Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.06.2013 16:10 - Каспийско море под обсада
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2493 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Caspian Sea under siege image  


Hassan Tahsin

Каспийско море под обсада

Източник

image
 

В продължение на почти сто години, страните от Централна Азия са извън арената на световната политика, тъй като те са били част от бившия Съветски съюз. След разпадането на СССР, те станаха независими национални държави: Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Казахстан. Тези страни са се превърнали във фокуса на икономическа суперсила, поради стратегическото си положение между Изтока и Запада, както и богатството си в резултат на огромните запаси от нефт и природен газ, открити в големи количества в дъното на Каспийско море.

Редица политически анализатори смятат, че преди атаките на 11 септември 2001 г. САЩ вече опита един или друг начин да влязат в Централна Азия да се промени стратегическия баланс в света, особено в източната част, и превърнат в свое преимущество на природните богатства на региона.

След терористичните атаки срещу Ню Йорк и Вашингтон, която е кредитирана с Ал Кайда, начин за създаване на американското военно присъствие в Афганистан, който граничи с републиките от Централна Азия, е безплатно.

САЩ военна кампания срещу тероризма се сблъсква с две основни цели: да унищожат Ал Кайда, която обвини Америка за атаките от 9/11 и за сваляне на режима на талибаните. Америка вижда Ал Кайда като най-голямата терористична организация в света, въпреки че първоначално беше финансиран от САЩ. Веднага след като талибаните, което е създаването на военното разузнаване на Пакистан, дойде на власт в Афганистан, той направи Америка техен враг номер едно. Намирането на талибаните на власт е основна пречка за амбициите на Америка в Централна Азия. Въпреки че САЩ е постигнал и двете от целите си в Афганистан, те все още са категорични, за да запази постоянно присъствие в региона. Независимо от факта, че в САЩ е определил датата на оттеглянето си от Афганистан, те продължават да работят, за да се гарантира, че някои от неговите жизненоважни стратегически интереси.

Първо, те трябва да съдържат надпреварата в ядреното въоръжаване между Индия и Пакистан, и за да се предотврати влизането в клуба на ядрените държави, Иран.

На второ място, те се опитват да неутрализират Русия чрез партньорство между Вашингтон и Москва, насочени към създаване на международен съюз срещу тероризма. Този съюз може да се сложи край на руско-иранското военно сътрудничество.

На трето място, постоянното присъствие на САЩ в региона и съюза си със страните от региона ще има възпиращ ефект срещу Китай, заплашва опитите на Америка да бъде едноличен лидер свят.

Четвърто, на САЩ се опитва да получи значителен дял на новооткритите масло на Каспийско море, резервите на които могат да надвишават 250 млрд. барела, в допълнение към големи количества природен газ.

Следните два аспекта, военни и икономически, да докаже съществуването на намеренията на Америка да се задържат постоянно присъствие в региона. От военна гледна точка, според статия на "Ню Йорк Таймс" на 1 септември 2002 г. в САЩ се готвели да се увеличи военното си присъствие в Централна Азия, въпреки нарастващото противопоставяне на Русия и Китай тази стъпка. Вестникът пише, че силите на САЩ и техните съюзници в Киргизката република, са изграждането на голяма военна база за настаняване на повече от 3000 войници и голям брой бойци. Съобщава се също, че някои от нейните летища и военни бази в Пакистан и Узбекистан Америка извършва ремонт и профилактика.

Според вестника, тези стъпки са отражение на намеренията на Америка да разшири присъствието си в региона. Освен по-горе, за подмяна 1500 морски пехотинци на летището в Кандахар войници във въздуха е още едно потвърждение на плановете на САЩ да останат в региона.

Икономическият аспект е свързан с нефтени и газови богатства на Каспийско море. САЩ наистина искат да се сдобият с парче от пая, като се има предвид спешността на нуждата от внос масло, за да покрие вътрешното потребление. По отношение на източниците си на петрол Америка не иска да зависи изцяло от Персийския залив.

Американското военно присъствие в няколко страни в Централна Азия призовава за незабавна размяна на интереси с тях. Така САЩ ще бъдат инвестирани в масло, като цената на военната им присъствие. Русия и Китай няма да запази мълчание, когато напълно наясно с намеренията на Америка. В резултат на това, Каспийско море и страните около него, ще бъде следващият стратегически важна арена на борба.






Тагове:   море,   обсада,   под,   каспийско,


Гласувай:
1



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39762288
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031