Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2012 11:02 - Нарастване на енергийните търкания в Егейско море
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 2521 Коментари: 1 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Повишаване на енергийните търкания в Егейско море

Откритите в края на 2010г., огромни запаси от природен газ, в шелфа на Средиземно море, стимулираха Израел и съседните страни да се вгледат по-отблизо в собствените си води. Резултатите показват, че всички от източната част на Средиземно море плуват в огромен, още неизползван резервоар от нефт и газ. Това откритие има огромни политически, геополитически и икономически последици. То може също така да има и военни последици.

Предварителното проучване потвърди също такива впечатляващи резерви на петрол и газ във водите на Гърция, Турция, Кипър и, потенциално, в Сирия.image

Гръцкият "енергиен танц"

Не е изненадващо, че в средата на катастрофалната финансова криза, гръцкото правителство започва сериозно проучване на петролните и газови полета. От момента, в който страната е в една любопитна форма на танц с Международния валутен фонд и правителствата на ЕС, един вид "енергиен танц", по повод, кой ще управлява и в крайна сметка, ще се възползва от тези огромни местонахождения.

През декември 2010 г., когато изглеждаше, че гръцката криза може да бъде решена без огромните спасителни финансови наливания и приватизация, гръцкото министерство на енергетиката сформира специална група от експерти да изследват перспективите за добив на нефт и газ в гръцки води. Гръцката
Energean Oil & Gas започна да увеличава инвестициите в крайбрежното сондиране, след няколко успешни малки открития на петрол през 2009 г. Бяха извършени основни геоложки проучвания. Според предварителните изчисления в настоящия момент, петролните резерви в гръцки води надвишават 22 млрд. барела в Йонийско море, и около 4 млрд. барела в северната част на Егейско море. (1)

След сондажите в Южно-Егейско и Критско морета, тези числа могат да станат много по-високи. По-раншен доклад на гръцкия Национален съвет за енергийна политика гласи, че "Гърция е една от най-слабо проучваните страни в Европа по отношение на въглеводороден (нефт и газ -. Auth) потенциал" (2) Според един от гръцките анализатори, Аристотел Василакис, "разглеждайки вече направени проби, които измериха количеството на природен газ, се оценява да достигне около девет трилиона долара."(3). Дори ако от това количество бъде достъпна само една част, това ще има въздействие върху финансите на Гърция и региона.

Експертът по петролна индустрия от Университета в Тулейн, Дейвид Хайнс, наскоро каза пред аудитория в Атина, че Гърция може да реши потенциалната криза на целия национален дълг, чрез разработване на собствените си новооткрити газови находища. Той предпазливо оцени, че експлоатацията на вече откритите находища могат да донесат на страната повече от 302 милиарда евро за 25 години. Вместо това, гръцкото правителство е принудено да се съгласи с огромните съкращения, намалени заплати и пенсии, за да получи достъп до втория транш от заема на ЕС и на Международния валутен фонд, който само ще потопен страната в дълбок икономически спад. (4)


Забележително е, че Международния валутен фонд и ЕС, правителствата, включително Германия, вместо това, изискват Гърция да намали националния дълг, да разпродават ценните си портове и акционерни дружества, сред които, разбира се, там е и една гръцка държавна петролна компания. В най-добрия случай, тези активи биха донесли на страната, може би, 50 млрд. евро (5) Тези планове призовават гръцката държавна газова компания DEPA, за да намали дълга, да приватизира 65% от акциите си. (6) Купувачи, по-скоро, ще се намерят само от чужбина, доколкото немного гръцки компании вече могат да купят тези акции.

Друг основен проблем (освен факта, че Международния валутен фонд изисква от Гърция да разпродаде държавните петролни активи), се явява факта, че Гърция не е обявила своите права на по-дълбоката, изключителна икономическа зона, като повечето други страни, които произвеждат проучвателно сондиране за въглеводороди. До сега, това не е било необходимо. Изключителната икономическа зона (ИИЗ) предоставя на държавата специални права върху минералите в свои води, за които се иска съответствие с Третата конвенция за морските права на Организацията на обединените нации (UNCLOS), която влезе в сила през ноември 1994 г.. Съгласно условията на UNCLOS III, страната може да изисква изключителна икономическа зона от 200 морски мили от нейния бряг. (7)

Турция наскоро обяви, че ако Гърция продължи да сондира в Егейско море, тя ще смята това за военни действия. (8) Докато за никакви запаси на нефт и газ не е било известно, изглеждаше, че сериозните икономически последици, няма да има. Сега ситуацията е коренно променена.

Евангелос Коломбус, бивш гръцки министър на промишлеността, наскоро каза, че Гърция ще покрива "50% от своите петролни нужди с това, което се намери в офшорните зони в Егейско море, и единствената пречка за това е турската опозиция за възможните гръцки разработки."(9)

Хилъри води танца прекалено ...

През юли 2011 г., Вашингтон се присъедини към гръцкия енергиен танц. Държавният секретар, Хилъри Клинтън, отлетя за Атина, във връзка с енергийния проблем. Това стана ясно, когато тя доведе със себе си специалния пратеник за Евразия по енергетиката, Ричард Морнингстар. Морнингстар е специален съветник на нейния съпруг, президентът Бил Клинтън, по енергийна дипломация в Каспийско море, и един от геополитическите стратези на Вашингтон в битките за разчленяването на СССР и околните, намиращи се във властта на хаоса, про-НАТО-вски нации враждебни към Русия - бивши съветски републики. Морнингстар и неговият одиозен асистент, Матю Брайза са основните архитекти на Вашингтон, геополитически, мотивирани от петрогазовите тръбопроводни проекти на  Вашингтон, които биха изолирали Русия и "Газпром" от страните на ЕС. Брайза е открит противник на Южен поток (проект на руския "Газпром"), който ще минава през държавите от източната част на Средиземно море. (10) Очевидно е, че администрацията на Обама не е безразлична към новите гръцки находища на нефт и газ. Три дни след като Хилъри отпътува от Атина, гръцкото правителство предложи създаването на нова правителствена агенция за управление на офертите да добив на нефт и природен газ и окончателните предложения за сондиране.

Морнингстар е американският експерт по икономическата война срещу енергийната дипломация на Русия. Той изиграва ключова роля в подкрепата на БТК, спорния газопровод (Баку-Тбилиси-Джейхан), скъпо начинание, предназначено единствено да се избегне руския транзит. Той открито предлага, Гърция и Турция да отложат всички исторически различия за Кипър и много други исторически въпроси и се споразумеят да обединят своите запаси от нефт и газ в Егейско море. Той каза също, че гръцкото правителство, че трябва да забрави за сътрудничество в проекти на Москва за газопровода "Южен поток" и Бургас-Александруполис. (11)

Според доклад на гръцкия политолог Аристотел Весилакис, публикуван през юли 2011 г., мотивът на Вашингтон да настоява за обединението на Гърция и Турция по този въпрос е формула за споделяне на бъдещите приходи от петрол и природен газ. Според него, Вашингтон предлага, Гърция да получи 20% от приходите, Турция да има 20%, а американската компания
Noble Energy Company от Хюстън (Тексас), която успешно сондира във водещите израелски и гръцки крайбрежни води ще получат акции на лъва от 60%. (12)

Между другото, съпругът на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън, Бил Клинтън е лобист на
Noble Energy Company във Вашингтон. (13)

И някои усложнения с Кипър...

Като че ли тези геополитически събития не са достатъчни, та Noble, също така открива големи количества газ във водите на Република Кипър. През декември 2011 г., Noble обяви успешното откриване на газовото находище в шелфа на Кипър, който се очаква да съдържа най-малко 7 трилиона кубически фута природен газ. Президентът Noble Energy Company, Чарлз Дейвидсън, каза пред пресата: "Това последно откритие в Кипър в бъдеще обещава да има световно значение." (14)

Кипър е сложна част от недвижимото имущество. През 1970-те, както наскоро показаха разсекретените американски правителствени документи, бивщият, тогава Държавен секретар на САЩ, Хенри Кисинджър, активно насърчаваше неговия бивш студент от Харвард, а по-късно министър-председател Бюлент Eсевитай за улесняване на доставките на оръжия за турския режим, за да организира военна инвазия в Кипър през 1974 г. година. В резултат, островът е бил разделен на две части: на етнически турци на север и гръцки етнос на юг. Стратегията на Кисинджър, подкрепяна от британците, създава претекст, за да запази американското и британско военно прослушване в източната част на Средиземно море по време на Студената война. (15)

Днес, етнически гръцкия юг, където Noble е открила големи запаси от природен газ, е член на ЕС. Нейният президент Деметрис Христофиас е единствения национален лидер на комунисти в Европейския съюз. Той е и близък приятел на Израел и Русия. В допълнение, той е главен критик на американската външна политика, както и на турската. (16)

Сега Израел планира да построи подводен газопровод от Израелските местонахождения
в Levantine, през водите на Кипър до континенталната част на Гърция, където газът може да бъде продаден на пазара на ЕС. Правителството на Кипър и Израел взаимно се договарят при определяне на границите на свойте съответващи икономически зони, оставяйки Турция настрана. Турция открито натиска Кипър, да подпише споразумение с Noble Energy. Което доведе до руското изявление, че Русия няма да толерира турски заплахи към Кипър, което все повече и повече усложнява турско-руските отношения. (17)

Турско-израелските отношения, някога бяха доста приятелски, но през последните години стават все по-обтегнати, поради външната политика на Ердоган. Анкара е изразила загриженост за израелските отношения с Гърция и гръцката част на Кипър. Съюзникът на Турската република, Северен Кипър, се опасява, че може да загуби процента от своя газ, след като Израел и Никозия са подписали споразумение за разделянето на 250 км от морето, което се намира между тях. (18)

Това става очевидно, особено когато погледнем картата на източната част на Средиземно море, където е предполагаемата нефтогазова  "златна мина", че там се определя бързо разширяваща се конфликтна зона от световно значение, включваща стратегически американски, руски, европейски, израелски, турски, сирийски и ливански интереси.

Бележки
:

(1) Ioannis Michaletos, Greek Companies Step Up Offshore Oil Exploration—Large Reserves Possible, December 8, 2010, accessed in http://www.balkanalysis.com/greece/2010/12/08/greek-companies-step-up-offshore-oil-exploration-large-reserves-possible/.

(2) Ibid.

(3) Hellas Frappe, Hillary came to Greece to seal oil exploration deals!, July 21, 2011, accessed in http://hellasfrappe.blogspot.com/2011/07/special-report-hillary-came-to-greece.html.

(4) Chris Blake, Drilling for oil in the Aegean nay help ease Greece’s debt crisis, July 7, 2011, accessed in https://www.hellenext.org/reinventing-greece/2011/07/drilling-for-oil-in-the-aegean-may-help-ease-greeces-debt-crisis/

(5) Ibid

(6) John Daly, Greece Considering Plugging Aegean Islands into Turkish Energy Grid, 22 November 2011, accessed in http://www.businessinsider.com/greece-considering-plugging-aegean-islands-into-turkish-energy-grid-2011-11.

(7) United Nations, United Nations Convention on the Law of the Sea of 10 December 1982: PART VI: CONTINENTAL SHELF, Article76, Definition of the continental shelf, accessed in http://www.un.org/depts/los/convention_agreements/texts/unclos/part6.htm.

(8) Chris Blake, op. cit.

(9) Ioannis Michaletos, op. Cit.

(10) Hellas Frappe, op. cit.

(11) Ibid.

(12) Ibid.

(13) Hugh Naylor, Vast gas fields found off Israel’s shores cause trouble at home and abroad, January 24, 2011, accessed in http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/vast-gas-fields-found-off-israels-shores-cause-trouble-at-home-and-abroad#full.

(14) Noble Energy Press Release, Significant Natural Gas Discovery Offshore Republic of Cyprus, December 28, 2011, accessed in http://www.maritime-executive.com/article/significant-natural-gas-discovery-offshore-republic-of-cyprus.

(15) Larisa Alexandrovna and Muriel Kane, New documents link Kissinger to two 1970s coups, June 26, 2007, accessed in http://rawstory.com/news/2007/Intelligence_officers_confirm_Kissinger_role_in_0626.html.

(16) Yilan, Cyprus conflict defies ready solution, May 30, 2011, accessed in http://turkeymacedonia.wordpress.com/2011/05/30/cyprus-conflict-defies-ready-solution/.

(17) Stephen Blank, Turkey and Cyprus Gas: More Troubles Ahead in 2012, Turkey Analyst, vol. 5 no. 1, 9 January 2011, accessed in http://www.silkroadstudies.org/new/inside/turkey/2012/120109B.html

(18) Hugh Naylor, op. cit.
Източник: Уилям Енгдал




Гласувай:
4



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - filu http://frdeabercromfitchmagasinn.info k oecmt bzogh
21.10.2012 08:28
qcgkb <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>louis vuitton pas cher</a> kxlxen <a href=http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info>louboutin</a> ujagi http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info jo pin http://frvpolosrallphlaurendesoldes.com
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39982000
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31042
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930