Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.12.2011 11:36 - Империята на Обама: Конфронтация на границата на Русия с Китай
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 4136 Коментари: 6 Гласове:
9

Последна промяна: 15.12.2011 11:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Империята на Обама: Конфронтация на границата на Русия с Китай

Източник

10.12.2011

by Prof. James Petras
image

 

Откъси от статия:

Ескалация на конфронтацията с Русия на Обама

Режимът на Обама организира силен военен натиск на границата с Русия. САЩ придвижват ракетните и въздушни бази в Полша, Румъния, Турция, Испания, Чехия и България. Ракетите "Пейтриът" в Полша, модерния радар AN/TPY-2 в Турция, както и няколко ракетни системи (SM-3 IA), които са разположени на военни кораби в Испания - всички оръжия и военни системи обкръжават Русия и са само на няколко минути полет от стратегическото им сърце. Второ, режимът Обама разширява американските военни бази в бившите съветски републики в Централна Азия. На трето място, Вашингтон с помощта на НАТО стартира основни икономически и военни операции срещу основните търговски партньори на Русия в Северна Африка и Близкия изток. НАТО войната срещу Либия, която сваля режима на Кадафи, парализира или анулира многомилиардните руски нефтогазови инвестиции, търговията с оръжие, и замени бившите дружества на Русия с марионетни режими на НАТО.

Икономическите санкции на ООН-НАТО и американо-израелските нелегални терористични дейности, насочени към Иран, подкопават доходите от няколко милиарда долара на търговията в ядрения сектор и съвместните петролни компании в Русия.
НАТО, включително Турция, с подкрепата на диктаторските монархии от Персииския залив, въведе по-строги санкции и финансово терористични атаки в Сирия - последният останал съюзник на Русия в региона, където тя има единствената морска база в Средиземно море. Миналото сътрудничество между Русия и НАТО, отслабващи позицията си по отношение на сигурността и икономиката, е продукт на монументално нарушаване на имперската политика на НАТО и Обама. Медведев и министърът на външните работи Сергей Лавров погрешно вярваха, (като Елцин и Горбачов преди тях), че като подкрепят САЩ и политиката на НАТО срещу търговски партньори на Русия, в края на краищата, ще доведе до някакъв вид на "реципрочност": Съединените щати ще демонтират своя противоракетен щит и ще подкрепят присъединяването на Русия към Световната търговска организация. Медведев, воден от либералните си прозападни илюзии, поддържаше САЩ и Израел в санкциите срещу Иран, вярвайки в иранската "програма за ядрени оръжия." Лавров след това се поддаде на НАТО за "забранената за полети зона за защита на либийските цивилни" и гласува "за", а само малко по-късно, протестира срещу "твърде широкото използване на мандата", когато НАТО бомбардира Либия,  изпращайки я в средновековието, и установяването на про-НАТО-вски режим от бандити и фундаменталисти. Когато САЩ, възнамеряваше да забие ножа в сърцето на Русия, премествайки инсталирането на установките на управляемите ракети на 5 минути полет от Москва, Медведев и Лавров най-накрая се събудиха от вцепенението си и се противопоставиха на санкциите на ООН. Медведев заплаши да се оттегли от Договора за стратегическите нападателни оръжия, и премести ракетите със среден обсег на 5-минутен полет до Париж, Берлин и Лондон.


Политиката на Медведев-Обама за консолидация и сътрудничество, въз основа на реториката на Обама за  "рестартиране" на отношенията, призовавайки за агресивно възстановяване на империята. Всяка капитулация води до повече агресия. В резултат на това Русия е заобиколена от ракети по цялата си западна граница, тя страда от загубата на основните търговски партньори в Близкия изток и я заплашват бази в Югозападна и Централна Азия.

Руските политици със закъснение го схванаха, и се движат в посока на замяна, като следващ президент, витаещия в облаците Медведев, реалистът Путин. Такова завръщане към реалността предсказуемо предизвика вълна от враждебност в западните медии срещу Путин. Така или иначе, агресивната политика на Обама за изолация на Русия не засегна статута на Русия като ядрена суперсила. Това само увеличава напрежението в Европа, а вероятно и убива шансовете на бъдещ мир за намаляване на ядрените оръжия и изграждане на консенсус в ООН за мирно уреждане на конфликти. Вашингтон, по време на управлението на Обама и Клинтън, се оказа основният враг на Русия, от съвместим клиент в основен противник.

Изправен пред заплахата от Запада, Путин се надява да задълбочи и разшири своите отношения с Изтока, а именно - Китай. В комбинация от модерни оръжейни технологии и енергоресурси заедно с динамичната китайска индустрия, напълно могат да се конкурира с кризата, обхванала САЩ и Европа, затънали в икономическа стагнация.

Между реализма и заблуждението: Стратегическата перестройка на Обама

Признаването от Обама, че бъдещият център на политическата и икономическата власт неумолимо се насочва към Азия, е избухване на политически реализъм. След изгубеното десетилетие, и стотици милиарди долари, инвестирани във военни авантюри в периферията на световната политика, Вашингтон най-накрая открива, че съдбата на народите, особено великите сили, по никакъв начин не са там. Всичко, което те могат да постигнат е пълно обезкървяване, очевидно, лошо за бизнеса. Новият реализъм и приоритети на Обама, очевидно, в момента са фокусирани върху Югоизточна и Североизточна Азия, където процъфтява динамична икономика, където пазарите растат с двуцифрени стойности, където инвеститорите са инвестирали десетки милиарди в промишлената дейност и търговията се разширява три пъти в сравнение със САЩ и ЕС.

Но "новият реализъм" на Обама е напълно засенчен от измамни заключения, което подкопава всички усилия за преструктуриране на американската политика.


На първо място, усилията на Обама да проникне на азиатския пазар, не с модернизация на икономиката и конкурентоспособността, а чрез военни натрупвания. Какво, за азиатски страни, произвеждат САЩ, за да могат да си увеличат делът на Америка на азиатския пазар? В допълнение към оръжията, самолетите и селското стопанство, Америка има няколко конкурентни индустрии. Съединените щати трябва да преориентират напълно икономиката си, да подобрят квалификацията на работната сила, и да пренасочат милиардите долари от "сигурността" и военния сектор в областта на иновациите. Но Обама действа в рамките на текущата военно-ционисткия-финансов комплекс. Той не познава другото и не може да скъса с него.

Второ, Обама-Клинтън действат, намиращи се в плен на погрешни схващания за това, че САЩ могат да неутрализират Китай, свеждайки до минимум неговата роля в Азия. Тази политика е подкопана от огромните и все по-големите инвестиции и присъствие в Китай на всички големи мултинационални корпорации в САЩ, които го използват като платформа за износ към Азия и останалата част от света.


Натрупвайки военната си мощ и политическо сплашване, само ще принуди Китай да намали ролята си във финансирането на дълга на САЩ. Подобна политика, Китай може да следва относително безболезнено, като се има предвид (макар и все още голям), но намаляващ американския пазар и да разшири присъствието си в Азия, Латинска Америка и европейските пазари.

Това, което изглеждаше като Нов реализъм, всъщност, се превръща в рециклиране на старите заблуди кат беждението, че САЩ може да се върне на позицията на върховна тихоокеанска сила, каквито бяхя след края на Втората световна война. През последните 10 години външната политика на САЩ е на пистата на израелската пета колона (Израелското лоби). Цялата американска политическа класа е лишена от общност, при нея отсъства практически смисъл и национални цели. Дори по-лошо, те всички седят върху заплатите на частните корпорации, които продават в САЩ, а инвестират в Китай.

"Реализмът на заблудата" на Обама, да смени войната в мюсюлманския свят с военна конфронтация в Азия, няма истинска стойност и създава извънредно външни разходи. Политиката на Вашингтон няма да отслаби нито Русия, нито Китай, или по-специално не ги заплашва. Вместо това, това ще насърчи двете страни да избират по-слабо податливи на консенсус и с по-конкурентна позиция в САЩ. Русия изпрати своите военни кораби в пристанището на Сирия, отказа да подкрепи оръжейното ембарго срещу Сирия и Иран. Китай и Русия имат твърде много стратегически съюзи с глобалната икономика за да понесе сериозни загуби от американската фортпостове, както и "ексклузивните" съюзи. Русия може да изпрати толкова повече ядрени оръжия на запад, колкото САЩ могат да разположат в своите бази в Източна Европа.


С други думи, военната ескалация на Обама няма да промени ядрения баланс на силите, а по-скоро ще принуди Китай и Русия към още по-здрав съюз. Вашингтон силно преувеличава текущите неразбории между Китай и неговите съседи. Икономическите връзки, които ги обединяват, в средносрочен и дългосрочен план са много по-важни.

В резултат на войната и ограничаващото отношение към Китай ще се провали. Обама и тези с него, ще осъзнаят, че при днешните азиатски лидери няма вечни съюзници, а вечни интереси. В крайна сметка, Китай ще заеме видно място в създаването на нова Азиатско-ориентирана глобална икономика. Вашингтон може да претендира за "постоянно присъствие на Тихия океан", но докато не започне да показва "загриженост за вътрешните работи", по-специално, въвеждането на ред във финансите си и да балансира дефицита по текущия бюджет, то командването на U. С. флот може да започне да отдава под наем военноморските си бази на азиатски доставчици и транспортни оператори, да транспортират стоките си, и да ги защитава от преследване на пирати, контрабандисти и трафиканти.

В този реда на мисли, Обама може да намали търговския дефицит на САЩ с Азия, като отдаде под наем седми флот за да патрулира през пролива, отколкото да харчи парите на данъкоплатците за постоянното раздразнение на САЩ за успешните азиатски икономически държави.




Тагове:   китай,   сащ,   Русия,   конфронтация,


Гласувай:
9



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Тая статия е невероятно точна. В...
15.12.2011 14:49
Тая статия е невероятно точна. Вълкът козината симени...
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 kushel
15.12.2011 20:31
Благодаря!
цитирай
3. анонимен - Чудесна статия, чудесен и полезен ...
15.12.2011 22:40
Чудесна статия,чудесен и полезен блог! Браво!
цитирай
4. анонимен - МИНАВАЩ
15.12.2011 23:11
Началото на статията разглежда реални факти и създава впечатлението че е претенциозна и критична. Не мога да си обясня кой ще вземе под наем американските бази и седми американски флот? За сега само сомалийските пирати имат достатъчно пари... ХаХа И не забравяите Оруел - Изтоказия, Евразия и Океания водят вечна воина на изтощение в Африка и Близкия изток, но никога на цивилизована територия .....
цитирай
5. анонимен - batko Hartia
15.12.2011 23:57
abe az deto nemoga da pleskam na kiriolo te usestam ce ti pises na kiriolovo kofte be dedo Karton,

ski sa

Ескалация на конфронтацията с Русия на Обама

Podlogyt izvrshiteliata e Obama

glalozmata e eskalira
doplnenieto e kaofrontacia i obstoiatelstvoto Russia.

a sa dedo Karto moe li smenis zaglavieto taka 4e da stane iasno koi kakvo kak i kade vrshi be zahartia?

цитирай
6. анонимен - candidate MOVER
16.12.2011 22:02
Статията не е лоша, но мисля че отбелязалите преди мен имат право за правописа, смисловите и стилни неточности. Добре би било, публикацията да се прави поне след едно контролно прочитане и редакция от автора.

Поздрави.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39748882
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031