Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
06.12.2012 10:35 - Кратка история на Сирия
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2246 Коментари: 1 Гласове:
2

Последна промяна: 09.12.2012 00:51

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Кратка история на Сирия

Източник

image

Великобритания предостави военна помощ на арабите, обещавайки пълна независимост в края на военните действия. Шестата през май 1916 година от турските власти в Дамаск и Бейрут са били обесени десетки на националните сирийските лидери. В Ливан и Сирия, че ден, за да си спомни този ден като "Ден на мъчениците". Арабските армии, водени от шерифа на Мека - Хюсеин скоро постигна победа над турците, а в началото на 1918, арабско-британските сили окупираха Дамаск, слагайки край на четири века от турската окупация.

-Късно, през 1918 г., крал Фейсал I - син на Шериф Хюсеин, Сирия обяви, независимо царство. Въпреки това, Франция и Великобритания имаше други планове. В Сайкс-Picot споразумение, те бяха разделили Близкия изток на френски и британски "сфера на влияние". Сирия е на френски език. В началото на 1920 г. френските войски се приземи на сирийското крайбрежие, и след няколко битки с лошо оборудвана сирийски част, те взеха контрола над страната. През 1923 г. Обществото на народите е признала официално френското мандата на Сирия.

Сирийците решиха да се противопоставят на новите нашественици. През 1925 г. те се вдигнали на бунт срещу френското управление. Появиха Няколко сблъсъци в провинция Джабал ал Араб и Дамаск. Благодарение на френските въздушни нападения, които последваха в отговор на подкрепата на бунтовническата столица, е бил сериозно повреден. През 1936 г. Франция все още е предоставил Сирия частична независимост, подписаха споразумение в Париж и френската армия остава в сирийска територия и продължава да оказва политическо влияние. По време на Втората световна война, част от окупационните сили подкрепиха правителството на Виши, че е влязла в съюз с Германия, а другият застана на страната на Великобритания. През 1941 г. британската армия окупира страната с френските си съюзници, Сирия обеща пълна независимост след Втората световна война.


Въпреки това, французите отново наруши думата си. Сирийците въстана отново и Май 29, 1945, френските войски атакуваха сградата на Сирийската парламента в Дамаск, причинявайки още повече недоволство и по-нататъшни демонстрации. На Съвета за сигурност на ООН, след като е обсъдил въпроса, излезе с резолюция, в която се призовава за пълно изтегляне на френските войски от Сирия. Французите са били принудени да се подчиняват - последният френски войник оставил Сирия април 17, 1946 г.. Този ден става национален празник на сирийски.

Първите години на независимостта се отличава политическа нестабилност. През 1948 г. е изпратен на сирийската армия в Палестина заедно с армиите на други арабски държави да се противопоставят на новосформираната Израел. Арабите бяха победени и Израел взе 78% от историческа Палестина. През юли 1949 г., Сирия е последната арабска държава, за да подпише мирно споразумение с Израел. Все пак, това е само началото на арабско-израелския конфликт.

През 1949 г. Националната сирийското правителство бе свален военен преврат начело от Hussni Ал-Заим. По-късно същата година, той ал-Заим бе пропуснат други войници - Сами Ал Hinnawi. Няколко месеца по-късно бе свален от полковник Adib Ал Sheshekli Hinnawi. Sheshekli управлява страната до 1954 г., докато все по-голям обществен протест го принуди да се откаже от властта и да напусне страната. Сирия отново накара национално правителство, което да се справи с външните предизвикателства. В средата на 1950-те години срещу засилването на съветско-сирийската дружба, отношенията между Сирия и Запада са се влошили значително. През 1957 г. Турция, която е верен съюзник на САЩ и член на НАТО, е съсредоточила силите си на границата със Сирия, заплаха от военно нахлуване на Сирия.

Заплахата от Запада също е една от причините за обединението на Сирия и Египет, Обединена арабска република под ръководството на египетския президент Гамал Абдел Насър през февруари 1958. Насър се съгласи на прекратяване на сдружението, при условие че всички сирийски политически партии. Това е една от многото причини, които доведоха до падането на Обединена арабска република на 28 септември 1961 г. в безкръвен военен преврат в Дамаск.

Осма от март 1963 г., с преврат, известен като "март революция" взе властта в Сирия Арабската социалистическа партия - "Баас". Привържениците на "Баас" разпусне парламента и да наложи режим на една страна, които също не се достига стабилност в предвид противоречията в рамките на "Баас". През февруари 1966 г. по дясното крило "Baas" е постигнал лидерство в партията, за обявяване на национален лидер на радикалната - Салах Джадид.

През пролетта на 1967 г. на границата между Израел и Сирия са сериозни сблъсъци. През април, израелски официални представители открито заплаши военно нахлуване в Сирия. Тези заплахи, заедно с други важни събития, причинени на Шестдневната война между Израел и арабските му съседи. Пети ден на юни 1967 г., Израел извърши нападение срещу египетския полуостров Синай и на западния бряг на река Йордан. След това, на десета от юни, израелското връзка атакува Голанските възвишения, Сирия принадлежи. В резултат на това двудневно битки Сирия губи стратегически регион, включително голям град - Quneitra. Единадесетият на юни, по искане на ООН, враждуващите страни прекратят военните действия. -Късно през 1967 г., на Съвета за сигурност на ООН прие известната резолюция 242, която изисква пълно изтегляне на израелските сили от окупираните територии, окупирани по време на Шестдневната война, в замяна за договаряне на мир и арабски приемане на правото на Израел да съществува

Ноември 16, 1970 Хафез ал-Асад, който заемаше поста на министър на отбраната, озаглавен "Предложение Correction", осигуряване на стабилност и сигурност на Сирия след дълго бурен период. Асад, който бе избран за президент през 1971 г. от свлачище, започнаха да се подготвят страната му да се бори за загубената територия. Той обединява основните политически сили в Прогресивния национален фронт и съживи народен съвет (парламента). Сирийците не си губи времето. Шеста октомври 1973 г., Сирия и Египет нападнаха израелските сили неочаквано в Синай и Голанските възвишения. Преди няколко дни сирийските сили успели почти изцяло да се оттегли от окупираните територии, обаче, благодарение на САЩ "въздушен мост", израелците успя да се пребори позиция. Скоро Сирия е сам срещу САЩ и Израел. Като се има предвид прекратяване на враждебните действия на египетския фронт, сирийците се съгласи на мирни инициативи на ООН. Съветът за сигурност излезе с нова резолюция - 338, като се изисква изтеглянето на Израел от арабските територии, както и мирните преговори с цел постигане на мир в Близкия изток.

По очевидни причини, сирийците не отговарят на подобен резултат. В началото на 1974 г., те започнаха война на изтощение срещу израелските сили в Голанските възвишения. Постоянството и моралното превъзходство на арабите принуди Съединените щати да урежда отношенията между Сирия и Израел. С посредничеството на държавния секретар на САЩ - Хенри Кисинджър, бе договорено да се сложи край на сраженията между сирийски и израелски сили на Голанските възвишения. В съответствие със споразуменията, Сирия, за да си възвърне контрола над част от Голанските възвишения, включително голям град на Quneitra. Сирийският президент Асад вдигна флага освободените земи 26 юни 1974 г., но сирийците бяха неприятно изненадани да открият, че много от Quneitra и Голанските възвишения селища са били умишлено унищожени от израелците. Градът никога не е бил възстановен. За да се предотврати нарушаването на примирието между позициите на сирийски и израелски войски бяха разположени силите на ООН.


През 1975 г. избухва гражданска война в Ливан.
През 1976 г., по искане на ливанското правителство, сирийските войски навлязоха в Ливан. През 1982 г. на ливанската армия, за да се противопоставят на израелската военна инвазия за провеждане на пълномащабна война на земята и във въздуха. През 1990 г. Сирия и ливански съюзници сложи край на 15-годишната гражданска война, и сирийските войски останаха в Ливан за поддържане на мира и сигурността. През 1978 г. египетският президент Ануар ал-Садат, за да подпише отделно споразумение за мир с Израел, нанесе сериозен удар на арабското единство. Сирия е сред другите арабски страни осъдиха Садат. Според Асад, за мир, израелците трябваше да се върне само на териториите, окупирани през 1967.

През 1980 г., Ирак започна война срещу Иран. Рано през 1979 г., ислямските революционери в Иран счупи съюз със Запада и обяви подкрепата за Палестина. Сирия осъди войната като ненавременно и насочени в погрешна посока. Няколко арабски страни акция сирийската позиция. През август 1990 г., след две години след безплодното и кървава война срещу Иран, иракски президент - Саддам Хюсеин нахлу в Кувейт - малки арабските страни от Персийския залив, което предизвика вълна от осъждане в целия свят. Сирия участва в действията на международната коалиция, водена от САЩ, с цел защита на Саудитска Арабия и освобождаване на Кувейт. Последва тези събития в Персийския залив война, приключила в разгрома на Ирак, и го налага на трудни международни санкции. Друг основен арабска държава всъщност е отстранен от конфликта с Израел.


След войната в Персийския залив, Сирия по покана на Съединените щати взе участие в международната конференция за Близкия изток. Конференция, проведена в Мадрид през ноември 1991 г., бележи началото на двустранните арабско-израелските мирни преговори. Послужи като основа за водене на преговори, на резолюция на ООН настоява за отказа на Израел от териториите, окупирани през 1967 г., така наречената формула "земя срещу мир". Въпреки това, през годините, тези преговори са замразени заради отказа на Израел да се раздели с каквото и да е арабски територии. Позиция на арабите, още по-отслабена, палестинците и йорданците са подписали сепаративен мир с Израел през 1993 г. и 1994 г. Сирия и Ливан, обаче, обеща да подпише мирно споразумение, само с, или не ги подпише. Сирия продължи да подкрепя ливанските бойци съпротива, водени от "Хизбулла", работи срещу окупационните израелски сили в Южен Ливан. През май 2000 г. "Хизбула" успяха да освободят Южен Ливан от 22-годишният израелски присъствие.

Сирийско-израелските мирни преговори са в застой от 1996 г. насам, когато Израел отказа да обсъжда въпроса за Голанските възвишения до пълно освобождение. В края на 1999 г. Израел е изразил желание да поднови преговорите. Те продължиха в САЩ със съдействието на министъра на външните работи на Сирия Фарук Ал Сахара и министър-председател на Израел - Ехуд Барак. Преговорите са в застой отново през 2000 г., когато Барак се опита да изключи от Договора, разположен на източния бряг на езерото Tiberis. Сирия е ясно, че няма да се поддаде един сантиметър от нашата земя.

Десети през юни 2000 г., президентът Асад е починал от сърдечен удар. Десети юли сирийския президент бе избран от своя син - Башар ал-Асад.




Тагове:   изтория,


Гласувай:
2



Спечели и ти от своя блог!
1. strrelez - Google преводач, не благодаря.
06.12.2012 17:57
Това че компютрите могат да изпреварят по интелект ЧОВЕКА ще го видите само във филмите-фантастика. Един свестен превод от един език на друг не могат все-още да направят компютрите, камо-ли други по висши интелектуални дела (все пак те са човешко творение).
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39933289
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31039
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930