Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.11.2013 11:26 - "Банковият социализъм" завърши?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1039 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
"Банковият социализъм" завърши? Валентин Катасонов, 08 ноемврия 2013

image
 

Банките трионът на бюджета по свой начин : те идват с всеки финансов боклук , а след това те започват да го продават на публичните кредитни агенции. Тези агенции са започнали да горят през , а правителството им помага . И всичко започва отново ...

 

Untouchables банки : краят на спокоен живот

Автор - Валентин Kaтасонов

За най-големите банки на Уолстрийт , Лондонското сити и други финансови центрове на Запад винаги е действал принципа « Твърде големи, за да не успеят » - . « Твърде големи, за да умре " Тези банки с най- звучни марки са класифицирани като " недосегаемите ", " свещени крави ", обречени на вечно съществуване . И не е чудно : смъртта на всички " свещени крави " на банковия свят заплашва да се потопите в криза не само отделна държава, но и за целия свят. В крайна сметка, " свещени крави " има така наречената пазарна икономика с жестока конкуренция , високи рискове , фалити и стойностите по подразбиране . Техният живот е прекарал в оазис " банковия социализъм" ...

Тези " оазиси " винаги получава необходимия брой животворна вода , наречен " ликвидни средства " от Федералния резерв и на финансите на САЩ под формата на заеми и инвестиции . Принципите на " банковия социализъм" напълно да функционира по време на неотдавнашната финансова криза , когато финансите на САЩ , Обединеното кралство , редица страни от Западна Европа и Япония са били изпратени да спасят " свещени крави " на сумата , в размер на сумата от няколко трилиона долара . Плюс това, това е тайна операция , извършена от почти безлихвени заеми от водещите банки в САЩ и Западна Европа , Федералният резерв на САЩ повече от 16000,0 милиарда щатски долара . САЩ

След кризата на управляващите кръгове на САЩ и други западни страни под натиска на обществения гняв тържествено заяви, че " банковата социализъм" приключи, " свещени крави " , държавата няма да спестяват повече . Барак Обама обяви програмата си за радикална реформа на финансовата и банковата система на САЩ. Той дори успя да прокара през Конгреса на Dodd- Frank Act , известен още като закона за реформа на американската финансова система . Постепенно обаче банковия свят , всичко се върна към нормалното.

Банките връщат финансовите спекулации започнаха да се натрупват отново , "лошите " активи да използват средства на клиента за рискови операции , да плащат топ мениджъри астрономически суми на бонуси, за да манипулират финансовите отчети и т.н. Всичко това е довело до песимизъм сред политиците , социални активисти, обикновени граждани . Въздухът миришеше нова криза . - Или по-скоро втората вълна на кризата .

" Travel " на банката , или загуба на уважение към " свещена крава "

Справедливо е да се признае, че по време на кризата са били допуснати изключения от принципите на " банковия социализъм" във връзка с " свещени крави ". Някои от тях все още се дава на "клане " . Най-големият от тези " крави " - американската банка " Леман Брадърс ", който бе обявен в несъстоятелност . През последните две години във финансовия свят , а тенденцията на рязко увеличение на броя на " набези " на големите банки от финансови регулатори и други държавни органи .

Това се отнася за различните действия на финансовите регулатори да разследва незаконната дейност на банките , съдебни дела срещу банки за искове , засегнати вложителите и други клиенти , изискванията на финансовите регулатори да заплати на брега на глобите и компенсацията на пострадалите . Регулаторите често предлагат на банки за сетълмент искове, произтичащи от съда. Понякога има колективен трудов договор , сключен от финансовия регулатор с няколко банки . Обикновено по този колективен трудов договор , страните се определят от общия размер на глоби , обезщетения и други вземания . След това се разпределя във времето и между банките .

Най-голямата активност започна да показва на американските финансови регулатори , както и Обединеното кралство. Американските финансови регулатори - са различните организации под юрисдикцията на Министерството на финансите , Министерството на правосъдието, на Федералния резерв , както и независимо от министерствата на организацията. Те се специализират в различни финансови пазари , различните видове финансови институции , различните видове финансови инструменти . Това е за ценни книжа и фондови борси (SEC ) , Националната Futures Association ( NFA ) , Комисията за търговия със стокови фючърси ( Саес ) кредитната Националния съюз Administration ( NCUA ) и т.н.

В САЩ има нови контроли. Например, в разгара на ипотечната криза през 2008 г. бе създадена Федералната агенция за жилищно финансиране ( FHFA ) . В Обединеното кралство , доскоро беше един финансов регулатор - Службата на Financial Services Authority ( FSA ) . Наскоро тя започна план за реорганизация да създадете множество регулатори.

Преди финансовата криза от 2007-2009 г. . американските банки платили глоби, които са в милиони , максимални - десетки милиони долари. В края на миналото - в началото на този век , основният предмет на разследване и съдебно преследване от страна на държавата са , може би, на реалната икономика . Най-често в основата на обвиненията са нарушения на екологичните стандарти , технически стандарти , безопасност, здравни стандарти и т.н. Например, през 1999 г. правителството на САЩ нареди на компанията да Motors Общи да плати 4,9 милиарда долара от глоби и компенсации за изграждане на пожаро- склонни цистерна за газ модел Chevrolet Malibu (въпреки че корпорацията съвет най-накрая успя да убеди съдията да намали плащанията до 1,2 млрд. долара).

Най-големият " удар " на банките в САЩ преди кризата се проведе през 2003 година. Банките са били глобени от регулаторите за подвеждането на потребителите , които , възложени им средства за инвестиционни операции ( аналитични отдели на банките завишени цените на акциите , които купили поделенията за инвестиционно банкиране в интерес на клиентите ) . Сред глобените гиганти на Wall Street като Goldman Sachs , Morgan Stanley , JP Morgan . Като цяло, бе отделено $ 1,40 милиарда , т.е. средната банката имаше срещу 140 млн. долара

Не е тайна, че американските съдии са традиционно много предпазливи за да може да претендира за най- големите банки . Те са били наясно, че голяма банка - специална институция, която се отразява на благосъстоянието не само на своите служители и клиенти , но често благосъстоянието на всички Америка. В края на краищата , голяма глоба може по невнимание да предизвика изпадане в неплатежоспособност , а това от своя страна може да предизвика " ефекта на доминото " в цялата американска финансова и банкова система. Следователно , съдията силно се отклонява от това, искове срещу банки ( особено големите ) , и ако все още разглежда жалби , след консултация със съответните финансови регулатори. Този вид " телефон право " се разглежда като норма в американския живот .

След финансовата криза

Въпреки това, през последните две или три години , финансовите регулатори , органите на прокуратурата и на съдилищата на САЩ изведнъж започнаха да показват повишен интерес към банките , за да започне разследване, с кураж и принципа за налагане на присъди . Първоначално основните жертви на " набези " по някаква причина се оказа извън САЩ банки , предимно европейски и особено англичаните. В началото на това десетилетие , най-голямата европейска банка HSBC Holdings Plc , която има офиси в САЩ, е бил обвинен в пране на пари, сътрудничество с наркокартелите в Мексико . Ръководството на банката се е опитал да потули скандала и бързо призна вината си . Той се извини пред Сената на САЩ , и в началото на 2012 г. банката плаща глоба от $ 1.9 милиарда

През лятото на същата година в САЩ започна нова серия от разследвания на дейността на банката , той е обвинен в съмнителни сделки в различни региони и страни , включително и на Каймановите острови , Иран , Саудитска Арабия , Мексико и Сирия. Също така през 2012 г. , Съединените щати беше инициирана от скандала с манипулирането на някои банки (предимно европейски) междубанковия лихвен процент LIBOR ( в разгара на финансовата криза през есента на 2008 г., те подценяват тези ставки ) . Глоби се броят в стотици милиони долари на една банка . В края на 2012 г. най-голямата швейцарска банка UBS е глобен $ 1.5 милиарда , от които 1,20 милиарда щатски долара е била платена в САЩ , а останалата сума - във Великобритания , Швейцария и Япония. Сред глобените банки също бяха гиганти на лондонското Сити , особено Barclays .

Някои експерти и журналисти смятат, че финансовите регулатори в САЩ по-рано това десетилетие бяха избрани за извършване на " нападения " - като основни обекти на избрани европейски банки . Харесва ми , е , че американските банки с помощта на своите финансови регулатори се борят срещу своите конкуренти. Въпреки това, тази версия не издържа проверката на времето . Фактите показват, че банките на Уолстрийт са също в списъка на обектите на преследването. Американските банки са били глобени за многото си грехове - пране на пари, укриване на данъци в офшорни зони , за нарушаване на финансовите отчети и т.н.

Payback за измама на ипотечния пазар

Най-големите банки в САЩ са станали грях безскрупулни операции в ипотечния пазар , а това провокира финансовата криза. Банките дава заеми, след което " пакетирани " и ги продават под формата на дългови ценни книжа, които се търгуват на фондовата борса . Тези манипулации са наречени " секюритизация " на кредитите . Оригиналните ипотеки бяха изключително ниско качество , така че на ипотечните ценни книжа, са били близки до " отпадъчна хартия " . Те купиха правителството на САЩ ипотечни агенции Fannie Mae и Freddie Mac , а след това те са били на ръба на фалита , и правителствените агенции спасени с парите на данъкоплатците .

Кризата не е свършила , а страната започна истинска суматоха : банките са били изгонени от домовете на стотици хиляди клиенти на банки , които са получили ипотеки. И много от тези клиенти , от своя страна , започнаха да подават съдебни дела в съдилищата на САЩ , който се оплаква от нелоялна поведението на банките и искат да се завърнат у дома . Ищците твърдят, че банките не обръщат достатъчно внимание към детайла и често анулиране ипотечни договори без разлика от т.нар Robo - подписването - бързо и повърхностно запознаване с документите.

Обама възложи на различни отдели сделка със ситуацията, ако е необходимо, за да се завърнат у дома до добросъвестните клиенти на банките , за да накаже безскрупулни банкери и създаване на средства за възстановяване на щетите от глобите, наложени на банките . Ключова фигура от страна на държавата за назначаването на вземания , свързани с ипотека , това е Федералната агенция за жилищно финансиране ( Федерална агенция за жилищно финансиране - FHFA ) .

Първият в черния списък на банките в САЩ е банка на Америка. През юни 2011 г. той се изплаща в размер на $ 8,50 милиарда по силата на споразумение с регулаторните органи . Историята с банка на Америка не е свършила . През есента на 2013 FHFA е заявил намерението си да глоби банка за още 6 милиарда долара справедливостта трябва да се отбележи, че Банката на Америка преди 2008 г., не е основен играч на пазара на ипотечни кредити . Въпреки това, в разгара на кризата ( през 2008 г.) , той купи компанията Countrywide Financial , която се занимава активно с " преопаковане " на ипотечни кредити и , в крайна сметка, е на ръба на фалита. По този начин, Банката на Америка придобива компанията , обременени със скрити дългове. Bank свикнали с живота на " недосегаеми " , е убеден, че той ще намери начин да " дайджест " на придобиваното дружество . Финансовите регулатори са изчислили, че Банката на Америка , заедно с придобиването на Countrywide Financial , е продала общо САЩ агенции Fannie Mae и Freddie Mac ипотечни ценни книжа на рекордно 57000000000$

На второ място е американската банка JP Morgan Chase ( $ 33.00 милиарда ) , на трето - британската банка Royal Bank от Шотландия ( $ 30,00 милиарда ) . Просто списък на заподозрените - 17 американски и европейски банки. САЩ - почти всички водещи банки на Wall Street . Европа - с изключение на Royal Bank от Шотландия, Credit Suisse и Swiss британската Barclays . Около година по-късно , през лятото на 2012 г., за толкова, колкото пет банки , участващи в ипотечни измами ( Wells Fargo , JP Morgan Chase , Citigroup , Банката на Америка , Ally финансов ) , регулаторите са се съгласили да платят $ 25,00 милиарда , като част от досъдебното споразумение. От тази сума се предвижда , че $ 17,00 милиарда ще отидат за улесняване на плащанията от страна на клиентите на банките по ипотечните договори ( безналични, до средно 1,5-2,0 хиляди долара на семейството ) . Друг $ 5,00 милиарда ще бъдат отпуснати специални фондове в Щатите.

На средствата , засегнати граждани ще получават пряко парично обезщетение за вреди в резултат на принудително извеждане от домовете си между 2008 и 2011 година. (В случай на подаване на документи, доказващи , че извеждането се извършва с нарушения на условията на договора за заем ) . Последното голямо колективен трудов договор беше постигнато от американските власти март 2013 споразумение обхваща 13 най-големи банки , които са обещали да платят компенсация в специален фонд обща стойност $ 9,3 милиарда Сред американските банки по отношение на вноски във фонда на първо място отново е банка на America . Това е последвано от тези жители на Wall Street , като Wells Fargo , JP Morgan Chase , Citigroup , Goldman Sachs , Morgan Stanley .

Основната цел да се превърне в банка JP Morgan Chase

Ако на първо основният предмет на преследване по обвинение в банкови измами с ипотечна банка е банка на Америка, традиционно е една от петте най-големи , а понякога и трите най-големи банки на Wall Street , есента на 2013 г. на първия ред на "черен списък" се появиха на банката JP Morgan Chase . Сред банките на Уолстрийт , той последователно класирана на първо място по тези показатели като активи ( 2300.000 милиарда щатски долара . Долара сега ) ...

През октомври тази година , Медиите съобщиха , че банката JP Morgan Chase ще плащат американските власти 13,00 милиарда щатски долара в замяна на прекратяването на разследванията, свързани с дейността на банката в областта на ипотечното кредитиране . Споразумението е било постигнато от ръководството на банката и Министерството на правосъдието на САЩ . Това е абсолютен рекорд за обезщетение , които правителството на САЩ е бил получен от частния бизнес. Въпреки това, редица показатели JP Morgan Chase е " запис" и по-рано , но банката не предпочита да рекламират някои от неговите " постижения. " От 2008 г. до началото на септември 2013 г. съдът и съдебните разноски JP Morgan надвишава 18 милиарда щатски долара , което е рекорд за банка в САЩ ...







Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39748975
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031