положителния опит да се разработи съвместен подход с уреждането на граждански и военни кризи.

3.2.3 . Изграждане на Голяма Европа въз основа на задълбочаване на търговските и инвестиционни връзки

Европейският съюз представлява повече от половината от външната търговия и около 70 % от всички чуждестранни инвестиции в Русия. Взаимната търговия е нараснал стабилно през последното десетилетие , Русия се превърна в третият по големина търговски партньор на ЕС след САЩ и Китай , което представлява 7% от износа и 11% от вноса на ЕС . Въпреки това, търговските отношения са асиметрични - делът на масло е 63% от общия оборот на ЕС и Русия. Двустранните търговски преговори между ЕС и Русия са в застой . Въпреки това , потенциалът за разширяване и задълбочаване на търговските и инвестиционни връзки огромни . Някои играчи , работещи в районите на Велика Европа , имат предимството на достъп до капитали и технологии . Други се нуждаят от технологично обновление и внушителни инвестиции в инфраструктура , а в замяна да предлагат стоки, достъп до квалифицирана работна ръка и потенциално голям допълнителен пазар за европейските стоки и услуги. От икономическа гледна точка , Greater Европа може да осигури взаимно благоприятен ефект , въпреки че ние имаме за това не са напълно наясно с това . Работата трябва да продължи в посоката , съответстваща на нашите общи интереси.

3.2.4 . Създаване на Голяма Европа чрез развитието на енергийното сътрудничество

36% от общия внос на газ , 31% от вноса на суров петрол и 30 % от вноса на въглища в ЕС , идва от Русия . От друга страна, делът на нефт, газ и въглища, предоставяни към Европейския съюз , което представлява 80% , 70 % и 50% съответно в общия обем на руските енергийни износа. Така , взаимодействието с ЕС в областта на енергетиката поради Русия със значителни приходи в републиканския бюджет. В същото време , доставките на руски енергия за много държави-членки на ЕС - е въпрос на националната енергийна сигурност. Като последица от това , енергийното сътрудничество между Русия и Европейския съюз има висока степен на взаимозависимост и политизация .

Голяма Европа не може да бъде построена без създаване на атмосфера на взаимно доверие, включително в енергийния сектор . Изисква дългосрочни мерки за засилване на икономическото сътрудничество между ЕС и Русия . Те трябва да бъдат насочени към намаляване на зависимостта на Русия от приходи от износ на енергия и диверсификация на енергийните доставки в ЕС , за да намали зависимостта си от руските доставки . Тези мерки ще допринесат за развитието на по-стабилни отношения и деполитизирана .

3.2.5 . Изграждане на Голяма Европа чрез увеличаване на контактите между хората

В момента съществуват големи различия в свободата на движение в пространството на Голяма Европа , в зависимост от началната точка и местоназначението . Тези режими като Шенгенското пространство , както и правилата в рамките на ЕС много по-лесно да пътуват до някои региони . Въпреки това, пътуват до други държави извън ЕС , включително и в Русия , е трудно - те се нуждаят от много време на издаването на визи и свързаните с тях административни разходи. Това ограничава способността на нашите граждани да пътуват, да се срещне с начина, по който европейците живеят .

Сграда Голяма Европа се нуждае от по-активни мерки за установяване на безвизов режим на пътуване в цяла Европа. Необходимо е да се споразумеят за една различна гледна точка и да се вземат предвид съществуващите опасения не само в интерес на свободата на движение на хора , но също и поради големия принос на безвизов режим в икономическото развитие , намаляване на доверието и да се постигне общата цел за Велика Европа чрез сътрудничество .

3.2.6 . Сграда Голяма Европа въз основа на подрегионално и трансгранично сътрудничество

Това ниво на сътрудничество в Европа често се подценява , въпреки че тя може да предотврати по-дълбоко неангажираност и да доведе до намаляване на напрежението в някои региони. Това ниво на сътрудничество може да се разглежда и като платформа , на която местните , регионални и други недържавни участници могат да играят роля в развитието на практическото сътрудничество в паралел с държавни и наднационални институции като ЕС . Успешна практика на сътрудничество в подрегиона или отделни райони може да дава уроци и модели, за да се възпроизвеждат на опита в други региони.

Очевидно е, че съществуващият опит на подрегионално сътрудничество в Европа е асиметрична . В някои региони ( например границата руско- финландски или в рамките на трансграничната търговия между Калининградска област и някои полски войводства ) тя се развива много активно , а в други - не е достатъчно. Изграждане на Голяма Европа ще изисква значително увеличаване на сътрудничеството на това ниво , по-специално в рамките на " Северното измерение " , в моретата Балтийско , Черно и Каспийско . Важно е да се мисли за това как концепцията за транснационални Евро -региони може да помогне в преодоляването на разделението от миналото.

3.3 . Институционална архитектура на сътрудничество

В съвременна Европа има достатъчно институции за насърчаване на сътрудничеството , но на практика на резултатите от техните дейности са много ограничени. Ние вярваме, че решението не е да се създадат нови институции и да се постигне по- плодотворни резултати на сътрудничество в рамките на съществуващите институции. Това означава, че ние трябва поне да разгледа практиката на Съвета НАТО-Русия , ОССЕ, Съвета на Европа и на партньорството между ЕС и Русия. Необходимо е да се обсъдят начини за съвместна работа на съществуващите институции с цел да се засили и увеличи икономическото сътрудничество краткосрочен и средносрочен план между ЕС и страните от " Източното партньорство " , страните от нововъзникващите Евразийския съюз и Турция .

4 . Алтернативи Голяма Европа и свързаните с тях разходи

Докато ние признаваме, че строителството на Голяма Европа по -горе области , не е лесна задача , алтернативи, които работят изглежда по-зле . Липса на визия за бъдещето на Европа като цяло увеличава риска , че сегашните тенденции ще доведат до разделянето на основното разделение . Тя може да засили конфликта и конкурентни динамиката в Европа , за разлика от тенденцията към сътрудничество , което от своя страна има отрицателно въздействие върху способността на европейците да се изгради общо икономическо пространство в полза на всички. Тази тенденция може да се задълбочи съществуващата гранична линия и най-вероятно ще изискват по-високи разходи за отбрана , за да се справят с предизвикателствата на европейската сигурност . В този случай , способността на европейците да работят заедно за колективния отговор на глобалните предизвикателства на XXI век ще бъде силно ограничено . Ако тези условия европейските лидери остават пасивни , шансовете, че постигнатите резултати ще бъдат такива, за да се увеличи драстично.

5 . Разширена Европа : ползите от сътрудничеството

Ако успеем да се избегне развитието на такава траектория , ползите ще бъдат огромни . По-конкретно , той ще:

- Намаляване на недоверие на европейския континент , за да се сложи край на превеса на хиляди ядрени оръжия в европейската сигурност и увеличаване на предсказуемостта и прозрачността във военната сфера ;

- Комбинирайте финанси, технологии , човешки и природни ресурси на разширена Европа за по-иновативна и ефективно използване за благото на всички народи , като по този начин намаляване на натоварването на вътрешните икономически проблеми, пред които са изправени много европейски страни;

- Използва опростени условия на движение за развитието на търговията и познания за културното многообразие , история и начин на живот на народите на континента ;

- Не се отклоняваме от вътрешни противоречия , и по-продуктивно за посрещане на глобалните предизвикателства пред всички нас.

През следващите месеци ние възнамеряваме да , въз основа на проучвания на независими анализатори на лидерите на Европейската общност ( ELN ) , Руската Съвета по международни въпроси ( INF ) , Полския институт за международни отношения ( PISM ) и Организацията за международни стратегически изследвания в Анкара ( УСАК ) , направи по-подробни предложения за Разширена Европа концепция, която отговаря на интересите на всички участници. Ние призоваваме другите членове да се допринесе за по-нататъшното развитие на тази концепция и да подкрепят приемането му. От нашето бъдеще зависи .

Подписано от :

Дес Браун , бивш министър на отбраната , UK ( съпредседател на работната група )






Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39752403
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031