Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.02.2014 10:12 - Защо Китай инвестира в Беларус?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 996 Коментари: 0 Гласове:
2


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
  Защо Китай инвестира в  Беларус? Източни
Why China Is Investing Big Time In Belarus
image image Is China setting its sights on Minsk?

MINSK —Китайският посланик в столицата на Беларус се радва на особен статут. Това е така, защото това е малко вероятно някоя друга страна е готова да направи вида на инфраструктурни инвестиции тук, че China is planning. 
 

Има, например, международното летище в Минск, скрити зад дърветата, и магистрала, която свързва Минск с Москва в една посока и с Берлин в другата. Планирано е също високоскоростните железопътни линии, и има слухове, че 600 000 китайци ще бъдат мигрират към Беларус.

Не е ясно къде китайските компании планират да продават стоката си, сега, че те ще имат опора само на 300 километра от ЕС и Русия - която им Customs Union with Belarus
Но всичко е възможно: Китай се интересува от разширяване на всеки пазар, че нейните продукти може да достигне.

A село срещу Технопарк

синьот gas pipe в гр. Bykachino, на 20 километра от Минск, пристигнали през есента. Повечето от работата се извършва на газопровода на около същото време, че жителите в този и 13 други малки градове се готвят да видите домовете си разрушени, за да направи път за най-големият строителен проект в рамките Беларус президент Александър Lukashenko — t
той Беларус - Chinese Технопарк .

Електроника, техника , химия, биотехнологии и производство - всичко това ще бъде там, разпръснати над 90 кв. км , повечето от които сега е заета от гори . Технопарк наематели са обещани големи предимства: пълна данъчна амнистия за първите 10 години и 50% намаляване на данъците за втората 10 години. Разбира се, на жителите, които са принудени да се движат не получават нищо подобно.

Налице е известна дискусия за това какво означава " жители " в тези градове . Ирина Kozel , например, е роден в Bykachino и майка си живее тук , но Kozel живее в Минск , където тя работи като учител . Тя и нейният съпруг е построил къща в Bykachino преди 15 години от желание да се върна във връзка със земята .

Има много хора като нея , които живеят в Минск , но имат къщи в страната , и това беше чрез медиите , че те открили тяхната собственост може да бъде унищожен , с минимално обезщетение. След колективно възмущение , правителството променила мнението си за унищожаване на къщите , но в общия план за развитие не се е променило .

" Сега те казват, че няма да ни докосне в продължение на 15 години", казва Козел . " Това означава, че ние сме в основата на резерва. След това те обещаха да ни даде нова земя . Тогава какво ? Билд отново от нулата ? Всеки е възмутен сега. "

Жителите в тези малки села, изгубени в гората , имат партизанска отношения с пресата. Те молят медиите да кажат хората " , което се прави за нас, " и те твърдят, че са се събрали стотици подписи срещу изграждането на индустриален парк на . Но в местните събрания за проекта , е имало 299 души, които се появиха в подкрепа на Технопарк . И само двама, които се противопоставиха .

"Истината е, че аз не мога да разбера откъде са взели този номер от ", казва Виктор Obmetko , местен жител . " Ние не сме виждали никакви правителствени представители тук . Всичко , което знаем за развитието на проекта , което сме научили от вестниците. "

Информационни вакуум обикновено се размножават страх - около  environmental harm 
и възможната миграция на 600 000 китайци в Минск. Никой не знае къде е този номер идва от, но съществуват реални причини да се тревожи за въздействието на околната среда Технопарк.

Районът е дом на много подземни езера, която е защо тя не е разработена по време на Съветския съюз. Има и два диви животни светилища, няколко основания погребални животни, и резервоарите Petroviski, които осигуряват вода за голяма част от Минск.

Хората са еднакво загрижени за демографските промени. "Ако там е масовата имиграция на китайския народ, аз дори не знам на какъв език ще бъде всичко казано тук, в няколко години," казва Obmetko.

В момента, обаче, най-конкретен страх е от massive clear-cutting. "Ние се гордеем с нашата гора", казва Kozel, чийто баща помогна засади гората след войната. "Никой не е мислил за последствията за Минск или за страната."

Като последен опит да спре масовото проекта, Козел, а други се опитаха да
 build an Orthodox church преди шест месеца, тъй като жителите на селата, че ще изплаши чужденците. Те тихо се събраха подписи в подкрепа на църквата, без внимание от страна на пресата. Но местните власти са гледали над предложението - и да го отричат​​.

A прозорец в Русия?

Имаше няколко големи презентации в Китай за новия Технопарк в течение на 2013 г., и всички те подчертаха Митнически съюз на Беларус с Русия и Казахстан - което означава място в Беларус ще позволи безпрецедентен достъп до пазарите в тези две страни.

"Правителството очевидно не се разчита на продажбата на стоки, произведени в Технопарк в Беларус", обяснява Ярослав Romanchuk, бивш кандидат за президент. "Те мислят само за това как потенциалните купувачи могат да се продават на
Russian market.” 
Romanchuk мисли Технопарк е като дупка в тъканта на Митническия съюз. "Съюзът изисква съвместна работа по въпросите на търговията, митниците и макроикономическите политики," казва той. "The Технопарк е пример за една страна, създаването на благоприятни условия за трета страна, която е извън съюза, което би могло да създаде проблеми, ако проектът е твърде успешен и започва да изтръгне продукти от Русия и Казахстан."

Но Romanchuk мисли, че има и други неща, които биха могли да попречат на един успешен Технопарк. "Трудно е да се помисли за страна, в която правителството не може да се справи инфлацията, и там, където няма ясно паричната политика, като надежден място за дългосрочна инвестиция."

За Китай, проектът в Беларус е опит да се разшири network of Chinese technoparks на трето континент след Азия и Африка. Не е тайна, че Китай е придобил известен брой европейски компании, най-вече в PIGS (Португалия, Италия, Гърция и Испания) страни, като Европейския съюз и Международния валутен фонд са настоя, че тези страни се приватизира ключови държавни компании и индустрии. Това е възможно, че проектът в Беларус ще послужи като модел за червения дракон да се разпространява крилата си по цяла





Тагове:   китай,   Беларус,   Защо,   инвестира,


Гласувай:
2



Следващ постинг
Предишен постинг

Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39758192
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031