Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.12.2011 10:54 - Този спад няма да завърши до 2031год.
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 1476 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 20.12.2011 10:55

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Този спад няма да завърши до 2031год.

Източник

14.12.2011

image

Германия току-що прие нова парична система и Европа се наводни с евтини германски пари. Гърция подписа с Италия и Франция, паричен съюз, но се опитва да ги държи заедно.

Финансовите пазари бяха дерегулирани. Новите технологии преобразуваха производството и комуникациите, което им позволява да изпращат пари в чужбина със скоростта на светлината.

A новата, могъща индустриална сила наводни света с евтини стоки, разрушавайки старата индустрия.

Когато всичко се разпадне в един могъщ и всеобхватен колапс, това ще бъде очаквано.

Пророчеството за Лондон, Ню Йорк или Берлин за 2012-та? Не за всички. Става дума за Виена през 1873 година. През тази година, в годината на един от най-мащабните крахове за всички времена на австрийския пазар, предизвика катастрофи в цяла Европа, съпроводени от същия бърз срив в Ню Йорк. Това било началото, тъй като по-късно ще бъде наречено от историците, Дългата депресия - продължителен период на нестабилност, безработица и рецесия, които продължили цели 23 години и завършили едва през 1896.

image
Habsburger.net Xylograph from a court ball in late-19th-century Vienna, Паралелите с този епизод от историята  с нашето време са невероятни. Обединението на Германия и приемането на златния стандарт доведе до бум в тази страна, и евтините немски пари наводниха Европа. Гърция току-що се присъедини към Латинския валутен съюз в злополучен опит да се обедини валутата в цяла Европа. Банковият сектор е дерегулиран, което отчасти е причината защо толкова много германски пари са инвестирани във Виенската фондова борса. The Telegraph предостави бърза комуникация, станала причина за разпространението на европейския крах в Ню Йорк. Тогава САЩ стават индустриална сила, преобразявайки  световната икономика, както Китай сега.

Всички тези фактори, взети заедно, създали огромен балон, последван от още по-епичен колапс. Рецесията, която последвала, продължила повече от две десетилетия. Ако рецесията от 2008 г., е подобна на тази от миналото, ще продължи до 2031.

Вярно е, че историческите паралели никога не са точни. Ние не възпроизвеждаме Дългата депресия от 1873-1896 с точност, както и не е задължително нашата рецесия да бъде толкова дълга. Обаче, тази  депресия, може да осигури повече полезност, от депресията през 30-те. И ние трябва да научим 5 ключови урока, които тя ни преподаде.


Първо, депресията може да продължи много дълго време, и когато нейните корени са в дългови балон, тогава тя трябва да се измерва не в години, а десетилетия.
През последния век, депресиите бяхя сравнително кратки с остри епизоди. Това е като да ви извадят зъб, тормозил ви с хронична болка - болезнено, но доста бързо. Но това не е задължително да бъде правило. Във Великобритания, например, вече е най-дългата рецесия от началото на водене на статистика, в смисъл, че брутния вътрешен продукт все още е под върховете от 2008 година. Тя е по-силна от депресията през 1930-те. Това важи и за много други държави. Ако (както вероятно ще), Европа, а вероятно и САЩ през 2012 г. се хлъзнат отново в рецесия, тогава на всички ще стане ясно, че сме свидетели на нещо много по-разширено, отколкото ни казват, традиционните икономически учебници.

На второ място, това е структурната депресия. Дългата депресия от 19-ти век има своите корени във финансовите спекулации, технологични промени и включване в глобалната икономика на нов, мощен играч. Сегашната депресия също има своите корени в три големи кризи, които са насложени в едно цяло. Ние имаме дългов балон, който нараства повече от три десетилетия, и зрелищно избухна през 2008 година. В дългосрочен план, долара като резервна валута и котва за световната икономика губи своята позиция, но все още няма ясни индикации, че ще бъде заменен. Еврото - най-големият икономически блок, създал най-проблемната парична система в човешката история, заплашвайки с финансов колапс в небивали размери.


Трето, тя
е нестабилна. Дългата депресия през 19-ти век е дълъг период на нисък растеж в сравнение с това, което е било преди нея, и това, което е след това. Например, Германия расте с 4.4 процента годишно от 1850-1873 години, и 4.1. процента от 1896-1913-та. Но по време на дългата депресия, растежа е бил едва 2 на сто годишно. Това е същото и в другите страни. Пазарите остават нестабилни, след което продължават растат, след това отново падат. Те нараствали несистематично, както това понякога се случвало в Япония, те са второ десетилетие в рецесия. Но ръста никога не е устойчив.

Четвърто, продължават да се случват и добри неща. Не е толкова лошо и тъжно. При Дългата депресия, много страни, като цяло, не пострадаха. Създадени бяха нови индустрии и технологии. Беше изобретен телефона и бяха внедрени нови производства въз основа на бензиновия двигател и електричеството. Хората, които действаха разумно, продължават да печелят, а работниците в много индустрии да живеят щастливо. Като цяло, обаче, времената са били трудни. Така че и вие се движете с повишено внимание.


Пето, да се реши проблема няма да е лесно. Паралелите с 1930-та са опасни, защото те убеждават политиците и банкерите, че ако търсенето се увеличи, тогава всичко ще бъде наред отново. Но това не е така.

Да, търсенето е много важно. Но не всички го очакват докато три структурни проблеми не бъдат решени. Дълговете трябва да се свалят до приемливи нива, следва да бъде създадена нова резервна валута, еврото трябва да бъде измъкнато от нещастното си положение. Нито една от тези задачи не е лесна, и нито една от тях може да бъде решена бързо.

Глобалната икономика в крайна сметка ще се върне към нормалния растеж. Но връщането ще бъде дълго и трудно и ще отнеме много сили.

 




Тагове:   икономика,   спад,   2031,


Гласувай:
3



Спечели и ти от своя блог!
Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 40024921
Постинги: 21940
Коментари: 21634
Гласове: 31043
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930