Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.02.2012 11:14 - Виетнам може да стане отправна точка за нова война
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 6621 Коментари: 3 Гласове:
8

Последна промяна: 21.02.2012 11:15


Виетнам: Място, където се сблъскват интереси

Сергей Правосудов,
директор на Института за национална енергетика,
специално за ТПП-Информ

20 февраля 2012 г.

Източник
: ТПП-Информ 

 

image

Виетнам днес - това е една от най-бързо развиващите се страни в Азия. Според индекса Bloomberg, икономиката на страната, по перспективност в региона, заема трето място след Китай и Индия, а по динамика на развитие е сред първите десет страни в света. Тук се стичат инвеститори, спасявайки капитала си от кризата в Европейския съюз, включително Русия. Виетнам се превърна в един от най-големите купувачи на руска военноморска технология през 2011 г., а руските петролни компании имат големи планове за виетнамските въглеводороди.

Въпреки това, на безоблачното бъдеще на виетнамската икономика могат да попречат. Всеки, който се интересува от геополитиката, трябва да е прочел прочутата книгата на американски учен Самюел Хънтингтън, :Сблъсъкът на цивилизациите", който се появи през 1996 година.

Тя нея се разглежда възможен сценарий за начало на световна война. Ето един цитат: "Как е възможно от гледна точка на американските интереси, да се развие война между САЩ и Китай? Да допуснем, че сега е 2010 година. От обединената Корея си отиват американските войски, както и американското военно присъствие в Япония намалява значително. Тайван и континенталната част на Китай са постигнали помирение, при това Тайван продължава да поддържа, де факто, голяма част от своята независимост, но открито признава суверенитета на Пекин и с подкрепата на Китай е приет в Организацията на обединените нации - по същия начин, както Украйна и Беларус през 1946 година.

imageС бързи темпове се развиват американските компании в нефтените полета на Южнокитайско море, главно под егидата на Китай, но някои области остават под виетнамски контрол. С новите възможности на военното присъствие, увереността на Китай се увеличава, и той обявява, че възнамерява да установи пълен контрол над Южнокитайско море. Китай винаги е претендирал за суверенитет над него. Виетнамците оказват съпротива, има въоръжени стълкновения между китайските и виетнамските военноморски плавателни съдове. Китайците, нетърпеливи да отмъстят за унижението от 1979 г., нахлуват във Виетнам. "Следва описание на схемата, как целия свят насилствено е въвлечен в този военен конфликт.

Предположенията на учения не са толкова далеч от реалността. Американските компании всъщност ангажирани в търсенето на въглеводороди във виетнамския шелф са доста успешни. Със същото се занимава и руската "Газпром", която вече е открила две газови полета, "Ванг Пао" и "Бао Дън." Руските геолози ни казват, че винаги има инциденти с китайските военни кораби, които са пречка за геоложките изследвания. Трябва да се подчертае, че това е северния шелф, разположен в непосредствена близост до Китай. На южния шелф на Виетнам отдавна работи както руския "Зарубежнефт", така и западните компании. Между другото, миналата година, за да плати глобите за нефтените разливи в Мексиканският залив, BP продаде виетнамските активи на TNK-BP.

imageРъководството на Виетнам многократно, официално е заявявало за постоянния тормоз върху риболовните кораби от военноморския флот на Китай и обвинява Пекин в противопоставяне на изграждането на петролните кладенци. През пролетта на миналата година между Китай и Виетнам е имало няколко инцидента с участието на граждански и военни кораби, предизвикали в Ханой и Хо Ши Мин Сити серия от демонстрации.

Напрежението между Китай и Виетнам съществува отдавна. През 1998 г. имаше малки битки между страните, за един от островите в Южнокитайско море, които завършиха със смъртта на 50 виетнамски моряци

Китай претендира за цялото Южнокитайско море и намиращите се там острови Спратли и Параселските острови, разположени по основните морски пътища, използвани за транспортиране на стоки между Югоизточна Азия, Европа и Близкия изток. Виетнам, Малайзия, Бруней и Филипините претендират само за част от региона. САЩ се опасяват от ограничения върху свободата на корабоплаването в региона. В края на миналата година, Вашингтон обяви разполагането на военна база в Дарвин (Северна Австралия), което доведе до отрицателна реакция на Пекин.

През последните няколко години, Виетнам бързо разширява оръжейните покупки от Русия. Тя доставя на Виетнам, изтребители Су-30MK2, ракетни кораби, фрегати тип "Гепард", подводници, мобилни крайбрежни системи "Бастион" с крилати ракети "Yakhont" и т.н. Като резултат, Виетнам е на второ място сред купувачите на руско оръжие след Индия. Преди, това мястото беше окупирано от Китай.

Ако въглеводородните ресурси във виетнамския шелф ске окажат значителни, то Китай може да се опита да ги конфискува. Това е особено вярно при обстоятелствата, когато се увеличи натискът на САЩ върху Иран, който е известен като един от основните доставчици на петрол за Китай. Този сценарий изглежда малко вероятен. Въпреки това, си струва да се припомни, че последния път когато Китай нападна Виетнам беше сравнително наскоро - през 1979 г. и не успя. В Китай това все още се възприема като национален позор. Въпреки това, ако китайците се опитат да си отмъстят, след това те ще бъдат изправени пред опозицията от страните, чиито компании са активни във виетнамския шелф.

Превод и редакция
Захари Андреев
21.02.2012




Тагове:   война,   интереси,   Ветнам,


Гласувай:
8



Спечели и ти от своя блог!
1. antoninus - interesni linkove
21.02.2012 17:03
http://www.guardian.co.uk/world/2012/feb/20/chinese-newspaper-west-war-syria

http://alt-market.com/articles/579-consequences-to-expect-if-the-us-invades-iran
цитирай
2. zaw12929 - Сблъсъкът на цивилизациите зап...
21.02.2012 17:05
Сблъсъкът на цивилизациите започна...
цитирай
3. zahariada - :))) Re:1,2 Благодаря ви!
21.02.2012 17:44
Да, извън Европа и Близкия изток стават и други неща. Не по-малко сериозни. Благодаря за линковете, antoninus. ще ги погледна. Информация има много и най-различна, предимно в мрежата разбира се. Ние се превърнахме в запушвачи на медиини празноти. Твърде са големи, обаче.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40008380
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930