Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.03.2012 10:52 - Отново за Исландския опит: за ползата от думата «НЕ» като лекарство срещу алчността на корпорациите
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 4792 Коментари: 4 Гласове:
11

Последна промяна: 09.03.2012 11:24

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Опитът на Исландия: за ползата от думата «НЕ» за  лечение срещу алчността на корпорациите

Източник

28.02.2012

image

Капитализмът днес изглежда доста жалък. Колкото и баснословни да са печалбите - те винаги са малки, без значение колко катастрофални са страничните щети - те не спират никого. И когато капитализмът става доста трудно контролируем, всички болезнени мерки се обявяват на обществеността като оправдани, дори само за да си спасят задниците реалните виновници за ситуацията.

Корпорациите разбират, че им се дава зелена светлина да хвърлят отговорността за своите неуспехи на обикновените, невинни хора. Цели държави се обезкървяват, за да се защитят финансовите институции от последиците на своите собствени действия. Гръцкото правителство умишлено създаде своята "голяма депресия", за да задоволи вътрешните финансови интереси.

За щастие, има и такива, които са в състояние да кажат "не" на тази лудост. Исландия е един чудесен пример.

Банковата система на Исландия принадлежеше на държавата, управляваше се от държавата, и беше известна със своята стабилност и невъзможност за всякакъв авантюризъм. Тя, повече или по-малко, успешно извършваше своите функции и отговаряше на местните нужди.

Но вакханалията на нео-либерализма на 90-те в своя кулминационен период се впи в приватизацията на банките в края на 1990-те - началото на 2000-та година. Частни лица, които получиха контрол над свежо приватизираните банки, хванаха широко разпространената в света спекулативна треска и започнаха да получават фантастични печалби, занимавайки се неща, за които освен съвършена лудост, няма друго обяснение.

Финансовият анализатор и бивш инвестиционен банкер Майкъл Луис предлага следното описание на любимия фокус-бокус на исландските банки: "имате куче, аз имам котка. Ние се договаряме, че всеки от тях е на стойност един милиард долара. Ти ми продаваш кучето си за един милиард, а аз ви казвам, така да бъде, моята котка е на същата цена. Сега, ние не сме само собственици на домашните любимци, но и на исландските банки с милиарди долари активи ".

Безумието с администрирането на заемните пари. Трите крупни исландски банки продължиха тази патологична склонност към дълговете, а активите им, превишиха БВП на Исландия десет пъти. Не трябва да си гений, за да осъзнаеш, че нищо добро не може да се очаква.

Спекулативният балон се пръсна, и трите най-големи банки в страната внезапно фалираха.

А, доколкото, исландски банки така активно се занимаваха, след това, разбира се, възникна тълпа от сърдити кредитори, които настояваха от правителството на Исландия, да си получат парите.

Сред тях бяха и местни инвеститори, и чуждестранни чантаджии с пачки, които, между другото, би трябвало да проверят, преди да участват в това начинание.

Исландия се оказва под силен натиск от всички страни.

Правителствата от целия свят по това време, пускаха бланкови чекове (чек с неуточнена сума или името на бенефициента) за да плащат за греховете на своите банкери и, че  Исландия я очаква подобна съдба.

Но хората, казаха НЕ! Те просто отказаха да плащат за глупостта на банкерите. Политиците отговорни за тази криза бяха уволнени. Сред тях - Дейвид Oдссон, който отначало като министър-председател, а след това и като ръководител на централната банка защити неолибералната програма.

Гейр Хорде, когото катастрофата завари като министър-председател, бе обвинен като един от главните виновници за кризата.

Ляво-зеленият алианс избра за министър-председател Йохана Сигурдардотир. Тя е също един вид пионер - първата по рода си открита хомосексуалистка, начело на правителството.

Кредиторите трябваше да компенсират финансовите загуби, причинени от колапса на банковата система.

Но истинската война избухва около една от фалиралите исландски банки, в която се оказа, волю-неволю, че участва почти цяла Европа.

Когато банката се срина, Обединеното кралство и Нидерландия побързаха да платят обезщетения на кредиторите си, за да укрепят доверието на обществото в стабилността на финансовия сектор. И след това поискаха обезщетение от Исландия.

Естествено, Великобритания и Холандия не смятат, че те носят някаква отговорност за факта, че позволиха на пъргавите, новоизлюпени исландски банкери да застрашат финансовата им стабилност.

Общата сума на дълга възлиза на 5,8 млрд. щатски долара. Продажбата на активите на фалиралите банки обхваща голяма част от него. В крайна сметка, дълга, който е трябвало да се прехвърли върху раменете на гражданите на Исландия, е намален до два милиарда долара.

Все пак, за страна с население, сравнимо с голям град, тази сума е непосилна.

Беше предложено, едно споразумение, според което Исландия да изплаща дълга с лихвите до 2046.

И тогава започва веселбата. Гражданите на Исландия, изведнъж осъзнаха, че този въпрос може да бъде решен чрез демократични средства. И поискаха да се произнесат по компенсацията на дълговете към чуждестранни правителства на референдум.

Хората избраха да не плащат. Направиха два референдума, и двата пъти гласуваха "против". "По думите на един от представителите на "антиспасителното" движение, "Съвършено безумие е да се принуждават данъкоплатците да плащат сметките на изгорялите частни фирми. Това е отвратително. Трябва да кажем  "НЕ".

Обсипана със зловещи заплахи, Исландия, казват те, ще се превърне в международен парий.

Великобритания замрази активите на исландски банки на нейна територия, с помощта на антитерористичното законодателство. Процесуалните тъжби продължават и до днес. Великобритания и Холандия не губят надежда за намирането на начин да накарат Исландия да плати сметките.

Разбира се, Исландия преживява трудни времена. Разбира се, исландците не биха могли да избегнат икономическите последици. Въпреки това, страната излезе от тази бъркотия в много добро състояние, отколкото ако беше останала в дълг в продължение на много години. (примерът с Гърция)

Всички трябва да сме благодарни на хората на Исландия за този опит. Те се обявиха и бяха в състояние да настояват за своето.

Хората не трябва да плащат за алчността на корпорациите. И с всяко наше "НЕ", получаваме повече шансове за победа на здравия разум и за в бъдеще.

Още по темата:
http://zahariada.blog.bg/politika/2011/11/17/kakyv-urok-moje-da-se-izvleche-ot-islandskiia-model-na-defol.852628

http://zahariada.blog.bg/politika/2011/11/12/zashto-quot-islandskata-revoliuciia-quot-e-izkliuchena-ot-me.850179







Тагове:   опит,   Исландия,   алчност,   лечение,


Гласувай:
11



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - От нашите управници- дупедавци, ...
09.03.2012 10:57
От нашите управници- дупедавци, кой би казал не??? Никой... панталоните са им постоянно на колената, в стойка "Г"!
цитирай
2. valsodar - Дийна Страйкър - Защо Исландия трябва да е в новините, но не е?
09.03.2012 11:41
Преди време излезе една блестяща статия от нея, която бе спряна от медиите у нас. ( линк http://valsodar-valsodar.blogspot.com/2011/10/blog-post_28.html към нея)

Може би, точно заради този текст в нея:

С подкрепата на едно гневно гражданско общество, правителството разследва отговорните за финансовата криза. Интерпол издаде интернационална заповед за арестуването на бившия президент на Кауптинг, Сигурдур Еинарсон, докато останалите виновни банкери избягаха от страната.
Но исландците не спряха там: те решиха да издадат нова конституция, която да освободи страната от пресилената власт на интернационалните финанси и виртуалните пари. (Тогавашната конституция е била написана през 1918, когато Исландия извоюва независимост от Дания, като единствената разлика с датската конституция бе в думата „президент” вместо „крал”.)
За да напишат новата конституция, исландците избраха 25 от 522 партийно независими, но препоръчани от поне 30 души граждани. Този документ не беше дело на шепа политици, а беше написан в интернет. Срещите на авторите бяха излъчени онлайн и гражданите можеха да изпращат предложения и коментари, ставайки свидетели на раждането на документа. Въпросната конституция ще бъде предложена за одобрение на следващите избори.
цитирай
3. анонимен - Тази статия е спусък и бомба, както и поема,
11.03.2012 12:58
затова опита на Исландското общество е ПРЕМЪЛЧАВАН.Медиите се занимават/ съвсем манипулативно/ с "първа дама",гащите на тая или оня само и само да е ТИХО. ТИШИНА в залата, млък в обора, спете спокойно до следващият грабеж, РОБИ.
цитирай
4. demograph - затова опита на Исландското общество е ПРЕМЪЛЧАВАН
11.03.2012 23:03
Хората не трябва да плащат за алчността на корпорациите. И с всяко наше "НЕ", получаваме повече шансове за победа на здравия разум и за в бъдеще.

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39738833
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031