Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.11.2013 10:53 - Марк Фабер: Маркс, възможно, е бил прав
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 731 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Марк Фабер: Маркс, възможно, е бил прав

Източник

image
 

Между " реалната икономика " и " финансова икономика " има фундаментални различия. В реалната икономика , кредитни и капиталови пазари са относително малки в сравнение с БВП и основната му задача е да се осигури преходът на спестяванията в инвестиции .

В икономиката на финансите , или " икономика, основана на пари" на капиталовия пазар е много по -висок от БВП и се използва за прехвърляне на спестявания не само инвестиции, но също така и в спекулативен балон на невероятни пропорции. Разбира се, мехурчета се случи в реалната икономика , също, но не толкова често в относително малкия размер на икономиката мащаб. Така че, когато се спукат , последиците за икономиката са ограничени.

Въпреки това, в икономиката на финансите и мехурчета инвестиционни мания на капиталовите пазари са толкова големи, че когато те спука , икономиката страда много. Бързам да отбележа, че инвестиционните балони може да бъде добра за икономиката , тъй като благодарение на тях или има бурен ръст или повишаване на производителността . След това, когато балонът се спука , цените започват да намаляват , което е от полза за потребителите.

Например, през 19-ти век бум в железопътното строителство и строителството на Дунав канали е довело до намаляване на транспортните разходи , което доведе до редица положителни икономиката. Иновативна бум на 20-те и 90-те години на миналия век е довел до значително разширяване на инфраструктурата и подобряване на производителността , която в случая на 90-те години доведе до по-ниски цени на продукти като персонални компютри , мобилни телефони , сървъри и т.н. което ги прави достъпни за милиони нови потребители.

Енергия бум в края на 70-те стана двигател на развитието и прилагането на нови технологии в производството на петрол и пробиване, както и за разработването на методи за по-ефективно използване на методи за енергия и пестенето на енергия , което води до 80 на цената на петрола спадна до нивото на началото на 70 - х . Също така на пръв поглед безполезен истински бум имоти в Азия през 90-те и това има своите положителни ефекти . Прекалено изграждане на нови съоръжения е довело до спад в цените на недвижимите имоти , които от 1998 г. насам е довело до създаването на съвсем достъпни цени за търговски и жилищни недвижими имоти .

По този начин, инвестиционни бумове , което неизбежно ще доведе до повече или по-малко големи инвестиционни балони са неделима част от системата на капитализма. Те са на напредъка и развитието на двигателите , те водят до по-ниски производствени разходи и увеличаване на производителността , въпреки че понякога е необходимо икономики страдат от последните.

Долната линия е , че в реалната икономика ( с малък капиталов пазар ) надува балони може да се контролира със спестявания и заеми , докато в икономиката на финансите ( с непропорционално голям в сравнение с икономиките на капиталовия пазар ) неограничено кредитиране да предизвика появата на спекулативни балони , които не се поддават на никакъв контрол .

В началото на 80-те години в САЩ е много по-скоро като на " реалната икономика " , отколкото сега. През 1981 г. пазарната капитализация на акции в размер на 40 на сто от БВП , и на пазара на кредити - 130 на сто от БВП . Днес, обаче, тези цифри са при 100 и 300 на сто от БВП , съответно , което предполага, че икономиката на САЩ е днес - " финансовата икономика " .

През 70-те години на инфлацията в Съединените щати започна да расте . Причината за това е вид мека парична политика , което е довело до факта, че реалните лихвени проценти са включени в отрицателния диапазон , отчасти значителни дефицити в пазарите на някои стоки , както и на факта, че ОПЕК е в състояние да повиши цената на петрола. Но в края на 70- нарастващите цени на суровините , причинени от увеличаване на доставките, както и някои цени са започнали да спадат още преди Пол Волкър затегнат паричната политика. По същия начин на растящите цени на петрола в края на 70-те години предизвика инвестиционния бум в сектора на петрол и газ, както е посочено по -горе.

Потребителят бум в САЩ, която е резултат от политиката на правителството на Рейгън в началото на 80-те ( като отговор на нарастващия бюджетен дефицит ) , той започва да тегли на страната на по-големи и по-големи количества от евтини азиатски внос , първата от Япония , Тайван и Южна Корея , а след това в края на 80 -X , и от Китай.

Смятам, че дори ако Пол Волкър не поддържа стриктна монетарна политика за овладяване на инфлацията, като рязко увеличение на лихвените проценти в годините 1980-1981 , равнището на инфлация в света за 1980 г. в никакъв случай да бъде значително забави , след като на стоковите пазари дойде голям брой конкурентни продукти от Азия и Мексико започна да оказва натиск върху цената на потребителските стоки в САЩ . Освен това е възможно дори , че без стриктна монетарна политика през 80-те ( един от само поддържането на постоянен поток от пари) дефлация може да носи още по-изразителна . Енергия бум и политиките за пестене на енергия вероятно ще продължи малко по-дълго , което води до още по-голям свръхкапацитет и по-нататъшно намаляване на търсенето . Всичко това , в крайна сметка, ще направи цените да се понижат. Въпреки това, инвестиционната общност и до днес вярва, че стриктна монетарна политика Волкър право да се разклаща тенденцията на повишаване на инфлацията през 1981 година. С други думи, след този експеримент , много хора , особено г-н Грийнспан да си представи , че с помощта на активна парична политика може да регулира икономическата активност , поддържане на стабилен растеж , както и за премахване на натиска на инфлацията върху икономиката чрез затягане на паричната политика , и в периоди на циклични и структурни икономически спадове използват различни техники за намаляване .

Тази вяра в силата на централните банки многократно получи подкрепления : през 1990-1991 , по време на мерките за смекчаване на паричната политика , целта на което е да спаси банковата система и спестявания и заеми и сдружения , и през 1994 г., при точно същите мерки за спасяване на Мексико ; през 1998 г. като част от обратното изкупуване на фонда LTCM , за да се избегнат по-сериозни последици , през 1999 г. по време на една от влошаващата се новото хилядолетие , която се оказа абсолютно безполезна , но се увеличава Nasdaq с 30 на сто , а това достигна своя връх март 2000 години , и най-накрая , през последните агресивни намалиха лихвените проценти , които са причинили на ипотечния бум .

Сега нека помислим какво е причинило тези събития , включително настоящата стагнация на икономиката. Във всеки от описаните случаи, причината за проблемите е мека парична политика и бързото нарастване на кредитите . С други думи, на икономиката , като пациентът се разболее , защото вирусът - в този случай, периодични рецесии , необходими за свободния пазар - развива имунитет към лекарството , в отговор на това, което на добър лекар , след като прочетох някъде в The Wall Street Journal , че че разхлабване на паричната политика и на фискалния дефицит , за да стимулира икономиката, да реши да увеличи дозата на лекарството . Нарастващата доза от лекарството може само временно облекчаване на симптомите на пациента , но не се борят с основната причина за това. И след това , болестта ще се върне , което води до нова криза , и продължава да расте , тъй като причините за болестта и не са били открити и фиксирани .

Може би Карл Маркс е бил прав , когато каза , че съзряването на капитализма кризи ще бъдат по- разрушителни, и че кризата ще продължи решаващо окончателен колапс, чиито последици биха били толкова катастрофални , че ще подкопае самите основи на капиталистическото ни общество .

Но г-н Бернанке и компания смятат, че това няма да се случи , тъй като централните банки да печатат пари и колко искате да вземе извънредни мерки от пряка намеса на пазарите , за да подкрепят цената на активи като облигации, акции и недвижими имоти , и следователно за избягване на икономически спадове , особено тези , които са придружени от периоди на дефлация. В тази позиция има своя дял от истината. Ако централните банки ще отпечата достатъчно пари и са готови да предоставят неограничен достъп до кредит, дефлация на цените на вътрешния пазар може лесно да се избегне, обаче, много висока цена .

Очевидно е, че такава парична политика води до обезценяване на валутата , като спрямо валутите на страните , които се опитват да се противопоставят на политиката на евтини пари и програми за спасяване на банките , и по отношение на злато, суровини и материални активи в неликвидни принцип. В резултат на повишаващите се цени на вътрешния пазар и на всички , в крайна сметка, води до " дефицит оборотни средства ", за който покритието се изисква да се създаде по- дълга и книжни пари .

 




Тагове:   Марк,   Маркс,   фабер,   бил,   Възможно,   прав,


Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39962277
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930