Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.12.2013 10:47 - Противоракетен щит в Централна Европа се превърна в реалност
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1255 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Противоракетен щит в Централна Европа се превърна в реалност

Източник

image
 

28 октомври в бившата военновъздушна база в южната част на Румъния работата Deveselu започна да разположи елементи от системата за противоракетна отбрана на САЩ , а именно системата на " Aegis " с SM- 3 прехващачи . Това означава, че проектът за противоракетна отбрана е по график . Тази стъпка потвърждава , че тясната и динамична военно-техническото сътрудничество между Румъния и САЩ, и означава, че Букурещ е сега - един от основните партньори на Вашингтон за сигурността не само в региона, но до голяма степен и на европейско ниво . От гледна точка на Русия началото на работата по противоракетния щит в Централна Европа показва провала на своята политика за предотвратяване на разполагането на военни бази на САЩ в стратегическите граници на бившата съветска сфера на влияние . Въпреки това е малко вероятно , че Москва ще смекчи позицията си и да станат по-гъвкави по отношение на планираното разполагане на ракетни установки в Полша.

Щит в Централна Европа

След кратка пауза в изпълнението на първоначалния план за противоракетна отбрана , предприети през 2009 г. по време на президентството на Джордж У. Буш , който позволи изграждането на глобална система, която е в състояние да се намеси и да унищожи балистични ракети от всякакъв вид , администрацията на Обама представи нов план за предпазване на региона. В него се предвижда спиране (поне 2020 ) , т. нар. четвърта фаза , включващи разполагането на ракети в Европа , които могат да свалят междуконтинентални балистични ракети , когато се прилагат в едно и също време , така наречения трети етап , въз основа на практиката на ракети-носители " Aegis " в Полша и Румъния , както и разполагането на радарна станция в Турция ( като част от плана на Буш също така предложи радарната станция в Чехия ) . Преговорите са в ход за изграждане на бъдещата система за противоракетна отбрана на НАТО се основава на елементи от американския противоракетен щит в Европа. Планът беше одобрен на срещата на НАТО в Чикаго през 2012 година.

Base Deveselu представлява втори етап от проекта за създаване на регионална противоракетна отбрана (първата включва стартирането на радарна станция в Турция и разполагането в Източното Средиземноморие на морските кораби от ВМС на САЩ с " Aegis " ) . Въведете УД ракети ( 3 батерии от SM- 3 ракети само с 24) в експлоатация се очаква до края на 2015 година. Третият етап включва поставянето края на 2018 подобна система в Полша.

Румъния - самолетоносач на САЩ

Базата в Deveselu - един от епизодите на засилване на двустранното сътрудничество между Румъния и САЩ във военната област . В допълнение, тя включва взаимодействие щит структура в модернизацията на силите румънските въоръжени и мисии в чужбина , както и тясното сътрудничество в разузнаването , специалните сили , и логистика . Силите на САЩ са използвали в основата 1999 румънски за операциите в Ирак и Афганистан , а от 2005 г. , четири малки бази румънските бяха наети от американската армия . В съответствие с подписаното споразумение в средата на октомври , румънското пристанище Констанца и военновъздушната база " Михаил Когълничану " ще бъдат основните точки на транспортиране на войски и оборудване в Афганистан , и като такъв ще замени логистичен център Манас в Киргизстан , които САЩ използват за . Решението предстои да бъде одобрен от НАТО , но изглежда, че не е в светлината на САЩ решение октомври да използват руската база на логистиката в резултат Ulyanovsk на вече известни .

Тясното сътрудничество между двете страни е производно на стратегията на САЩ за изграждане на предни постове на военното присъствие в страните от Югоизточна Европа , заедно с драстичен спад на интереса в Западна Европа, от военна гледна точка. Усилията на Америка в тази област са в добро съгласие с последователна стратегия на Румъния за изграждане на нейната военно- политически съюз - политиката продиктувано от желанието на Румъния за подобряване на сигурността им срещу заплахи от Близкия изток и Русия. Тази политика е придружено от широк консенсус , който съществува сред политическата класа румънски, сравнително про- американската външна политика .

Вследствие на бързото развитие на отношенията между двете страни във военната сфера е легитимиране на позицията на Румъния, тъй като един от основните партньори на САЩ , не само в Централна Европа, но и в целия континент. Това укрепва позицията на Румъния в региона и в рамките на НАТО . Но такова тясно сътрудничество със Съединените щати могат да имат отрицателен резултат - определяне на Букурещ, за да модернизира своите въоръжени сили може да отслаби . Наистина, румънското правителство може да помисли дори щит на най-високо постижение на своята политика в областта на сигурността . Заедно с бюджетните ограничения на страната може да доведе до пренебрегване на Румъния нараства конвенционалните си военни способности.

Провалът на руската политика за сигурност

Русия винаги протестират срещу разполагането на елементи на противоракетната отбрана в бившата съветска сфера на влияние . Тя твърди , че програмата за противоракетна отбрана е заплаха за националната си сигурност , но в действителност , устойчивостта му до голяма степен причинена от геополитически съображения. Русия доведе до сътрудничество със САЩ и НАТО система за противоракетна отбрана на която се предоставя право да участват в решаването какво форма ще системата ( или чрез процеса на съвместно вземане на решения , или чрез налагане на технически параметри , които ограничават дейността на системата) , както и международните правни гаранции системата няма да отслаби ядрения потенциал на Русия. Русия също стартира свои собствени инициативи, включително т. нар. секторна противоракетна отбрана , в който руската армия ще поеме отговорността за защитата на региона Източна на НАТО.

По време на първия мандат на Барак Обама изглежда , че Съединените щати ще направи отстъпки на Русия в замяна на подкрепата на Москва по други въпроси , по-специално на иранската ядрена програма ( това е за спиране на четвъртия етап на системата) . Вашингтон , обаче , последователно отхвърлиха предложението на Русия за съвместна система и предоставянето на Москва поиска нейните правни гаранции. В САЩ също не са се отказали от плановете си за разполагане на елементи на щита в Полша и Румъния. Работи в Deveselu започна няколко дни след заседанието на Съвета НАТО-Русия на ниво министри на отбраната (състояла се на 24 октомври в Брюксел) , на която основният спорен въпрос има планове да разположи ракети в Централна Европа.

До неотдавна , политиката на Русия за предотвратяване на разполагането на противоракетен щит в Централна Европа е била ограничена до дипломатическа дейност и периодични заплахи да предприемат военни мерки ( главно чрез разполагането на ракети в Калининградска област , " Искандер " ракета , която може да унищожи структури ) . Но след началото на румънската Deveselu Русия реши да просто да запазят настоящия си позиция - 28 октомври , министърът на външните работи Сергей Лавров заяви, че Москва е била открита за " конструктивен диалог " относно изграждането на системата. В близко бъдеще е малко вероятно , че Москва ще изберат по- нагледни начини да изразят недоволството си , може би, вместо това той ще се опита да задуши всеки дебат върху щит. Създаден по инициатива на Русия през последните няколко месеца на военни проекти (например , въвеждане в експлоатация радарната станция в Калининградска област , разполагането на руски военни самолети в Беларус , на доставката на нови S- 300 ракети ) са част от курса, взети за модернизация на въоръжените си сили и не са в пряка връзка със САЩ система. Отговор на Русия (като например разполагането на " Искандер " в Калининградска област , евентуално в Беларус , или че най-малко вероятно да Приднестровието ) ще бъде отложено и накрая фалирал ще зависи от това дали системата за противоракетна отбрана на САЩ , разположени в Полша.

Съмнително е , че Москва ще приеме разполагане на система за противоракетна SM -3 мастни киселини в Румъния като сигнал да смекчи позицията си ( както се очаква НАТО ) или проявяват по-голяма гъвкавост по отношение на разполагането на елементи от противоракетния щит на НАТО в Полша , особено по отношение на американското военно присъствие по границите си като от основните заплахи за нейната сигурност. В споразумението за ограничаване на ядрената програма на Иран , постигането на които има надежда след избирането на новия президент на страната , разбира се, ще послужи като аргумент срещу разполагането на американската противоракетна отбрана на нейните части в Полша.




Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39999289
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930