Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.11.2011 15:09 - Защо "Исландската революция" е изключена от медиините радара!
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 4073 Коментари: 7 Гласове:
5

Последна промяна: 12.11.2011 20:12

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Какво е това, "Исландска революция", и защо я няма в новините Източник 

image

В историята, разказана от италианското радио за непреставащата революция в Исландия, е отличен пример за това как една малка медия ни разказва какво става по света. През 2008 г., в началото на финансовата криза, Исландия, буквално бнкрутира. Причините бяха споменати само мимоходом, и тази малко известна членка на Европейския съюз, така да се каже, изчезна от медиините радари.

Както, една след друга, европейските страни са заплашени от фалит, което заплашва съществуването на еврото, което отново ще има широк кръг от последствия за света, последното нещо, последното нещо, което биха искали, Исландия се превърна в пример за другите. Ето защо:


Пет години, по-чист нео-либерален режим, Исландия (с население от 320 000, без армия), стана една от най-богатите страни в света. През 2003 г. всички банки в страната са приватизирани, и с цел да се привлекат чуждестранни инвеститори, те предлагат онлайн банкиране, а минималните загуби, позволиха да се предложат сравнително високи нива на възвръщаемост. Профилът, наречен Icesave, привлича много малки британски и холандски инвеститори. Но с нарастването на инвестициите, нараства и външния дълг на банките. През 2003 г. дълга на Исландия се равняваха на 200 на сто от своя БВП, а през 2007 г. е 900 процента. Глобалната финансова криза от 2008 г. е фатален удар. Трите основни исландски банки - Landbanki, Kapthing и Glitnir, се сринаха и бяха национализирани, а кроната е загубила 85 процента от стойността си спрямо еврото. В края на годината, Исландия е обявена в несъстоятелност.

Противно на това, което може да се очаква, в процеса на пряката демокрация на кризата довежда Исландия до възстановяване на техните суверенни права, които в крайна сметка доведоха до нова конституция. Но това е било постигнато през болка.

Министър-председателят на Социалдемократическото коалиционно правителство, Геир Хаарде е водил преговори за предоставяне на 2,1 милиарда щатски долара заем, към който скандинавските страни добавят още 2.5 милиарда евро. Но международната финансова общност преценява, че в Исландия, трябва да се вземат драстични мерки. МВФ и Европейския съюз отпускат дълга с аргумента, че за страната това е единственият начин да се разплати с Великобритания и Холандия.


Протестите и безредиците продължават, и в крайна сметка принуждават правителството да подаде оставка.
Изборите бяха преместени в април 2009 г., когато на власт идва лявата коалиция, която осъди нео-либерална икономическа система, но веднага се налагат изискванията, Исландия да изплати общо три и половина милиарда евро. Необходимо било, всеки гражданин на Исландия да заплати 100 евро на месец в продължение на петнадесет години, за да изплати дълговете, направени от частни лица срещу други частни лица. Това станала тази сламка, която разби гърбицата на камилата.

Това, което
се случва след това е изключително. Становището, че гражданите трябва да плащат за грешките на финансовия монопол, че цялата страна трябва да бъде обложеена, за да плаща частните дългове, промени отношенията между гражданите и техните политически институции, и в крайна сметка доведе до това, лидерите на Исландия, да вземат страната на техните избиратели. Държавният глава Олафур Рагнар Гримсон отказа да ратифицира закона, който ще направи гражданите на Исландия, отговорни за дълговете на исландските банки и се съгласи да свика референдум.

image


Разбира се, международната общност само увеличава натиска върху Исландия. Великобритания и Холандия я изправят пред сурови репресии, което би довело до изолация на страната. Когато исландците се събират, за да гласуват, МВФ заплашва да лиши страната от всякаква помощ. Британското правителство заплашва да замрази спестовните и разплащателни сметки на исландците. Както казва Grimmson:  "Беше ни казано, че ако не приемем условията на международната общност, ще се превърнем в "Северната Куба." Но ако ние сме съгласни, ще бъдем северната част на Хаити.

През март 2010 г. на референдум, 93 на сто гласуваха против изплащането на дълговете си. МВФ замрази кредитирането веднага. Но революцията (която почти не е отразена от традиционните медии) не е била заплашване. С подкрепата на гневните граждани, правителството започна граждански и наказателни разследвания срещу лицата, отговорни за финансовата криза. Интерпол издаде международна заповед за арест на бившия президент на банка Kaupthing Сигурдур Ейнарссон, а другите банкери, участвали в катастрофа, избягаха от страната.

Но исландците не спират дотук: Те решават да приемат нова конституция, която ще освободи страната от силата на международните финанси и виртуални пари.

За да напишат нова конституция, народа на Исландия избира 25 души, сред 522 възрастни, които не принадлежат към нито една политическа партия, които са препоръчани, най-малко 30 души. Този документ не е дело на шепа политици, но е качен в Интернет. Учредителното събрание се провежда он-лайн, и гражданите могат да пишат коментари и да правят предложения със собствените си очи да гледат как тяхната конституция се променя. Конституцията, която в крайна сметка е родена с  участието на всички тези хора, ще бъде представена в парламента за одобрение, след следващите избори.

Днес същите тези решения се предлагат на други народи. На хората в Гърция им се казва, че приватизацията на обществения сектор е единственото решение. Същите лица, заплашват и италианците, испанците и португалците.

Нека да погледнем в Исландия. Със своя отказ да се подчинят на чужди интереси, като малка страна, силно и ясно заяви, че страната им е суверенна.

Ето защо Исландия не е в новините.





Гласувай:
5



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - Същите лица заплашват и бъдещето на ...
12.11.2011 19:07
Същите лица заплашват и бъдещето на България.. Макар че вече сме Хаити.
цитирай
2. tit - Мисля, че логичният превод на това:
12.11.2011 19:15
Хората на Гърция заявяват, че приватизацията на обществения сектор е единственото решение

трябва да бъде: "На хората в Гърция им се говори..."

Иначе - много полезна статия, чета я за втори път и имам много въпроси и забележки. Най - вече - става дума за заеми на частни лица, а не за държавни заеми. Нашите политици са ни оковали с държавни такива и начинът да се отървем от тях и да принудим онези, които са взели парите да си платят ще е доста по-труден!:))
Което не пречи да се опита, де!:))
цитирай
3. zahariada - :))) Re: 2 Благодаря!
12.11.2011 19:52
Корекцията е вярна. Както винаги си спестих прегледа за грешки. Ще го поправя.
цитирай
4. анонимен - При нас ако фалират банките държ...
12.11.2011 21:08
При нас ако фалират банките държавата тоест населението ще дължи 40-милиарда.. Това са гарантираните до 100 000 в банките.. Но България има 100-милиарда долара търговски дефицит.. И още толкова частен дълг..
цитирай
5. vmir - 85% обезценяване на националната валута прави 7 - кратно обедняване в комбина с
13.11.2011 11:10
изпарилата се чужда валута. Сега исландците ще виждат евро, долар, франк и паунд през крив макарон... А гърците се тръшкат за някакви си проценти обедняване... само дето не са курназ като исландците да се отрекат от дълговете си, (които са консумирани не само от банкерите, но и от всички) защото може да са лукави и нахални, но не са чак толкова готови да си осигурят свободата с цената на десетократно обедняване за десетилетия напред.
цитирай
6. анонимен - Защо България умира...?
13.11.2011 22:16
ПАРИ ЗА БЮДЖЕТА И ЗА ЗАПЛАТИ И ПЕНСИИ ИМА…, без да се застрашава макрофинансовата стабилност…!!! Много е просто...

1. Производителността ни е 27%, а заплатите 17% от средноевропейските…
2. Брутния национален продукт е 45% от средноевропейския, а средните ни доходи са 20% от средноевропейските…
3. Събраният Данък печалба за миналата година е 2.2 милиарда..., значи декларираната печалбата е 22 милиарда... (а истинската е по-голяма…, около 35 милиарда…)

Целият бюджет на държавата е 24 милиарда...!!! Следователно..., печалбите от ТРУД у нас, са фантастично високи, дори за представите на Американците….

АМЕРИКАНЦИТЕ ИЗЛЯЗАХА НА УЛИЦИТЕ, А НИЕ… СПИМ…!

За да излезем от кризата ТРЯБВА…:
1. За инвестираната в България част от печалба – данъка ДА СЕ НАМАЛИ на 5%...(за миналата година са реинвестирани само - 2 милиарда..., от 35 МИЛИАРДА ПЕЧАЛБА)!
2. За останалата печалба данък печалба ТРЯБВА да е 37.5% (колкото са удръжките и от работна заплата) - тогава в бюджета от тяхното инвестиране ще влизат поне още 10 милиарда, които сега се изнасят зад граница… от „честните частници”…!!!

Защо да се увеличи точно данъка върху печалбата ли...?

Защото неинвестираната печалба е ЛИЧЕН ДОХОД… и трябва да се облага както и доходите на всички българи…, а съгласно Чл.60 от Конституцията ни „таваните” за осигуряване и облагане са ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННИ…!!!

Печалбата ТРЯБВА да се облага като личен доход и защото тя е направена за сметка на СЪЩОТО ТОВА общество…, от позицията на ИКОНОМИЧЕСКИ ПО-СИЛНИЯ…!!!


цитирай
7. анонимен - към анонимен
29.10.2012 00:12
Много добре ще е печалбата да се облага с 37,5%, но това ще доведе до тоталния край на малкото останали микро, малки и средни предприятия. И сивата икономика няма да може да им помогне. Ако данъкът е прогресивен, по-бива.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39755521
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031