Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.03.2012 15:56 - Пършивата овца във финансовото стадо
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3318 Коментари: 3 Гласове:
7


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image
«Asia Times Online» (Хонконг)

Пършивата овца на финансовото стадо


Елън Браун

10.03.2012

image


Някога черната овца на финансовата аристокрация, държавните банки, отново могат да убеждават вложителите в сигурността на инвестициите и да им помогнат, с акцент върху продуктивни инвестиции в един свят, където ефективната финансова регулация е по-скоро пожелателна, отколкото реална. [Център за политически и икономически изследвания (януари 2010 г.) (1)].

Държавен банков сектор е концепция, сравнително малко известна в САЩ. Само една държава - Северна Дакота - има собствена банка. Северна Дакота е единственият щат, избегнал финансовата криза през 2008 г. и показал годишен бюджетен излишък, но скептиците обясняват това като съвпадение, или с други фактори.

Често срещана ситуация е, че бюрократите от правителството са лоши бизнесмени. И за да се определи какво владее управлението на държавните банки - активите или дълговете - трябва да започнем с основите.

Когато свалим нашите американски наочници се оказва, че в световен мащаб държавните банки са не само повсеместни в страни със силен обществен банков сектор, но са с по-силна и стабилна икономика.

По данни на Международната американската банка за развитие (IADB), публикувани в доклад през 2005 г., от средата на 90-те години. процента на държавния банков сектор в света е бил повече от 40% (2). В страните от БРИК - Бразилия, Русия, Индия и Китай - живеят 3 от 7 млрд.-ното (40%) население на света. И всички от групата BRIC се радват на отличен публичен банков сектор, съставляващ в Индия около 75%, в Китай - повече от 69% в Бразилия - 45%, а в Русия - 60%.

През последното десетилетие, БРИК стана основен център на световния икономически растеж. Китайският "China Daily» казва: "От 2000 до 2010 г., БВП на страните от БРИК е нараснал с невероятните 92,7%, в сравнение с ръста на БВП на света, той е само 32%, докато в развитите икономики, едва изключително скромните 15,5 % ".

Всички водещи банки в страните от БРИК (половината от света) са държавна собственост (3). И най-големите световни банки са държавна собственост, включително:
Двете най-големи банки с пазарна капитализация са (ICBC и Китайската строителна банка);

Най-голямата по банкови депозити ( Пощенската банка на Япония);
Най-голяма по активи (Кралската банка на Шотландия, вече национализирана);
Най-голямото в света банка за развитие (BNDES в Бразилия) (4).

През май 2010 г.
«The Economist» отбелязва, че през последните няколко години, когато банковата криза удари голяма част от останалия свят, силните и стабилни държавни банки в Индия, Китай и Бразилия помогнаха на техните страни (5). Според професор Курт фон Матенхайм от Бизнес школата в Сао Пауло (Бразилия):
"Държавните банки, обезпечават обратни циклични кредити и възможност за провеждане на политики за противодействие на влиянието на неотдавнашната финансова криза, при реализирането на конкурентно предимство пред частните и чуждестранни банки. По-голямата част от доверието на клиентите и вноските на публичните институции, при засилена рамка на отчетността и способността на кредита. Кредитната политика на правителствените банки от БРИК помагат, обяснявайки защо, през 2007-2008 г.. техните страни са имали една къса и мека рецесия "(6).

Удивителни открития

В изследователската работа през 2010 г. (в VoxEU.org), икономистът Светлана Aндрианова (и др) пише, че национализацията през 2008 г., на няколко много големи банки, включително Royal Bank на Шотландия ", е "създала благоприятна възможност за намаляване на политическата власт на банкерите и провеждане на необходимите финансови реформи "(7). Но "има опасения, че правителството ще се окаже неспособно ефективно да управлява национализираните банки."

Авторите смятат, че не трябва да се притесняват:

"Допълнителните изследвания, проведени от Андрианова и колектив през 2009г. показват, че банките, принадлежащи на правителството, напротив, устойчиво са свързани с висок и продължителен растеж.

Използвайки данни за много страни за периода 1995-2007 г., ние открихме, че при равни други условия, страните с по-високи дялове на държавните банки са показали по-бърз растеж, отколкото страните с малък процент държавни банки. Ние доказваме, че получените данни са устойчиви във всички иконометрични тестове. "

Продължавайки тази тема в изследванията си, авторите пишат:


"Ако много страни в континентална Европа, включително Германия и Франция, имат значителен опит по отношение на работата с държавните банки, Великобритания и САЩ ще се окажат в неизследвана територия."

Може би, затова не е изненадващо, че тези страни имат дълбоко вкоренена враждебност към твърдението, че правителството може ефективно да контролира банките ..., враждебността към държавните банки е отражение на хипотезата, че тези банки са базирани политически, които ги използват за да консолидират властта си, да дават заповеди за подкрепа на политически поддръжници и държавни предприятия. В замяна на това, политиците получават гласове и други услуги.

Тази хипотеза твърди, че политическата мотивация на банките води до лоши решения за кредитиране. Неразумни заеми, финансова нестабилност и бавен растеж.

Но проучванията не потвърждават това:

"Ние установихме, че ... страните с банки - държавна собственост, средно, растат по-бързо от страни без или един малък процент държавни банки ... Разбира се, това е изненадващ резултат, особено в светлината на широко разпространеното убеждение, обикновено подкрепено, до анекдотични твърдения, за това, че ".. бюрократите, като правило, са лоши банкери "...

Каква е причината за тези удивителна информация? Авторите дават оригинално обяснение:

"Ние предполагаме, че политиците могат да предпочетат частните банки ... слабото корпоративно управление в банките дава добра основа за бързото обогатяване и на банкери, и на политици, и в крайна сметка, за сметка на данъкоплатеца. При такива обстоятелства, политиците могат да предлагат на банкерите система на слаба регулация, в замяна на политически дарения за политическите партии, постове в управлението или доходни консултантски услуги. "


Действията, които могат много вероятно да дадат на двете страни бърза печалба, се класифицират като най-спекулативните, особено когато те са достатъчно непрозрачни, за техните акционери (като търговията със сложни деривати).

От друга страна, държавните банки имат по-малко свобода да практикуват спекулации, което води до бързо обогатяване на банкови служители и политици. Освен това, политиците искат да направят отговорни за грешките или лошото управление в публичния сектор, но обикновено прехвърлят вината за нарушенията, върху частните банки. Именно акционерите са длъжни да предотвратяват подобна, но на практика, липса на прозрачност, а слабата подчиненост не позволява да го направят.

И още нещо. Когато става въпрос за публичен банков сектор, демократичната отговорност на политиците е по-вероятно да ги възпрепятства в провеждане на спекулации. В такива банки, мениджърите са принудени, да обръщат внимание на по-приземена работа по финансиране на реалния бизнес и икономически растеж.


БРИК, като глобална сила

Първата среща на върха на БРИК през 2008 г. е обявена за триумф на политиката на руския лидер Владимир Путин за насърчаване на многостранните споразумения. Тя оспорва концепцията на САЩ за еднополюсен свят (8). През 2009 г. страните от БРИК проведоха първата си официална среща на върха в Екатеринбург и станаха една формална организация. През 2010 г. те се срещнаха в Бразилия, през 2011 г. - в Китай, през 2012 г. това ще се случи в Индия. През 2010 г. по покана на Китай, Южна Африка се присъединил към групата, превръщайки го в Брикс и увеличи стратегическото си присъствие на Африканския континент.

БРИК страните се стремят да увеличат своя глас в ООН, МВФ и Световната банка. Те дори обсъждат създаването на собствена мултикултурна банка за финансиране на проекти в рамките на техните собствени страни, пряко конкуриращи се с МВФ. Те се противопоставят на долара като резервна валута на света.

След срещата на върха в Екатеринбург, те призоваха за създаването на нова световна резервна валута, която би могла да бъде диверсифицирана, стабилна и предсказуема, и те имат възможност да направят това (9), поред Лиам Хелигън от в «The UK"s Telegraph»:

"Страните от БРИКС разполагат ... с около три четвърти от всички валутни резерви. Те нямат сериозни финансови проблеми, и всички те са нетен външен кредитор (10).
Западните финансови групи дълго време се борят да запазят долара като резервна валута на света, но те ​​губят тази битка, въпреки икономическия и военен натиск. Русия, Китай и Индия са ядрени сили ".

Със страните от БРИКС трябва да се преговаря, и първата стъпка към формирането на работни отношения трябва да стане разбирането за това как работят техните икономики.

(Написано за американската конференция на държавните банки, която ще се проведе на 27-28 април във Филаделфия).


Връзки:

1. See here.
2. See here.
3. See here.
4. See here for bank rankings.
5. See here.
6. See here.
7. See here.
8. See here.
9. See here.
10. See here.


Елън Браун - адвокат и президент на Института за държавните банки PublicBankingInstitute.org. В книгата си "В мрежите на дълга" - последната от 12-те книги - тя показва как един частен картел е узурпирал властта на хората да създават пари и как да си я върнат.







Тагове:   държава,   овца,   Черна,   банки,


Гласувай:
7



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - какъв ти е адреса, на електронната ...
25.03.2012 11:34
какъв ти е адреса, на електронната поща. Да ти пратя нещо, икономическа програма, която обяснява богатството на Швеция, Финландия, Швейцария, Китайския растеж, Бразилския, Руският, и много повече от това. Един от начините България да стане просперираща. Но дори агнето да е цяло и вълкът сит.
цитирай
2. анонимен - Гаврилов
29.03.2012 12:04
Противниците на капитализма винаги ще търсят аргументи. Те не искат да видят, че причината за успеха на тези страни е в голямото бачкане, което е възможно само при капитализма, съчетан с качествен народ. Не е заради държавните банки, както и неуспехите на Европа и Америка не са заради частните банки. Не трябва да забравяме, че индустриалната революция в последните сто години се дължи основно на тези два гиганта и на капитализма в тях. Да, сега изостават,но това е само още едно доказателство, че където е силен социализмът (социалната държава), нещата не вървят. В БРШКС просто няма толкова соц, намазан обилно със зелена боя - сигурният път към неуспеха !
цитирай
3. анонимен - gzrb sac louis vuitton t mlooy lppup
21.10.2012 21:09
ksvoy <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie paris</a> hdgtq <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>louboutin pas cher</a> gxbfg http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info ga njw http://frvloubutinnchaussuresdesoldes.com
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39960220
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31041
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930