Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.03.2012 13:31 - Банки и злато, Западът и БРИК
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2889 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 28.03.2012 13:32

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Банки и злато, Западът и БРИК “Zero Hedge”, САЩ - 19 марта 2012 г.
"Spot The Difference Between These Two Gold Holdings Charts"
Днес VOX  (VoxEU.org интернет-портал на Центъра за изследване на икономически политики - Centre for Economic Policy Research ) е публикуван интересен доклад за "Централните банки и златните запаси"), който изглежда точно като една обобщение на данните за запасите на злато в централните банки през последните 50 години. Страните са разделени в две групи, едната група са страните, попадащи в категорията "развити страни", а втората -. страните от БРИК Графиките са само едно потвърждение на съществуващото в света "разделението", между златото на неплатежоспособните развити страни на света, и икономическите гиганти, които формират основата на вътрешния растеж в глобалната икономика.

Първо, развитите страни

image

 

И сравнението с БРИК:

image

 
А ето
как авторите на доклада формурилат своите заключения:

В епоха, когато "пластмасовите" и "електронни" пари, увеличават своята стойност в областта на предоставяне на услуги, когато става дума за запасите, до голяма степен пасивните, огромни запаси от благородни метали, стойността им остава загадка. С изявата на предпочитания, централните банки продължават да гледат на златото като на ценна част от портфейла си. Ние сравняваме съотношението не- златните, международни резерви към БВП, и златото в резерва - към БВП чрез прилагане на преобладаващите иконометрични спецификации, за да обясним сегашната структура на международните резерви. И златото и златните международните резерви имат един и същ набор от определящи фактори, но с течение на времето тези детерминанти не са стабилни. Налице е силна историческа връзка между злато и златни международни резерви, и по-нестабилна позиция на резервите, свързани с увеличение на резервите от централните банки.

С други думи, ако златото е толкова безполезно, то кой продължава да държи на него?

Но това не е всичко. Много по-важен е въпроса - защо икономическите двигатели на света - Китай, Русия и Индия (Бразилия не попада в тази категория) не само държат злато и благородни метали, нж продължават да купуват големи количества от драгоценния метал?

Докато ние се фокусирахме на ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), ние включихме в тази категория и двете нови супер сили, Китай и Индия, отбелязвайки, че техните златни резерви са се увеличили рязко, заедно с рязкото увеличаване на тяхната икономическа мощ. Към ноември 2011 г., Китай е вторият по големина държател на злато в света, Русия е на 8-място, а Индия - на 11-то. Тези модели са очевидно съвместими с желанието да се "разработват супер пазари", за да демонстрират своята икономическа мощ и да диверсифицират резервите си, за да защитят себе си по време на глобалната турбулентност.


Също така е любопитна готовността на тези играчи, не само да натрупват злато, но и да го пазят в тайна (най-забележителният пример - Китай през 2009 г.) обявява резултатите само на факта,:

Тенденцията да се подценява позицията на злато в традиционните статистически данни на международните резерви, е въпрос, който заслужава обяснение. Може би причината е, че повечето централни банки предпочитат да държат портфейлите със стабилен рейтинг по отношение на избраната кошница на световните валути. Централните банки се въздържат от покупка и съхранение на акции, като по този начин изоставят диверсификацията и потенциалната висока възвръщаемост (припомняме, че през последните 50 години, акциите (по доходност) превъзхождаха облигациите, така наречената  ("мистерия на премията към собствения капитал") . Едно от възможните обяснения за тези портфейли на централните банки е, че за публичните институции, да извършват такава диверсификация, е твърде рисковано. По време на периоди на отслабени фондови пазари, когато падат цените на ценни книжа, ръководителите на централните банки, които са изправени пред риска да бъдат обвинени в значително намаляване на портфейла на централната банка, докато покачването на фондовия пазар, благодарение на покачването на капитала ще бъде много ограничени. Подобна система насърчава модела на поведение - "отвращение към загубите" сред мениджърите на централните банки, а възможността за значителни придобивания на пазара в добри времена, върви заедно с риска да бъдат уволнени в лоши времена. (Виж Aizenman и Марион 2003, за по-нататъшно обсъждане на "отвращение към загубите" и централните банки).

Всичко това ни води да вярваме, че катализаторите на последните покачвания на цените на златото, а именно последните доклади за покупката на злато от централните банки, в края на краищата, до голяма степен е само върхът на айсберга и не показва истинската степен на натрупване, особено в БРИК :

При тези условия, променливостта в цената на златото е голям проблем за ръководителите на международните резерви. Укриването, несъобщаването на пазарната стойност на златото, които са част от златните валутни резерви може да бъде едно работно решение за централната банка, желаещи да запазят значителна позиция на златото, минимизирайки критиките, които могат да възникнат по време на периода, когато цената на златото пада. Такива подбуди може да имат централните банки, когато се опасяват, че данъчните служби могат да обложат капиталовите печалби, свързани със злато, а в същото време капиталовата загуба, свързана със спада в цената на златото, разположен в портфейла от ценни книжа, може да се разглежда като лошо управление. Във всеки случай, централните банки са поставени под обстрел.

И накрая, ние не можем да не се съгласим със заключението на доклада:

Заключение: златото запазва уникалния статут на "безопасно убежище" по време на световната турбулентност, в същото време позицията на златото в резервите на големите централни банки показва нивото на икономическата мощ.

.



Тагове:   злато,   банки,   Запад,   БРИК,


Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39760863
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031