Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.11.2013 10:40 - Една версия на новия световен ред: това, което се смята за символ е геостратегия?
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1149 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Една версия на новия световен ред: това, което се смята за символ е геостратегия?   Дата публикации: 29 Окт. 2013

Рецензия на книгата на Збигнев Бжезинскио «Стратегически видение: Америка и глобалният кризис»

imageБележка на редактора : Когато наблюдаваме текущите бързите развития в ЕС и Близкия изток , заплашвайки традиционните съюзи в Евразия , можем само да се изумите колко малко внимание се отделя на вътрешния четец ( и платени досега! ) Последната книга на Збигнев Бжежински . И стана в Америка през януари 2012 г. , тя е била през лятото на миналата година , е издаден на руски ...


Може би вътрешните политическото напрежение в страната не ни е дадена възможност да направи задълбочен анализ на тази книга , и вдига поглед от нейните линии , изглеждат на мястото на международните събития на арената от съвсем различен , нов ъгъл. И след това , през 2012 г. , тя започна да се променя бързо .

Вие може по някакъв начин са свързани с Бжежински , но ясно принадлежи към онези автори, чиито становища просто трябва да знаете, за да се разбере посоката, в която САЩ работи ( и дори глобално) геополитическа мисъл , мисъл, която дойде на събранието знания линия фабрика може да бъде утрешния новата външна политика в реалност. Още повече, че тази нова реалност се формира без участието на Русия. Збигнев Бжежински вече опция (или тактически или стратегически ) се счита за edakogo непоправим " антисъветска ", " русофоб " и всички от една линия на " врага ". Той е изключителен производител на западната политическа мисъл . Тя трябва да се чете и учи . Най-малко за тези две прости причини , че много от предсказанията му са засегнали американската политика и мнението му да се развива ясно , отразяващ развитието на съвременния свят .

Ето защо ние решихме да направим нова тема заглавие " Идеи" анализ на книгата му " Стратегическата визия ", ясно подценени в Русия. Това ще бъде предмет на няколко Материалите в Terra Америка.

Днес ние представяме на нашите читатели преглед на постоянен наш автор Алексей Harina , които , отчитайки стойността на изследването на известния геостратегическо значение , при все това посочва на глобалните процеси и явления , че той умишлено или случайно губим от поглед - развитието на връзки между континентите без участието на САЩ , появата на международния региона икономики и региона на цивилизации, които не се вписват в логиката на националните държави и техните обединения, които системно работи Збигнев Бжежински .

***

През последното десетилетие в САЩ е запис произведения , които описват влошаването на вътрешната ситуация в Америка , отслабва своята международна позиция и намали въздействието си върху глобалните процеси [1] . Сред тези произведения последната книга от Збигнев Бжежински , " Стратегически поглед. Америка и глобалната икономическа криза " [2] е отделен , особен интерес. Автор - не само голям учен , политик , но и един от идеолозите на американската външна политика , лице, принадлежащо към висините на властта установяването на тази страна .

Книгата не разочарова читателя. След въвеждането , в който накратко се описва сегашната геополитическа ситуация , Бжежински отива да се раздели с повече от показателен име: " . Dying West "

Евроатлантическия свят , в състояние да действа като едно цяло , е на залязване . Ситуацията е била повлияна от световната политическа пробуждане , не успя подходи на американската дипломация и падането на вяра в жизнеността на американското общество . Разпадането на Съветския съюз направи световен лидер на Запад, но световната криза показа, че не само на усилията на една-единствена суперсила (единната на Запада в настоящите си граници) . Необходимостта от включване на нови държави и нови глобални играчи да се разшири зоната на отговорност на не-западните партньори. Според автора , тя е тази логика доведе до създаването на "Big Двадесет " .

Следва да се отбележи , че много Бжежински е един от основните идеолози на разширяването на остарели формат Г-8 за по-широк - . Предлага « Г- 14 или G- 16" Друго нещо е, че офертата на бившия канадски премиер Пол Мартин , за да създадете " Twenty " - " . Разширяване на осем" не е съвсем същото като на

Според Бжежински , а именно G- 8 , които най-добре представя Запада по отношение на ценностите , трябва да се разшири , усвояването на нови страни и по този начин да определя как да общуват по нов глобален световен ред , а на G- 20 , във всеки случай , в действителност, е Ако няма алтернатива на " Осем " , в коренно различен начин за възстановяване на центрове на властта . ( ред. ) .

В допълнение , не е имало връщане на Азия техните позиции , които са в него , докато XIX век . Китай Бжежински уверено изравни за второто място в световната йерархия , но с него на световната сцена и са Япония и Индия. Декларацията за правата на това трио е не само промяна в баланса на силите в света , но също така и " формиране на разпръснатостта на гео- политическа власт. "

Оценка на силните и слабите страни на азиатските страни , както и на Европейския съюз и Русия , авторът прави два извода . Първо , по традиция , - за опасностите от разпространение на мощност центрове и преминаване от Запада , и на второ - че се разпространява много по- точно отразява културното многообразие в света (стр. 39 ) . Тя ще изглежда , че не е далеч до заключението multicivilizational света, но от гледна точка на " цивилизацията ", " geotsivilizatsiya " и така нататък . Бжежински не работи .

Колко дълго ще продължи един световен ред ? Трудно е да се прецени . За сто години , има пет основни промени световната йерархия ( стр. 39-40 ) и увеличава честотата преразпределение.

Третата глава е посветена на първата част на "глобално политическо пробуждане. " Този термин е въведен от Збигнев Бжежински в предишната си работа , " Втори шанс " . [3] Борис Mezhuev по това време, като става чрез книгата , изрази съжаление, че това понятие все още не е получил такова разширение в политическата философия като " глобализация " и " сблъсък на цивилизациите " . Е, нищо!

Бжежински вижда произхода на това явление (включително на Френската революция ) , както и на основните фактори на световната политическа пробуждане в наши дни : Растежът на взаимодействието и взаимната зависимост на населението на света , заедно с преобладаване на младите хора в по-слабо развитите общества. Според автора , една от характеристиките на пробуждане и първите резултати са, че Америка трябва да отново да научат как да се запази привлекателността на своята система .

Сега , след като каза това, той започва втората част , която се нарича "Спадът на американската мечта ", която е , всъщност, началото на края на тази " атракция " .

Бжежински определя основните етапи на изкачване до световна сила САЩ . Тайната на привлекателността на стабилността на " американската мечта " , според него, е комбинация от идеализъм и материализъм . От една страна , политическата система , която защитава " основна истина " , от друга - към необятната шир на Америка, откриването на възможности за придобиване на материални блага . Затруднения за два века трудности могат да вредят на имиджа на Америка. Тя е само , когато тя е на върха на света , " домашните си недостатъци не може да избяга от погледа на критична внимание " (стр. 71 ) .

В главата Авторът разглежда шест основни причини за безпокойство "Долу самозаблуда ! " :

държавния дълг ,
несъвършена финансовата система ,
растящото социално неравенство ,
разпада на инфраструктурата ,
общественото невежество
политическо задръстване .
Но въпреки тези проблеми в системата, Збигнев Бжежински не мисли, че китайските и европейските модели в състояние да създаде алтернатива на Америка като модел за подражание (стр. 83-84 ) .

Тъй като, ако в продължение на спор с привържениците на тези модели , други изтъкват силните на САЩ цялостната икономическа сила, потенциал за иновации , демографската динамика, бърза мобилизация, географска база , привлекателността на американската демокрация . Позовавайки се на тях, според автора , е възможно да се коригира несъответствията . За целта обаче е необходимо реформите в икономиката , финансите и образованието . И , по наше мнение , много правилно , изисква преоценка на ценностите - трябва да се чудя : ако само придобиването на материалното богатство е смисълът на живота ?

Четвъртата глава на втората част се нарича "The Long Imperial War Америка. " Той се фокусира върху това как Америка се възползва от плодовете на Студената война. От критична страна разбира своята външна политика след смъртта на Съветския съюз , особено през първото десетилетие на XXI век . Като цяло, получил отрицателна оценка на политиките на администрацията на Джордж У. Буш , е характеризиран като " демагогия , работещи страхове. "

Войните в Афганистан и Ирак нападнат глобален престиж на Америка , се добавят към този възхода на ислямския фундаментализъм в ядрената Пакистан, ескалация на конфликта с Иран и ново засилване на арабско-израелския конфликт . По този начин, Америка е в самоналожената изолация и загуба на влияние. Той също чака и вътрешни трудности . Има негативни сценарии на American бъдеще. Всички тези неразрешени вътрешни и външни проблеми ще доведе до факта, че до 2025 г. , Америка може да загуби де факто триумфално обяви лидерство в света.

Третата част на книгата се нарича : " В света след САЩ през 2025 . Не е Китай, но в хаоса . " Веднага става ясно, какво ще се случи, ако и когато Съединените щати ще загубят лидерската си - наследник няма да бъдем точни. От заглавието също така става ясно, че Китай няма да могат да наследят след American света.

Очакваният срив на Америка ще се отрази на първо място на националните интереси на лидерите в света : Япония, Индия , Русия, страните от ЕС . Бжежински подробно описва в резултат на отслабването на " доброкачествена влиянието на Америка " бе открита на натрупаните противоречия между страните са всички видове коалиции и блокове , които са в конфликт помежду си. Глава нарича "пост- микс " .

И незавидната съдба на отделните държави ( Глава втора : " Най- геополитически нестабилни държави " ) , в близост до големите сили : Грузия , Тайван , Южна Корея, Беларус, Украйна , Афганистан , Пакистан , Израел и Близкия изток . Упадъкът на Америка ще доведе до евентуални насилствени действия срещу тях от страна на съседите .

В случай на отслабване на Америка , може да има негативни сценарии в отношенията с Мексико ( третата глава , " The End квартал" ) .

Проблемите на така наречената обществено достояние, са анализирани в четвъртата глава на " отчуждени обществено достояние" . Ние говорим за глобалните проблеми на нашето време - на разпространението на ядрени оръжия , борбата над водните ресурси и т.н. Отслабване на Америка, казва на читателя , че е опасно за сферата .

Обобщавайки третата част , Бжежински повтори един от основните тезиси : САЩ е жизненоважно да се разработи нова стратегическа визия за своевременно , за да не се даде на света, за да се потопите в бездната на объркване (стр. 182 ) .

Но има положителен сценарий? Е, той е описан в четвъртата част , озаглавена " New геополитически баланс. " Geostrategist традиционно се свързва основните проблеми, които трябва да бъдат решени с Евразия. Той е тук , по негово мнение, все още са основната конфликтна точка . И това не е само Афганистан, Иран и Израел, с арабските му среда . Ситуацията в ЕС е изключително опасно. И Китай е домакин на проблеми.

Бжежински призовава за обединяване на Русия и Турция , много здраво свързва Русия към НАТО , и на Изток да намалява за съвместяване на Япония и Китай , както и да развиват приятелски отношения с Индия и Индонезия. Но най-важното - да се изгради един компромис между старите западните сили и новите сили на изток, имайки предвид, че в днешния свят не е единственият господство .

В следващите глави се развива тезите за отношенията между Америка и Запада и Изтока . Старателно преглед на ситуацията в Русия и Турция , анализира перспективите им за влизане в напреднал West , които те трябва да спечелят.

Това означава, че ако Западът е необходимо да се извърши модернизация и териториална експанзия на Изток трябва да бъде в подкрепа на разработването на големи играчи , особено Индия, за укрепване на връзките с Япония и Южна Корея за разширяване на сътрудничеството с Китай . [4]

В заключение , авторът отново идеята за двойната роля на Америка ( която той определя като още през втората половина на ) на САЩ трябва да се превърне в проводник и гаранция за разширяване и укрепване на единството на Запада и в същото време - миротворец и посредник между големите сили на Изтока . Планът , предложен за изпълнение на преоценка на редица важни фактори : иновации, образование , възможността за интелигентно съчетава силата и дипломацията , качеството на политическото ръководство и на привлекателността на демократичния начин на живот (стр. 276 ) .

Крайният извод е, както следва:

"Въпреки, че в съвременния свят по-малко склонни да се подчиняват на една сила - дори и в Съединените щати, но стабилен световен ред в крайна сметка ще зависи от способността на Америка да се поднови и да изпълняват своите роли " (стр. 286 ) .

***

Збигнев Бжежински отново брилянтно извършва основната си аргумент от последните няколко години - Америка трябва да се промени за да бъде по- адекватна на съвременния свят. Трябва да се промени , включително външната си политика . Нищо чудно, че толкова много внимание се обръща на агресивната политика на критика на " ястребите " администрацията на Джордж У. Буш .

Също така от интерес са дефинирани контури и бъдещи конфликти, включително и в Азия. Авторът умело се фокусира вниманието на читателя върху силните и слабите страни , както на САЩ и други сили. Неговите любопитни паралели с миналото. Нетривиални (макар и не безспорен ) анализ на историческите цикли Азия. 

Бжежински прав път много от тенденциите на глобалните промени .
Много , но не всички ! Достатъчно е да се припомни, че в последните години работи по " нова вълна от авторитарен " или на " свят без Запада" [5].

Тя е подходяща да се заключи, че единственият господство на САЩ ще бъдат унищожени.

В същото време , новите трудови Бжежински разговори и въпроси и възражения. Например - недобре обосновано убеждение Бжежински е, че един свят без Америка в хаос . Или критика автор на един многополюсен свят като нестабилна. Да, тази критика е известен в света на мисълта за дълго време . Но сега има друг многополюсност , които Бжежински , както изглежда, или не вижда , или не искате да видите . Процесите на глобализация са придружени от регионализацията е формирането на " големи пространства " : Районът , икономии , империи и цивилизации . Това е един различен свят , а не в света на националните държави , категории , който продължава да мисли geostrategist .

В тази връзка е ясно , и нежеланието му да Russian интегриран постсъветското пространство - вместо това, се предлага да се включи в " завоюване на дивия запад . " Между другото, Бжежински не е обидно за дипломни работи на страната ни за разчленяването на Русия , Сибир , на прехвърляне на контрола на Запада , и други подобни , както беше в предишните книги. [6]

Но тук е убеждението, Збигнев Бжежински е, че светът няма да могат да си взаимодействат един с друг , без Америка трябва да бъдат демонтирани отделно.

ООН , макар и не винаги да действат ефективно , но на практика през последните няколко месеца , ако е необходимо глобалните играчи сериозно използвате този сайт , той може да бъде много полезен. Работа и инструментите за регионална интеграция. Споровете се решават чрез регионални форуми : АСЕАН, ШОС и други междуконтинентални съюзи като страните от БРИК (Бразилия, или един куп от Южна Африка и Индия ) , от една страна , все още са слаби , но от друга - очевидно желанието на страните-участнички в техния формат за създаване на независима взаимодействие.

Това води до ситуация, при която държавата наистина без Америка.
Повече Фарид Закария отбелязва [7] :

"Не са способни доброволци, които ще бъдат в състояние да направят правилното нещо в една ситуация, в която Съединените щати не могат или не ще свърши работа. По време на руско- грузинския конфликт , Саркози отиде в Москва , не на Буш. Когато Израел и Сирия миналото лято на масата за преговори , посредникът от страна на Турция , а не Вашингтон ... " .

В това отношение , отговорът е характеристика на индийската външно министерство през пролетта на 2008 г. на забранителни реакция от страна на САЩ през индо- иранските отношения [ 8 ] :

" Иран и Индия - древна цивилизация , за историята на връзката , която има век. Нито една страна има право да каже как тези отношения се развиват в бъдеще. "

Това изобличение , от една страна , тя се намира в логиката на завръщането на Бжежински за политиката в Азия , но от друга страна , е един вид алтернатива , по отношение на идеите му , под формата на такава декларация .

Това не означава, че светът не може без Америка. Не! Сегашната глобална взаимозависим свят . Но не всеки регион , и не всеки проблем изисква задължително внимание и намесата на Съединените щати.

Светът е просто живот да разчита на американската хегемония , но когато се научите как , то е вероятно , че тази хегемония не се изисква дори и в новата си , по-мек като " пръв между равни " .

Бжежински е прав : светът се превръща в един . Но как точно ? С изключение на цивилизационно многообразие и регионализация на глобалния свят , той насочва към само един възможен модел за устойчиво бъдеще .

[1] Виж, например : . P. Бюканън , Смъртта на Запада. - М., 2003 ; Gapyeong C. Спад на Америка най-скоро . - М., 2004 ; Prestowitz K. престъпна държава . Москва, 2005 ; F. Zakaria Post- American World . - Москва , 2009.

[2] M. : AST , 2012. 285 . В становището на редакционната колегия , по-подходящ превод няма да е " стратегическа визия " , а именно " стратегическа визия ".

[3] Second Chance : трима президенти и кризата на американската суперсила / Збигнев Бжежински / Basic Books , 2007.

[4] Случайно или не , но тук Збигнев Бжежински предвижда в програмата си на привидно противоречие : подкрепа на Индия в регионален план очевидно ще изпълнява (макар и слабо изразена ) на анти- китайски йероглиф . Може би това е причината на друго място (с. 252-253 ) провежда последователна критика на US- индийски съюз ( ред. ) .

[5] Barma N. , Ратнър ​​E., Weber S. A World Withaut на Запад. На националния интерес . Номер 90 . Юли / Август 2007 / / http://iis.berkeley.edu/sites/default/files/a_world_without_west.pdf ;

Gat Азар . Завръщането на авторитарните велики сили / / външните работи. Юли / Август 2007 / / http://www.foreignaffairs.com/articles/62644/azar-gat/the-return-of-authoritarian-great-powers

[6] Z. Бжежински , The Grand шахматна дъска . - М., 2006 . . - Стр. 239-240 ; избор. World Domination или глобално лидерство . - М. , 2004 . - Стр. 139-140 . .

[7] F. Zakaria Post- American World . - Москва , 2009. - Page 22 .

[8] стр. . От: KN Brutents Спад на американската хегемония . Краят на еднополюсния свят и голямата геополитическа революция. - Москва , 2009. - Page 338 .

Автор: Alex Harin

http://www.terra-america.r




Тагове:   СЕ,   символ,   за,   което,   смята,   това,   геостратегия,


Гласувай:
0



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39899821
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31037
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930