Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.03.2012 12:32 - Новият световен китайски ред. Гответе се за робски труд
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 10815 Коментари: 11 Гласове:
15

Последна промяна: 20.03.2012 12:34

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
image Китайският световен ред? Гответе се за робски труд

("The Sunday Times")
Niall Ferguson 11.03.2012,
image
© Фото: SXC.hu
     

Ние смятаме, че китайските пари са отговорът на всички наши проблеми, но тази страна се развива добре, благодарение на упорит труд и очаква същото от нас

Преди тридесет години, когато бях на 17, думата "китайски" беше свързана с пиле "чоу-мейн" за вечеря, което също се смяташе като крещящо расистко, заради думата "chinks." Икономически и политически, както и в готвенето, Китай почти не играеше никаква роля.

Днес, Китайската народна република се готви да излезе на върха в света по отношение на БВП. Тази трансформация е безпрецедентна. Представете си най-голямата индустриална революция в историята, компресирана в тридесет години.

Китайски продукти могат да бъдат намерени във всяка страна. Китайските фирми инвестират в целия свят. И аз, като учен, виждам, че китайските студенти превъзхождат връстниците си в най-добрите университети в света. Както обичам да говоря на моя син, тийнейджър: за всеки един като него, има 28 китайски момчета на неговата възраст, които искат да живеят живота, който той смята за себе си, по право от раждането. Затова те прекарват по време на работа, поне два пъти повече часове на ден, в сравнение с него.

Тази трансформация засяга всички нас. Сега, европейците трябваше да молят Пекин,  да спасява болната ни икономиката, когато всички западни правителства се борят за китайски инвестиции, ние трябва да се държим раболепно на новите азиатски хозяи. Изумителен обрат на събитията, след пет века на изостаналост на Китай от Запада.

В много отношения, най-важните въпроси на XXI век, са свързани с Китай. Какво е да живееш в свят, доминиран от Китай? И може ли червеният дракон да падне, оставяйки след себе си хаос, който опустоши Китай в миналото? През следващите няколко години, тези въпроси ще станат централно място в живота на всеки един от нас.

Системата, в която китайската живеят днес е все същата комунистическа държава, въз основа на вековната традиция на бюрократичното и авторитарно управление. Няма друго? Справедливо ли е да се твърди, както правят китайските лидери, че партията защитава хората от връщането на хаоса? Или е смешно да чуем това от организацията, устроила безпрецедентен хаос в Китай по време на катастрофално Големият скок напред и Културната революция на Мао Цзедун?

Ще остане ли работоспособен, този комунистическо-капиталистически модел? Или нарастването на доходите на глава от населението и появата на огромна средна класа, ще се опита да запази еднопартийната система, би било рецепта за нови шокове? Може Китай наистина се стремят да властват над света или за начало, той трябва да се опита да се справи с тях?

Днес, нашето бъдеще и бъдещето на Китай са взаимозависими, както преди 10 години не беше възможно да си представим. Не става дума за евтиния китайски внос. Сега ние спешно трябва да увеличим износа си за Китай.

Към 2020 г. ще съставлява 22% от световното потребление. Западните фирми - като Starbucks, Nike и Procter & Gamble - вече се борят за китайския потребител. Китайските нувороши - последната надежда за луксозните брендове като Louis Vuitton и Gucci. Нашите политици искат да видят суверенния инвестиционен фонд на Китай, да инвестира в модернизацията на инфраструктурата във Великобритания. Имаме нужда от Китай. Но следствията от тази необходимост са доста неприятни.

Когато млади китайски националисти проникват в нашите компютри, имаме ли сили да им се противопоставим? Ако развиващият се китайски пазар е в състояние да наложи по-ниски заплати и лоши условия на труд, няма да мине много време, преди те да го направят и с нас? Когато имахме страхотни идеи, китайците събираха компоненти - колко скоро ще си разменим ролите? Ако Китай хвърли предизвикателство към нашите вярвания, относно свободата на словото, вкарвайки в затвора дисиденти, не е необходимо да прехапваме езика си от страх за такива предпочитани инвестиции?

Какво трябва да ни тревожи повече, Китай, който установява контрол над света, или Китай, който се руши и повлича целия свят?

Четиридесет години по-рано, когато президентът Ричард Никсън, който отвори вратите, през 1972 г., на комунистически Китай към Запада, е имал визия за бъдещето. "Само си помислете - твърдеше той - какво се случва, ако в континенталната част на Китай се установи приличен система на управление. Мили Боже ... няма сила на земята, която може да се сравни с тях, искам да кажа, че ако 800 милиона китайци работят в прилична система ... те ще станат световни лидери. "

Това пророчество се сбъдва в наши дни. Днес има 1,3 милиарда китайци.

Преди четиридесет години, икономиката на Китай е била по-малка в сравнение с британците. Днес тя е пет пъти по-голяма. През 2016 г., съобщава Международния валутен фонд, е вероятно да изпревари САЩ и да отиде на първо място в света. По темпове на натрупване на капитали, Китай е вече пред САЩ.

Това има огромни социални последици. Днес спестяванията са от 10 до 100 хиляди долара за 1/3 от китайците - в Индия, съответния сегмент от населението е пет пъти по-малък.

Броят на китайските домакинства с годишен доход, по-голям, след данъчно облагане, е$ 10 000, който следва да се увеличи към 2020 г., четири пъти от сегашните от 57 до 222 милиона.

От една страна, възходът на Китай е добра новина за нас. Западните компании ще бъдат в състояние да използват поне част от тази огромна покупателна способност. С международните резерви от над 3 трилиона долара и суверенен инвестиционен фонд, с активи от 200 млрд. евро, тя е потенциално мощен инвеститор в икономиките на западните страни. Но дали това ще бъде дълготрайно икономическо чудо?

Спомнете си, как разбиха американската икономическа мечта, когато пукна балона на недвижимите имоти, който едва не разби почти цялата западна финансова система. Може би си мислите, че китайците трябва да се поучат от тези уроци. Но където и да отидохме на посещение, миналата година, в Китай, навсякъде виждах мащабно строителство на жилищни имоти, най-вече със заемни средства. В разгара на строителния бум, Китай строеше на всеки две седмици град, съизмерим с Рим. , Когато централната банка се опита да охлади пазара, се появиха съмнителни кредитори, които бяха готови да подкрепят паричните потоци. Сега балонът започва да се надува бързо, а цените на имотите се сриват.

И това не е единствената заплаха за прекрасната китайска икономика. През живота на едно поколение, Китай, който е един от световните лидери в степента на социалното равенство, е достигнал нивото на САЩ на неравенството в доходите. Стотици милиони бедни селяни, попадат в ръцете на корумпирани чиновници и безмилостни спекуланти на земя, които заемат земята с цел застрояване. В градовете, сред 250-те милиона работници, които са мигрирали от провинцията, нараства недоволство.

Въпреки че на шепа китайци им провървя да станат милиардери, в момента 95 на сто, са принудени да живеят с мизерни заплати, за които е необходимо да работят при ужасяващи условия. Китай си остава бедна страна, класиране на осемдесет и шесто място в света по отношение на доходите на населението, а 150 милиона от нейните граждани - повече от един на всеки десет - живее с не повече от един долар на ден.

В допълнение, Китай трябва да се справят със сериозни демографски проблеми. В резултат на политиката  "едно семейство - едно дете", която правителството започна да прилага през 1980 г. за да намали темпа на нарастване на населението, съчетано със селективните аборти на женските фетуси (ембриони), страната не разполага с едно цяло поколение от жени. На всеки 100 момичета, на възраст от четири години, се падат около 123 момчета: дисбалансът е много по-висок, отколкото преди 50 години, когато това число е било 100 на 106. По времето когато новородените достигнат зрелост, Китай, ще изпитват хроничен недостиг на булки.

В допълнение, Китай застарява. До 2050 г. броят на хората на възраст над 60 години ще нарасне на 230 млн., което представлява увеличение от сегашните 12%, на почти една трета от населението. Китай може да остарее, преди да забогатее.

Зашеметяващата индустриализация има и екологични последствия: Въздухът е изпълнен със смъртоносни вещества, езерата и реки са отровени, някои части на страната страдат от суша и ерозията на почвата. Китай е 20% от населението на света и само 8% от обработваемата площ на земята, която се намалява всяка година поради урбанистичната експанзия и увреждане на околната среда.

И накрая, има основна пречка - добре ограничените запаси от суровини, от които се нуждае китайската индустрия. До 2035, според Международната агенция по енергетика, Китай ще консумира 1/5 от енергията, произвеждана в световен мащаб, което е с 75% повече отколкото през 2008 г.. Според Световната асоциация за въглища, през 2009 г. тяхната част представляват 46% от световното потребление на въглища и вече има съизмерим дял на потреблението на алуминий, мед, никел и цинк. В допълнение, той има хроничен недостиг на вода: размерът на възобновяемите източници на вода на глава от населението е една четвърт от американските.

Някои казват, че външната експанзия е единственият начин да се гарантира, че ще получават ресурси, необходими за продължаване на икономическото чудо на Китай. Наблюдавайки китайската експанзия в действие, можем да направим тревожните изводи за това как светът може да изглежда света, доминиран от Китай.

Ако искате да си представите какъв ще е животът при китайската експанзия, погледнете в Замбия. Най-голямата медна мина в Luanshe принадлежи на китайската държава, която тя е придобила за смешни пари - 50 милиона долара - в разгара на рецесията през 2009 г..

Резкият скок на цените на медта, свързани с високото търсене в Китай, показва, че е доста успешна инвестиция. В допълнение, тя служи като магнит за китайските предприемачи.

Г-н Чен и неговият помощник, Джак Лю представляват новото поколение китайски предприемачи-емигранти. Медният пояс на Замбия ги привлече с перспективата за големи печалба, при условие на готовност за тежък труд. Техният медодобивен комбинат, произвеждащ  две до три хиляди тона мед годишно, работи 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата. В него работят 30 замбийски работници.

От Ndola да Kitwe медните крале като Ченг бързо забогатяват. Това не е просто Замбия. По целия свят - от Бразилия до Камбоджа - ще се запознаете с китайски мениджъри, инженери и надзорни органи, които работят неуморно. Китай, като минимум, създава глобален инвестиционен портфейл. Като максимум - изграждане на нова империя.

В края на краищата, китайците отиват в Африка, не просто да работят, някои от тях идват тук да живеят. Г-н Сун управлява държавна ферма за соя, близо до столицата на Замбия, Лусака. Той е заселник от стария тип, изграждащ своя нов живот от нулата, готов да прекара живота си под чуждо небе. Повечето китайци, живеещи в Замбия, са напуснали семейното жилище. Но Сун е довел тук съпругата си и дъщеря си.

Преди сто години, медни рудници са притежавани от британците. Днес старата бална зала на мината, "Пъстрата антилопа", превърнат от китайския собственик в корт за бадминтон. Може би китайците просто избират това, което е останало от нас? Може би техните инвестиции в мините е на първия етап от таен план за създаване на империя.

Официалният отговор е не. Китайците-комунисти, а не империалистите дойдоха в Африка, за да се установи взаимно изгодно сътрудничество в името на просперитета. Китай получава мед. Замбия получава от китайците, изграждането на футболен стадион за 40000 места, който се строи в покрайнините на Ndola, или една нова болница в Лусака.

През 2010 г. обемът на китайските инвестиции в Замбия е надвишил един милиард долара, а през 2011 г. се е увеличил, според предварителни изчисления, двойно. Това повече напомня на взаимноизгодно сътрудничество, което се обсъжда в бизнес училищата. Китай в момента осигурява икономическа стабилност, закупуване на суровини, а такива страни като Замбия, получават продуктивни инвестиции, а не подаяния под формата на хуманитарна помощ, което Западът предлага, след разпадането на империята.

Може би, в официалното тълкуване има такова нещо. Китай просто иска да помогне на Африка да стане развита в икономическо отношение. Ако е така, тогава може би света, доминиран от китайците няма да е толкова лош. Но така говорят всички империи.

Лиу Чанг-хун е един от инженерите, отговорни за изграждането на болницата в Лусака. Той работи там от 20 месеца. През цялото това време е имал три почивни дни. След като работи в продължение на девет часа, обикновено остава на строителната площадка. Ако искате да знаете защо китайците се изравняват със Запада, тук е частичния отговор.

В Замбия, можете да срещнете и по-малко приятна етика - очевидно колониалното чувство на превъзходство. Когато попитах китайски мениджъри, които работят в Замбия, за характеризиране на местната работна сила, те бяха единодушни за африканците  "не са толкова добри, колкото китайските работници."

Не мога да се избавя от чувството, че китайците започвайки да доминират над световната икономика, ще разчитат на факта, че всички ще работят така усърдно, като тях. Не става дума само за обема, но и за условията на труд. Китайците купиха меден рудник в Чамбиши, която дотогава е била затворена 13 години. Не е имало работа, но сега в мината работят повече от 1200 души. Изглежда, че работниците трябва да бъдат благодарни. Нищо подобно.

Стандартната работна заплата е около 54 паунда на месец - това е почти достатъчно, за да изхранват семействата си. Китайците плащат китайски заплати за работно време в Китай. Това е изпълнено с тревожни последици за всеки, който иска да получи китайски инвестиции. Ако искате китайците да инвестират в икономиката ви, бъдете готови да работите като роби, за грошове.



Тагове:   китай,   нов,   световен,   ред,


Гласувай:
16



Спечели и ти от своя блог!
1. zaw12929 - Към 2020 г. Китай ще дава 22% от св...
20.03.2012 17:11
Към 2020 г. Китай ще дава 22% от световното потребление. Със неговото население, а САЩ- сега потребяват.. 25%, от световното производство , като ги получават срещу долари без покритие.
Авторитарно управление не е патент на Китай и много по авторитарни са управленията на най големите изпаднали в криза днес западни икономики. Китай никак не е оня социализъм, които познаваме, нито е онова с което ни плашат.
Имах състудент китаец- всички изпити се взе с отличен, пишеше си записките на чист български език с рядко красив почерк. Само много добри впечатления имам от него и нашата пропаганда, за съжаление е под диктат и няма да научим истината
Тя е, че времето на западния, заробващ света капитализъм свърши. Твърде много неща трябва да се поправят, за да има нормален свят. И ние няма да сме все в задния двор. И ням,а защо западни експерти срещу баснословни хонорари, да ми казват как сме врели в казана на соца и колко ни е парило.
Тези експерти съсипаха икономиката ни, за да бъдем техен пазар и отложиха падението си с 20 години, но това което се е зарутило, няма как да се спаси.
цитирай
2. zaw12929 - Имах и възможност да работя едно...
20.03.2012 17:12
Имах и възможност да работя едновременно със западни, руски и японски шеф монтажници.Тези японци няма как да ги сравняваме с нас, без да се срамуваме, защото ние не сме мързеливи, а нямаме оборудване да дадем висока производителност на труда.
Избраните западни приватизатори почти нищо ново не допринесоха, а ограбиха и досасипаха икономиката ни.
Китайците Са само пример, че с труд се развива икономика, както и с иновации. Те усвоиха всичко- от земеделие, до космонавтика, обичат държавата си. Не чакат на заробващи субсидии. Те го правят, а ние си знаем все една и съща песен- ах колко сме демократични, а те нарушават правата на човека
Има ли хора с по нарушени права от нас?! Какво ни е наред?! Здраве, храна, работа, перспектива на младите?! Нас медиите ни люлеят в заблуди и не сме били никога в толкова тежко положение- по зле сме от роби. Затова, нека дойдат китайците- ама няма да го бъде…
цитирай
3. анонимен - Друга менталност
20.03.2012 19:32
Преподавам на студенти от Китай. С всяка година стават все повече. Невероятно трудолюбиви и дисциплинирани са. Интелигентни и много амбициозни.
цитирай
4. liliyanaandreeva - Към №2 : китайците да си стоят в Ки...
20.03.2012 19:40
Към №2 : китайците да си стоят в Китай, а ти иди там - на място!
цитирай
5. estirbg - Китайският световен ред?
20.03.2012 22:11
Няма такова нещо в Библията. Поредната димка и отклоняване вниманието от Истината...
цитирай
6. raders - За предпочитане е да не им падаме в ...
20.03.2012 22:22
За предпочитане е да не им падаме в ръцете. Всъщност, след разпадането на комунизма се предполага, че ще се вдигне стандарта и там /тоест ще се повишават заплатите/, защото не може безкрайно да се практикува робски труд и да се работи на дъмпинг. Японците започнаха почти по същия начин, но сега заплатите им не са по-малки от тези на западна Европа
цитирай
7. zahariada - :))) Re: 6 raders
20.03.2012 22:34
Те вървят и правят същите грешки като Америка. Така, че нищо добро от тази експанзия. Светът не може да се развива до безкрай. Само ще си сменят местата, евентуално, но в по-лош вариант. В разсъжденията на автора се забелязва нещо от рода: "На когото му вземат гробищата, плаче на чужди!"
цитирай
8. tihatavoda - zahariada -Те вървят и правят същите грешки като Америка....
21.03.2012 00:27
До преди години , когато идеята на Китай беше да привлече максимум ефективни външни инвестиции , правилата за участие бяха умопомрачаващо прости . Основно изискване за достъп до китайския пазар беше инвестицията да е минимум 1 000 000$ и инвеститорът получаваше правото да продаде на китайския пазар толкова , колкото е изнесъл навън .Злите езици твърдят , че на западнярите , за въвеждането на подобни правила ще са необходими няколко десетки хиляди страници . Да не говорим ,че в културно и религиозно отношение , идеята за хармония , няма аналог на Запад . И все пак , китайците не са извънземни . Всичко човешко им е присъщо . Включително мързелуването .
цитирай
9. анонимен - pensioner
21.03.2012 14:21
Обърнете внимание на дисбаланса между половете - 20% повече мъжко население.Това е потенциална агресиа,било като гастарбаитери,било като пушечно месо.Една четвърт от новородените в Сибир са с дръпнати очи.Инстинкта за самопроизводство е голяма движеща сила.Преди двадесетина години китайската стока беше символ на "менте",вече не е така.Трудно могат да бъдат спряни,света не търпи вакум.Но не са супермени,просто работят и си отварят очите за новите технологии.Азиа не е измислила почти нищо,но произвежда абсолютно всичко на много по-ниска цена.Полезна статия.
цитирай
10. анонимен - anq
21.03.2012 21:50
Нова търсачкa като Google предлага 50% от своите доходи WAZZUB е нова социална мрежа в търсачките като Google и Facebook, но с много повече съдържание: видео, новини, най-добрите оферти в интернет, игри и др., всичко в една страница! 9 април 2012 ще бъде деня на официалното представяне. Покани да се регистрират безплатно много хора, защото с един прост и-мейл, изпратен на всички ваши приятели, може да ви гарантира $ 1 на човек регистрирал се чрез Вас и $ 1 на човек регистрирал се чрез Вашите приятелите . За 5 поколения е възможен един месечен доход за хиляди долари до живот! 1. Поколение 5 x $ 1.00 = $ 5,00 2. Поколение 25 x 1,00 $ = 25,00 $ 3. Поколение 125 x $ 1.00 = $ 125,00 4. Поколение 625 x $ 1.00 = $ 625,00 5. Поколение 3125 x $ 1.00 = $ 3,125.00 Всъщност WAZZUB (за разлика от други социални мрежи, които печелят милиарди долари, само защото ние компютърните потребители използваме техните услуги), предлага 50% от своите доходи на тези, които на този стартиращ етап , помогат за създаване на мрежа от потребители. WAZZUB е първият проект в световен мащаб, който дели печалбата си! Изглежда невероятно, но всичко е вярно! WAZZUB е създадена като експеримент през 2007 г., с над 2,5 милиона долара, вече инвестирани. Това е първата глобална общност, която ще плати на своите потребители , само заради избор си: WAZZUB като тяхна първа страница (HOMEPAGE). Линк за регистрация: http://signup.wazzub.info/?lrRef=4fc7471a Който се запише след 9 април 2012 г. няма да получава печалба! След като кликнете върху линка за регистрация вие ще получите и-мейл за потвърждение на и-мейл адреса си и след това друг и-мейл с потребителско име и парола за достъп до личната зона, където ще видите кой се е регистрирал , техния и-мейл и печалбата в реално време. Bажно : (Ако не получите и-мейл за потвърждение, моля, проверете също в папката за спам или нежелана поща. За да получите и-мейл за потвърждение, въведете в списъка на предпочитаните или не-спам подателите адреса: noreply@wazzub.com). Зона с ограничен достъп могат да бъдат достъпни от тази връзка: http://signup.wazzub.info/login.php или от своя линк. От тази връзка можете също така да поискате повторното изпращане на и-мейл за потвърждение или паролата. WAZZUB плаща на своите членове, на месечна база. Първият ден на заплащане ще бъде 15 май 2012. Малките плащания ще се извършват чрез класическия процеса на онлайн плащане, големи суми ще бъдат изплащани с чекове или банкови преводи. WAZZUB е международен проект, който е бил създаден от предприемачи и инвеститори. През септември 2011 г. те основават GIT Global Investments Inc. Git е регистриран съгласно законите на Орегон. Регистрационният номер е 802159-90 Правното седалището е на следния адрес: 391 NW 179 Ave, Beaverton, OR 97006 USA. Оперативното се намира на адрес: 7251 Lake Mead Blvd., Las Vegas, NV 89128 USA. УСПЕХ !!!Линк за регистрация: http://signup.wazzub.info/?lrRef=4fc7471a
цитирай
11. анонимен - :-)
22.03.2012 05:34
анонимен написа:
Обърнете внимание на дисбаланса между половете - 20% повече мъжко население.Това е потенциална агресиа,било като гастарбаитери,било като пушечно месо.


Точна оценка върху която много малко хора се замислят :-).

http://www.youtube.com/watch?v=M-vMxKvYfVs
http://www.youtube.com/watch?v=OTSQozWP-rM

http://www.youtube.com/watch?v=odCwKveTcIg
цитирай
12. анонимен - :-)
23.03.2012 08:27
http://www.youtube.com/watch?v=P772Eb63qIY

Таа, просто китайската ферма има нов "менаджмент" ;-))):

http://www.youtube.com/watch?v=Ey43LjhEqYM

Виж като слушам част от оплакванията на "менаджерите" у Блог.бг си мисля, че има много още да догонваме дори китайската ферма, без значение че тя е най-голямата по стока ферма на планетата, само индийската мож я конкурира ;-))).
цитирай
13. анонимен - :-)
23.03.2012 08:57
http://www.youtube.com/watch?v=1pHToDeNQY4
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39741522
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031