Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.09.2011 13:22 - Войната - последно средство за излизане от финансовия колапс
Автор: zahariada Категория: Политика   
Прочетен: 3113 Коментари: 6 Гласове:
9


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Войната, като последно средство за финансов стимул

Източник 

image


Протестиращите се опитваха да спрат неумолимата военна машина още от края на Втората световна война, но военната машина ставаше все по-силна и влиятелна, повече от всякога.
Защо? Задкулисните сили, дърпащи конците, без съмнение, имат свои собствени тъмни цели, но защо, защото нашата система на политическа демокрация не е в състояние да ги спре?

Отговорът може да бъде нашата разновидност на индивидуалистическия капитализъм и политическа ненамеса в частните инициативи, която забранява на правителството да се конкурира с частния бизнес, с изключение на извънредни ситуации в страната. Проблемът е, че частния бизнес е за това, да извлече пари от данъкоплатците и за правителството. Въпреки това, в нашата култура, всеки намек за социализъм е анатемосван. Резултатът е, че извънредна ситуация ще трябва да бъде обявена нон-стоп, само за да се наливат правителствени пари в икономиката.

Други начини за развитие са блокирани, гражданската производителна икономика систематично е изсмуквана от непродуктивния военнен сектор, докато най-накрая, основния ни износ не стане война. Войната - ето къде са парите, това е което дава работа. Икономиката на САЩ се превърна в постоянно състояние на война, за да стане военна държава.

Войната като икономически стимул

Но въпреки че войната е възможна причина за увеличаване на производителността, тя е работил като причина, за отваряне на шлюзовете на дефицита. Войната е огромен стимул за икономическия растеж, не защото той е ценово-ефективен инструмент за използване на ресурсите, а защото по време на война никой не се притеснява от дефицитите.

В мирно време, правителството не трябва да действат като конкурентна страна. Както беше отбелязано от носителя на Нобелова награда Фредерик Соди:

Консервативната политика на ненамеса в индивидуалистичната икономика ревностно отрича правото на правителството да се конкурира по никакъв начин по отношение на индивидуалното плитежание на средства за производство, което може да доведе до парични печалби или проценти ...


През 1930-та на правителството е било позволено да инвестира в местни предприятия, като Tennessee Valley Authority, но това е главно, защото частните инвеститори не вярвали, че те могат да получат добра възвръщаемост от самите проекти. В резултат на това между 1933 и 1937 г. е най-големият циклични бум в историята на САЩ. Реалния брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 12 процента, а номиналният БВП е нараснал с 14 процента. Но когато икономиката през 1937 г., сякаш стъпила на краката си, Рузвелт решил да намали публичните инвестиции. Резултатът е рязко покачване на безработицата. Икономическият бум отново се плъзнал обратно в депресия.

Втората световна война върнала цикъла на живот чрез отваряне на паричните крановете. "Националната сигурност", оправдавала всичко, и Конгреса харчел всичко, опитвайки се да запази начина ни на живот. Предизвикателството на Втората световна война, позволило на Конгреса, да запълни финансирането на производствената дейност. Все пак, дългът нараснал до 120 процента от БВП.

Правителството направило най-големият дълг в историята си. Въпреки това, хиперинфлацията, девалвацията на валутата и икономически колапс, прогнозираните дефицитни ястреби, не се случили. По-скоро машините и инфраструктурата, произведени в този период, направили страната лидер по производителност за следващите 50 години. През 1970 г. съотношението на дълга към БВП-то е паднал от 120 на 40 процента, не защото хората са се жертвали да платят дълга, а защото БВП е бил толкова продуктивен, че ръста, прикривал разликата.

Стимули без война

Втората световна може и да е създавала работни места; но за това се наложило да се плати страшна дан.

Войната се превърнала в икономически стимул от "последна инстанция", когато политиците са толкова объркани в разбирането на икономиката, че не позволяват на правителството да затъва в дългове, освен в национални извънредни ситуации. Но Кейнс заявява, че това са по-малко разрушителни начини да се инвестират пари в портфейлите на хората, за стимулиране на икономиката. Нека работниците копаят канавки, и те ще плащат за това. При отслабена икономика е необходимо търсенето на нормална покупателна способност. Търсенето стимулира бизнеса да произвежда повече стоки и услуги, създаването на работни места и увеличаване на производителността. Ключът е, търсенето (на пари за харчене) да бъде на първо място.

Китайците изграждат огромни търговски центрове и домове, много от които са празни поради липса на клиенти и потребители. Това може да е загуба на ресурси, но те успяха да напълнят джобовете на работниците, давайки им покупателна способност да харчат за продукти и услуги, стимулирайки икономическия растеж, и за разлика от разточителните разходи на войната, при китайския подход не са нужни смърт и разрушения .

По-евтино ще бъде хипотетичното решение, предложено от Милтън Фридман: просто хвърляйте пари от хеликоптери. Това може да се нарече финансови стимули, но в случаите от миналото, финансовите пари за стимули, не отивали при хората и икономиките по места. Те се заселвали в резервните сметки на банките, където само се трупали, и не попадали в производителната икономика. "Excess" резерви от 1.6 трилиона долара сега са в резервните сметки на Федералния резерв.

По-доброто решение

Войната, копаенето на канавки и хвърляне на пари от хеликоптери, биха могли да работят за стимулиране на търсенето и подобряване на покупателната способност, но има по-добри алтернативи. Днес ние имаме големи незадоволени нужди - разпадащата се инфраструктура, препълнени класни стаи, електроенергийната система, която изисква подобряване и изследователски лаборатории - всичко това се нуждае от финансиране. Най-икономичното решение на правителството днес ще е да похарчи пари за работа, която наистина би подобрила живота.

Всичко това може да се направи, за намаляване на държавния дълг. Работната сила и ресурсите стоят без работа. Преразпределението на части от разходите за война, в мирно време, ще добави работни места, ще повиши жизнения стандарт и ще подобри инфраструктурата, при намаляване на публичния дълг, и балансиране на бюджета чрез увеличаване на данъчната основа и държавните приходи.




Тагове:   война,   стимул,


Гласувай:
9



Спечели и ти от своя блог!
1. анонимен - По-скоро войната не е ли най-пър...
14.09.2011 13:48
По-скоро войната не е ли най-първото и единственото, донякъде успешно използвано, средство за решаване проблемите. В крайна сметка, основите на настоящия модел на финасовата система в света се залагат по времето на кръстоносните походи още през 12-13 век. Оттогава балонът все се надува и войната е предпазният клапан, периодично изпускащ налягането...
цитирай
2. zahariada - :))) Re:1 анонимен
14.09.2011 13:56
Исторически погледнато е така. Въпросът е дали ще се съгласим с цената. Макар, че никой не ни пита. Ако това е цивилизационно и помага на еволюцията, аз заминавам за Луната или някъде другаде. Това е още един факт, че човекът не се променил, откакто се е изправил на два крака. въпреки, че е станал по-нестабилен.
цитирай
3. анонимен - Еволюцията е човешко оправдание за ...
14.09.2011 14:09
Еволюцията е човешко оправдание за собствената ни ленност и мързел. Много капацитети са се изказвали по въпроса, но така и си останахме неосведомени какво мисли Създателя по въпроса. В крайна сметка, неговото мнение би трябвало да е малко по-меродавно...

Май добре е сторил, като е вдигнал ръце от нас и е започнал всичко от начало. Някъде, много далеч оттук
цитирай
4. boliarkabg - който поне е чел, ако не учил &quo...
14.09.2011 14:20
който поне е чел,ако не учил "Политикономия" знае ,че е така: след кризата винаги идва война иначе няма излизане от кризата. Факт измислен не от комунистите,нито от ГЕРБ.
цитирай
5. анонимен - За съжаление войната е необходи...
14.09.2011 15:32
За съжаление войната е необходимост, защото както добре се знае, от нея се правят пари, ето защо евреите причиниха ВСВ и е възможно пак да причинят военен конфликт!
цитирай
6. анонимен - osven 4e voinata e za da se pravqt ...
15.09.2011 17:28
osven 4e voinata e za da se pravqt pari, tq moje da se izpolzva za namalqvane na naselenieto na zemqta ili pone e edin ot na4inite za tova , znaete 4e sega tozi vupros mn na6umql, abe izob6to voinata e sredstvo na illuminati.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: zahariada
Категория: Политика
Прочетен: 39740813
Постинги: 21940
Коментари: 21633
Гласове: 31017
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031